FU36

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Beranek
Příspěvky: 5
Registrován: 18. 2. 2015, 4:41

6. 6. 2018, 9:59

Zdravím,
Chtěl bych si rozjet podnikání v konvenčním obrábění, později i CNC. Nějaké zkušenosti mám.
Chtěl jsem se ale zeptat na několik věcí. Mám možnost koupit soustruh SN20a a Frézku FU36. Jakou cenu mám nabídnout za tu frézku? Nikde ve svém okolí jsem si nevšiml prodeje takového stroje, natož abych věděl jakou má hodnotu. Na stroji je vertikální hlava a nevím co je k němu za vercajk, spíše žádný. Každopádně má funkční posuv v Y ose jen na jednu stranu, ručně funguje i zpět, je tichá, nehučí. U tumlíka jsem ale nenalezl manuál, nemáte ho náhodou někdo?
Otázka je tedy, kolik je adekvátní cena? Manuál?
Vypadá přesně takhle, kromě barvy:
Foto
Obrázek[/url]
Předem děkuji za každou odpověď.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 6. 2018, 6:37

Ta si sám nekupuj nic, protože o tom víš asi kulový. Vezmi si sebou někoho hodně fundovaného (stejně jako když jdeš kupovat ojeté auto - taky neřekneš, vypadá úplně stejně jak na fotce, ale nejde zpátečka a barva je jiná.), kdo se vyzná a posoudí stav stroje. Toho raději zaplať a vyjde to ve výsledku levněji. Jinak tržní cenu zjistíš asi tak, že najdeš stroj ve stejném stavu u překupníka a jeho cenu podělíš třema, čtyřma.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

6. 6. 2018, 10:38

To , že jede jen na jednu stranu, bude nejspíš mikrospínačem. Je pod pákou vpravo v té skříňce. Přepínají se tím stykače, resp. se tím obrací fáze do motoru posuvů.

Frézka umí jednoduché cykly. Ale jen tam a zpět. Frézuješ předvolenou rychlostí a nazpátek to jede automaticky rychloposuvem.. Nastavuje se to koncovými dorazy, které se montují zepředu na stůl - je tam T-drážka. Vypínají páku podélného posuvu. Neumí to ale frézování po celém obvodu obrobku. Jen tam a zpět.

Jinak jestli je komplet, tj. se třema hlavama, tak má 4300 kg. Všude píšou 3600, tak ať nejsi překvapenej jako já.

Kužel je ISO 50.

Manuál jsem sháněl a to jsem ho hledal všude, nakonec sehnal ve Velkém Meziříčí za 1500. Jinak je víc typů. Hlavně se liší ovládacími místy elektriky a umístěním rozvaděče.

S cenou. Záleží co tomu je. Já ji sehnal za 30. Ale to bylo ze šrotu a věděl jsem, odkud pochází a kolik toho má naběháno - ta moje běhala max. 5 let a to dost sporadicky. Řešil jsem jen prasklý kolečko - bylo z výroby.

Hlavní motor má příkon 7,5 kW a motor posuvů kolem dvou, tak pozor na jistič.

Tož asi tak.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

7. 6. 2018, 3:02

Psal jsem to omylem z druhého profilu.
Každopádně jsem tam byl s člověkem co dělá už 30 let a něco o tom ví, konstatoval že je v moc pěknym stavu. Není domlácená, všechno se jeví jako skoro novej stroj. Podle lidí v provozu se na tomhle moc nedělalo, protože z hlavní obrobny je to moc daleko a na obrobně mají trojky čtyřky a pětky. Podnik se nachází v místě bydliště, takže o tom něco vím.
Bylo mi divný že ať přepnu páku posuvu kamkoliv, pořád jede jen na jednu stranu, jak posuv tak i rychloposuv, pokud je to tak, jsem elektrikář, tohle by neměla být nějaká velká vada. Budu to provozovat na jističi B25, mám připravený frekvenčák pro rozběh, případně si to doplním dalšíma funkcema, když už tam bude, motor pro posuvy je předpokládám do hvězdy. Stejně to rozhodím a dodělám nějaký DRO.
Je jen s jednou hlavou (natáčecí) bez dalšího příslušenství, i bez všech dílů na horizontku. Což mi nevadí. Cenu jsem ukecal na 40k.
Rozvaděč na stroji není přídělán ani z jedné strany, ovládání je vlevo, elektrika bude asi někde vevnitř. Na štítku je 3400kg.
S tím manuálem, nedal by se za nějakou cenu odprodat? Nemám v úmyslu ho někde šířit.
Každopádně zatím děkuji za info :-)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

11. 6. 2018, 5:47

Elektrika je při čelním pohledu vlevo v konzoli. Jsou tam dvoje dveře nad sebou. V horních jsou jen tlačítka, v dolních elektrika - je tam dost prostoru. Schová se tam cokoliv.

Je tam klasická stykacova kombinace na ovládání ze dvou míst. V tý skříni toho ani moc není. Pár stykačů a keramický pojistky, dve trafa a tepelný ochrany - něco jako R100. Jen v rumunským podání. Stykače jsou myslím TCA 10. Nejsem doma, jinak bych se podíval.

S manuálem se nějak domluvíme. Mám origo v češtině. Je v tom vše. Za měsíc budu mít času dost a nebudu moct nic dělat. Tak to naskenuju a dám to sem. Kdyžtak pod to hodím nejaký vodoznak. Nechci aby to tu někdo stáhnul a pak na tom na bazoši vydělával.

Jinak jsou tu o těhle frézkách dvě vlákna. Jedno jsem založil já - Cugir FU 36 a do druhého hodně fotek vložil Kenybz. Je to menší ségra FU 25. Je to stejný. Jen je to menší a má třeba jiný moduly zubů atd.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

11. 6. 2018, 8:41

A nešlo by se prosím tě jen mrknout do návodu jak se váže? Za vlákna děkuji, jdu pohledat.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

12. 6. 2018, 3:03

Za trám. Na boku zleva nad řazením převodovky jsou nahoře těsně pod trámem dva šrouby M20. Ty povolíš - pod nima jsou kameny, který zapadají do rybiny. Uprostřed je třetí "šroub" - ten je ale na přesunování trámů pro horizontální frézování. Na trámu je zespodu hřeben. Musíš sundat hlavu.a zepředu a zezadu trámu podvlíkneš úvazky jeřábu. Já to ale zvedal za spodek. Nakládala to AD-8 a doma mi kámoš domluvil za litr AD-20.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

18. 6. 2018, 11:58

Super, děkuji. Potřebuji frézku zúžit na šířku, nevíte náhodou někdo jak otočím se stolem? Zkusil jsem všechno možný a ani když lehce zatáhnu autem za lano tak se nic neděje.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

18. 6. 2018, 1:03

ve stole je strčený kuželový kolík tak vytáhnout no a hlavně povolit aretační šrouby
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

18. 6. 2018, 8:19

Zkoušel jsem snad všechno. Na obrázku jsem zakreslil co jsem měl venku (červeně) a co jsem měl povolené (oranžově) je to ono, nebo mi něco pořád uniká?
Milling Machine FU 36 (3).jpg
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

18. 6. 2018, 8:57

takže chceš sundat stůl jestli to dobře chápu?
no jak máš zakroužkované oranžově ty inbusáky tak ty uplně vyšroubovat a vytáhnout to samé v zadu jsou další 2 a pak to jde celé zvednout
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 6. 2018, 9:10

Tohle je fotka od Svobody. Ta frézka má vyndanej podélný trapéz. Leží na stole. Jestli jsem to pochopil, tak se to snaží dát do téhle polohy, aby se vešel do dveří/vrat. Zezadu jsou tak imbusy, to má Kenybz pravdu. Poodjedes příčným suportem a ve stejné výšce jako zepredu jsou dva srouby
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 6. 2018, 9:28

Taky bych pak od Tebe potřeboval něco změřit. Zespoda pod stolem je na každé straně příčného suportu páka na zaaretování stolu. Jsou tam matky (teď nevim z hlavy, ale tak M16x1,5) a pod nimi mají být nějaký kameny, který zapadají do suportu přes nějaký excentr na té páce. Otáčením páky se šroub vtahuje. Mně tam právě ty kameny chybí. Šlo by to pak změřit? Vyrobil bych si je. Díky Jirka
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

19. 6. 2018, 4:56

Ahoj, určitě by to šlo, s tím by problém být neměl a ano, snažil jsem se to dát do téhle podoby. Fotka je od Svobody. Potřeboval jsem ji dát na místo přes střechu mezi vazníky. Nakonec to dopadlo tak, že jsem dva vazníky (na rozdělané střeše) povolil a posunul. Zjištění mám po stěhování ale uplně stejný jako Stanik. Jeřábník tvrdil že mu váha ukazuje necelé 4t se svěrákem a jednou hlavou.
Tady už jsou originál foto na místě. To je tak když se barák staví kolem stroje... :-D Toho základu si prosím nevšímejte, původně měla být frézka otočená o 90° :-D
DSC_0117.JPG
DSC_0118.JPG
DSC_0119.JPG
DSC_0125.JPG
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

19. 6. 2018, 5:51

... nezapomněl si na okna ? Oproti planům jsem si v dílně nakonec ješte 2 okna pridal.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“