FU36

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

19. 6. 2018, 7:26

Naopak, jsou všude kde to je možné. Původní plán byl FA3 a šoupnout jí do garáže, pak jsem to přehodnotil, rozhodl se nepostavit příčku mezi dílnou a garáží a nacpal tam tohle... Mezi auto a stroje budu muset dát nějakou plentu :-D
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 6. 2018, 8:10

Budulínek píše:Naopak, jsou všude kde to je možné. Původní plán byl FA3 a šoupnout jí do garáže, pak jsem to přehodnotil, rozhodl se nepostavit příčku mezi dílnou a garáží a nacpal tam tohle... Mezi auto a stroje budu muset dát nějakou plentu :-D
nemusíš
auto bude za chvíli stejně stát trvale venku :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

19. 6. 2018, 9:21

Přesně tak, a ten základ si neměl mít vejš jak podlahu, až totiž budeš mašiny různě přehazovat po dílně (až přikoupíš další a budou si vadit stoly), tak to tam bude vadit :D
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

20. 6. 2018, 10:49

Barák je rozestavěný, ten základ je ve výšce budoucí podlahy :-) Proto bylo jednodušší zvolit jeřáb a postavit jí na místo, než manipulátor a dotáhnout jí na místo na tyčích. Základová deska je jen 10cm tak jsem to chtěl trochu posychrovat :mrgreen:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

20. 6. 2018, 11:03

Tak to je v pořádku, nákupu dalších strojů nic nebrání :P
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

14. 9. 2018, 2:58

Tak jsem se do ni pustil a konečně jsem rozluštil ty prasečiny co v ní nadělali odborný elektrikáři za všechny ty léta. Rozvaděč je ve stavu, kdy se vyplatí ho výhledově vytrhat a dát nový, jsou vylámané svorky na stykačích a nic už neodpovídá dokumentaci. Dal jsem to do kupy tak, že makaj všechny posuvy i na rychlo, což předtim nefungovalo. Pro znázornění pár fotek z rozvaděče.
Jediný co mi zbylo bylo nalejt olej do posuvů. Jelikož tam nebyla ani kapka tak mašina příjemně ztichla, nicméně někde začala klouzat spojka rychloposuvu. Při zmáčknutí tlačítka se stůl pohybuje stále pomalu a plynule zrychluje až na plnou rychlost. Což by mi nevadilo, kdyby tohle netrvalo 15-30 vteřin v závislosti na teplotě na stavbě. Neví někdo co s tim? Dá se ta spojka seřídit?
Jinak staniku, nezapomněl jsem na tebe. Psal jsem ti sz, ale nemám od tebe odpověď.
Přílohy
DSC_0161.JPG
DSC_0160.JPG
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

14. 9. 2018, 4:08

Nic mi nepřišlo. :?:

Co jsi tam dal za olej? Měla by tam být OL-J22.

Neměl jsem k tomu původně návod, tak jsem tam dal 46ku a ty rychloposuvy klouzaly :? Pak jsem koupil návod a má tam být 22ka. Pak to přestalo.

Občas mi to taky udělá. Ale zjistil jsem, že to frézka dělá jen za studena. Pokud ji necháš chvilku běžet, tak už to nedělá. Nevím jestli je to vada nebo vlastnost. :roll:

Seřídit ta spojka jde. Je to v tom návodu.

V té mé se taky hrabal nějaký harakiri elektrikář. Vycvakaný kabely a některý špatně zapojený. Proto ji asi neodvezli, když se fabrika stěhovala. Pořádně jim to nemohlo fungovat. Přitom ve skříni byly v krabici origo nový stykače.

Jinak to zvládne docela dost. Přehodil jsem hlavní motor za 4kW a stačí to v pohodě.
IMG_20180826_231519.jpg
IMG_20180826_231519.jpg (26.17 KiB) Zobrazeno 3980 x
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

17. 9. 2018, 2:54

Aha, tak tím se to vysvětluje, špatně jsem si vyložil ten manuál od tebe a nalil tam 46ku.
A psal jsem ti co konkrétně chceš změřit. Stačí jen ta tyčka s excentrem, nebo ještě něco dalšího?
Já jsem si dal za úkol rozchodit chlazení, všechno jsem vyčistil atd, rozchodil čerpadlo a od tý doby zapnu podélný posuv a fréza se celá zastaví. Zapnu rychloposuv, fréza se zastaví. Dělá to jak kdy, většinou při každym druhym použití. Někdy nejde vůbec spustit. Jakoby padala ovládačka, ale nemůžu na to přijít.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

14. 12. 2018, 5:05

Tak jsem na to nepřišel, takže půjde všechno ven a nový, daleko jednodušší, myslím si že i ten obrovskej frekvenčák se mi do tý skříně vejde :mrgreen:
Každopádně jsem jí přelítnul hodinkama a příčně je to naprosto v pořádku, ale podélně tam mám kolem 0,1 na 1000mm. Běží to celkem lineárně jako kdyby byl celý stůl do kopce. To je normální nebo je něco špatně? Když dotahuju klín tak se to mírně lepší, ale když ho nastavím aby s tím šlo hejbat ručně noniusem a nemusel jsem mít svaly jak pepek námořník, tak je tam těch 8 setin a nemůžu se jich zbavit. Uniká mi něco?
Další věc ze který jsem docela debil je to že při zařazení podélnýho posuvu odpadne přední nonius z "pohonu" a netočí se. Zepředu je aretační tyčka, která podle manuálu slouží k tomu "plně automatickýmu provozu" Nicméně ji mám ve správné poloze pro manuální provoz a ujetou vzdálenost musim číst z bočního noniusu což mě docela sere a naběhám okolo toho strašně moc kilometrů za den :mrgreen: To je jako normální? Nedá se tohle, nejspíš bezpečnostní, opatření nějak vyřadit?
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

14. 12. 2018, 7:26

Mně se nonia točí při posuvu i rychloposuvu.

Bude to nějaká kravina. Nejspíš nějaký stykač, kabel nebo nejde proud do nějaký cívky. Ty poměříš nad motorem posuvů (je tam v krabičce svorkovnice).

V ty moji se taky nějaký talent hrabal, kvůli tomu ji asi neodvezli... Ustrihany kabely atd. a vůbec to nechodilo. Zkus zboku přepnout ten přepínač funkce manuál/automatické cykly.
Ještě zkus manuálně sepnout stykače. Je tam zapínání motoru posuvů, Levý a pravý chod a rychloposuv. Jsou všechny čtyři vedle sebe. Uvidíš co to bude dělat. Když to bude chodit, je chyba v ovládaci části. Sepnes motor a třeba levý chod atd.
Pojistky jsou všechny OK? Co ty diody a rezistory na tom tišťáku? Co z toho leze?

J.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

18. 12. 2018, 4:52

Tohle je všechno OK, jsou přeházené i vývody ze svorek nad motorem posuvů a i na samotných spínačích na pákách. Ty stykače jsou mi jasný, to jsem opravil hned napoprvé. Pojistky jsou OK. Diody a rezistory, jsou jen gretz a pro spojky a ten je OK. Jako by se někde udělal nějaký krátký zkrat a padlo napětí na ovládačce tak že odpadne hlavní stykač, někdy nenaskočí vůbec. Pokud to předělám podle sebe, budou tam tři stykače s naprosto jednoduchou logikou a 4 stykače na posuvy, zbytek vyškubu a bude klid.
Kdybych to udělal hned tak to vyšlo i hodinově líp. Takhle jsem do toho načuměl mraky hodin a hovno z toho :mrgreen: Důležitý pro mě je že se má nonius točit tak i tak :)
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

21. 4. 2020, 10:41

Tak jsem se do toho pustil. Budu sem házet fotky jak to probíhá, zatim to vypadá že se všechno vejde do jednoho rozvaděče :-) Na foto chybí ještě frekvenčák.
DSC_1181.JPG
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

21. 4. 2020, 11:36

Taky jsem měl chuť to o víkendu vyškubat celé. Nešel strojní posuv. By mě zajímalo, kterej Rumun vymyslel ty stykače na 110V se čtyřma pomocnýma kontaktama, když jich mám doma asi sto na 24 a 230V. :D . Ale stejně na to časem dojde...
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

23. 4. 2020, 6:13

Pokud se zruší ty automatický píčoviny co tam soudruzi v rumunsku vymysleli, je to strašně ízy zapojení, nic složitýho. Nakonec jsem zjistil že stačí ty relátka jen 3 :-D Vyškubal jsem z toho všechno zbytečný.
Přidávám fotky z pokračování, je to zatím testovací zapojení. Druhý rozvaděč zeje prázdnotou a i to tak zůstane... :-D Akorát nezavřu dveře kvůli frekvenčáku, takže do nich budu muset zevnitř vyřezat díru a odstranit tu vnitřní stěnu dveří. Chybí mi posranej centimetr :-)
DSC_1183.JPG
DSC_1185.JPG
Každopádně mám problém, skoro všechno funguje, problém je v tom, že nechodí podélnej posuv. Ručně funguje normálně, na strojní se nehne, ani rychle. Ostatní posuvy fungujou. Kdybyste to někdo řešil, prosím dejte vědět.
Jak se dostanu zeshora pod stůl? Resp jak odstraním krycí plechy, který jezdí s příčným posuvem? Sundal jsem stírátka, ale asi dělám něco blbě. Nerozumim tomu, v "suportu" by měli bejt jen 4 spojky, všechny fungujou a stůl se ani nehne.
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

28. 5. 2020, 6:02

Tak vyřešeno, bylo to přesuvem spojky ve stole, evidentně jsem tam nevrátil správně ten volič automat/ruční co je zepředu na stole, chce to trochu cviku :-D Nicméně se mi stále netočí ten přední nonius při zařazeném strojním posuvu. Sundal jsem matici ze šroubu a vyjel se stolem ven a ani to fungovat nemůže. Stejná spojka co připíná šroub ke strojnímu pohonu, zároveň odepíná nonius. Asi koupím od číňana nějaký levný 2 osý odměřování a chčiju na to. Každopádně už je plně funkční a konečně se na tom dá něco produktivně vyrábět :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“