STŘEDÍCÍ MIKROSKOP

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

15. 1. 2016, 9:30

jova píše:Kdyby jste si ten mikroskop někdo chtěl dělat, tak tady je návod :)
Na papíře to vypadá hezky a jednoduše, ale mám pocit, že udělat to opravdu přesně v domácích podmínkách až zas tak jednoduché nebude (je-li to vůbec možné).
Taktéž by mě zajímalo, jakým způsobem má být docíleno ostré hrany "zalomení" drážky viz obrázek:
centrátor.jpg
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

15. 1. 2016, 9:43

Zrovna ta hrana by neměla být problém, optický hranol tam nezasahuje, takže klidně může mít rádius po fréze.
Ten optický křížek se tam rýsuje až po sestavení, takže při troše šikovnosti a několikerém otočení při hledání středu, by to neměl jít nastavit i doma.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

15. 1. 2016, 10:20

jova píše:Zrovna ta hrana by neměla být problém, optický hranol tam nezasahuje, takže klidně může mít rádius po fréze.
Ten optický křížek se tam rýsuje až po sestavení, takže při troše šikovnosti a několikerém otočení při hledání středu, by to neměl jít nastavit i doma.
Mě ani tak nejde o přesnost kříže, ale přesnou výrobu zúhlování hranolu, aby "záměrná" při různých výškách nad obrobkem nezkreslovala.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
mirek42
Příspěvky: 187
Registrován: 29. 3. 2013, 3:15

15. 1. 2016, 10:16

Na tyhle centrovací přístroje (obecně ne jen tento konkrétní) bacha. Něco jsem o nich četl na amerických fórech a několik nástrojařů na ně dost nadávalo, že už jim kolikrát zničily drahý obrobek (kvůli falešnému vycentrování). Jeden dokonce zaměstnance, když s něčím takovým přišel, pěkně hnal, že to u sebe v dílně nechce vidět. Nejlepší je prý to kloubové rameno, jako je na http://www.microtes.cz/SMT/sondy-SMT.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; hned nahoře.
To je nesmyslné,pořád měříš "hodinkami",jen si nevykroutíš krk.Kuželový konec šmajdátka se používá k najetí do důlčiku,nebo malého otvoru.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 1. 2016, 1:43

mirek42 píše:
Na tyhle centrovací přístroje (obecně ne jen tento konkrétní) bacha. Něco jsem o nich četl na amerických fórech a několik nástrojařů na ně dost nadávalo, že už jim kolikrát zničily drahý obrobek (kvůli falešnému vycentrování). Jeden dokonce zaměstnance, když s něčím takovým přišel, pěkně hnal, že to u sebe v dílně nechce vidět. Nejlepší je prý to kloubové rameno, jako je na http://www.microtes.cz/SMT/sondy-SMT.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; hned nahoře.
To je nesmyslné,pořád měříš "hodinkami",jen si nevykroutíš krk.Kuželový konec šmajdátka se používá k najetí do důlčiku,nebo malého otvoru.
Jenomže problém je, že skutečně funkční a spolehlivý centrovací přístroj není zrovna nejlevnější. Třeba za cenu toho udělátka na eBay bych byl rád, kdybych koupil použitý švýcarský páčkový indikátor. Při používání kvalitního kloubového ramene a kvalitních hodinek se při centrování nedá nic zkazit. Takže pak je otázka, jestli si koupit za stovky, nebo možná až tisíc eur skutečně funkční centrovací přístroj, který je jednoúčelový jen na centrování, nebo koupit kvalitní hodinky a kvalitní kloubové rameno, které se oboje dají použít i na jiné než jen centrování. I za cenu, že budu muset párkrát otočit krkem.

Cena obrobku kolikrát může být několikanásobně vyšší než cena levného centrovacího přístroje. Stačí si spočítat cenu materiálu (když vezmu třeba 50kg trochu lepší oceli tak už jsem dráž než těch 75 USD) a hlavně cenu práce co byla na obrobku už udělána.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2016, 4:48

mirek42 píše:Teď vznesu svůj dotaz,máte někdo někdo zkušenosti s najížděním na hrany pomocí elektronického LED najížděče ? Jejich cena je v poslední době podezřele nízká.
http://www.ebay.com/itm/Precision-Probe ... SwWKtUrjXD
Ja ohľadom tohto vznesu taky dotaz: videli ste niekde také blikátko, ale s upinacou hriadeľkou do 10mm? Na ebay predčasom jeden amerikán poonúkal (také červené, aj v metrike s pozláteným (?) pinďulákom), ale už tam neni. Do ER16 klieštiny, a nie redukciu...
To mechanické šmajdátko mám, ale nejako si naňho neviem zvyknúť. Teraz idem všetko cez spojenie el. obvodu, pod prípravky mám pertinaxové spodky...
Takže to 10mm blikátko by sa šiklo.
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
mirek42
Příspěvky: 187
Registrován: 29. 3. 2013, 3:15

16. 1. 2016, 2:29

aleshonsa píše:
mirek42 píše:
Jenomže problém je, že skutečně funkční a spolehlivý centrovací přístroj není zrovna nejlevnější.
S tím souhlasím,ovšem jako "obsluha" jsem takové věci nemusel řešit,hodnotím pouze.s čím se nejlépe pracuje.
coviha
Příspěvky: 146
Registrován: 20. 9. 2014, 8:25

1. 9. 2021, 6:47

zdravim tak ten mikroskop vtom kufřiku mam a je to super je ktomu ale potřeba 6v zdroj
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2021, 8:33

Ten kufríkový mikroskop je zo súradnicovej vyvŕtavačky WMW Mikromat BKOE. Celkom si neviem predstaviť jeho použitie na fréze, keďže má extrémne zväčšenie. BKOE súradnice majú za prvé valčekové dráhy v stole a za ďalšie majú šnekové mikroposuvy. Takže so stolom sa dá v dvoch osiach hýbať doslova v tisícinách a v tom mikroskope to je vidieť. Kus musí mať brúsené hrany a hrany nesmú byť zrazené, maximálne po brúske ich zľahka prebehnúť ručne kamienkom, vtedy sa dá priamo zámerným krížom chytať z rohu obrobku. V iných prípadoch je na to ten uholník ako spomenul Qwer.
Zverodoktor chcel prerábať práve tento zameriavaci mikroskop z BKOE na frézu, ale nakoniec som ho od toho odhovoril, pravé kvôli tomu zväčšeniu. Keď som dal napríklad CZ brusičský uholník s drsnosťou Ra 0,1 pod ten mikroskop, tak som mal pocit že vidím Hohe Tatras.
BalazKovo.sk
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“