Tos FN 22+prislusenstvi

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
FOFR
Příspěvky: 1
Registrován: 11. 9. 2018, 9:19

11. 9. 2018, 9:39

ves178 píše: 28. 11. 2017, 5:48 Nedávno jsem koupil od překupníka s Kladna FN22, byl to mladý kluk nějaký Tomáš dále už si nepamatuji. Jel jsem se k němu podívat na ALG100, mám to dost daleko tak jsem se ho ptal jestli je to v dobrém stavu tak at nejezdím zbytečně, tvrdil že je to z údržby :)
Při proměřování se ukázalo že je to totální šrot, borec čuměl na hodinky jako by je viděl poprvé v životě, každopádně tam měl ještě tu FN22, tak jsem se mrknul i na ní, a ta vypadala sakra dobře všechny vůle max v několika stovkách, kužely ISO40, obrážecí hlava, rychloběžná hlava, dělička, chybí mi jen naklápěcí stůl. Na ceně se s ním dalo normálně domluvit. Tak jsem to vzal, kolega mi to stáhnul dodávkou, a teď to přišlo. Koukám doma na štítek a vidím FNA22, nějak jsem tomu nepřikládal váhu, říkám si asi novější model když má ty ISO40, měla mít přece MK4, no neřeším.
Pro zajímavost kouknu na net, našel jsem pár inzerátu a vidím že to má rozjezd v ose X 200, FN22 má 300. Valím do garáže beru metr do ruky a rychle to kontroluji a je tom 200, myslel jsem že mě jebne, volám borcovi a on neměl ani páru že existuje nějaká FNA22 která je starší model FN22, řek mi že se omlouvá že to nevěděl a v inzerátu měl vyfocený štítek, jenže já jsem ten inzerát ani neviděl, jel jsem tam na jinou mašinu.
No prej jestli chcu tak at mu ji přivezu, ale že se to nevyplatí tak at to prodám, že za tu cenu a s příslušenstvím to nebude problém. Chvíli sem o prodeji i uvažoval ale pak si říkám že frezku v takovém stavu už asi jen tak neseženu, není vůbec vyběhaná, je tuhá bez vůlí.
Takže tak
Teď uvažuji že větší díly budu dělat horizontalním vřetenem, dokonce si myslím že by se rozjezdy v ose X dali zvětšit, vodící plochy jsou na to dost dlouhé.
dávám jí ted do kupy žádný repas není třeba, jen vyčistit namazat a seřídit.

Má jediný problém že nefunguje aparát který řeší změnu otáček motoru v převodovce pro posuvy, má cenu to rozdělávat a řešit?
Nejde zařadit strojní posuv při zpětném chodu, někdo tady psal že se dá z něčím zaramplovat a přehodí se to?
Z té převodovky trčí v ose hřídele pro řemenici jedna páka ale ta podle mého jen odpojí náhon té převodky?
Narazil jsem na Váš příspěvek s problematikou podélného posuvu, kde jste zjistil, že rozjezd je pouze 200 mm. Dle vlastních několikaletých zkušeností nikdy nebyly vyráběny modely "FN 22" nebo "FN 22 A" v kratším podélném pojezdu než je 300 mm. Jediné, co vám brání v rozjezdu jsou krycí měchy. Je tak uvedeno i v samotném návodu, kdy si sám můžete zvolit variantu s měchy, tedy 220 mm a nebo bez měchů 300 mm. Pokud lpíte na čistotě trapézového šroubu, lze tuto problematiku řešit výrobou hlubších litinových bočnic, podobně jako je tomu u FN 25. Nicméně bylo vyrobeno i několik pár kusů s takto upravenými bočnicemi právě u modelu FN 22, ale těch bylo jako šafránu. Spíše to byly nadstandartní požadavky speciálně pro některé firmy/ zákazníky. Ještě dodám, že model FN 22 A je modelem novějším, nikoliv starším. Přeji hezký večer.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

12. 9. 2018, 3:31

TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

12. 9. 2018, 7:16

Frezka je FNA22 ne FN22A, myslím že je to starší verze té 22 má ještě kastlík na levé straně kde jsou pojiskty, ten FN22 už nemá, takže je lepší přístup k motoru a čerpadlu chlazení.
Každopádně jsem o té úpravě bočnic uvažoval, přesně tak jak píšeš omezení jsou manžety.
WEILER LZ280, FNA22
miran
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 7. 2015, 4:35

21. 11. 2018, 6:11

Dobrý den,

měl bych prosím Vás dotaz.
Na mé FN 22 dojely posuvy. Od začátku tam byl problém. Při puštěných posuvech jsem je mohl zastavit rukou. Takže typuji, že tam je někde něco ustřižený a fungovalo to jen díky tření. A to už se nejspíš utřelo do hladka a klouže. :evil:
Jenže když jsem se díval za chodu do mašiny, tak se nepohybuje ani náhonová tyč, co vede nahoru a nepohybuje se ani ozubený kolečko, do kterého je zasunutá. Počítám, že tam je mezi nimi standardní spojení střižným kolíkem(o kterém bylo psaný o pár příspěvků výš). Opravte mne, jestli to tak není-zatím tu mašinu pořád poznávám. Když se nepohybuje ani to ozubený kolo, předpokládám tedy, že je něco špatně v posuvové skříni.
A otázka zní: když chci dostat ven posuvovou skříň, musím ji nějak rozpojit od té náhonové tyče....a tu musím nějak vysunout nahoru? Nejspíš? ...logicky. Tudíž sundat horizontální vřeteno a celý to tam pod ním rozebrat?
Vím, že se ptám blbě, ale nikdy jsem to zatím nedělal a nechci rozebrat něco co bych nemusel nebo bych už pak nedal dohromady.
Děkuji za všechny rady, nápady, podněty.
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

21. 11. 2018, 6:53

Ten střižný kolík jsi našel? je mezi posuvovou skříní a tím ozubeným kolem pro náhon osy Z a Y v takové plechové objímce nacvaknuté na hřídelí hned nad posuvovou skříní. Tak je to alespon na moji FNA22
WEILER LZ280, FNA22
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

21. 11. 2018, 10:38

Narazil jsem na Váš příspěvek s problematikou podélného posuvu, kde jste zjistil, že rozjezd je pouze 200 mm. Dle vlastních několikaletých zkušeností nikdy nebyly vyráběny modely "FN 22" nebo "FN 22 A" v kratším podélném pojezdu než je 300 mm. Jediné, co vám brání v rozjezdu jsou krycí měchy. Je tak uvedeno i v samotném návodu, kdy si sám můžete zvolit variantu s měchy, tedy 220 mm a nebo bez měchů 300 mm. Pokud lpíte na čistotě trapézového šroubu, lze tuto problematiku řešit výrobou hlubších litinových bočnic, podobně jako je tomu u FN 25. Nicméně bylo vyrobeno i několik pár kusů s takto upravenými bočnicemi právě u modelu FN 22, ale těch bylo jako šafránu. Spíše to byly nadstandartní požadavky speciálně pro některé firmy/ zákazníky. Ještě dodám, že model FN 22 A je modelem novějším, nikoliv starším. Přeji hezký večer.
[/quote]

jen doplnim ..na FN22
se dalali I sane-loze pro podelny posuv.s rozjezdem cca 2x-,delsi..tz novy litinovy monolit a nova delsi trapezova tyc + prachovky+ klinky(tim si nejsem jist)..
kdysi mi to nabizel jeden clovicek u prahy..(jednalo se o vec-na objednavku-tz nestandartni vybaveni)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 11. 2018, 9:27

miran píše: 21. 11. 2018, 6:11 Dobrý den,

měl bych prosím Vás dotaz.
Na mé FN 22 dojely posuvy. Od začátku tam byl problém. Při puštěných posuvech jsem je mohl zastavit rukou. Takže typuji, že tam je někde něco ustřižený a fungovalo to jen díky tření. A to už se nejspíš utřelo do hladka a klouže. :evil:
Jenže když jsem se díval za chodu do mašiny, tak se nepohybuje ani náhonová tyč, co vede nahoru a nepohybuje se ani ozubený kolečko, do kterého je zasunutá. Počítám, že tam je mezi nimi standardní spojení střižným kolíkem(o kterém bylo psaný o pár příspěvků výš). Opravte mne, jestli to tak není-zatím tu mašinu pořád poznávám. Když se nepohybuje ani to ozubený kolo, předpokládám tedy, že je něco špatně v posuvové skříni.
A otázka zní: když chci dostat ven posuvovou skříň, musím ji nějak rozpojit od té náhonové tyče....a tu musím nějak vysunout nahoru? Nejspíš? ...logicky. Tudíž sundat horizontální vřeteno a celý to tam pod ním rozebrat?
Vím, že se ptám blbě, ale nikdy jsem to zatím nedělal a nechci rozebrat něco co bych nemusel nebo bych už pak nedal dohromady.
Děkuji za všechny rady, nápady, podněty.
Dle mého je chyba možná jinde.
FN22 nemá vlastní motor strojního posuvu jako novější nástrojařské. Vede tam řemen od motoru vřetene. Aby se neměnil směr posuvu, když se přepne směr otáčení vřetene (přepnutím směru motoru) tak je před posuvovou skříní mechanismus, co má zajišťovat stále stejný směr otáček vstupního hřídele posuvové skříně. Je tam převodovka, co se má přestavit automaticky. Ale problém je, že to blbne a mam pocit, že snad nikomu nefunguje jak má.
Jak je dole řemenice náhonu pro posuvovou skříň tak tam z ní čouhá taková tyčka, co se dá posouvat dopředu a dozadu. Ta je spojená s tou automatickou převodovkou. Je potřeba s tím zkusit zahýbat - samozřejmě když je frézka vypnutá - a zkusit jestli se posuvy nechytnou. Je třeba to zkoušet a bude se muset trochu rukou řemenicí pootočit, aby tyčka skutečně zapadla do své správné polohy vepředu nebo vzadu. Pak vyzkoušet, jestli je to skutečně správný směr posuvů. Když ne, tak to ručně přestavit.
Mně se totiž právě stává, že po přepnutí směru otáček, se převodovka sice automaticky vyřadí z jedné polohy, ale už se nezařadí do opačné. Výsledek je pak nefunkčnost strojního posuvu. Musím jí pak zařadit ručně.

Zkuste nejdříve tohle.
Když to nepomůže, tak Vám popíšu jak posuvovou skříň vyndat. Vřeteník jít ven nemusí, je tam převlečná spojka. Ale úplně sranda to stejně není.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
miran
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 7. 2015, 4:35

24. 11. 2018, 6:41

Dobrý den,

děkuji všem za názory a postřehy.

K první odpovědi: Pod ozubeným kolem jsem žádnou plechovou manžetu neviděl. Ani žádnou díru pro kolík. Ale jak nejede posuv, tak se to nedá nijak pootočit, takže je nespíš v poloze, ze které na tu díru nevidím.

Druhá odp.: ta tyčka mi chodí hladce na přepínání. Když jsem ji před asi 2 roky koupil, tak to bylo celý zakousnutý. Takže jsem ten konec tenkrát rozebral a rozchodil. Jak jsem psal na začátku. Když posuvy jely, mohl jsem je zastavit rukou, když jsem chytnul kolo na stole. Než se mi to teď úplně rozpadlo, tak mi posuv vynechával po vypnutí motoru a musel jsem s tou tyčkou vexlovat sem tam, aby vždycky na další frézování vše fungovalo. Ale také je pravda, že asi dva dny předtím jsem dolil olej do posuvové skříně. Tak si říkám, jestli se tam někde něco dobře nepromázlo(kde to dřelo).

Děkuji a přeji hezký víkend. Mira
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 11. 2018, 7:43

OK, budete tedy posuvovou skříň vyndavat?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
miran
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 7. 2015, 4:35

24. 12. 2018, 8:06

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní odpověď. Lítám z práce do práce.
Asi ji budu muset vytáhnout. Díval jsem se s jedním kolegou do výkresů v návodu a má v ní být přetěžovací spojka. Tak je to jeden z favoritů na závadu.
Už mám nastudováno, že se musí zepředu postupně nahradit šrouby dlouhými vodícími tyčemi, na kterých se posuvovka vytáhne ven. Ted jde jen o to, jak ji rozdělit od té náhonové tyče.

Děkuji za rady.

Přeji Všem krásné, klidné Vánoce, mnoho zdraví, štěstí, lásky.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

24. 12. 2018, 11:19

Ano, vysuňte ji na tyčích. Náhonová tyč je s výstupem skříně spojena pouzdrem. Mělo by jít posunout směrem nahoru. Já jsem to popravdě vždycky rozebíral, jen když jsem rozebíral celou frézku (zrovna naposledy teď kvůli stěhování).
Musí se taky sundat řetěz mezi pákou stavění rychlostí posuvu a skříní. Pak výstupnímu čepu převodovky, co je nahoře, vadí napínák motoru. To jsme řešili, že jsme motor nechali vyset jen na řemenech, aby když se zhoupne na kolébce níž neblokoval prostor pro vysunutí skříně, a napínák jsme vyndali úplně.
Převodovka ze začátku moc nepůjde, protože tam sedí v pozici na takovém schůdku. Musí se páčením třeba přes nějaký trámek přizvedávat, aby se dostala z toho schůdku dolů. Pak už to jde více či méně sunout tažením za konec.
Ještě asi bude muset jít ven čerpadlo emulze. Já už ho tam nemam, ale na 99% mam dojem, že blokuje cestu (je v prostoru za kostkou skříně a vedle mechanismu pro zachování směru otáčení, takže skříň dle mého ven neprojde). Alespoň se Vám tam bude lépe dostávat s nějakým trámkem na páčení.
Pak je otázka, jestli nebudete nakonec muset vyndat i motor kvůli lepšímu přístupu pro rozpojení spojky s tou náhonovou tyčí. Ale to uvidíte, jak tam bude přístup.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
miran
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 7. 2015, 4:35

29. 12. 2019, 12:01

Zdravím všechny ve spolek a rovnou přeji všechno nejlepší do Nového roku, mnoho úspěchů nejen na poli strojařském.

Pár příspěvků nahoru a rok zpět jste mi tu dávali rady k mé FN 22 a nefunkčním posuvům. Rád bych se s Vámi tedy podělil o poznatky.

V létě jsem chtěl rozpojit posuvovku od náhonové tyče, abych mohl posuvovku vytáhnout a zjistit, proč tedy nejede. Spojovací segment s ozubeným kolem se posunul jen o kousíček. Takže jsem to vzal od vrchu. Sundal jsem vřetena a vytáhnul náhonovou tyč. Když už to bylo celý dole, tak jsem očistil ucpaný mazací kanálky, rozebral soukolí, vyčistil, dotáhnul bronzovou matici.

Zpět k posuvovce. Hřídel v místě, kde je spojená s ozubeným kolem a náhonovou tyčí, kolíkem je prasklá...viz fotka. Podle lomu na kolíku bych soudil, že tam byl nacpanej kalenej kolík a proto asi taky došlo dřív k prasknutí hřídelky než kolíku.

K vytažení posuvové skříně jsem se dostal až předevčírem, po půl roce :( Skříň nešla vytáhnout vodorovně ven. Tělo frézky je trošku výš a překáží. Usilovným lomcováním jsem se moc daleko nedostal (viz fotka), tak jsem vyšrouboval horní pár vodících tyčí. Potom šlo vytažení mnohem líp, ikdyž jsem s ní musel pořád casnovat sem tam.

Celou dobu jsem bláhově doufal, že ona prasklá hřídel půjde snadno vytáhnout, svařit s utrženým kusem TIGem a hned to celý zase šoupnout zpět, abych mohl dál vesele dělat hromady špón. Orosil jsem se sotva jsem sundal víko z posuvovky.

Jak se prosím Vás ta posuvovka dá rozebrat? Respektive rozebíral ji někdo?

Díky a přeji hezký den.
Přílohy
1
1
2
2
3
3
4
4
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

29. 12. 2019, 2:47

tak myslim ze ji nikdo z lidi na forku nerozebiral.,holt budes muset postupne....aby jsi se k tomu dostal...i ja jsem radeji nerozebiral..(aneb kdyz to jede neni treba se v tom štourat).docela koukam jak se to ustrihlo pres kolik. :shock:
miran
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 7. 2015, 4:35

29. 12. 2019, 5:27

No jo, jenže zrovna tohle nejede. Zezačátku to jelo díky tření....teď už nic. Problém je, že na té mašině potřebuju dělat. Takže ji rozdělávám postupně sem tam něco a hned složit a jede se dál. I teď mám venku jen tu posuvovku a jinak frézka frčí...jen už mě nebaví točit rukama :D

U tohohle právě nevím, jak vytáhnout ten palec co jezdí v té "rozetě?" Ta je potom zkolíkovaná s tou tenkou hřídelkou...to už by snad mělo jít vyklepnout ven. Jen se mi ježí chlupy při myšlence, že by se nějak ty rychlosti posuvu zasukovali při opětovným skládání.

A jinak to ustřižení není moje práce..takto sem ji už koupil :(
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

29. 12. 2019, 8:22

Bohužel taky neporadím, posuvovou skříň jsem nerozebíral.

Nicméně až se ti to povede, tak bych doporučoval vyměnit všechna těsná pera a asi i ložiska.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“