Demontáž frézky F2-250 (Korea)

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2017, 5:27

Ahoj vespolek,
budu potřebovat přemístit zakoupenou frézku k sobě do dílny a abych jí tam vůbec na šířku mezi futra dostal, budu muset sundat oba stoly frézky. Jedná se o korejskou frézku F2-250.
Chtěl bych se tedy zeptat, jakým nejlepším způsobem demontovat oba stoly (označeno červeně a zeleně), na co si dát pozor a co nezničit? Frézka by měla být věrná kopie československé FA3, tak snad někdo bude něco vědět.
Nikdy jsem to nedělal, tak se raději ptám, abych něco nepo*** :D
Díky, J-CZ
Přílohy
frézka stoly.jpg
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 2. 2017, 10:41

Já jsem loni (stůl na podzim a příčné saně na jaře) rozebíral FA3AU.
Musíš sundávat i příčné saně, neprojedeš, když sundáš jen stůl?
Jedna varianta je sundat příčné saně i se stolem. Nicméně záleží, jakou máš nosnost jeřábu. Já mam malou a stejně to potřebuju celé rozebrat a vyčistit, takže jsem sundal nejdříve stůl, pak točnu, pak řadící skříně a nakonec příčné saně.
Nepamatuju si už přesně detaily, ale v zásadě nic zákeřného tam není. Stůl jsme sundali nejprve sundat jeden domek, ten bez kliky (tj. nejprve rozebrat uložení šroubu a tyče náhonu strojního posuvu pro otočák, prostě tak aby šel domek sundat samotný), pak odpojili od stolu druhý a i s tyčí a šroubem vytočili z trapézové matice ve stolu. Pak jsme vytáhli klín (je nejen držen axiálním šroubem, ale jsou tam i jistící šrouby po stranách stolu) a nakonec vytáhli stůl.
Příčné saně by mohly jít celé i se skříněmi po stranách, ale je to zase o té hmotnosti. První co jsme udělaly je sundat krycí plechy příčného šroubu a odpojit domek od čela konzoly. Pak jde příčný šroub normálně vytočit a vytáhnout i s domkem. Příčné saně mají celkem 3 klíny, co se musí vytáhnout. Problém je, že z hlavní řadící skříně (tou jak se řadí posuvy) se musí odpojit elektrika a těch kabelů je tam poměrně dost (nevím kudy to tam vede u F2-250). Stejně tak kabely od tlačítek spouštění vřetene na čele příčných saní. Pak už by mohly jít příčné saně i se skříněmi sundat buďto zvednout nahoru, nebo stáhnout dopředu. Mam dojem, jestli se ještě nemusí odpojit hřídel od kliky pro svislý pohyb, protože to vede přes tu hlavní řadící skříň (je tam do ní tuším udělán nějaký převod od toho hřídele), ale to asi uvidíš.
Každopádně já jsem to dělal, že jsme oboje skříně nejprve sundali a pak sundali teprve příčné saně. Na to je dobré si udělat takový dřevěný rám - podběrák s oky pro zavěšení na jeřáb. Uvolni imbusy co skříně drží, klepni do nich, aby skříň odpadla od spodku příčných saní, a úplně vytoč imbusy. Pak už půjde skříň spustit dolů. Akorát pozor - na přené vymezení polohy skříně ve vodorovné rovině jsou tam takové vodorovné kolíčky, tak ať je neztratíš (nebo ti třeba nespadnou do posuvové skříně).
Líp to asi nepopíšu - když něco rozebírám tak to musím vidět. Je to tedy postup pro FA3, předpokládám stejnost s tou F2-250.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

2. 2. 2017, 6:25

Jak píše aleshonsa. Neměla by tam být žádná velká zákeřnost. Pokud to rozebíráš postupně, dá se to ve 2 lidech všechno sundat i opět namontovat. Jenom na horní stůl jsme byli 3. Dávali jsme dohromady F1-250. Doma se potom podívám, jestli mám fotky z rozebírání a pokud ano, přihodím je sem.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 2. 2017, 8:27

Neni snazsi upravit dvere ?? Za pul prace dne to je hotove nacisto a vyresene naveky. Casem prijdou dalsi stroje :-)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 2. 2017, 2:35

Kdyby to byla univerzální, tak se dá natočit stůl a pak to má šanci projít.
Dveře - to by si tam jedině musel udělat vrata tak ideálně 2,5x2,5m. Výška 2m je málo, protože to pak neprojede na paleťáku třeba VS20.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2017, 4:42

Ahoj,
díky za cenné informace, člověk se opravdu raději předem zeptá co a jak. K sundání stolů mám připravený dílenský jeřáb, ten malý do 2t, takže by to mělo být v pořádku.
Dveře dílny už rozměrově nikam posunout nejdou, to je ten problém. Navíc je před dveřmi zhruba 35cm schod, takže to taky bude sranda. Frézka s mě stranově nevejde s tím spodním stolem o cca 3cm, takže musí dolů také :( Kdyby měl jít dolů jen vrchní stůl, tak je to celkem v pohodě. Umístění dalších větších strojů do dílny už nehrozí, frézka zaplní poslední volný kousek, dílna je holt malá :) Až bude uvnitř i tahle boubelatá frézka, budu rád, když budu moct stolem popojet ze strany do strany :D Původně jsem si chtěl pořídit frézku novou od Bernarda, která je oproti té F2-250 menší a lehčí, ale osud tomu chtěl tak, že jsem se nachomejtl k odprodeji strojů a NEMOHL jsem tam tak krásný stroj nechat aby ho dali do šrotu, každý pochopí :wink:
Ještě dotaz: ty skříně převodů půjdou dolů bez problému? nebude tam nějaké táhlo od ozubených kol k pojezdu vrchního stolu? Co mazací trubičky?
Díky, J-CZ
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

3. 2. 2017, 12:17

Jestli si dobře pamatuju, tak tam vyjma kabelů nic není. Akorát hřídel posuvu pro zdvih se myslím musí nejprve vytáhnout.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

3. 2. 2017, 6:53

Tak jsem koukal na fotky, něco mám u sebe, ale hodně jich chybí, ty fotil brácha. Odpoledne je od něj vyloudím a něco sem hodím, pokud chceš. F1-250 má teda trochu jinak tvarovanej příčnej stůl, ale kromě toho bych si tipnul, že bude stejná. Fotek bude možná celkem hodně, nevím, jestli by v případě Tvého zájmu nebylo lepší je zabalit do raru a dát na Uložto. Nevadilo by to? Možná tu rovnou udělám vlákno s naší opravou a dám sem odkaz.

Skříně půjdou dolů bez problému, jak psal aleshonsa, povolit šrouby, tak, aby skříň stále držely a klepnout paličkou. Skříň by měla bez problému povolit. Potom úplně sundat. Při pohledu zepředu ve skříni vpravo nejsou mazací trubičky myslím vůbec, nalevo v převodovce kouká jedna, ale měla by být pod úrovní dělící roviny, jestli si dobře vzpomínám. A pokud ne, tak vykukuje opravdu jen o několik mm. Ostatní mazací trubičky by měly být všechny v prostředním stole (tím mám na mysli ten, na kterém drží právě skříně).
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

3. 2. 2017, 9:44

Ahoj,

o tie fotky z rozborky by som mal záujem aj ja. Potreboval by som vymeniť vymedzovací klin priečneho
posuvu a zatiaľ to stále odkladám
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2017, 10:55

Ahoj,
ty fotky by byly super a asi nejjednodušší bude ten archiv na ulozto. Ta F1 má (to jsem se někde dočetl) jen jeden strojní posuv, proto ten jiný příčný stůl, u F2 jsou strojní posuvy už na všechny směry. Dneska jsem byl frézku ještě okouknout a zítra by mělo proběhnout stěhování, zatím před dílnu, než rozeberu ty stoly. Pokud to počasí dovolí, pokusím se to také nafotit a dám to sem, třeba to zase pomůže někomu jinému :)
J-CZ
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 2. 2017, 11:40

Alespon si poradne vycistis ty kanalky co mazou stul. Stare stroje to maji plne bahna a olej se neprotlaci. Fotky urco davej, dost lidem to muze pomoct. Ceka me to take, bohuzel FU20 je slozitosti podobna FNGJ, na vsem elektro spojky, brzdy, atd. a to me dost desi :-(
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2017, 5:44

Tak frézka už je na zahradě. Sice trochu dál k dílně než jsem chtěl, ale víc to nešlo :) Abych to shrnul:..... píchlej tuplák na Liazu s hyd. rukou, zapadli jsme hned jak jsme vjeli na zahradu a začal chcát olej z ruky, takže frézka visela ve vzduchu a nešlo s tím ani nahoru, ani dolu :D Ale nakonec to dobře dopadlo :P
J-CZ
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

4. 2. 2017, 11:42

Tak jsem založil téma a přidal fotky, co by mohly být snad aspoň trochu užitečné. Moc toho nakonec není, myslel jsem, že jich máme víc. Snad budou něco platné: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=108 ... 66#p240266" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2017, 8:34

Ahoj,
tak o víkendu se počasí umoudřilo a mě se mě podařilo sundat podélný stůl frézky. Slíbené fotografie z demontáže jsou níže. Další budou následovat, jak budu frézku odstrojovat :wink:

J-CZ
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
Uživatelský avatar
Jizera-CZ
Příspěvky: 72
Registrován: 13. 11. 2014, 7:05
Kontaktovat uživatele:

11. 3. 2017, 7:30

Demontáž levé skříně i motorem...
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
Weiss D280x700, Güde GTB 16V, BAD-21S po rekonstrukci, Jihokov SVA V10 před rekonstrukcí, korejka F2-250 rozebraná do šroubku a spousta dalších potřebných krámů...
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“