Tos FN 22+prislusenstvi

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

7. 2. 2017, 6:15

Dobry den
naskytla se mi koupě frezky Fn22 viz foto s prislusenstvim . do cca 60 000 s DPH komplet (což se mi zda docela dost s tim dph..)
Co vše by bylo dobre pomerit pred koupi(zda měla nake mouchy..zavady )a zda se vubec vyplati za ty nekřestansky penize (jen hoby).

Předem diky za rozumne rady a nazory.. :)

FN22
FN22
105098-2.jpg (2.92 KiB) Zobrazeno 11256 x
prislusenstvi
prislusenstvi
105098-4.jpg
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

7. 2. 2017, 6:55

Bud ji chces nebo nechces zkus trochu smlouvat s prekupnikem jestli to pujde ja myslim ze by jsi ho treba o nejakych 5-6 tisic mohl srazit. Oni budou take radi ze ji prodaji.
Vule ve vedeni
Kouknout na kluzne plochy
aby slo jezdeni stolu zhruba stejnomerne po cele delce
vyzkouset vsechny rychlosti
vyzkouset vsechny posuvy
a jeste bych kouknul na vreteno aby nehazelo
potom jeste muzes zkoumat stul jestli je rovnobezne ale to musis mit nejake pravitko
aby tam neco neklapalo pro chodu to by mohl nekde chybet nejaky zub
stul aby nevypadal jak povrch mesice

to je ta z bazose koukam asi od ceemachines ze joo??
Jestli jo tak to jsou jen prekupnici co vzdy napisou ze je stroj v pohode a ani ho poradne nevideli.

K cene: jakmile nesezenes frezku z fabryky kde ji prodaji relativne za cenu srotu kdyz se dobre povede tak ty ceny budou kolem 50-60.

Tady mas sukaci hlavu naklapeci stul pevny stul horizot rameno delicku to kdyby jsi dokupoval tak za to das tak 20
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

7. 2. 2017, 7:45

Taky jsem po ní pokukoval. Bohužel teď momentálně není místo. Ty peníze rozhodně nejsou za nástrojovku špatný ještě s tímhle příslušenstvím. Tyhle frézky prostě moc nejsou. Pokud tam nebude nějaký větší problém - převodovka/posuvy/vřeteno, tak bych šel směle do ní.
Ještě na obrázcích možná vidím rychloběžnou hlavu ač tedy bez motoru.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

7. 2. 2017, 8:33

jj presne ,prislusenstvi je komplet krom motoru na rychlobezku..jinak jasne beru hodinky . .ale tim změrim max hazivost .zuby uslyšim ,a pravitko nemam..a mozna naky prkno na prekupnika přes zada aby slevil... :D
diky za postřehy
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 2. 2017, 1:17

Já si taky myslím, že je to slušná cena vzhledem k veškerému příslušenství. Akorát tam nevidím opěrné ložisko, ale třeba tam někde je.
Vyjma výše zmíněného bych doporučoval si vzít i nějaký nástroj s Mk4 stopkou (ideálně nový, a úplně nejlépe by byl kalibr) a zkusit, jak to v dutině sedí. Zároveň i zkusit, jestli to vůbec je Mk4 dutina, protože FN22 existovala i v provedení s Me32 (zrovna mam podezření, že já jí mam - nástroj tam blbě sedí, jelikož je v jiné dílně tak jsem se zatím nedostal ke kontrole kalibrem Me32). Bohužel od oka se to poznat nedá.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

8. 2. 2017, 10:26

aleshonsa píše:Já si taky myslím, že je to slušná cena vzhledem k veškerému příslušenství. Akorát tam nevidím opěrné ložisko, ale třeba tam někde je.
Vyjma výše zmíněného bych doporučoval si vzít i nějaký nástroj s Mk4 stopkou (ideálně nový, a úplně nejlépe by byl kalibr) a zkusit, jak to v dutině sedí. Zároveň i zkusit, jestli to vůbec je Mk4 dutina, protože FN22 existovala i v provedení s Me32 (zrovna mam podezření, že já jí mam - nástroj tam blbě sedí, jelikož je v jiné dílně tak jsem se zatím nedostal ke kontrole kalibrem Me32). Bohužel od oka se to poznat nedá.
Od oka ne,ale trnem nebo pouzdrem s unašečem-(to je důležité,pokud to bude třeba jen stopková fréza nebo vrtačkovej trn,nic nepoznáš) Mk4 to poznáš hned-Me32 je tak velký,že se trn Mk4 opře unášečem o čelo vřetene,takže pořád vaklá,asi jako když zkoušeli transplantovat ženskej mozek do slepice..
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 2. 2017, 1:11

Pozná to i se stopkovou frézou co má Mk4 kužel. U vrtačkového Mk4 trnu si nejsem jist, jestli by díky placce na konci šel až na konec dutiny. Ono jde totiž o to, že nástroj bude v dutině více zapadlý a nebude tam držet. Když se Mk4 kužel strčí do Mk4 dutiny, tak i když ho tam člověk nijak nezarazí silou, jen lehce, drží to tam, nedá se s nástrojem jen tak lehce pootočit a při vyndávání se musí vyvinout určitá síla. Prostě zapracuje samosvornost a má se tam tendenci chytat. Naopak když se zasune Mk4 kužel do Me32 dutiny, tak se s ním dá i lehce pootočit a vytáhnout jde celkem snadno.
To s trnem nemusí být úplně tak pravda, že se opře. Záleží totiž na provedení ústí dutiny. Já tam třeba vůbec nemam takový ten obdélníkový zámek pro unášení právě trnů a kleštinových upínačů co mají vyfrézované unášecí plošky. Dutina prostě končí kuželem a pak už není nic. Když jsem řešil, proč se mi trn v horizontálním vřetenu protáčí tak byl u mě jeden člověk a zkoušeli jsme to s novým Mk4 hrotem. Pak jsem to zkoušel sám tušírovat s novou Mk4 JALkou a na otisku bylo i vidět, jak to na jedené straně skoro vůbec nesedí.
Samozřejmě asi tím úplně nepozná, jestli je to jen že je to sice Mk4 ale nějak poškozené, nebo Me32 (to by musel kontrolovat Me32 kalibrem, nebo alespoň nástrojem s Me32 kuželem), nicméně bude z toho plynou buďto frézku vůbec nebrat, nebo jen za hodně s níženou cenu.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2017, 1:12

david.1 píše:Od oka ne,ale trnem nebo pouzdrem s unašečem-(to je důležité,pokud to bude třeba jen stopková fréza nebo vrtačkovej trn,nic nepoznáš) Mk4 to poznáš hned-Me32 je tak velký,že se trn Mk4 opře unášečem o čelo vřetene,takže pořád vaklá,asi jako když zkoušeli transplantovat ženskej mozek do slepice..
no podle mě tam nic nestrčíš a už vůbec ne trn nebo redukci a unašečem, je tam napevno utahovací/povolovací šroub, pokud nevyklepneš kolík a šroub nevytáhneš tak změříš leda prd :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

8. 2. 2017, 1:23

V originále ano. Já mam tohle už jen v horizontálním vřetenu. Ve sislé hlavě mam jen tyč se 4hranem na konci co jde normálně vytáhnout na horu.
Nicméně ať je tam co je tam ať tedy tyč vytáhne, zkontrolovat dutinu stojí za to.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

9. 2. 2017, 6:29

Nikdy bych nešel do frézky s vřetenem Morse nebo Me, zaděláš si tím na trvalé potíže, leda tak za symbolickou cenu
a vřeteno vyrobit nové
Naposledy upravil(a) doncarlos dne 9. 2. 2017, 8:57, celkem upraveno 1 x.
brutal
Příspěvky: 600
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

9. 2. 2017, 7:46

doncarlos píše:Nikdy bych nešel do frézky s vřetenem Morse nebo Mk, zaděláš si tím na trvalé potíže, leda tak za symbolickou cenu
a vřeteno vyrobit nové
Coz je samozrejme totalni nesmysl. Ja frezku mam s MK4 a naprosta spokojenost. Jedine negativum je ze se ty trny shani o trochu hur nez treba ISO40, ale to je asi tak vsechno.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 2. 2017, 8:44

doncarlos píše:Nikdy bych nešel do frézky s vřetenem Morse nebo Mk, zaděláš si tím na trvalé potíže, leda tak za symbolickou cenu
a vřeteno vyrobit nové
tak to trochu rozveď, aby jsme i my ostatní co s tímto běžně pracují neumřeli blbí :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

9. 2. 2017, 9:07

Tak Morse ještě jakž-takž, ale metrika je propadák, ale nehleďte na můj hloupý názor a klidně nakupujte,
jinak pročpak asi byly tyto bezproblémové dutiny výrobci opuštěny dávno před automatickou výměnou ?
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 2. 2017, 9:16

To Carlos: zajimavy nazor... Pokud by Smak zavrhnul MK4 nemuze si nejspis koupit zadny maly starsi stroj. Navic pokud mluvime o levych bazar nakupech trnu, hlavicek, atd je MK veci drasticky vice k mani. OK hur se vyndava, o tom zadna.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 2. 2017, 10:05

Osobně na Mk nevidím nic tak tragického, že bych se mu zásadně vyhnul. Když je ve vřetenu použita správná tyč, jako někde nahoře zmiňuje Tumlík, tak by mělo jít vyndávání nástrojů bez nějakého bouchání (hodně se tam může zatáhnout třeba stopková fréza s Mk kuželem, ale věci jako Jalka, trny, redukce, tj. vše co má unášecí plošky se tam nemá šanci nějak zatáhnout a popravdě stopkových fréz s Mk kuželem si zrovna na FN22 nikdo moc neužije, protože už třeba fréza o průměru 30mm dělá celkem bordel s převody rychlostní skříně i při třísce třeba 1mm - na FN22 se popravdě z drtivé většiny vystačí s Jalkou a redukcí na vrtačkový Mk aby se dalo i vrtat).
Samozřejmě bez diskuse ISO je lepší a něco se sežene jan s ISO (jako třeba vrtačková hlavička přímo s trnem ISO). Když budu kupovat třeba FA3, tak si klidně takovou podmínku dám, že jí chci jen s ISO40 (ono těch FA3 s Mk4 je stejně málo, standard byl ISO40 a vše ostatní bylo jen, když to někdo vyložině chtěl). Nicméně plno strojů se s jiným kuželem než Mk prostě nesežene. FN22 se sice dělala i s ISO40 - měly to být jedny z posledních, ale nikdy jsem jí neviděl. Ruské 675P a 676P se s ničím jiným než Mk4 snad ani nedělaly.
Navíc jestli chce někdo nástrojařskou frézku v kategorii do 100k, tak mu popravdě ani nic jiného než FN22 nebo ty ruské nezbývá. FN20 se objeví tak jednou za rok (jestli vůbec) a za hodně draho, FN25 v jsem taky v podstatě neviděl, s FN332 je to stejný problém. Kupodivu ještě tak se relativně objevují FNGJ32, ale to je investice 200k a více. FN22 se objevila za poslední rok už několikrát a vždy to bylo tak 40 - 60 tisíc. Této frézce bych popravdě vytýkal plno jiných věcí (vyplývajících ze staré koncepce), než zrovna Mk4 dutinu.

Pochopitelně metrická dutina je průšvih. Sám jsem se do toho namočil, protože v té době kdy jsem FN22 kupoval, jsem stejně neměl čím to vyzkoušet a ani jsem popravdě nevěděl, že vůbec nějaké Me32 existuje. Svislou hlavu jsem vyřešil, že jsem měl štěstí a za pár korun sehnal v perfektním stavu s Mk4 od člověka, co mi prodal i další náhradní díly. Ale i horizontální vřeteno by mělo řešené, protože já s těmi díly koupil jedno použitá a dokonce i úplně nové horizontální vřeteno s Mk4. Problém je, že mi tam nepasuje, protože to moje s nejspíše Me32 má menší vnější průměry a musel bych jedině převrtat vřeteník.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“