Upinani MK2 a MK3 na frezce Steinel

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

12. 12. 2017, 1:24

Ahoj,
chtel bych poprosit o radu pri hledani nastroje, ktery patri do vretene s kuzelem MK2 a MK3, ktere mam na sve frezce Steinel SHV 3.5. Doposud pouzivam jen klestiny ve vertikalnim vretenu a chtel bych se nyni posunout dal a zacit pouzivat i dalsi moznosti upnuti, prave na zminene kuzely MK. Duvodem je hlavne moznost pouziti frez vetsich prumeru. Klestiny mam do rozmeru 13mm (pokud si to dobre vybavuji).
Abych se priznal, tak nevim jak se presne zeptat na to co v tom vreteniku muze byt dal, krome klestin. Pochopil jsem dobre, ze to jsou takovehle trny napr?: https://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje ... 41413.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Funguje to jako pouzdro do ktereho se nasledne upinaji ruzne druhy frez? Hadam, ze je tam potom take nejaky mensi limit prumeru stopky frezy. A nebo pak jsou cele frezy jiz se stopkou MK?
Poprosil bych o strucneho pruvodce, co se v teto kategorii upinani (MK 2, 3) pouziva, co je vhodne a pod. Udelal jsem si pruzkum internetu, nesel jsem nejake stripky, ale potreboval bych to ucelit nekym, kdo by byl ochoten to trochu objasnit.

Posilam par fotek meho vretena pro jistotu, ze se nemylim, co se tyka druhu kuzele (snad ale ne, protoze navod na tu moji frezku rika, ze jsou tam prave MK2 a MK3)

Predem moc diky.
Přílohy
20171130_193816.jpg
20171130_193929.jpg
Naposledy upravil(a) mladysoustruznik dne 12. 12. 2017, 8:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 12. 2017, 1:39

mladysoustruznik píše:Ahoj,
chtel bych poprosit o radu pri hledani nastroje, ktery patri do vretene s kuzelem MK2 a MK3, ktere mam na sve frezce Steinel SHV 3.5. Doposud pouzivam jen klestiny ve vertikalnim vretenu a chtel bych se nyni posunout dal a zacit pouzivat i dalsi moznosti upnuti, prave na zminene kuzely MK. Duvodem je hlavne moznost pouziti frez vetsich prumeru. Klestiny mam do rozmeru 13mm (pokud si to dobre vybavuji).
Abych se priznal, tak nevim jak se presne zeptat na to co v tom vreteniku muze byt dal, krome klestin. Pochopil jsem dobre, ze to jsou takovehle trny napr?: https://www.kovonastroje.cz/sk/Nastroje ... 41413.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Funguje to jako pouzdro do ktereho se nasledne upinaji ruzne druhy frez? Hadam, ze je tam potom take nejaky mensi limit prumeru stopky frezy. A nebo pak jsou cele frezy jiz se stopkou MK?
Poprosil bych o strucneho pruvodce, co se v teto kategorii upinani (MK 2, 3) pouziva, co je vhodne a pod. Udelal jsem si pruzkum internetu, nesel jsem nejake stripky, ale potreboval bych to ucelit nekym, kdo by byl ochoten to trochu objasnit.

Posilam par fotek meho vretena pro jistotu, ze se nemylim, co se tyka druhu kuzele (snad ale ne, protoze navod na tu moji frezku rika, ze jsou tam prave MK2 a MK3)

Predem moc diky.
A jaký máš kužel ve vřeteni? MK 2 nebo MK 3?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

12. 12. 2017, 1:40

V jednom je MK2 a v druhem MK3
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

12. 12. 2017, 1:49

Jeste bych poprosil Robokopa, jestli by opravil v nazvu vlakna muj preklep; vypadlo mi tam pismeno ''p'' ve slove upinani. Snazil jsem se to opravit, ale nejde mi to :oops:
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 12. 2017, 6:31

mladysoustruznik píše:Jeste bych poprosil Robokopa, jestli by opravil v nazvu vlakna muj preklep; vypadlo mi tam pismeno ''p'' ve slove upinani. Snazil jsem se to opravit, ale nejde mi to :oops:
Jestli jsi založil vlákno tak při editaci prvního příspěvku by to jít mělo.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 12. 2017, 6:33

mladysoustruznik píše:V jednom je MK2 a v druhem MK3
Takže ve svislém MK2 a ve vodorovném MK3?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 12. 2017, 6:33

mladysoustruznik píše:V jednom je MK2 a v druhem MK3
Takže ve svislém MK2 a ve vodorovném MK3?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

12. 12. 2017, 8:40

Ha, tak uz se mi to chybejici ''p'' podarilo doplnit :-)! Diky za nasmerovani!
Je to tak, ve vodorovnem vreteni je Mk3 a ve svislem je Mk2. Neni to ale ve finale jedno? Opravdu jen potrebuji nejak ucelit moje roztrousene znalosti do jednoho celku.
Napr.:
1)je vhodnejsi pouzivat ten trn, na nejz jsem daval odkaz na strance kovonastroju, ten ktery ma ten obdelnikovy unasec, spise nez jen pouhy kuzel (napr. jen frezu s kuzelovou stopkou Mk2, 3)?
2) Docetl jsem se a i slysel, ze ty kuzely se umi pekne kousnout a je problem je pak vyndat. Domivam se dobre, ze ten trn s tim unasecem by tim nemusel tolik trpet, vzhledem k tomu, ze by mohl hlavni kroutici moment prenaset prave ten unasec?
3)Jak se potom dostava ten zakously kuzel z dutiny?
Napadaji me dalsi a dalsi otazky ... :-)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 12. 2017, 9:35

mladysoustruznik píše:Ha, tak uz se mi to chybejici ''p'' podarilo doplnit :-)! Diky za nasmerovani!
Je to tak, ve vodorovnem vreteni je Mk3 a ve svislem je Mk2. Neni to ale ve finale jedno? Opravdu jen potrebuji nejak ucelit moje roztrousene znalosti do jednoho celku.
Napr.:
1)je vhodnejsi pouzivat ten trn, na nejz jsem daval odkaz na strance kovonastroju, ten ktery ma ten obdelnikovy unasec, spise nez jen pouhy kuzel (napr. jen frezu s kuzelovou stopkou Mk2, 3)?
2) Docetl jsem se a i slysel, ze ty kuzely se umi pekne kousnout a je problem je pak vyndat. Domivam se dobre, ze ten trn s tim unasecem by tim nemusel tolik trpet, vzhledem k tomu, ze by mohl hlavni kroutici moment prenaset prave ten unasec?
3)Jak se potom dostava ten zakously kuzel z dutiny?
Napadaji me dalsi a dalsi otazky ... :-)
No ten trn od kovonástrojů je pro frézy tohohoto typu https://www.zps-fn.cz/frezy-nastrcne/ popřípadě tyto https://www.zps-fn.cz/frezy-kotoucove/

Těžko říci jestli je to jedno ;-) - mám sám taky Mk2 a Mk3 - (Mk3 frézka, Vřeteno soustruhu, MK2 pinola soustruhu).
Kouslý kužel - pokud je vřeteno průchozí pak stačí mít přípravek pro použití transformátoru síly ;-) To zatím zafungovalo vždy ;-)
Tedy kulatina a kladivo ;-) Neboj se toho. ;-)
Pro svislou hlavu už jsme to tu řešili - vhodný je kleštinový upínač ER (dobré zvlolit velikost já mám ER 40) popřípadě kleštiny přímo do MK 2, nebo nástroje se stopkou MK2.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
qwer
Příspěvky: 1296
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

12. 12. 2017, 9:54

Aby sa ti to kuslo, by si tomu musel dávať iný záhul, no samo, že musí byť patrične dotiahnutý nástroj upínacou skrutkou, a nepoškodená upínacia dutina. Normálne to nikto nerieši- či to má unášač, alebo nie, ten kužel to udrží v pohode, no pri použití nástrčných fréz väčších priemerov je ten unášač prínosom, zvlášť ak má už Mk dutina niečo za sebou.
Tie trny z odkazu si zadováž na rôzne kotúčové, tvarové a hlavne čelné frézy na väčšie rovinné plochy. Ak drží nástroj pevnejšie v dutine, jedine ho vyraziť, no základ je dobrý závit na upínacej skrutke, a skrutka z pevnejšej ocele. Na niektorých strojoch má skrutka osadenie, na ktorom je príruba, a nástroj sa dá z dutiny vytlačiť bez použitia úderov Cu kladiva.
Stopkové frézy s Mk3 sú myslím iba do priemeru 25 mm, a Mk2 do 20mm, teda staršia ČSSR produkcia, ktorá sa dá ešte kúpiť za dobrú cenu.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 12. 2017, 9:58

Doplním - frézy se stopkou MK3 jsou až do 32 mm ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

13. 12. 2017, 8:40

Diky moc za reakce.
Rozumim tomu dobre, ze ten unasec, co jsem daval v odkazu, je v podstate jen drzak beznych stopkovych frez do urciteho prumeru? Jetli je to tak, tak tam neni moc velky rozdil mezi klestinovym upinanim, ktere ve svilem (vertikalnim) vretenu v soucasne dobe pouzivam, nebo se mylim?
O co me v podstate v soucasne dobe jde nejvic, je byt schopny zacit pouzivat horizontalni vreteno Mk3 s vetsimi frezami a ruznymi pilovymi kotouci.
Uživatelský avatar
mladysoustruznik
Příspěvky: 137
Registrován: 10. 7. 2015, 2:28
Bydliště: Plzen

13. 12. 2017, 8:44

Ted jsem mi vlastne doslo, ze ten unaseci trn z meho odkazu, jak pises, je na ty frezy z tveho odkazu. Tak se omlouvam za hloupy dotaz v mem poslednim prispevku.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“