Mas FH2a

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

12. 6. 2018, 1:38

Dobrý den
Pořídil jsem tento stroj a rád bych Vás poprosil o pár rad. Frézka vypadá že má už opravdu hodně nalítáno. Šroub na ose X a matka vypadají strašně, ale zatím fungují. Co ale blbě funguje je řazení posuvů na konsoli stolu. Vidlička která posunuje ozubený pastorek do záběru šroubu je hodně vydřená. Když ji seřídím, aby řadila co nejlépe na jednu stranu, tak se na druhé vůbec nechytne. Je rozumné tu vidličku nechat navařit? A případně čím, abych neublížil tomu pastorku o který se tře?
Děkuji za rady.
Ondřej
Přílohy
FU2A_1.jpg
FU2A_2.jpg
Naposledy upravil(a) oOvOo dne 12. 6. 2018, 4:37, celkem upraveno 1 x.
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 6. 2018, 2:18

tigem nebo plamenem na to navař "botky" z mosazi nebo bronzu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

12. 6. 2018, 3:06

Není to FU2A ale FH2A. U má otočný stůl. Chybí páka rychloposuvu, jinak vypadá zachovale.
Jo a nalevo od páky podélného posuvu je takový větší zapuštěný šroub, tím to jde štelovat.
MAS FU2A, TOS SM16A
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

12. 6. 2018, 4:36

Dobrý den
testone: nad mosazí jsem přemýšlel, ale bál jsem se že se to rychle vyběhá. Ale pokud nemá nikdo vyzkoušeného něco jiného, dám tam mosaz alspoň to nebude brousit pastorek.
Carl_FM: děkuji za upozornění, to jsem popletl. Doufám, že ještě půjde změnit název vlákna. Moc jsem věřil štítku, i když pár jiných hrubek mě tak trklo(viz foto).
Na páku rychloposuvu musím sehnat levé vrtáky a zkusit odvrtat, je zalomená. Naštěstí vypadá že řadí.
Tím šroubem jsem se to zkoušel seřídit, ale jestli jsem to dobře vypozoroval, tak je to nějaký excentr, který nezvýší rozsah chodu té vidličky, ale např. posunu jí tím více vlevo, ale o to půjde méně doprava. Z té fotky to nejde poznat, ale ta levá část vidličky je už podbroušena asi o 3 mm a ten zbytek co tam je, už ten pastorek nepotlačí, ale skočí na něj a posuv nezařadí.
Ondřej
Edit: Název Vlákna jsem upravil, bohužel u předchozích příspěvků se název automaticky nemění. To jen kdyby to někoho mátlo.
Přílohy
FH2A_3.jpg
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

12. 6. 2018, 5:43

To je jedno, to mohlo zůstat na FU2A, to jsou skoro identické stroje. Verzi H má Tumlík, viz jeho stránky. Taky bych tam navařil tu mosaz, při hobby využití to vydrží dlouho. Jo a je to původem samozřejmě Baťa a následně MAS.
MAS FU2A, TOS SM16A
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

12. 6. 2018, 7:43

Já tomu neříkám pastorek, ale přesuvný ozubení, a to je zakalený, a ten přesouvač bude z litiny, tak bych ho navařil elektrodou na litinu a doobrobil na míru, co?
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

12. 6. 2018, 8:47

Nejlepší na vidličku je bronz, mosaz moc nevydrží. Existují bronzové elektrody, tak tím bych to navařil.
www.mosaznevyrobky.cz
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

15. 6. 2018, 8:36

Krásný večer přeji
děkuji za rady. Proberu je ještě se svářečem co to bude vařit. Hlavně tedy asi bronz vs. litina.
DwPetr: výraz přesuvný ozubení jsem neznal, děkuji.
Frézku pomalu chystám na spuštění, ale není teď moc času, tak to eště asi potrvá. Zatím jsem jen stihl nastěhovat do dílny, komplet očistit a složit stůl. Ten jsem musel kvůli 90 dveřím sundat. Teď vymýšlím jak jí ustavit, vyměnit stírátka, ty se při čištění rozpadly, a musím sehnat elektrikáře.
Ještě bych poprosil o radu co za olej do toho lít? Je J-46 dobrá volba?
A ještě jedna hloupá otázka, je rozdíl mezi filcem např. tímto http://atstrutnov.cz/prestashop/samolep ... &results=3" onclick="window.open(this.href);return false; a filcem co seženu ve v jakýchkoliv stavebninách?
Děkuji
Ondřej
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

13. 11. 2018, 8:39

Krásný večer přeji
podařilo se mi konečně rozhýbat frézku. Obrovská radost když konečně jističe drží, frézka se točí ale ... Když rozběhnu motor něco v místech náhonu nebo lamelové spojky náhonu klape. Blbě se to popisuje, ale přijde mi to jako klapání nějakého volného kroužku( pokličky). Zvuk zmizí když spustím vřeteno nebo stačí jen trochu přizvednout spouštěcí páku. Setkal se s tím prosím někdo? Nerad bych se pouštěl do rozebírání spojky náhonu, pokud to není nutné. Tuším, že by po opravě na tom mohla být hůř než na začátku.
Děkuji moc za pomoc.
Ondřej
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

15. 11. 2018, 3:45

Krásný den přeji
aby to nevypadalo, že jen dyndám rozumy a nic se neděje, přidám foto nových stírátek. Taková blbost, ale práci to dalo a radost obrovská. :D
Prosím kdyby mně dokázal někdo odpovědět na předchozí otázky, byl bych moc vděčný.
Děkuji.
Ondřej
Přílohy
stir.jpg
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

15. 11. 2018, 7:12

oOvOo píše: 15. 6. 2018, 8:36 Krásný večer přeji
děkuji za rady. Proberu je ještě se svářečem co to bude vařit. Hlavně tedy asi bronz vs. litina.
DwPetr: výraz přesuvný ozubení jsem neznal, děkuji.
Frézku pomalu chystám na spuštění, ale není teď moc času, tak to eště asi potrvá. Zatím jsem jen stihl nastěhovat do dílny, komplet očistit a složit stůl. Ten jsem musel kvůli 90 dveřím sundat. Teď vymýšlím jak jí ustavit, vyměnit stírátka, ty se při čištění rozpadly, a musím sehnat elektrikáře.
Ještě bych poprosil o radu co za olej do toho lít? Je J-46 dobrá volba?
A ještě jedna hloupá otázka, je rozdíl mezi filcem např. tímto http://atstrutnov.cz/prestashop/samolep ... &results=3" onclick="window.open(this.href);return false; a filcem co seženu ve v jakýchkoliv stavebninách?
Děkuji
Ondřej
Ad to navařování,neber to moc vědecky,v generálkách se to normálně naletovalo kyslíkoacetylenovým plamenem mosazí a opracovalo.Drželo to normálně do další generálky. Důležitý je,stejnoměrně to předehřát,naletovat a pak nechat pomalu chladnout,nejlíp v peci.Dělám to taky tak..Mosaz se nevydře,pokud není drážka v kolečku zadřená od vidličky.Když je,musíš ji přebrousit,nebo jakýmkoli způsobem zahladit.A samozřejmš to nesmí ěhat na sucho._Jakýkoli naprskávání čímkoli způsobí jen to,že tam vznikne pnutí a ztvrdlá místa,což je špatně nejen z hlediska obrábění ale i pozdějšího provozu.
Petaskolnik
Příspěvky: 2
Registrován: 6. 2. 2022, 12:32

25. 2. 2022, 2:44

Ahoj, chci se zeptat. Jde na frézku Mas FH2a nasadit vertikální hlava? Pokud ano tak jaká?
Dík za odpověď.
Petr
radek01
Příspěvky: 210
Registrován: 17. 2. 2017, 9:25
Bydliště: Olšovec
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2022, 6:35

Ahoj mám předchůdkyni tvé frézky, je to FH2 od Baťi a je na ni napasovaná vertikální hlava.
Já už jsem ji takto koupil, takže netuším co je to za hlavu, ale třeba ji někdo pozná a poradí ti. Je v ní ISO 50. viewtopic.php?t=35442&hilit=ba%C5%A5a+fh2&start=45
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“