cugir FU 25

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
otowson
Příspěvky: 5
Registrován: 26. 2. 2017, 2:45

26. 2. 2017, 9:32

Zdravím tady všechny, chtěl bych se Vás tady na foru zeptat na nějaké základní informace o Rumunské frézce Cugir FU 25. Sháním domů do dílny menší frézku - původně se mi moc líbila bulharská frézka Bulmak FU 251, ovšem nakonec jsem objevil na internetu výše zmiňovanou rumunskou frézku cugir FU 25 a ta se mi líbí více díky štosovací hlavě.
Na netu jsem nenašel mnoho informací o obou frézkách, konkrétně o té rumunské téměř nic. Zajímaly by mě základní parametry - velikost stroje, výkon hlavního elektromotoru, plocha stolu. Dále bych se rád optal jestli někdo z Vás tento stroj nemáte doma, rád bych ho okoukl na živo. Určitě jsem na něco zapomněl, kdyby vás cokoli napadlo ohledně této frézky tak to neváhejte napsat do odpovědí..
Předem moc děkuji za každou radu, zdraví Otowson

obrázek je
Přílohy
70326017.jpg
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

26. 2. 2017, 9:59

znám na tom každý šrůbek a drátek více napíšu zitra už je pozdě
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

27. 2. 2017, 7:38

toto je osobní zkušenost s jedním kouskem cugíru takže to neberte že jsou všechny tak špatné
jednu tuto frézku jsem komplet teda skoro komplet opravoval všechny bronzové matky vyrobit nové koplet rozebrat posuvovou převodovku všechny ložiska vyměnit
to samé náhon stolu prostě celý předek pak tam byly zadřené elektromagnetické spojky a utržené držáky přívodů s přívody a důvod v převodovce byla emulze a ta tam natekla vyrážecíma otvorama revizního víka prostě někdo tam zapomněl dat zpět červíky.
práce ale strašná hodně dír pro ložiska v litinovém odlitku bylo s přesahem dostat z toho ven ložiska nebylo vůbec snadné nakonec se to teda podařilo mám k tomu hromadu fotek které sem můžu dát. V litinovém odlitku spousta ostrých hran
V mašině je celkem 7 elektromagnetických spojek v rozvaděči asi 40ks relé a stykačů, takže pro někoho velký problém odstranit závadu v elektrice...
mašina umí po nastavení koncáků i automaticky frézovat "do krabice" má rychloposuvy na všechny osy hlava vřetena ač je relativně malá tak snese větší zátěž třeba 100-ka nožovka na půl plátku celkem velký posuv stolu i vzdálenost mezi vřetenem a stolem
osa z i s novýma ložiskama a matkou jde ručně dost těžko přece jen to cosi váží.
Problémy dělá řazení posuvů musi se tim otočným kolem celkem prásknout aby se přesunuly vidličky na správné místo.
Jinak řazení rychlostí jde hladce má to alnico a při pohybu fofrklackem motor kráce sepne a tim se rychlosti krásně řadí.
Jinak jako stroj si to chválí pokud bude v dobrém stavu a nebojíš se závady v elektrice tak proč né
pokud budeš brat tak bych potřeboval dokumentaci jestli ji budeš mít
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

27. 2. 2017, 7:52

jo hoši a dostat ven ten motor pro pohon posuvů to je taky chuťovka jako dát motor do rohu to vymyslí jen v rumunsku a pak povolit vzadu vrožku tu matku, kterou je přitažená příruba no to šlo jedině s vyrobeným spešl klíčem zvaným zárožák :)
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
otowson
Příspěvky: 5
Registrován: 26. 2. 2017, 2:45

27. 2. 2017, 11:30

děkuji za informace.. jak velikou plochu frézka zabere (myšleno i s pracovnim prostorem obsluhy) ? Jaké jsou pocity z té štosovací hlavy? - je to dobrá věc? je ve vřetenu ISO 40? unese to jistič 25A ? omlouvam se za dotazy, ale opravdu jsem o tom cugíru nic nenašel... jo a dělaly se i hlavy s výsuvnou pinolou pro vrtání?
A poslední dotaz : kolik si myslíte že je reálná zaplatit za takovouto frézku.
Díky všem za odpověď, hezký večer.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

28. 2. 2017, 12:25

Ahoj. Nevim zda to neberes obracene. Dnes bohuzel neni situace, kdy si clovek muze stroj vybirat. V soucasne na trhu vyzobanem prekupniky musi kupujici trpelive cekat na pekny, cenove prijatelny stroj. Resil bych spis, aby masina fungovala, hlavne cela ta pekelna eletrika. Rano u kafca obcas sjedu nabidky na bazosich a podobny stroj jsem v CZ snad jeste prodavat nevidel. Pokud to ma jak pise Keny 7 spojek, vyhra to moc nebude. Na FU20 ktera ma bohuzel tez stejny pocet stykacu ( a stejne nesmyslne poloautomaticke programy na soustredne pidlani) jsou 3spojky a nemam z toho dobre spani. Tady je alespson rozvadec na tele, TOS daval rozvadece rad solo na doslova "choboty" coz je peklicko. Uvnitr navic obri trafa. Po X stehovanich to je vyskubane, otrhane, dobite.
Osobne se stouchaci hlavy trosku provozne bojim a uz po ni nepasu. U hobbika lze predpokladat, ze si obcas prasti do sveraku. Mam obavu zda to resi pouze pojistny strizny kolik nebo se stihnou ulomit zuby ve skrini, kdyz si bacim do sveraku ? Silova elektrika (odber) hlavniho motoru je pri dnesnich moznostech myslim nejmensi problem.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 2. 2017, 5:52

má to 40-ku kužel motor asi 4kw víc né musel bych tam zajet šťouchací hlava je většinou nepoužitá zdvih bude u ní maximálně 80mm musel bych tam zajet ale to tak za několik týdnů nebo tam zavolám výsuvná hlava to nevím jestli existovala cugíry jsem viděl zatím 4 a na žádné nebyla.
samotná základna frézky se vejde na europaletu ale trčí rozvaděč, a stůl vedle kterého je ovládací panel takže kdybys to vzal jako obdelník tak to bude 150x120cm + rozjezd stolu cena do 25 tisíc když by byla v solidním stavu jo k tomu zda to utáhne jistič nenepsals charakteristiku jističe tak stačí přepojit motor do hvězdy a je to sice budeš mít menší výkon motoru ale hrubovat asi nehodláš
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

4. 3. 2017, 8:17

tak jak to dopadlo?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
otowson
Příspěvky: 5
Registrován: 26. 2. 2017, 2:45

7. 3. 2017, 6:56

ahoj, děkuji za vaše rady a názory.
jak to dopadlo? zatím asem ve fázi dumání a ještě k tomu nemám ted moc čas.
Na bazoši jsou cugíry k prodeji dva, co na ně říkáte? ještě asem ale kvuli času nezavolal ani na jeden.. mám to docela zruky, bydlim kousek od Kladna.

https://stroje.bazos.cz/inzerat/7094289 ... -CUGIR.php" onclick="window.open(this.href);return false;

https://stroje.bazos.cz/inzerat/7032601 ... -FN-25.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 3. 2017, 7:32

no musíš to vyzkoušet k jednomu je dost příslušenství tak ta cena je celkem ok
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 3. 2017, 7:37

To Oto: potom jeste nezapomen kalkulovat cenu dopravy, pres cele cesko a pokud to bude auto s rukou uz to bude neco stat. Tohle uz na vozik za auto nebo do dodavky nedas.
otowson
Příspěvky: 5
Registrován: 26. 2. 2017, 2:45

7. 3. 2017, 8:51

nemohl by jste mi někdo vytvořit obrázek a na něm popsat ovládací prvky? nebo nemáte manuál ke stažení?
a ještě by mě zajímala hmotnost, já si myslim ze více jak 2 tuny mít nebude, tudíž na dvounápravovem vozibu bych ji mohl dovezt ne?
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 3. 2017, 10:23

záleží na autě co to bude táhnout a na tom vozíku osobně si vždycky půjčím řidiče i s náklaďákem
i na kontejneru se dá převážet a pak to může být i docela levné
váha je do 2 tun ale přesně opravdu nevím
načmáral jsem ti to ovládání...
v pravo je ovládací panel na kterém se musí nejprve spustit pohon vřetene a motor posuvů se spustí automaticky při pohybu některé z ovládacích pák
dále je na panelu tlačítko rychloposuvu a tlačítka pro spuštění automatického podélného posuvu stolu
pozor na rozvaděči je volič funkcí na kterém musí být zvolena správná funkce
řazení rychlostí pohonu vřetena je vlevo na boku mašiny za stolem když tak se ptej pokud budu vědět odpovím
Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 3. 2017, 11:03

otowson píše:...... jak 2 tuny mít nebude, tudíž na dvounápravovem vozibu bych ji mohl dovezt ne?
hlavně musíš mít řidičák sk. E, bez toho to je to o velký průser
pár kilo přes = přestupek přetížení
vlek přes 750 Kg bez E = řízení bez oprávnění
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 3. 2017, 8:11

Nejvetsi problem je teziste. Tunku a kousek pres :-) vozim v dodavce a s autem ho pekne cvici. Do vedlejsi vsi mozna, Ostrava/Praha je divoka mise. Neumim si predstavit jet tuhle trasu okreskama a pred kazdou zatackou brdit. Az to poveze profi ridit durazne doporucu nekolikrat kontrolovat kurty, treba po prvnich 5-10 kilakach nebo pokud jedes za nim, tak stale. Kdyz jsme vezlu FUcko, tak pomastnem stole sjizdela hlavni pricna kurt a kdybych nejel za nim byla frezka po par kilatach v nasledujici zatacce v poli. Po zjisteni reality bych u ridice cekal zdeseni, ale situace ho moc rozesmala. Jeeee ten stroj v poli, bzunda ....
V ridicakach uz se nevyzna bohuzel nikdo, jdu louskat tu smernici. Mam Cecko 30 roku, ridicak na vsechno co jede, presto u pretizeneho voziku dam prednost profikovi co s tim jezdi furt. Obcas vidam Bobiky (3tuny) na min tunovem vleku za autem nebo na kontaku Avie a nekteri piloti s tim pekne leti.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“