Výměna ložisek vřetene frézky

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

8. 2. 2016, 11:17

Ahoj!

Potřeboval bych přeložiskovat vřeteno u frézky FNS 20 (ISO30)
Vypadá téměř shodně jako to ta fotce u tumlíka: (tumlíku, odpusť malou krádež...) :)
Obrázek

Hřídel jde z ložisek vytlačit, ale ložiska zůstávají v tělese vřetene.
Nemám stahovák (teda spíš vytahovák), mydlit do toho nechci, nemám lis, nemám ani zkušenosti....

Někdo z Brna a okolí, kdo by pomohl?
Předem díky!

P.S.
Ložiska vypadají jako běžná kuličková, nevidím totiž nic, čím by se dala seřizovat nějaká vůle.
Mezi ložisky je distanční trubka, a matka na hřídeli vřetene se mi zdála být "utažená na krev".
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

9. 2. 2016, 12:56

Běžná kuličková.... :D
Dojdi je koupit, a při placení ti dojde, že až tak běžné nejsou. Budou to kuličkové s kosoúhlým stykem.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 2. 2016, 6:11

...... a je tu několik vláken, kde se docela obšírně rozebírá funkce té rozpěrné trubky atd
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

9. 2. 2016, 6:33

Měl jsem za to, u ložisek s kosoúhlým stykem konstrukce musí obsahovat nějaký prvek, kterým se dá axiálně seřizovat nějaká vůle.
Jdu hledat ta vlákna...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 2. 2016, 6:41

.... no to je ta trubka ...
tedy jedna část
první co udělej - namaluj řez tím vřetenem
opiš přesný typ těch ložisek - včetně výrobce a všech těch písmen před a za číslem
sežeň si k nim katalog
při rozebírání dávej bacha na polohu případných značek na kroužcích určujících polohu minimální házivosti
Naposledy upravil(a) testone dne 9. 2. 2016, 6:45, celkem upraveno 2 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 2. 2016, 6:44

to si pleteš s kuželíkovejma..
kosoúhlá taky samozřejmě musejí mít předepsané předpětí , ale to je řešeno přímo konstrukcí ložiska případně rozměry distančních kroužků.. jinými slovy tam nic nenastavuješ ve smyslu, že by jsi utahoval matici a měnil vůli/předpětí
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

9. 2. 2016, 7:33

Tak jsem něco načetl, snad už to s těmi ložisky chápu.
testone píše:při rozebírání dávej bacha na polohu případných značek na kroužcích určujících polohu minimální házivosti
Šmaknote, to je zase co? Zkoušel jsem k tomu něco vygooglovat, ale nic jsem nenašel.
Tak doufám, že jsem nic nepodělal. Měl jsem to už rozebrané, ale ničím jsem netočil. Jen vytáhnul hřídel, nakoukl dovnitř a hřídel zase vrátil. Ono se na tom bez rozebrání (demontáže ložisek) nedalo moc vykoukat.

Konstrukce je asi velmi podobná tomu, co namaloval GMAN:
pohaneny%20nastroj%20rez.jpg
pohaneny%20nastroj%20rez.jpg (8.93 KiB) Zobrazeno 8045 x
s tím rozdílem, že z horní strany vřetene ještě vychází ta drážkovaná část hřídele.

Tak mě ještě vytrhněte z naivity nějakou informací o předpokládané ceně těch ložisek. Předpokládal jsem jednotky tisíc.

Já si navíc nejsem úplně jistý, že jsou ta původní vadná. Někde se mi totiž nějaké ložisko trochu ozývá a zatím netuším kde. Něco v tom zvuku běžící frézky je, a odpovídá to zhruba polovině otáček vřetene.(věneček?) - [žádná převodovka, z motoru řemenový převod přímo na unášecí kolo vřetene, kolo má vlastní uložení, převodový poměr od motoru je 1:1]

Včera jsem si všiml, že když jsem dělal povrch dokončovací frézou s kulatými plátky (průměr 50mm), tak jakoby to občas nějak zavibrovalo (aspoň se mi zdálo že vždycky slyším takové velmi krátké bziknutí) a na obrobku v tom místě zůstal jakoby škrábanec. Nejen optický, i hmatem zjistitelný.

Je to pro mne záhada. Frézoval jsem dva kusy. Jeden perfektní, pak jsem zkusil přehodit řemen na vyšší otáčky, ale zase ho vrátil a dělal jsem ten druhý kus.
A na něm se to párkrát objevilo. Nevím, jestli by to mohlo být třeba v materiálu (obojí stará litina, ale pokaždé z jiného odlitku), šířka materiálu stejná.

Tak jsem si myslel že konečně vím, kde se ozývá to ložisko....
Naposledy upravil(a) VirtualMan dne 9. 2. 2016, 8:44, celkem upraveno 1 x.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

9. 2. 2016, 8:07

hoj, jestli je to to same co mám já, vypadá tak, tak moc nadšenej cenou ložisek nebudeš,

uplně při kuželu je ložisko NN dvojřadé číslo už si nepamatuju cena kole 4000 . uplně vzadu přesné P4 cca 2000 kč a mezy tím jsou dvě obyč Axialní. cena cca 200 kč 2 ks
spousta vymezovacích kroužku atd..
rozebrat to jde celke lehce. Mě ložiska zustali na te hřídeli.
cele se to naskládá na tu hřídel a zasune spět, vymezení dělají ty kroužky a dotahuje se to jenom těmi šrouby na přírubě u kuželu.

http://www.zkl.cz/cs/cat/2013/drcrb/nn3010k" onclick="window.open(this.href);return false;
přední ložisko

ale bez záruky, můžeš to mít jinej typ vřetena.

ja to budu přeložiskovavat taky, chci se zbavit těch dvou axialů, to přední ložisko jde totiš vpohodě do 10k otaček , zadní taky, ty axialní bohužel jenom do 3K, proto to chci předělat. už jsem koupil kosouhleP4 . ještě jsem se ale nedostal k upravě těch kroužků..
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2016, 9:17

Pokud to vřeteno vypadá tak jak to co jsi si vypůjčil :D , tak tam je klasická konstrukce jak píše kvako :wink:
Dole dvouřadé NN, které zachytává radiální vůle a jde radiálně vymezit vnitřním kroužkem, jež je na kuželu, tepelná dilatace vřetene probíhá axiálně v tomto spodním ložisku (není válečky jsou axiálně posuvné vůči vnějšímu kroužku). Nahoře pak je dvojice kosoúhlých vřetenových ložisek P4, vnější kroužky těchto ložisek jsou staženy vnější maticí nakrev mezi distanční kroužek, vnitřní pak taky mezi sebou na krev, radiálně-axiální vůle těch zadních ložisek se vymezuje rozdílem mezi těmi kroužky podle toho jak jsou k sobě sesazeny X, <>, už to tu tady bylo popsáno fakt mnohokrát testonem. :wink:
Jestliže máš vatu a potřebuješ to vyměnit existují univerzální párovatelná ložiska, která mají jasně definované předpětí (lehké, medium, těžké) nedávno jsem sem dával fotky těch ložisek i jak vypadají ty značky mezi nimi.
Nevím vůbec o tom, že by v takovéto prověřené vřetenové sestavě muselo nutně figurovat axiální ložisko :)
P1020372.JPG
P1020375.JPG
P1020379.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

9. 2. 2016, 9:37

ja to mam sestavené uplně jinak
dole je to NN pak dvě axialni a nahoře jedna klasika radialni
mezi tím spousta kroužku a matice 2x.

nemam bohužel fotku jsem v práci. pokud si spomenu jak se vrátim tak vyfotím.

ono bude asi víc druhu tech vřeten.
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

9. 2. 2016, 11:00

Uvnitř to vypadalo malinko jinak.
Při pohledu "do díry vespod" to vypadalo, jakože tam jsou dvě nějaká ložiska vysoká tak 20mm položená na sobě, pak distanční trubka (5-6mm stěna), nahoře normální kuličkové ložisko a celé je to stažené jedinou matkou. V matce je po obvodu drážka a v ní je zajišťovací kroužek z 2mm tlustého pružinového drátu. Jeden konec toho drátu je zahnutý dovnitř a zasunutý do díry vrtané skrz matici do hřídele.
hřídel má po celé délce stejný průměr a na horním konci závit a to drážkování stejně jako vřeteno, které držíš na fotce v ruce. Celé vřeteno má průměr 100
To sestavení uvnitř vypadá asi tak, jako na tom kresleném obrázku od GMANa
Nevím, jestli ta informace k něčemu je, ale rok výroby stroje je 1963.

Teď to bohužel nemůžu demontovat a nafotit, protože musím ještě pár věcí dokrouhat než to umrtvím.
Ceny co píše Kvako mě neohromily, čekal jsem 8-10 tisíc za všechna tři.

Už mě napadaly i takové hnusné prasárny, že pokud by oprava toho vřetena byla moc drahá, tak bych se zkusil poohlédnout po nějakém tom válcovém vodou chlazeném vřetenu co prodává číňan do CNCček. Kdyby mělo vhodný průměr, tak bych ho tam šoupnul místo tohoto, protože mě stejně čeká i výměna motoru za silnější, a to taky spolkne nějakou kačku. Ale nenarazil jsem na žádné takové které by mělo ISO30 kužel, a kupovat i nové nářadí se mi nechce.
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

9. 2. 2016, 11:15

tumlik píše:..axiální vůle těch zadních ložisek se vymezuje rozdílem mezi těmi kroužky podle toho jak jsou k sobě sesazeny X, <>, už to tu tady bylo popsáno fakt mnohokrát testonem.
Když on je tak pilnej, že to v té záplavě jeho příspěvků nemůžu najít... :lol:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 2. 2016, 11:51

no hlavně rozebírat to a vyměňovat ložiska kvůli tomu, že to na jednom kusu dvakrát zadrnčelo a na druhým ne je trochu předčasný
to je si jako automechanici denně řeší dotazy typu:
Nejede mi auto. To asi bude odešlá řídící jednotka (prasklá hlava.....), že jo?
A máte v tom benzín?
No to nevím....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

9. 2. 2016, 11:53

nebylo by lepší to sem vyfotit ?
nebo to maš ještě na stroji ?
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

9. 2. 2016, 12:51

Psal jsem, že nějaké ložisko je tam slyšet je , ozývá se, ale nevím které z nich to je. Dokud se to nerozhodí, těžko poznat které.
Tolik k tomu automechanikovi.

Psal jsem, že to nemám jak rozhodit. Nevím jak vytáhnout ložiska. Žádný vytahovák nemám

Psal jsem, že to teď nemůžu rozhodit, protože něco dodělávám.

První příspěvek byl s dotazem, jestli je v Brně nebo okolí někdo zkušenější, kdo by mohl pomoci. Nikde jsem nenapsal, že zadarmo.
Tolik k tomu troubovi, co neví jestli má benzín.

Teda někteří fakt nezklamou...
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“