TOS FN 22

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 11. 2013, 11:08

Ahoj,
chci se tu zeptat na nástrojářskou frézku FN 22. Podle manuálu má 830kg - to je hmotnost jen holého stroje bez svislé frézovací hlavy a vodorovného stolu, nebo i s tímto? Někdo mi říkal, že je to je hmotnost s hlavou a stolem. Ale mate mě, že často jsem narazil, že někdo v inzerci uvádí 650kg a dokonce jsem narazil i na údaj 1150kg.
Nevíte někdo prosím jak to tedy je? Jak to, že se hmotnosti u stejného typu tak liší?

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

15. 11. 2013, 7:41

Skus niekoho co ma manual.
Tam to bude presne.

V inzeratoch je to obcas od oka.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 11. 2013, 11:55

No já právě manuál mám. Ale jen v němčině takže se v tom hůř orientuju. A druhá věc je, že těch 1150kg je taky vyčtené z nějakého manuálu, nebo jiného oficiálního dokumentu. Proto je mi to divné.
Kde někdo přišel na těch 650kg to už nevím.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 11. 2013, 12:00

já teda nevím jak tahle frézka, ale u mého soustruhu byla váha stroje a váha zabaleného stroje a rozdíl byl cca 200kg.. tak jestli to není včetně nějakého obalu..jsem si tenkrát říkal jak kvalitně to asi balej..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

15. 11. 2013, 1:26

U mé FN 20 to bylo takhle, v základu to byla pouze horizontka se stolem = štítková hmotnost stroje a svislá hlava s výložníkem už bylo volitelné příslušenství.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 11. 2013, 2:25

Tak nakonec jsem si FN 22 pořídil. Jak je to nakonec s hmotností netuším - netěžkal jsem jí :-)))
Chci se ale zeptat - znáte, nebo vlastníte někdo tuto frézku? Hledám někoho, kdo jí zná a zároveň by mi byl ochoten poradit ohledně několika záležitostí.

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Kami
Příspěvky: 9
Registrován: 4. 1. 2012, 11:45
Bydliště: Choceň

11. 12. 2013, 8:35

Ahoj
Frézku mám doma nějakej rok a jsem spokojen. Krom rychloběžné hlavy mám snad veškeré vybavení, což snad ani nevyužiju. Na výrobu jednoho kus to nemá někdy cenu rozhazovat. Drážkuju radši jinde. Co se týká hmotnosti, je psána hmotnost samotného stroje jen se suportem, co je navíc se už do toho asi nepsalo. Příslušenství je frézovací stůl, sklopný stůl, dělička se stolem (tu jsem očesal a budu vyrábět konzolu pro upnutí přímo na frézovací stůl), drážkovací hlava, rychloběžná hlava a otočný stůl. Kilo sem, kilo tam, hlavně že je doma a prošla dveřmi do staré prádelky. :D

Je to fajn frézka (zvláště ta moje totálně bez vůlí), ale trochu narážím na krátký podélný posuv. Delší obrobky musím posouvat ve svěráku. Při výrobě rybinové drážky je to trochu opruz.
Jezi
Příspěvky: 4
Registrován: 2. 9. 2014, 9:11

2. 9. 2014, 9:14

Zdravím, zhruba před půl rokem sem si taky pořídil FN 22, bohužel na ní mám jen rychloběžnou hlavu, nevíte někdo kde bych dokázal sehnat klasickou frézovací hlavu s kuželem ISO 40 ? Zatím se mi nějak nedaří.

Díky Jezi
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 9. 2014, 11:57

Ahoj,
to může být trochu problém. Svislá frézovací hlava je základní část na rozdíl třeba od obrážecí hlavy, takže je otázka jestli se někde nějaká volná sežene. Možná z nějaké frézky ve šrotovém stavu určené k likvidaci, ale to je pak zase otázka, jestli hlava bude použitelná. Ložiska by neměl být problém vyměnit, snad i ozubená kola, ale problém by byl, kdyby byl třeba prasklý vlastní litinový blok.
Navrhoval bych dát poptávku třeba na Bazoš, nebo nakonec i tady na fóru. Třeba se někdo ozve. Každopádně bych poptával i hlavu s MK4. S ISO 40 se tuším dělala až jen naposled než byla výroba FN 22 ukončena a někdo mi říkal, že tyto hlavy nebyly zrovna nejlepší v porovnání s MK4. Takže hlava s MK4 by se mohla teoreticky sehnat snáze než ISO 40.
Každopádně kdybys měl více nabídek na hlavu s ISO 40, tak mi klidně dej vědět. Uvažoval jsem, že bych jí zkusil taky sehnat, protože mi přijde, že na ISO upínání se některé věci snadněji seženou.

Kdybys žádnou nesehnal, tak jediné co mě napadá je adaptovat hlavu z jiné frézky, což bude problém. Musí do sebe pasovat ne jen spoj na 3 šrouby, ale i ozubený převod. Teď mě dochází - ty k tomu asi nemáš ani trám ke svislé hlavě, že? Protože ten co je u rychloběžné je jiný, takže to asi pasovat nebude (nezkoušel jsem). Stejně tak jsem nezkoušel, jestli je stejný trám z obrážecí hlavy a svislé, protože takto na pohled vypadají stejně. Jestli nemáš ani trám, tak je to ještě složitější s případnou adaptací a měl bys ho taky poptávat (pro jistotu komplet s hlavou, kdyby náhodou hlava s ISO 40 nepasovala na trám pro hlavu s MK4, což je taky možné). Pak jediné řešení co mě na padá by bylo koupit svislou hlavu např. od Wabeco https://www.wabeco-remscheid.de/index.php" onclick="window.open(this.href);return false; a udělat adaptační desku aby šla přichytnout k trámu pro rychloběžnou hlavu. Wabeco je Německá firma co dělá v Německu a jak jsem četl kvalitně, takže to není žádný čínský šunt. Sám jsem jeden čas o jejich frézce uvažoval, ale nakonec z různých důvodů vyhrála koupě použité nástrojařské frézky. Jediný problém je, že ty jejich hlavy jsou jen na MK2 a za příplatek šlo si tam nechat dát MK3 nebo ISO 30, protože jsou to malé frézky. Pak samozřejmě cena - cca před rokem jsem se je ptal jestli jsou mi schopni prodat hlavu jakožto náhradní díl a za kolik (uvažoval jsem to narafičit k jedné malé horizontální frézce, co jsem zvažoval kupovat). Možné to je a 1.4kW hlava by mě stála 800 EUR i s přepravou + DPH. Hlava má svůj vlastní 230V motor, takže by nebylo třeba řešit převod z horizontálního vřetene jako třeba u pokusu adaptovat hlavu např. z FN20. Zase výhodu by to mělo, že by to byla úplně nová hlava i se zárukou.

Já myslím, že i vím, co jsi koupil za frézku. Sám jsem jí viděl v nabídce na Bazoš, ale neměla právě svislou hlavu. A stejně už to bylo jedno, protože jsem už měl FN 22 koupenou.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2014, 3:15

Jezi píše:Zdravím, zhruba před půl rokem sem si taky pořídil FN 22, bohužel na ní mám jen rychloběžnou hlavu, nevíte někdo kde bych dokázal sehnat klasickou frézovací hlavu s kuželem ISO 40 ? Zatím se mi nějak nedaří.

Díky Jezi
To máš kleštinovou rychloběžku?
Taky bych šel spíš do varianty Mk4 v případě, že tento kužel máš i v horizontu, pokud tam máš iso40 (dělalo-li se), tak volba je jasná o tom žádná, ale asi bych nevymýšlel zbytečné brikule jak píše aleshonza a mrknul se u loupežníků :D , spíš zavolal jak spoléhal na web, tam kde jsem se byl nedávno koukat já určo aspoň dvě byli :wink: Každopádně připrav si tak +-15 talířů :)
Pokud to nebudeš chtít hned,tak dělat v horizontu a vyčkávat na příležitost z inzerátu, věř mě, že není zas tak moc prací co bys bez vertikálky na té frézce nezvládnul :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Kami
Příspěvky: 9
Registrován: 4. 1. 2012, 11:45
Bydliště: Choceň

8. 9. 2014, 3:00

Ahoj kolego (Jezi)

Hlavu k FN22 jen tak neseženeš. Je to ještě větší nedostatkový zboží jak na jiný malý frézky. Se divím, že u tvé nebyla. Bohužel je to tak, když se stroj prodává, buď je příslušenství rozkradený a nebo se to dělá záměrně, kvůli většímu zisku z prodeje. Mě takhle chybí ta rychloběžná hlava a pár drobností. Dvě malý hlavy jsem viděl teď v sobotu v Týništi v Unifě. http://www.unifa.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; Možná by šly napasovat.

Kolega od nás zase nahání hlavu na Fa2, kde je to stejnej problém.
kovoel
Příspěvky: 515
Registrován: 12. 2. 2014, 9:04
Bydliště: Kousek od Prahy

8. 9. 2014, 7:53

O
Naposledy upravil(a) kovoel dne 8. 7. 2018, 7:23, celkem upraveno 1 x.
V20
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 9. 2014, 8:13

Ahoj,
dej to spíš do zvlášť vlákna. Koho nezajímá FN22, tak se k tvému dotazu nejspíše vůbec nedostane. Taky bys měl uvést nějaké rozměry, jako je např. průměr upínací desky atd.

No jinak z FN22 se to podle mě 100% není.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2014, 9:03

kovoel píše:Chtěl bych se zeptat, pro zajímavost, zda by mi někdo neporadil, z čeho je hlava, kterou jsem zakoupil náhodou na burze.Líbila se mi na prvý pohled, je jak nová.Na výstupu má mk4.
Děkuji
Souhlasím s alesem, tady se to ztratí :wink:
No ale za mě: je to bastl, rozhodně to není originál, ten mezikus je na jiný stroj než z čeho je původně hlava :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Beaver
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 11. 2014, 1:03

3. 11. 2014, 1:53

Zdravím. Po 10 letech občasného provozu jsme rozebrali k repasi svislou hlavu pro FN22. Už mám nová ložiska vřetene i na součástky převodového ústrojí. Bohužel jsem narazil na katastrofální stav kuželového kola hlavního unášeče. Je nějaká šance na jeho repasi, sehnání jiného kusu nebo je třeba tento nechat vyrobit? Zuby už byly jednou přebrušovány, velká část má vylomené špičky ... jde o monoblok, večer sem případně přihodím fotky. Díky.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“