Broušení speciálního nože frézkou

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

30. 4. 2017, 5:43

Zdravím,

mám takový velice speciální nůž o tloušťce 8 mm a délce ostří asi 40 cm. Patří do poměrně unikátní mašiny, které se říká strojní hoblík (neplést s hoblovkou, to je rotační stroj) a potřebuju vyřešit jeho broušení. Nejdřív se musí brousit obvodem 250 mm kotouče a následně čelem hrníčkového, oboje pod úhlem kolem 42 stupňů. Musí se to chladit, jinak se to spálí a jediná možnost je pak objednat tento nůž nový z Japonska, což stojí tisíc až dva tisíce euro.

Teď proč to píšu sem - vzhledem ke specielnosti toho nože to nemíním svěřit ani dlouhodobě svěřovat žádnému brusiči a lpím na tom zařídit se pro tento účel sám. Tuším, že na něco takového je ideální nástrojová bruska s natočitelným vřetenem a pojezdem. Jenže co jsem koukal, tak se jedná o dosti rozměrné stroje a já takové broušení potřebuju relativně jednou za čas. Přesto považuju za nutné řešit si to sám, neboť na žádného dobrého brusiče nemám reference a na pokusy není prostor.

Protože jsem už před časem uvažoval o pořízení frézky, nemůžu se ubránit myšlence, že bych do ní upnul příslušný brusný kotouč a naklopením hlavy obdržel způsob broušení, který potřebuji. To samozřejmě za účasti chlazení emulzí. Přemýšlel jsem o pořízení jedné z těch největších stolních frézek z výrobních strojů včetně jejich repase - ještě nevím v jakém rozsahu ji dělají. Jedna má kolem 350 kg, druhá kolem půl tuny, ale má sloup uchycený trochu nedůvěryhodně.

Způsob upínání mám vymyšlen tak, že bych měl utočený masivní ocelový válec, příp. ještě dodělaný na brusce na kulato, ten by po stranách seděl na prizmatických kostkách a mezi nimi bych vyfrézoval plochu pro upnutí nože. Možná bych to po odfrézování nechal ještě jednou přebrousit a dofrézoval lehounce znovu, kdyby se to kroutilo.

Proč stolní frézka - protože mám nouzi o místo a než mít stojan stroje, budu mít raději pod strojem šuplíky s nářadím. Vím, že by se dala za menší peníze pořídit nějaká starší 1,5 tunová frézka, ale já nemám absolutně možnost si něco repasovat. Neumím to, nemám na to čas a asi bych takový stroj ani neužil. Pokud na tom kromě broušení budu něco obrábět, pak ani neočekávám údernickou šponu.

A teď do mě. Z jakých důvodů to může být špatný nápad? Myslím konkrétně. Že ten stroj na broušení znásilňuju, to vím :-)

Napadá mě jen tohle:
- bude přesnost pojezdu na čínské frézce dostatečná? Požadavek na rovinnost je ve stovkách, protože nejtenčí tříska kterou bude nůž krájet je pět setin milimetru.
- bude tuhost stroje dostatečná? Mám za to, že pro účely broušení nemusí být soustava tak tuhá, pokud se po odpružení stroj vrátí vždy do původní polohy. Vycházím ze zkušenosti, kdy jsem s čínskou bruskou srovnal švidrání čela 80 cm kola na pásovce ze dvou milimetrů do dvou stovek.
- nebude brusný prach/brusivo v emulzi dělat někde neplechu? Kolem nože předpokládám ohrádku, která bude bránit odstřikování emulze do stran na rybiny.

Díky moc

Hans

PS: Ano, z mého dotazu je vidět, že příliš nevím jaký je rozdíl mezi konstrukcí brusky a frézky, což přiznávám, ale nevím kde čerpat informace, začátky jsou těžké... Vím jen že bruska má třeba hydraulický posun stolu ze strany na stranu, což frézka nemá. Což nicmeně oželím.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 4. 2017, 5:57

udělej si stolní jednoúčelovou brusku ,a bude to dělat co má
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 4. 2017, 6:41

dát to brusiči, kterej brousí na profi strojích každej den se to bojíš, ale jít do toho sám na levném sračkostroji určeného uplně k něčemu jinému bez jakejchkoliv zkušeností z toho strach nemáš? :D

než ten "stroj" koupíš radím ti vem si hodinky a pravítko dlouhé těch cca 400mm co má ten tvůj nůž a na tom stroji ho těma hodinkama přejeď, pokud je to běžná čínská mrcha na rybinách tak už jen tímto zjistíš, že jsi absolutně mimo tvé tolerance výroby..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

30. 4. 2017, 7:59

To je nůž do Marunaky ? https://www.youtube.com/watch?v=slPslzwQh_M" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

30. 4. 2017, 8:58

posun stolu ze strany na stranu, což frézka nemá. Což nicmeně oželím.
Co tedy má? :lol:
www.mosaznevyrobky.cz
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

30. 4. 2017, 10:58

Ano, je to kudla do Marunaky. Samozřejmě Marunaka na to prodává vlastní brusku, ale ta je mi dostupná dost vzdáleně. Navíc jde o zatraceně velkou mašinu, to už bych si rovnou mohl koupit tu nástrojovou brusku, třeba BN102. A možná to tak dopadne (i když netuším kam bych ji dal,) ale přesto se chci pokusit o kompaktnější řešení.

Hans
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

30. 4. 2017, 11:12

jvalik píše:Ano, je to kudla do Marunaky. Samozřejmě Marunaka na to prodává vlastní brusku, ale ta je mi dostupná dost vzdáleně. Navíc jde o zatraceně velkou mašinu, to už bych si rovnou mohl koupit tu nástrojovou brusku, třeba BN102. A možná to tak dopadne (i když netuším kam bych ji dal,) ale přesto se chci pokusit o kompaktnější řešení.

Hans
To si jako fakt :shock: myslíš, že jednoúčelovou brusku na nože ( http://www.marunaka-jp.com/ENG_HP/Grinder_semiauto.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ) nahradíš nějakým čínským bastlem :mrgreen: ?
Už jsem toho teda viděl hodně......ale tohle......neuvěřitelné.
Mj, i na té 102 s tím bude větší problém, než si vůbec dokážeš představit.
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

30. 4. 2017, 11:36

RaSovi děkuji za jedinou konstruktivní informaci, že sice čínské frézky nemají dost přesné pojezdy.

Uzavírám téma.

Hans
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 5. 2017, 7:31

tady je popis brusky na tyto nože do hoblíků marunaka
https://www.youtube.com/watch?v=caixlHgND6I" onclick="window.open(this.href);return false;
používají dvě vřetena v podstatě motory s přímo nasazenýmy kotouči ale zapoměň na to že dáš na obyčejný elektromotor kotouč a už to bude brousit to prostě nejde můžu to klidně rozepsat ale zabere to čas...
až si prohlédneš video podívej se na jiná videa zadej třeba nástrojová bruska a uvidíš, že to jsou brusky uplně jiné konstrukce a je nemožné na nich dosáhnout takového výsledku jak na speciální brusce na marunaku
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

1. 5. 2017, 7:57

Podobnej messer jsem brousil na BPH 20. Až tak veliký problém v tom nevidím. Na stodvojce nabrousit, ani náhodou.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 5. 2017, 8:10

nahrubovat jo ale tam je důležitý směr broušení ta japonská bruska to nejdřív nahrubuje tím levým vřetenem a brousí proti ostří a pak to lapuje druhé vřeteno hrncovým kotoučem
ono to na tom bépéháčku nabrousíš ale bude to blbě hoblovat protože kotouč udělá mikroskopické rýhy v podélném směru ostří
ani na žraloku to nepůjde jedině naněm sudnat celou hlavu a dat tam dimantový miskáč a dotoho se nikdo nepohrne
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 5. 2017, 9:17

A kdybys měl BRH tak na to ještě můžeš naroubovat druhý vřeteno a brousit jak říkáš (mám BRH :wink: )
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 5. 2017, 9:35

ano tak by to šlo ti japonci tam mají zdánlivě obyčejné alektromotory udělat na elektromotor nové příruby do každé po 2 kosoůhlých ložisek vylisovat hřídel statoru a udělat novou subtilnější nakonci kužel pro upnutí příruby kotouče pak to vyvážit skompletovat no a už by to i šlo jenže je to celkem náročné a tak do toho asi nikdo nepůjde /BRH=žralok zažitý výraz pro tyto brusky/
normálně bych potal broušení kdo má nato vybavení a hotovo a mírně otupený nůž by šel i ručně obtáhnout za pomocí přípravku
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

1. 5. 2017, 9:39

Japonská bruska je japonská bruska. Na BPH, když dám přípravek šikmo přes stůl, tak to trochu proti ostří brousí a když je vhodný kotouč, pěkně orovnaný, tak to taky funguje. Musí si s tím člověk pohrát.
www.mosaznevyrobky.cz
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

1. 5. 2017, 10:06

kenybz píše:/BRH=žralok zažitý výraz pro tyto brusky/
BRH nie je žralok, je to novší model brúsky typovej rady BPH, ktorá bola vyrábaná v Považských strojárňach. Dá sa ľahko spoznať svojím hranatejším vzhľadom.

Žralok má označenie BPV.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“