frézka F1_250

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

22. 3. 2022, 7:44

aleshonsa píše: 22. 3. 2022, 12:25 ... U toho tvého postupu bych se bál, že když se to přežene s volností ramene tak tam bude vůle a dojde k nepřesnosti...
To rameno má hodně dlouhé vedení. Domnívám se, že to bude přesnější, nežli to přepínat.
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

22. 3. 2022, 7:55

Charon píše: 22. 3. 2022, 5:42
Milan199 píše: 21. 3. 2022, 8:13 Horní opěrné rameno vymezíš tak aby s ním šlo těžce pohybovat rukou. Samosebou vyčistit namazat.

Na stůl upneš opěrku tak, aby byla schopná tlačit na ložisko. Jak už jsem psal "pohybem Y - tedy příčného posuvu" tlačíš celé opěrné rameno proti vřetenu.
Vypneš vřeteno, vrátíš opěrné rameno, přeměříš, přitáhneš na vrtací tyči ...nacrt.PNG
Jo jasně takhle to bude fungovat, jen jsem myšlenkově zaseklej na sve avii, kde nejezdi stůl, ale cele ulozeni s tramcem. Takze u mě ne, proto mi to bylo divné, ja musim variantu s provizornim sroubem
Půjde to stejně. // musel jsem se podívat jak ta avie vypadá //

Opěrné ložisko pevně utáhnout na konec trámce. Trámec // rameno // vymezit suvně, vyčistit, promazat. Dál je to stejné pojedeš smykem Y osy a trámec se bude zasouvat.

Neupínej to ložisko do svěráku ! Budeš tam vnášet nevhodnou sílu. Dej si tam opěrku jak jsem ti kreslil. // ta opěrka ve svěráku samosebou být může //
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 3. 2022, 8:42

Teorie, že ložisko na trámci upnu do svěráku nebo přípravku ono se po sesunutí z trámce nehne je zcestná. Udělal bych obdélníkový polotovar ložiska se třemi referenčními (zúhlovanými) plochami a přídavky na obvodu, vyfrézoval rybinu, nasadil ložisko na trámec, hrotem ve vřeteni označil střed, sundal a vyhruboval díru, nasadil a doměřil hodinkama posunutí díry ve dvou osách, sundal a opravil vývrt podle doměření, znova nasadil a změřil (tady by to už mělo slušně sedět) a pokud bude vše OK, tak bych po demontáži projel finální rozměr (již rovnoměrnou šponou po celém obvodu). Ustavení při frézování rybiny i vyvrtávání musí být při obou operacích na velkou čelní plochu (jedna z referenčních ploch) na stůl frézky max dobrý úhelník. Žádné upnutí za okraj na svislo do svěráku atp. Po dokončení vývrtu si mohu doobrobit obvody dle libosti. Pouze u té Avie bych vhledem k její konstrukci uvažoval o finálním vyvrtávání pomocí posuvu ramene (pro usnadnění).
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

22. 3. 2022, 9:07

Zbýňa píše: 22. 3. 2022, 8:42 Teorie, že ložisko na trámci upnu do svěráku nebo přípravku ono se po sesunutí z trámce nehne je zcestná. Udělal bych obdélníkový polotovar ložiska se třemi referenčními (zúhlovanými) plochami a přídavky na obvodu, vyfrézoval rybinu, nasadil ložisko na trámec, hrotem ve vřeteni označil střed, sundal a vyhruboval díru, nasadil a doměřil hodinkama posunutí díry ve dvou osách, sundal a opravil vývrt podle doměření, znova nasadil a změřil (tady by to už mělo slušně sedět) a pokud bude vše OK, tak bych po demontáži projel finální rozměr (již rovnoměrnou šponou po celém obvodu). Ustavení při frézování rybiny i vyvrtávání musí být při obou operacích na velkou čelní plochu (jedna z referenčních ploch) na stůl frézky max dobrý úhelník. Žádné upnutí za okraj na svislo do svěráku atp. Po dokončení vývrtu si mohu doobrobit obvody dle libosti. Pouze u té Avie bych vhledem k její konstrukci uvažoval o finálním vyvrtávání pomocí posuvu ramene (pro usnadnění).
Byla to jen teorie garážníka :D (evidentně zcestná). Výroba dle tvýho postupu bude určitě přesnější.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 3. 2022, 10:40

Radek335 píše: 22. 3. 2022, 9:07
Zbýňa píše: 22. 3. 2022, 8:42 Teorie, že ložisko na trámci upnu do svěráku nebo přípravku ono se po sesunutí z trámce nehne je zcestná. Udělal bych obdélníkový polotovar ložiska se třemi referenčními (zúhlovanými) plochami a přídavky na obvodu, vyfrézoval rybinu, nasadil ložisko na trámec, hrotem ve vřeteni označil střed, sundal a vyhruboval díru, nasadil a doměřil hodinkama posunutí díry ve dvou osách, sundal a opravil vývrt podle doměření, znova nasadil a změřil (tady by to už mělo slušně sedět) a pokud bude vše OK, tak bych po demontáži projel finální rozměr (již rovnoměrnou šponou po celém obvodu). Ustavení při frézování rybiny i vyvrtávání musí být při obou operacích na velkou čelní plochu (jedna z referenčních ploch) na stůl frézky max dobrý úhelník. Žádné upnutí za okraj na svislo do svěráku atp. Po dokončení vývrtu si mohu doobrobit obvody dle libosti. Pouze u té Avie bych vhledem k její konstrukci uvažoval o finálním vyvrtávání pomocí posuvu ramene (pro usnadnění).
Byla to jen teorie garážníka :D (evidentně zcestná). Výroba dle tvýho postupu bude určitě přesnější.
Ještě tak přes úhelník si to dovedu představit, ale do svěráku bych to nedával. Nicméně i u toho úhelníku do toho vstupuje jeho kolmost a rovnoběžnost stolu s rybinou na rameni. Zjednodušeně řečeno, až budu dotahovat upínkama ložisko k úhelníku, tak se může stát, že se mi začne příčit v uložení na rybině a až s tím ramenem odjedu (pokud to vůbec půjde), tak se to celý odpruží.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 3. 2022, 4:07

Tak já jsem uvažoval přípravek na bázi úhelníku.
S trámem by se odjet asi nemuselo, ale stejně se ložisko po uvolnění může hnout. To je fakt.

U mě je ale ještě komplikace, že chci upravovat hotová ložiska.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
vastolorde
Příspěvky: 3
Registrován: 13. 6. 2021, 8:33
Bydliště: Poznan, Poland

22. 3. 2022, 6:34

Pánové, můžete pomoci s rozměry horního trámového klínu?
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“