TOS FN 22

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Beaver
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 11. 2014, 1:03

3. 11. 2014, 8:14

Přikládám fotky hledaného dílu.

Obrázek
windows 7 screenshot
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

3. 11. 2014, 9:12

Ahoj,
Kuželová kola se spirálním ozubením se dají i sehnat, třeba http://shop.retezyolomouc.cz/ozubena-kola-kuzelova" onclick="window.open(this.href);return false; nebo možná http://www.teatechnik.cz/kuzelova-soukoli/" onclick="window.open(this.href);return false; Komplikuje to ale ten náboj se závitem (nejspíše pro MB matici). Vidím to následovně:
1. Nepoužitý nový díl podle mě neseženeš. To by byla neuvěřitelná náhoda. Frézka se už snad 50 let nevyrábí a poslední oficiální generálky dělal TOS v 70. letech. Dle INTOS je už problém sehnat díly na mnohem novější FN32 a leda tak jsou k sehnání na řadu FNGJ.
2. Na použitý díl je určitá šance, ale nic moc to není. Cca před rokem někdo zrovna mimo jiné toto soukolí prodával jako vyndané z frézky co se rušila. Někde na Bazoš je i inzerát, že někdo nějaká kola na soustruhy a frézky prodává, tak jestli ho třeba nebude mít.
3. Sehnat vrakovou FN22 za cenu šrotu a vyndat to zní. Sehnání taky nebude lehké a pak je otázka, jestli zrovna toto soukolí bude použitelné. Kdybys na nějakou narazil tak mi dej prosím vědět - sám nějaké chybějící díly sháním (páka pro podélný a svislý strojní posuv, táhlo co od ní vede ke spojce podélného strojního posuvu, atd.).
4. Jelikož s 1 - 3 to vidím bledě, tak pak jedině zakázková výroba. Otázka je za kolik. Kolo s čelním ozubením dokáže vyrobit kdejaký strejda s děličkou, ale tady to komplikuje, že je to kuželové kolo a ještě spirální a na to už je třeba speciální stroj. Nevím, jestli by tohle třeba zvládlo CNC, ale stejně by se to asi mělo pak tepelně zpracovat a brousit aby to za něco stálo. Navíc je otázka, jestli by se nemělo měnit celé soukolí.
5. Jestliže tedy selže 1 - 3 a 4 bude moc drahé, tak pak jedině zbývá to nechat být. Jestli frézuješ jen občasně a moc jí nenakládáš (malá tříska, pomalý posuv), tak by to snad ještě nějaký pátek mohlo vydržet. Samozřejmě když už je hlava kuchlá tak je škoda to nevyměnit.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

3. 11. 2014, 9:43

toho kuželového ozubení, které je zakřivené je snad šest nebo sedm druhů a vypadají hodně podobně :)
liší se právě průběhem řídící křivky po kuželu vůči jeho ose, takže doplnit díl do již běžícího soukolí je bez výkresu loterie, kdy ti to může fungovat 10 000 hodin, ale taky třeba jen hodinu. Zubová vůle právě i jen u přímých kuželových kol je zásadní, pokud nebude přesně definovaná tak ti to ty boky zubů vytluče i po tep. zpracování. :wink:
Tohle bez výkresu udělat je blbost, za prvé nezjistíš o který druh přesně jde, v žádném případě nezměříš rádius těch zubů a už vůbec nebudeš schopný zjistit ostatní rozměry a úhly vůči ose. Je to nesmysl, musel by to předělat celé, tzn. musel by tu hlavu komplet obměřit a vymyslet nový přibližný převod
Jediný co znáš je materiál, ten spolu s typem, a výrobním číslem uváděli na každém díle, co jsem z fn22 měl v ruce :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

3. 11. 2014, 10:08

Pak by tedy ale musel nechat udělat celé soukolí. Což by samozřejmě vyšlo ještě dráž.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Beaver
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 11. 2014, 1:03

4. 11. 2014, 9:21

Děkuji. Nějaké takové odpovědi jsem předvídal ... zkreslím si to, spočítám převod a vrátím do provozu. A pak se obrátím na nástrojárnu pro hrubý odhad ceny za celé soukolí. Až se něco dozvím, poinformuju.
Frézku mám kompletní, se vším příslušenstvím, jen jsme nasadili nezávislé chlazení, původní čerpadlo stávkuje a nechce se mi do něj vrtat. Takže budu investovat co opravy úhlového převodu.
S přáním pěkného dne B.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

4. 11. 2014, 6:09

Něco podobného jsem taky poptával, akorád to bylo na frézku FA2u . Výroba obou kusů soukolí vycházela na 20000kč.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 11. 2014, 9:15

aleshonsa píše:Pak by tedy ale musel nechat udělat celé soukolí. Což by samozřejmě vyšlo ještě dráž.
Jestliže nemá přesný výkres a ani náznakem netuší o jaký typ ozubení se jedná tak musí vyrobit kompletní nový převod, z tohohle to určitě neodměří pro výrobu protikusu. Otázkou je pochopitelně cena..ostatně tak jako vždy :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2014, 7:48

Mozno tu by to vedeli vyrobit, tusim sa okrem ineho venuju aj generalkam strojov, ochota asi bude

http://www.ivati.sk
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

5. 11. 2014, 8:57

PBr píše:Mozno tu by to vedeli vyrobit, tusim sa okrem ineho venuju aj generalkam strojov, ochota asi bude

http://www.ivati.sk
Tu firmu poznám, takéto ozubenia nerobia
Beaver
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 11. 2014, 1:03

5. 11. 2014, 9:16

Ostroj Opava má vybavení, ale né na tak malé kola ... vnější průměr kola, co poptávám, je 80 mm a oni jsou schopní vyrobit kola od 125 mm výše ... na šachtě se nic titěrného nevyskytuje :D
Takže nakonec asi jen VUHŽ Dobrá ... ovšem je tam šéf výroby člověk, co mi neřekl kolik, jen že by to bylo drahé a ať si seženu to ozubení, zbytek oni vyrobí ... super přístup k zákazníkovi.
Udělám výkresy, protože sehnat originál výkres je asi reálné jako najít tohle soukolí nové, nepoužité ...

Pro kovoel k té hlavě ... shodou okolností jsem na VUHŽ obdivoval horizontálku a moc bych za to nedal, že tvá hlava je vertikální hlava z nějaké menší horizontálky. Operátor si nepamatoval, že by ji někdy použili a dávno se jí zbavili jako nepotřebné ... je možné, že tu Tvou někdo někde znárodnil a pak zjistil, že mu chybí asi tak 2 tuny základního příslušenství :D Ale, je to moje domněnka, možná to je z něčeho jiného. Pěkný den.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

5. 11. 2014, 10:15

Zkoušel jsi i tu: http://www.oos.cz/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;. Mají tam i jednu FN 22 k prodeji.
Beaver
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 11. 2014, 1:03

5. 11. 2014, 10:18

Děkuji, hned jsem jim napsal. Pokud tam FN22 mají, třeba ji vykuchají a ten kuželový převod mi prodají ... :)
kovoel
Příspěvky: 515
Registrován: 12. 2. 2014, 9:04
Bydliště: Kousek od Prahy

5. 11. 2014, 10:57

U
Naposledy upravil(a) kovoel dne 8. 7. 2018, 7:22, celkem upraveno 2 x.
V20
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

9. 11. 2014, 7:32

Zkus firmu Tomáš Pavel z Berouna. Bude asi taky drahé ale myslím, že se motal v Intosu když se rušil.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2014, 8:11

kovoel píše:Prý to je strašná vzácnost a nikdo to prý nedokáže vyrobit.Nojo člověk do toho nedělá,nezná to a ulítne.
poud uz to nekdo nekdy vyrobil, lze to vyrobit opet, pak uz je to jen otazkou penz, podtaceci soustruhy uz prosli hutema a tak mame problem
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“