Oživení frézky FN 22

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Forrest
Příspěvky: 16
Registrován: 19. 5. 2014, 10:26

6. 4. 2015, 1:01

Ahoj,

koupil jsem frézku FN 22. Dlouho neběžela a rád bych začal pracovat. Ustavil jsem ji do roviny, dodělal elektřinu. Očistil od oleje a postupně rozebral
a vyčistil menší věci co šli odmontoval běz větších problémů. Posuvy mi fungují, vřeteno se točí, otáčky jdou také mněnit. Takže si myslim, že by na tom šlo
už pracovat. Chci ale vyměnit olej a nevim kdy se vypouští a nalévá a kolik ho tam má být a hlavně jakej koupit? To samé s kapalinou.
Problém je, že od toho nemám návod, tak se tak hloupě ptám. Sice tušim jak je to udělané ale než se do něčeho vrhnu rád se poradim.
U Tumlika je pouze ten neměckej a tomu moc nehovim. Když by někdo byl tak ochotný a návod mi naskenoval klidně pošlu i nějakou provizi.

Díky
Forrest
Příspěvky: 16
Registrován: 19. 5. 2014, 10:26

6. 4. 2015, 8:44

Tak si odpovím sám :D Na levé straně je šroub na nalévání a hned vedle na vypuštení oleje. Z frézky mi vytekli cca 2 litry oleje.
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

6. 4. 2015, 10:43

U nás do ní údržbář lil OL-J46, ale zda je to dobře nevím.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

7. 4. 2015, 1:49

FN 22 mam taky. Má 3 olejové nádrže:
1. Rychlostní skříň vřetene. Plní se po olejoznak na levém boku. Nevím jak u tvé verze, ale já tam nálevku nemam a liju to tam horem, když se sundá hlava i s trámem. Nalili jsme tam převodový olej.
2. Posuvová skříň. Asi budeš muset sundat celý zadní kryt (nevím, jestli by stačilo otevřít jen dvířka) frézky. Skříň má nalevo nahoře šroub, kterým se to tam lije. Nalili jsme to co se tam vešlo a taky převodový olej.
3. Nádobka na suportu na levé zadní straně. Má tam z boku olejoznak a je tam taky taková ruční pumpička, kterou se olej tlačí do rozvodu uvnitř suportu. Lije se to tam šroubem ze shora. Já to plním co to jde (protože je to ztrátové mazání) a dávám tam olej na kluzná vedení (vyjma převodů uvnitř suportu to maže i právě rybinové vedení).
Jinak celkově má FN 22 kolem dokola hafo maznic, které do kterých se musí olej tlačit mazacím lisem. Dávám tam taky olej na kluzná vedení. Jsou to dost důležité body, takže nepodceňovat. Většinou to tam tlačím před začátkem každé práce.
Návod v češtině mam a můžu ho poslat přes SZ.

Jinak u FN 22 je dobré vyměnit všechna těsná pera v převodovkách. Čím totiž výše v převodu tím více jsou otlačená. Kola pak mají na hřídeli vůli a o to více tam může docházet k rázům a potenciálnímu očesání kola.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

7. 4. 2015, 6:41

Ahoj kluci,nevím jestli se nepletu ale před nějakým časem se tu myslím řešila svislá hlava (oprava hlavy) na tuto frézku.Tak chci říct že včera jsem tuhle hlavu viděl na bazoši,prý po go.Cena tam ale nebyla.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 4. 2015, 9:12

Bohuzel na Bazosi je v soucasne dobe prakticky vsechno po GO. Ulozenka a GO vladne :-(
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

7. 4. 2015, 9:49

Riesil som repas zvislej hlavy ale na FUS 22.

Zakladna udrzba a prebrus vretena. Loziska komplet , prebrusenie a praca cca 500e.

Ak niekto spravi takuto GO tak ju cez bazos asi najskor nepreda.
Ak ju pekne umyl a max premazal /to uz je tazky bazos nadstandard/ tak mozno ano.

Jedine nejaka ulozenka , ale to je uz ako vyhrat sportku.
Forrest
Příspěvky: 16
Registrován: 19. 5. 2014, 10:26

7. 4. 2015, 7:29

1) olej do převodovky na otáčky vřetena
Já mám na levém boku otvor, kterým se leje olej do převodovky a hned vedle je vypouštěcí otvor. Dal jsem 3l oleje OL- j32 protože to dávám do soustruhu a mám to nakoupené.

2) Mazaní na support bylo uplně bez oleje, takže jsem tam dal olej na kluzná vedení co se vešlo a ještě budu dolývat, protože to postupně klesá.

3) Převodovka na posuvy je schovaná v noze frézky pod motorem. Oddělal jsem zadní dekl a stejně jsem nikde nenašel žádné otvory na napouštění a vypouštění. Asi to nechám být.

Pak jsem prošel všechny maznice všude jsem natlačil olej co se vešlo, tak doufám že už je to komplet. Díky za rady.
Teď už čekám jen na nástroje (kužely atd...) Taky musím ještě spíchnout upínací tyč do vřetena a pak už budu moct zajet první šponu. Těšim se jak malej kluk :D

Ohledně strojů co se prodávají na Bazoši. Už dlouho je tam zgenerálkovaná FN 22 s veškerým příslušenstvím. Poptával jsem to a chtějí cca okolo 350. Nevim co si myslí ostatní, ale za tyhle peníze
se dá pořídit uplně novej stroj. Na druhou stranu chápu lidi, kteří repase dělají, že to není málo času. Každopádně já jsem za tu svoji frézku rád i když ještě neudála ani šponu :D
Přílohy
levy bok
levy bok
x osa
x osa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 4. 2015, 12:03

Pošli mi fotku té posuvové skříně jak jí vidíš ze zade když sundáš kryt.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

8. 4. 2015, 12:28

Forrest píše:...Ohledně strojů co se prodávají na Bazoši. Už dlouho je tam zgenerálkovaná FN 22 s veškerým příslušenstvím...
Když koukám na tu bendnu s příslušenstvím Obrázek je v ní opravdu všechno co k FN22 bylo?
Mám pocit, že jsem viděl ještě další (otázkou je, jestli to co jsem viděl nepatřilo původně k jinému stroji).
Nedisponujete někdo kompletním katalogem (brožurou) s příslušenstvím?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 4. 2015, 12:56

Kompletní příslušenství je popsané v manuálu. Každopádně 350 000,- za FN 22 je dle mého totální nesmysl. Bez ohledu na stav.
Za ty peníze sice podle mě novou frézku srovnatelné kvality a parametrů nekoupíte. Co jsem poptával třeba frézku Emcomat FB3 od Emco tak cena byla asi 500 000,- + ještě DPH a pro zajímavost co jsem slyšel tak FNGJ 40 teď TOS Olomouc nabízí stojí 750 000,-. Za těch 350 000,- podle mě koupíte nějaký asijský šunt. Nicméně ať byla FN 22 sebe lepší stroj (a znovu opakuj, že jí mam), tak dnes už je konstrukčně přežitý. Je to o 2 generace zpět (uvažuji vývoj FN 22 --- FN 20 --- FNGJ20). Začíná to upínáním Morse. Pokračuje, že z výměny hlav je posilovací trénink - u frézek jako je FN 20, FN 32 nebo FN 40 a zřejmě obdobně u řady FNGJ stačí odpojit vlastní hlavu a vyměnit za jinou. U FN 22 musíte sundat hlavu i s celým trámem, přičemž svislá hlava má jiný, obrážecí má jiný a rychloběžná taky. Rameno pro horizontální frézování je celek sám o sobě s opěrným ložiskem. Co vím, tak u FN 20 se to připojí místo svislé hlavy a třeba ruská 675P to má dělané, že se sundá hlava a trám trvale upnutý za ní, se posune dopředu. A končí to, že FN 22 nesnese plátkové frézy na rozdíl třeba od FN 20 (nemam z vlastní zkušenosti, jen reprodukuji, co jsme pochytil), díky konstrukci vřetene a rychlostní skříně.
Zásadní otázka tedy je, proč by měl někdo kupovat koncepčně starou FN 22 za 350 000,- když za cca 250 000,- mi nabízel INTOS generálkovanou FN 20 (a to má být skutečná generálka, nikoliv ta výše zmiňovaná stylu Bazoš), za podobné peníze se dá sehnat FNGJ 20 nebo 32 z 80. let anebo možná i zánovní INTOS FNGJ (roky výroby 2000 a něco).
Prodejce je tedy totálně mimo mísu a měl by se probudit a doufejme bez ruky v nočníku. Hlavně udávané údaje jsou nesmysl. Podélná posuv není 300mm, ale řekněme 220mm příp. 250mm, hmotnost není 650kg ale bez pevného stolu a hlavy 830kg. Pak taky nevím, jak mohla být GO v roce 2014, když mě jí nabízeli už v roce 2013 (dle fotek v úplně stejném stavu a taky prý po GO).
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 4. 2015, 8:39

Ještě co se týče příslušenství obecně. Klíčové na FN22 je dle mého následující:
- svislá frézovací hlava
- obrážecí hlava
- rychloběžná hlava
- rameno s opěrným ložiskem pro horizontální frézování
To je příslušenství, které je speciálně pro tuto frézku a z jiné nebude stejně tak jako na jinou nebude (bez větší či menší úpravy) pasovat.

U stolů (jak pevný stůl tak naklápěcí) je potřeba akorát ohlídat, aby pasoval na T-drážky na svislém stole. Jestliže bude pasovat tak může být i z jiné frézky.

Ostatní věci jako je dělička a otočný stůl můžou být už v podstatě z jakékoliv frézky. Jedině se musí na frézku vejít a nepřetěžovat stůl (posadit tam 70kg těžkou děličku by asi nebyl dobrý nápad). Obecně je potřeba ohlídat aby se to dalo bezpečně připnout ke stolu. Jednou jsem třeba musel na Aukro vypustit aukci pěkného 380mm otočného stolu, protože měl na každé straně 2 zářezy pro upnutí do T-drážky. Rozteč drážek byla bohužel 200mm, nicméně já mam rozteč mezi nejkrajnějšími drážkami jen 150mm (4 drážky s roztečí 50mm), takže bych ho neměl jak bezpečně upnout.
Dělička může být i univerzální. Není nutné použit z nástrojové frézky (ať už originál FN22, nebo z FN20, nebo FNGJ 20, nebo jiné malé nástrojařské frézky jako Deckel FP1, Komunaras 675P, atd.).

Různé další příslušenství jako je u Deckel FP1 (úhlová hlava, křížová hlava, přístroj na šroubovice, atd.) podle mého k této frézce bohužel neexistuje.

Samozřejmě tvořivý člověk s většími či menšími obtížemi napasuje na FN22 cokoliv. Viděl jsem třeba u jednoho nástrojaře FN22 se svislou hlavou z nějaké NDRácké frézky s ISO40. Měl to připojené redukční přírubou a hlava měla vlastní pohon s frekvenčním měničem přes řemenici na pinole podobně jako rychloběžné hlavy. Stejně tak jsem dostal svého času nabídku na FN22 ke které byla hloubící hlava, která se připojovala místo svislé hlavy.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
petr j
Příspěvky: 41
Registrován: 19. 8. 2016, 8:22
Bydliště: ěeskobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2021, 2:51

aleshonsa píše: 7. 4. 2015, 1:49 FN 22....
1. Rychlostní skříň vřetene. Plní se po olejoznak na levém boku. Nevím jak u tvé verze, ale já tam nálevku nemam a liju to tam horem, když se sundá hlava i s trámem. Nalili jsme tam převodový olej.
2
Zdravím. Když jste to plnil horem, nevšiml jste si, jestli ta tři kola, co propojujují převodovku s horizontální hřídelí, jsou namazaná ??? já je mám uplně suchá a řvou jako krá...va. dole se v převodovce nemáčej, jsou moc vysoko, nejde na ně ani roztřik z převodovky - ani když tam je řídký olej, natož převodovej, jak jste tam nalil vy - jsou moc mimo a žádné olejové vedení k nim nevede... to je otázka nejen na Vas, budu rád za odpověď od každého, kdo tu mašinu má. Už přemýšlím o tom, že vyvrtám někde z boku díru a občas na ně olej stříknu. Dík všem
SN 400 , C45 TOS Žebrák
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 9. 2021, 1:27

petr j píše: 4. 9. 2021, 2:51
aleshonsa píše: 7. 4. 2015, 1:49 FN 22....
1. Rychlostní skříň vřetene. Plní se po olejoznak na levém boku. Nevím jak u tvé verze, ale já tam nálevku nemam a liju to tam horem, když se sundá hlava i s trámem. Nalili jsme tam převodový olej.
2
Zdravím. Když jste to plnil horem, nevšiml jste si, jestli ta tři kola, co propojujují převodovku s horizontální hřídelí, jsou namazaná ??? já je mám uplně suchá a řvou jako krá...va. dole se v převodovce nemáčej, jsou moc vysoko, nejde na ně ani roztřik z převodovky - ani když tam je řídký olej, natož převodovej, jak jste tam nalil vy - jsou moc mimo a žádné olejové vedení k nim nevede... to je otázka nejen na Vas, budu rád za odpověď od každého, kdo tu mašinu má. Už přemýšlím o tom, že vyvrtám někde z boku díru a občas na ně olej stříknu. Dík všem
Já bych řekl, že mi to maže dostatečně.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
petr j
Příspěvky: 41
Registrován: 19. 8. 2016, 8:22
Bydliště: ěeskobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2021, 8:01

no, já tam dal kus papíru místo trámu a ani po čtvrt hodině běhu, na nejvyšší otáčky to nehodilo kapičku oleje a kola byla suchá. Ten převod nahoru je postavenej uplně mimo převodovku a mimo její rozstřik, a to už vůbec nemluvím o mazání uložení vloženého kola. Ale už vyřešeno, sice vidlácky, ale teď to maže. díky
SN 400 , C45 TOS Žebrák
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“