frézka AVIA FNC 25

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

19. 4. 2021, 6:24

dobry den, nemate niekto nahodou manual k polskej frezke FNC 25? Najlepsie v cestine,slovencine, alebo anglictine. Dakujem.
toncek007
Příspěvky: 5
Registrován: 29. 4. 2017, 12:36

20. 4. 2021, 7:38

karol.net píše: 19. 4. 2021, 6:24 dobry den, nemate niekto nahodou manual k polskej frezke FNC 25? Najlepsie v cestine,slovencine, alebo anglictine. Dakujem.
Bohužel mám pouze "polštinu". Návod v N nebo E by se hodil. Psal jsem do fabriky do Polska, ale samozřejmě žádná odpověď...
T.
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

26. 5. 2021, 8:39

Tak frezka je u mna doma,akurat poopravim svoj minuly status... Je to typ FNC 25 E3, verzia ISO 40, rychloposuv to nema, dedo to trochu poplietol a ja som vtedy manual necital, len to po nom zopakoval. Kupil som ju za 3500e spolu s SV 18RA/750, ktoru som od neho chcel. Kedze som predchadzajuci sustruh poopravoval a predal za 4000e, mam za tie peniaze aj frezku.

Ako som predtym spominal, ked daval dedo posuv smerom dolu, nieco mu tam ruplo a uz to neslo...ja mam frezku prvykrat v zivote, ucim sa ju obsluhovat,ale zistil som dnes, ze posuvy idu vsetky, vypinaju aj koncove dorazy. Akurat pri poslednych troch najvyssich rychlostiach posuvov pri zaradeni posuvu smerom hore-dolu (dolava -doprava funguje) ako keby preskakovala spojka. Neviem, ci to hovorim spravne, ale nieco tam "rapci" a stol sa nehybe. Ak podradim rychlost, tak trosku preskoci,ale potom stol ide zvolenym smerom. Som si isty, ze dedovi nevypol koncovy doraz, lebo boli demontovane a je vidiet, ze sa s tym niekto hral.

Dalsiu vec, co som si vsimol je, ze je tam velka vola medzi vretenom vertikalnej hlavy a horizontalnym vretenom. Mozno aj stvrt otacky. Neviem posudit, ci je to OK,ale zda sa mi to privela. Aj ked zapnem frezku do najvyssich otacok, citelne to "lupne" , potom to bezi fajn.

Frezku kupil z nastrojarne a on na nej robil malo. Ale vidno, ze ma nieco za sebou (rocnik ´76) a mozno ju zle pouzival, bol sustruznik, velmi sa nou nezaoberal.

Ma niekto nejake podnety comu sa venovat? Ci ju rovno predat? :D Dik.
Naposledy upravil(a) karol.net dne 26. 5. 2021, 8:50, celkem upraveno 1 x.
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

26. 5. 2021, 8:47

...a este...chcel by som menit olej, dedo to urcite neriesil...neviete, co do toho naliat? Podla manualu tam ide vsade rovnaky. Zo sustruha sa mi zvysil Paramo OL-J46, co som daval do nortonky, suportu, nebol by dobry?

Na vrchu frezky bola taka nadobka na olej,taky valcek s vrchnakom. Pri preprave mi to odlomila gurtna a ostal len zavit v hornej casti frezky. Treba mi to tam, ci to len zaslepit skrutkou? Videl som kopec fotiek FNCciek,ale ziadna to tam nemala. Ani v navode tam ten otvor na mazanie nie je, iba dve skrutky v prednej casti.

Keby niekto vedel, tym by som zacal,dakujem.
Přílohy
IMG_20210525_151125_4.jpg
IMG_20210525_151137_4.jpg
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 5. 2021, 9:03

To jsem rád, že nežiju v bludu s těma rychloposuvama. Čtvrt otáčky je docela dost. Sundej vertikální hlavu a pak zkoušením samotný hnací hřídele a samotný hlavy zjistíš jestli je největší vůle na straně stroje nebo hlavy. Když pominu vůli přímo v kuželovém ozubení, ta na tom u nástrojařských frézek bývá nejhůř pero které je přímo na vřeteni (výsuv) protože zachytí největší štosy. Do dalších částí ty rázy už jdou utlumené. Tohle pero je potřeba mít ve velmi dobrém stavu. Na svojí FNC25 jsem měl v háji uložení kuželového ozubeného kola na hřídeli (vyvaklaná drážka na pero v hřídeli i kole a vymlácený průměr na hřídeli pod kolem. Udělal jsem novou hřídel a zvětšil díru v kole. Vůle může být samozřejmě ve vytlučeném ozubení. To jde částečně seřídit, ale to už chce zkušenost, vybavení a jde to jen u menšího opotřebení.
Časem se mi podařilo v Polsku sehnat nový úhlový převod hlavy, ale to bych musel opět vyrábět novou hřídel, tak ho mám schovaný "na potom".
Přílohy
zvětšení průměru v kole plus byla obražena nová drážka
zvětšení průměru v kole plus byla obražena nová drážka
nová hřídel s větší dosedací plochou
nová hřídel s větší dosedací plochou
nově vyrobená pera vertikální hlavy
nově vyrobená pera vertikální hlavy
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 5. 2021, 9:05

Na mazání tam mám jen víčka a kuličkový maznice. Z boku na vodorovným vřeteníku je takový červený schema v jakým postavení má být vřeteník při mazání, aby se dostal olej do rezervoárků s knotama. Typ oleje je OK.
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

26. 5. 2021, 9:38

Veľmi pekne ďakujem za rady. Nie som tak zbehly,aby som robil také opravy, ale rád by som aspoň vedel v čom je problém a zasa sa niečo naučil do buducna. Neživi ma to, tak to budem robiť postupne. Ohľadom toho preskakovania asi nejakej spojky pri posuvoch vo vyšších rychlostiach by ťa nenapadol nejaký tip na skontrolovanie? Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 5. 2021, 9:47

Podle mě bude už opotřebovaná zubová spojka. U českých FNnek bývá stejný problém, taky na svislém posuvu nahoru. Přece jen je tam největší síla na posuv (hmotnost stolu a konzoly). U těch FNnek to taky zlobí při rychloposuvu a při větším opotřebování při rychlejších pracovních posuvech.
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

26. 5. 2021, 9:53

Zbyna, chcem sa este opýtať...je to síce blbosť,ale ja som elektrikár, strojarina je hobby 😁...tu hriadeľ, čo si robil...ako si vedel z akého materiálu to má byť? To je sustruzene, brúsené, či si to dal aj cementovat, kalit a tak si to brúsil na rozmer? Dobre to vyzerá 👍
Zbýňa
Příspěvky: 1921
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 5. 2021, 9:59

Je to z 15142 bez dalších úprav. Po tý hřídeli se nic neposunuje a neklouže, nebyl důvod jí zušlechtovat. Běžně se takové hřídele do strojů dělaly z 11600. Je to soustružené, frézované drážky a broušené. Jestli se dobře pamatuju, tak ta původní byla taky z měkoty, ale na jistotu bych jí musel znova testnout. Ještě by to šlo vylepšit a udělat jí ze zušlechtěný 15142, ale já jí mám ze syrový.
karol.net
Příspěvky: 71
Registrován: 18. 2. 2017, 7:43

26. 5. 2021, 10:08

Ďakujem. Lebo toto je pre mňa ešte španielska dedina. Ja si nájdem niekde želiezko a vysustruzim si niečo. No o takých "vážnych" suciastkach som si vždy myslel, že je to všetko cementovane, kalene, zihane a neviem čo ešte, a ze doma sa to spraviť ani nedá 🙂. Tak zasa niečo viem. Dik, zatiaľ dobrú.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“