Frézka univerzálna FU32 Skúsenosti rady prislusenstvo. dokum

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

28. 2. 2016, 9:56

Zdrávím. Chcem sa spýtať a poprosiť odbornikov a tych co sa vyznaju v konvenčných frezkach. Nevie mi niekto poradiť, kde zohnať návod k frézke FU32? mam moznost si ju kúpit za rozumny peniaz (750e) v super stave a aj s dovozom sca 7 km odo mna. Celozivotny nastrojar a frezar s perfektne vybavenou strojarskou dielnou s ktorym som ju bol obzriet sa vyjadfil ze je v naozaj v dobrom stave, aj prevodovka a aj radenie. Jedine co trochu drhne je pozdlzny posuv, ale ze to by mi vedel opravit, ale ze si len osobne mysli ze je len "zalepený" lebo dlho stála a že to bude treba len vičisťiť.. Majitel co ju predava, ju predava z dovodu, ze kupoval sustruh, ale podmienka bola ze zobere aj frezu, a kedze uz jednu ma, tato je mu na nic. Potreboval by som však nieaku dokumentaciu k nej, ak by bol dakto ochotny a mal.

ďalej, má k nej aj vertikalnu, aj horizontalnu hlavu -(lištu a konzolu), Ale ohladne hlav sa chcem spytať. Dala by sa pouziť (je s ňou kompatibilna?) vertikálna hlava z frezky FV32? ( Fv32 by mal byt takmer to iste, az na to ze je pevne ako vertikalna freza, a ta Fu je univerzalna to jest aj verticalna a aj horizontalna po vymene hlav) ktora ma vysuvnu pinolu a tak by som z frezky zaroven ziskal aj mohutnu vŕtačku. Alebo je nieaka vertikálna hlava z vysuvnou pinolou z podobnych typov frezok kompatibilna s FU32? Druhá otázka, existuje niejaka šťuchacia (obráźacia? hlava) hlava naňu, či už originál na ňu alebo z nieakej podobnej frezky, ktora by sa dala použiť a bola kompatibilna? Ja osobne zo strojarinou len zacinam, a nemam kde zisskať tieto informacie. Preto su mozno moje otazky naivne a predstavujem si to moc jednoducho, Ale ak by ste vedeli poradit alebo pomoct, budem velmi rad a vďačný. Ten nastrojar v tomto nevie poradit, vraj pracoval hlavne s FA3 až FA5. a s touto neprišiel pracovne do styku. Ale že sa mu paci ze je pomerne mala a skladna, ale zaroven mohutna, pevna a ze na to co by som zamyslal ja na nej robit je viac ako postacujuca. .preto mi ju odporucal zobrat s tym, ze ak ju nevezmem ja, zoberie ju on, vycisti, opravi pripadny problem, nastrieka a predá:-D Preto prosim o akekolvek rady, pomoc a hlavne informácie ohladne tohto typu a Hlavne ohladne tých hláv ćo som sa pýtal.

Za akukolvek pomoc vopred uprimne dakujem. Neviem či som moj dotaz umiestnil do sptravnej kategorie, Ten isty dám aj do sekcie návody , tak ak by bol v niektorej kategori umiestnený nespráqvne, poprosim spravcu zmazat jednu z nich a pardon za robotu. Potrebujem sa ćim skor rozhodnut ci ju beriem, a pri zadani jej nazvu som tu nič nenašiel , ani na nete, tak sa pytam. ďakujem.
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

3. 3. 2016, 9:58

Jedna sa o túto , takúto frézku.Obrázek

Nik nevie poradiť? a tu vertikálnu hlavu alebo štuchaciu som myslel aj tak, ze z nieakej kompatibilnej použiť, alebo z nieakej podobnej, napríklad Fa2, alebo iných, prípadne upraviť upevnenie alebo dáky medzikus. ako napríklad tá frézka tu na fóre "kovošrot edition". Má niekto skúsenosti s uprávou frézovacej hlavy na inú frézu? vychadzam z toho, ze na druhej foto je k nej (krížová?) hlava bud originál, alebo upravovaná z inej frézky.

Obrázek

Neviete niekto kde by sa dal zohnať katalog príslušenstva k týmto frézkam? nemá ho niekto?
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

3. 3. 2016, 3:41

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=19773" onclick="window.open(this.href);return false;
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

4. 3. 2016, 11:27

ďakujem veľmi pekne. Posledne 4 dni prehladavam toto forum od hora dole, ale na toto vlákno som nenatrafil. Ani pri manualnom prezerani ani pri funkcii search. Asi neviem hľadadť. ďakujem.

Vedel by mi ešte niekto poradiť s tým katalógom príslušenstva, a zo skúsenosťami s upravou hlav z dákych iných frézok na iné frézky?
A ake hlavy by som mal pripadne hľadať? co večsinou znamená čiselne označenie frézok? večsinou velkostnu radu frézky daného typu? cize len veľkosť v danom rade? Alebo to bolo aj dako normovane alebo typizované všeobecne medzi frézkami? Budem naozaj velmi vďačný.

Ešte mám otazku, zistil som, ze jedny priekupnici v mojom okoli majú takú istú Fu 32 v rozobratom stave , tj telo a velka kovová bedna ozubenych kolies a vnútorností (neviem ci kompletne) a tušim chýba stôl, na predaj za cenu okolo 150e. Mám zobrať aj to? z hľadiska náhradných dielov a servisu do budúcnosti, alebo to zbytočne kombinujem?
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

4. 3. 2016, 8:26

Asi jo,zbytečně kombinuješ. Pokud na té koupené chodí spojka,všechny posuvy a nemá špatné vřeteno(bacha na to,co je tam za kužel,FU32 normálně mívaly metrický 32 a na ten se dneska už velmi špatně shánějí upínače) tak to je jen hromada šrotu.Svisá hlava z FV je kravina,je to svislá frézka ,která nemá hlavu sundavací,takže ji na FU nenaroubuješ.Jde tam ale narvat z FA3,ta se docela nechá sehnat a hlavně původní hlavu jsem vždycky potkal se špatným soukolím,to neopravíš a dávat jej dělat je sebevražda,takže pokud kupuješ hlavu,vždycky koukat dovnitř(má víčko zepředu). Na tu FA3 se musí udělat redukce na uložení vřetena a nový pohonový kolo.Rybina na konzoli je normalizovaná,takže pasuje.Tahle hlava mívá většinou upínání SK40,někdy morse4,na to upínače jsou.Vřeteno je líp uložený než v té FU,prostě jasná volba.
mirek42
Příspěvky: 187
Registrován: 29. 3. 2013, 3:15

4. 3. 2016, 10:17

Tuhle frézku znám jako FV32,byl to výrobek Zbojovky a že by se dělala někdy v Kuřimi jako TOS,tak o tom nevím.Jak už bylo zodpovězeno,na tomto stroji se nic nekazí,aspoň si nepamatuji,že by se někdy muselo mezi středními opravami něco seřizovat.Asi budou mít větší vůli pohybové šrouby,po případné opravě stolů přeškrabáním bývá nutné seřídit vůli v kuželových kolech od náhonu posuvů.Stroj měl původně plochý řemen,ty se později nahrazovali klínovými.Ovladalnost stroje je bezkonkurenční,vše je při ruce,jediné minus je,že rychloposuv nejede bez točícího se vřetena.Mnohem novější frézky ze Žebráku jim nemohly konkurovat a skončily na učńáku.
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

5. 3. 2016, 12:32

to Dávid. zatial Ešte nieje kúpená, dohodli sme sa ze mam 2 tyzdne na rozmyslenie a pozistovanie informácií. Preto som aj bol som tak neodbytný v otázkach :-)

Dávid, normálne si mi dal hnusného chrobáka do hlavy. Ten frézar/nástrojár s ktorým som to bol obzrieť tvrdí že tam je morse 4, ale neviem z čoho to zistil, merať som ho nevidel, A Ked som si pozrel parametre a rozmery mk4 a Me 32, tak som sa zacal obavať, a Hned vyvstali ďalšíe otázky :

1:
Me32: maximalny priemer 32.2mm kuželovitosť 1/20
Mk4: maximalny priemer 31,544 mm kuźelovitosť 1/19,254.
sú si neskutočne podobné rozmermy. Ako to (zatial) taký strojársky analfabet ako ja zistí uplne jednoznačne? odmerat šublérou? zobrat niejaku frezu alebo vrtak s mk4 a vyskúšať? Je to dostatočne presná metóda kedže tie rozmery sú si tak veľmi podobné? alebo existuje niejaka presnejsia metoda jednoznacneho identifikovania?
2:
Pod SK40 myslis strmý kuzel 40 ? to zodpovedá akému iso kuželu? tridsiatke?
3:
Pod hlavou z Fa3 ktoru by tam išlo naroubovat myslíš obyčajnú hlavu z FA3, a nie hlavu s výsuvnou pinolov? či?
4:
Ked hovoris o freze FA3 a o tom použiť hlavu z nej, hovoriš len o tejto fréze. alebo aj o frézach FA3v FA3u FA3a FA3av FA3au a tak ďalej? ? Viem že sa blbo pýtam, a musím tym liezť na nervy, ale ja sa v tych označeniach fréz strácam, že čo znamenajú a ktorý typ alebo prevedenie frézky označujú. A najlepsie je opytať sa niekoho kto sa v tom vyzná, nez potom urobit chybu a kúpiť dáku hlavu úplne zbytočne. A v okolí nemám fachmanov ktorý by sa vyznali v týchto radách fréz ako podaktorý tu. Ten sused fŕezar sa vyzná len v tych s ktorými prišiel do styku.
5:
K obrážacej hlave, ked hovoríš že hlavy z FA3 platí to aj pre obrážacie?, tak napríklad táto (takáto) by teda išla naroubovat?http://www.poziadavka.sk/ponuky/ponuka- ... -U---4566.
6:
Mirek ďakujem za info. , FV32 by ale Aj podľa návodu čo sa mi podarilo zohnať, aj podľa fotiek z netu by mal vyzerať a byť táto.http://stroje.hyperinzerce.cz/kovoobrab ... trQgvnhDRZ Spodnu časť, stôl a všetky prevody by mali byť podľa návodu identické z FU32 , len FV32 ma vrch iný kedže je vertikálna.
7:
Majte prosím so mnou trpezlivosť :D Ono sa ťazko začína ked nemam informácie, a preto sa tolko pýtam tých ktorý vedia omnoho viac, aj ked sa pytam niekedy možno aj blbosti. za akekoľvek informácie úprimne ďakujem. a prosím cítte slobodu písaťa odpovedať ktokoľvek kto vie viac ako ja, a ma informácie ktoré by mi pomohli. :D
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 3. 2016, 12:18

Me32 vs. Mk4 se od oka moc nepozná. Vezmi si něco co má frézovací Mk4 stopku (na konci je vnitřní závit, popř. třeba u pevného hrotu je rovný plný konec), protože vrták tam asi nedostaneš (kvůli placce unášeče na konci). Ideální by byl Mk4 kalibr. Jestli ti to bude v dutině nějak blbě sedět (jako že to tam strčíš a budeš to mít stále volné vůči pootočení atd.) tak bych měl podezření na Me32. Pozná se to taky, že je nástroj v dutině více utopený (vlivem většího průměru ústí dutiny Me32 oproti Mk4). Tj. nedržící utopený nástroj bude s největší pravděpodobností indikovat Me32.

SK40 = ISO40 nebo taky podle našeho starého značení tuším ISA44 (pozor - nezaměnit s ISO45). Někde je tu o tom níže vlákno kde jsem se ptal na rozdíly a jak třeba SK40, BT40 atd. pasuje do naší ISO40 dutiny. Kužel je stejný, jiné jsou unášeče atd. Samozřejmě pak může být rozdíl, že vnitřní závit na konci může být u něčeho palcový.

Výměnné hlavy se používají jen u univerzálních a horizontálních frézek. Svislá má hlavu nasazenou stále a její adaptace pro použití třeba na FU32 by byl dost problém. Rozdíl mezi FA3 a FA3A je, že FA3A je novější modifikace. Oproti staré FA3 má širší stůl a bohužel díky tomu kratší příčný posuv. Zase má o cca 100mm delší podélný posuv. Tj. hlavy tě zajímají z FA3U, FA3AU, FA3H a FA3AH. Tady akorát vidím problém, že hlavy používají centrování přes takový disk co je na čele sloupu a hlava má vnitřní kroužek co na to přesně pasuje. Pak je otázka jak to bude pasovat tobě. Novější systém upínání hlav u FA3 je pak přes takové hlíny k rybinám místo šrouby přes přírubu do čela rybin sloupu. To může být další problém.
Jinak na FA3 pasují i hlavy z korejské frézky (je to licenční kopie FA3, teď ale bohužel nevím jaká ta korejská má označení). Třeba univerzální (křížovou) hlavu mam z té korejské.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
mirek42
Příspěvky: 187
Registrován: 29. 3. 2013, 3:15

6. 3. 2016, 3:45

Kužel zjistíš prostým odměřením posuvkou,nejlépe na nástroji.Tyhle stroje měly původně metrický kužel 32,naprosto běžně se do něj daly upnout nástroje s Morse 4 (rozdíl v průmeru cca 0.5mm).Na kužel se nasadila vložka vystřihnutá ze zinkového plechu.Plech byl k "dostání" u rýsovačů,kteří z něj zhotovovaly šablony.To bylo před 50 léty takové přechodné období,po případné GO se stroj vrátil již z Morse kuželem.Stejně tak se zápasilo s upínacími šrouby,metrika měla závit W 5/8",u Morse se začalo s M14,později M16.
Že se FV32 vyráběla v Kuřimi,je pro mě nová informace.Pochybuji,že by se do dnešních dnů zachoval stroj s původním metrickým vřetenem,ale i tak by šel naprosto bez problému provozovat s Morse nástroji.
coroner
Příspěvky: 58
Registrován: 11. 10. 2011, 5:36
Bydliště: Vysočina - u Křižanova

6. 3. 2016, 7:46

Mám podobnou ne-li stejnou frézku s kuželem Me32. Postupně jsem si sehnal redukce z Me32 na Mk3 a na Mk2 a také kleštinové upínače s kuželem Me32. Občas se zkrátka objeví na bazoši nebo aukru. Pro běžné válcové frézy pak, jak psal již kolega mirek32, vložka z tenkého plechu a byť z toho mám trošku nestrojařský pocit, funguje to bez problémů.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 3. 2016, 9:40

Tohle mě zajímá, protože já mam nejspíše u FN22 v horizontálním vřetenu dutinu Me32. Chová se mi to právě, jak popisuju a i jsem to zkoušel tušírovat a na jedné straně trn v dutině skutečně nesedí. Ještě to budu znovu prověřovat, protože nedávno jsem za tímto účelem koupil redukci z Me32 na Me12 (kterou použiju jako Me32 kalibr), takže jestli to sedne tak je to jasné.
Otázka pak bude co s tím dál, protože já chci horizontální vřeteno využívat. Když se použije plech jako vložka - zkoušeli jste měřit, jak dobře to tam sedí (tj. jestli trn není nějak vychýlený atd.)? Já jsem taky uvažoval sehnat redukci třeba 32/3, problém je, že mam vše včetně dlouhých trnů Mk4. Ideální by byla redukce 32/4, ale problém je, že ta by musela být dost dlouhá vzhledem k téměř shodě průměrů a kuželovitosti Me32 a Mk4. Anebo redukci Me32/ISO30, protože ISO30 věci včetně dlouhých trnů mam.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
T.Andrlik
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 10. 2014, 3:50

8. 3. 2016, 1:20

Měl bych tu nějaké Me32 nevyužité. Klestinovy upinac na jalky a nejake redukce.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

8. 3. 2016, 6:44

Ten kleštinový upínací mě zajímá. Jak to vypadá?
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

13. 3. 2016, 11:19

Umbriell píše:to Dávid. zatial Ešte nieje kúpená, dohodli sme sa ze mam 2 tyzdne na rozmyslenie a pozistovanie informácií. Preto som aj bol som tak neodbytný v otázkach :-)

Dávid, normálne si mi dal hnusného chrobáka do hlavy. Ten frézar/nástrojár s ktorým som to bol obzrieť tvrdí že tam je morse 4, ale neviem z čoho to zistil, merať som ho nevidel, A Ked som si pozrel parametre a rozmery mk4 a Me 32, tak som sa zacal obavať, a Hned vyvstali ďalšíe otázky :

1:
Me32: maximalny priemer 32.2mm kuželovitosť 1/20
Mk4: maximalny priemer 31,544 mm kuźelovitosť 1/19,254.
sú si neskutočne podobné rozmermy. Ako to (zatial) taký strojársky analfabet ako ja zistí uplne jednoznačne? odmerat šublérou? zobrat niejaku frezu alebo vrtak s mk4 a vyskúšať? Je to dostatočne presná metóda kedže tie rozmery sú si tak veľmi podobné? alebo existuje niejaka presnejsia metoda jednoznacneho identifikovania?
2:
Pod SK40 myslis strmý kuzel 40 ? to zodpovedá akému iso kuželu? tridsiatke?
3:
Pod hlavou z Fa3 ktoru by tam išlo naroubovat myslíš obyčajnú hlavu z FA3, a nie hlavu s výsuvnou pinolov? či?
4:
Ked hovoris o freze FA3 a o tom použiť hlavu z nej, hovoriš len o tejto fréze. alebo aj o frézach FA3v FA3u FA3a FA3av FA3au a tak ďalej? ? Viem že sa blbo pýtam, a musím tym liezť na nervy, ale ja sa v tych označeniach fréz strácam, že čo znamenajú a ktorý typ alebo prevedenie frézky označujú. A najlepsie je opytať sa niekoho kto sa v tom vyzná, nez potom urobit chybu a kúpiť dáku hlavu úplne zbytočne. A v okolí nemám fachmanov ktorý by sa vyznali v týchto radách fréz ako podaktorý tu. Ten sused fŕezar sa vyzná len v tych s ktorými prišiel do styku.
5:
K obrážacej hlave, ked hovoríš že hlavy z FA3 platí to aj pre obrážacie?, tak napríklad táto (takáto) by teda išla naroubovat?http://www.poziadavka.sk/ponuky/ponuka- ... -U---4566.
6:
Mirek ďakujem za info. , FV32 by ale Aj podľa návodu čo sa mi podarilo zohnať, aj podľa fotiek z netu by mal vyzerať a byť táto.http://stroje.hyperinzerce.cz/kovoobrab ... trQgvnhDRZ Spodnu časť, stôl a všetky prevody by mali byť podľa návodu identické z FU32 , len FV32 ma vrch iný kedže je vertikálna.
7:
Majte prosím so mnou trpezlivosť :D Ono sa ťazko začína ked nemam informácie, a preto sa tolko pýtam tých ktorý vedia omnoho viac, aj ked sa pytam niekedy možno aj blbosti. za akekoľvek informácie úprimne ďakujem. a prosím cítte slobodu písaťa odpovedať ktokoľvek kto vie viac ako ja, a ma informácie ktoré by mi pomohli. :D

Ahoj Chrobáku!
tak začneme,je toho hodně:
1) tu už Ti tady odpověděli jiní.Vezmi upínač M4 a zkus ho tam,když bue volný v kuželu a opře se ve vřetenu až o unášeč (ty dvě plošky ned za kuželem),je to Me32.Je to blbý,ale co se dá dělat,musíš poshánět upínače
2)SK40 jako ISO40, třicítka je o dimenzi menší.
3) ano myslím tu obyčejnou.Dělali i s výsuvnou pinolou,ale tu jsem viděl jen jednou v životě,ve fabrice,kde se vyráběly.Vzácné jsou asi proto,že stály 2x tolik co normální hlava. Pravděpodobně by tam šla i ta výsuvná,neznám ale vnitřní uspořádání,takže to nebudu tvrdit.
4) pod Fa3 myslím FA3U,která jediná měla svislou hlavu. FA3V je frézka svisslá,tam hlava nejde sundavat a FA3H byla frézka horizontální,ta hlavu neměla(ale z U tam šla namontovat).
5) jo,platí
6)nejsem sice Mirek,ale fr. H a U jsou shodné jen po převodovku,jinak se liší.

Všeobecně:Už jsem to tu kdysi dávno psal,ale znovu v rychlosti:centrovací průměr,na který se hlava navléká a centruje náhonové kolo proti kolu v hlavě je na FU32 menší než na FA3u =musí se vyrobit redukční kroužek,vychází to tuším se stěnou 5 nebo 10mm,takže žádný velký problém.Konzole má stejné rozměry i úhel rybiny,tzn.jdou použít i původní klínové lišty.Pohonové kolo hlavy se samozřejmě musí vyrobit nové,původní bylo kalené a mělo broušené ozubení,myslím si že to ale není nezbytně nutné-jinak kolo na FU32 se musí navlékat na kužel vně vřetena a stahovat šroubem.Protože je konec vřetena podle normy,nebudu zde popisovat rozměry,stejně tak jako rozměr ozubení ,který se použije z původního kola.Výška se odměří na namontovaném polotovaru kola na stroji.
Umbriell
Příspěvky: 39
Registrován: 19. 5. 2010, 9:56
Bydliště: Trenčín

19. 3. 2016, 1:39

Zdávím. Týmto ďakujem všetkým ktorý mi poradili. A prosí radte aj ďalej, ak vás to nebude príliš otravovať. :-D

Frézka je už doma, zaplachtované na dvore. Teraz ju musim dostať z dvora do dielne, je to trochu zlozitejsie lebo su tam dva schody, aje tam uzka pristupova cesta takze normalna velka desta sa tam nedostane (ak vie niekto o nie moc drahej stahovacej sluzbe z oklia Trencina s vybavenim dajte prosim vediet, alebo kde by sa dalo pozicat vybavenie) Rozmyslam ze by sa to dalo vyriesit paletakom do 2,5tony, ktory dokaze zdvyhnut do vysky asi 30 cm od schodov po paletak postavit z tehal rovinku, na nu hrube dosky, a vlastne len posunut frezu z paletaka na rurach na tu rovinku a do dielne. Budem ju musieť rozobrat, vycistit, okamenovat, opravit drobnosti, naolejovat a zase zlozit, Obrusit farbu, vytmelit a nastriekat. Urobit zakladovu kocku ... Pomalinky dokupovat prislusenstvo a nastroje....

Teraz ta horsia sprava... pri odmontovavani vertikalnej hlavy koli stahovaniu, vykukol na mna na horizontalnom vreteni asi fikskou napisany Me32 :-((((( ten som este nestihol zmeratl, cize mozno to bude mk4 a toto bolo len stare oznacenie, ale teraz mam frezku zaplachtovanu na dvore a nechcem to rozoberat dokedy nebudem stahovat do dielne, Takisto na vertikalnej hlave je podla vsetkeho Me 32, podla toho ze mk4 freza ide dost hlboko, o 2 3 mm hlbsie ako by mala, a takisto podla merania posuvkou. Bral som ju aj napriek tomu, pretoze po celkovej funkcnej stranke je naozaj v super stave (okrem farby :-D ) a mozno prave koli tym kuzelom sa moc nepouzivala. (dufam ze nedostanem od vás za to vynadane) Cize teraz ma cakaju tieto riesenia.

1. Pouzivat ju ZATIAL tak ako je a Mk4 frezy pouzivat s tou plechovou vlozkov.

2. Pozhanat redukcie na Me 32 :-D a unašače...

3. Dufat v šťastie ze vertikalna hlava z tej rozobratej od priekupnikov bude mať Mk4 kuzel, A takisto ze kuzel v horizontalnom vreteni bude mk4, cize vymontovat, ak je to este v kope a namontovat na tu moju.

4. Dať vyrobiť nové vreteno do tej mojej hlavy (hlav) s mk4 alebo s Iso40. takisto do horizontalnej hlavy. Vie niekto aky material to musi byt? ci je to vobec realne? Ono je to nasledne kalene a vybrusovane vsak? A cenovo neviete kolko sa to bude pohybovat? ze ci je to vobec realne a ci sa to oplati.

5. V tej mojej hlave dať zvacsit Me32 na Mk5 ak by tam bolo na to dosť "masa" a pouzivat frezy a unasace MK4 cez redukciu

6. Zohnať vertikalnu hlavu z FA3U s iso 40 a upravit pripevnenie a tie nahonove kolesa. (asi najshodnejsie riesenie, Tumlik budes ochotny pomoct s ozubenymi kolesami a podobne? poslem ti Sz a poprosim ta o tel cislo ok?nech sa budeme moct dohodnut. alebo hocikto kto to bude schopny vyrobit? )

7.To iste zo štuchacou hlavou z Fa3U ked sa mi podari kúpiť.

8. A teraz "babo" rad, co by bolo najlepsie riesenie :-D
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“