Jarocin FWC 25 oživení

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
tomsa01
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 8. 2018, 7:46

14. 8. 2018, 8:04

Zdravím pánové

nedávno jsem pořídil tuhle .. vobludku a ted se ji snažím probrat k životu .. při přepravě do elektriky natekl olej takže .. čistění atp ..
..ale došlo na probouzení a nějako se nemůžu dopátrat kam nalít olej abych dopnil tyhle dvě převodovky ... je to na stole zepředu u ovládání posuvu :
zepredu jarocin.jpg
a zleva u volby otáček A/B :
zboku jarocin.jpg
.. ať to prolízám jak to prolízám tak mi nejdou najít víčka kam se to leje a je to nad úrovní víček od nižších nádrží takže pokud by byla jen jedna postrádaly by ty měrky smysl .. návod sem našel ale i ten poněkud mlčí a ani ve schématech nic není .. soudruzi asi předpokládali , že to bude jasné ale nepočítali se mnou :lol: .. snad se najde nějaká dobrá duše co tuhle mašinku už potkala ..


// edit .. tak u tý horní A/B převodovky jsem se už našel .. poleju to přes vstup z druhý strany .. je nad limitem měrky .. ale ta převodovka na předu stolu je mi záhadou ....

// edit no.2 uz jsem to nějako rozhýbal .. do té druhé převodovky furt nevím kudy ... ale vyskytl se další otazník ... a docela velkej .. řadit rychlost posuvu oka , přepínat posuv a/b oka zaklapne to krásně cvak a sme doma ... jen ... jede mi posuv a asi po dvou minutách sám nevím jak to jinak nazvat - zdechne - ochrana motoru není vyhozená jističe ok na rozvaděči napětí je kde by snad i mohlo bejt ... a pak je to tak 45 min a zas jede dvě minuty max a dead.... a když k tomu přijdu dříve tak prostě se nerozběhne jen cukne a sayonara jenom bručí na místě .. motor studenej jak psí čumák .. a před zastavením žádný varování jako pískání nebo tak .. proste zdechne ..
dvakrát mi vypnul i vřeteno přes ten posuv a nahodit to nešlo .. jen počkat a potom jo ale vřeteno samo jede no problemo jen se musím vyhnout posuvu strojnímu.. .. jak by v tom kutal nějakej permoník a chtěl mě nas.. :oops: vytočit :lol: jako pravda u toho posuvu není plný olej ..
nevím kudy .. ale nepředpokládám , že by soudruzi v r.1969 měli hladinové snímače oleje které by přežily dodneška a snímač mi nerajbne motor od posuvu co má 3kw ...
jo a ještě páka na zrychlení posuvu je kdo ví proč přidrátovaná do zychlení ... předhozí majitel že už to tak dostal tak na to nesahal .. a mi se do kompletní rozborky momentálně nechce ale nevím jestli by to mohlo mít něco společnýho..

//edit 3 .. kudy olej do posuvové skříně sem ještě pořád nezjistil .. teoreticky nějakej šroubek i když je mi to divné když jsou všude jinde regulérní víčka .. a motor posuvu .. začínám podezřívat přechodový odpor a kontaktech stykače nebo ochrany motoru to jen kdyby to někdy někomu taky zdechalo bez větších příčin zjevných ... asi tady z toho postupě udělám vlákno o opravach dané frézky .. když už si tím projdu někomu by se to mohlo hodit .. časem přihodím i přeloženej manuál postupně ho překládám - něják nemám náladu pokaždý když něco chcu přečíst louskat polštinu :mrgreen:
FWC 25
1A62 (400/1000)
Prusai3 MK2
caucau H2000HF s úpravami
tomsa01
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 8. 2018, 7:46

18. 8. 2018, 6:53

tak .. už jsem trošku pokročil .. páka zrychleného posuvu s tím souvislost má .. posuvy ve všech směrech jedou ale pomalý posuv ne a spojka zdá se drhne protože to je to co zastaví motor .. a stykač né ale jistič mi pak shodil celou mašinu a to z úplně jiného důvodu .. špatně utáhnutej drát na svorkovnici .. resp uplně mimo -špatný spoj u jedné fáze se zahřál narostl mu odpor a konečná dokud nevystydlo .. pokud chci strojní posuv budu se muset pustit do rozborky a repase posuvové skříně .. řekl bych že základ na strojích bude podobnej .. dělal to tady už někdo ? ..
jo a ten horní olejoznak omlouvám se z neznalosti .. je olejoznak od pumpy .. stačilo dolejt litr a už to chytla a plní .. ale olejoznak posuvove skříně horní nic .. a řekl bych že to bude to samé a asi daná pumpa bude souviset s normálním posuvem a jelkož spojka byla bloklá do rychloposuvu a zjevně je zadřená jelikož nejela pumpa s olejem díky tomu ..tak to bude asi trošku oříšek ale vzhledem k murpyho zákonům to taky může bejt nějaká blbost kvůli který to budu muset rozebrat do posledního šroubku :mrgreen:
FWC 25
1A62 (400/1000)
Prusai3 MK2
caucau H2000HF s úpravami
tomsa01
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 8. 2018, 7:46

20. 8. 2018, 5:16

tak už jsem zjistil co se stalo zatim alespoň částečně... dotyčnýmu údržbáři bych zakázal chlastat ..prolezl sem posuvovou skrin kamerou .. někdo měnil ložiska .. dané čuně nemaje stahovák a lis -vyrážel hřídele - ne to alespoň přes dřevo ale sekáčem a kladivem .. na hřídelích sou stopy .. a nahoře nedotáhl jednu matičku která asi skočila do ozubeni od hřídele co je na spojce .. ozubení zdá se přežilo hřídel vizualne taky co na to hodinky je věc druhá nicméňe klece na ložiscích se rozlomily a ložiska- vysypala ... stalo se to podle ložisek už dávno .. tu znacku neznám :mrgreen: a oprava daneho problemu ? -předpokládám stejným umělcem .. páčit protilehlé ložisko zadrátovanou pákou rychloposuvu ať to vypadá alespoň že to jede .. -.- nicméně nevypadá to že by se tam stalo něco horšího ... alespoň zatím sem nenašel.. :mrgreen:

a asi tuším kde mám hledat kuličky z ložiska .. alias nejedoucí olejové čerpadlo ... ale když se to stalo tak to byla asi rána docela ...

jedna z hřídelí po "opravě"
Snapshot000005.jpg
pozůstatky z ložiska na spojce .. patrný "umělecký zásah" zůstala tam část klece s kuličkama
Snapshot000009.jpg
...
Snapshot000003.jpg
a samozřejmě na opravu musím rozebrat celou převodovku protože vlez do toho bloku jde od motoru a tohle je až na druhém konci .. jak sem říkal blbost kvůli který to budu muset celý ..... :lol:
Naposledy upravil(a) tomsa01 dne 21. 8. 2018, 6:23, celkem upraveno 2 x.
FWC 25
1A62 (400/1000)
Prusai3 MK2
caucau H2000HF s úpravami
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

20. 8. 2018, 6:48

Tím že to celý rozebereš nic nezkaziš, aspoň to pak bude udělaný pořádně a nic se v tom zas nevysype. Ty hřídele jsou pěkný, kus měděný kulatiny a je po problému.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
tomsa01
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 8. 2018, 7:46

20. 8. 2018, 6:58

nejvíc mě zaráží že tam všude vidím stopy po kladivu a sekáči ... člověk by řekl že někdo kdo na tom dělá servis ,umí to rozebrat a složit ,bude mít něco v hlavě :mrgreen:
FWC 25
1A62 (400/1000)
Prusai3 MK2
caucau H2000HF s úpravami
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

20. 8. 2018, 7:18

Prostě se vysypalo ložisko, tak to někdo vymlátil prvním krámem co měl po ruce aby to mohl prodat. Záleží odkud je. Už jsem zaznamenal několikrát i že se do toho pouštěli i překupnici, aby to mohli prodat jako stroj v dobrém stavu, plně funkční a TOP. Ten kdo trochu takovou práci dělá má aspoň nějaký nářadí na to, a strojař ví, že když si tu hřídel rozbouchá, že se pak bude mordovat s ložiskama.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
tomsa01
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 8. 2018, 7:46

22. 8. 2018, 6:52

chcu se zeptat .. nikdy sem nerozibíral převodovku od posuvu .. obecně bývají tam nějaké záludnosti ? a předpokládám že shodit jenom motor nepomůže a budu muset shodit i stůl ? i když tomu asi jen prospěje když ho dám dolu a vyčistím .. :mrgreen:
FWC 25
1A62 (400/1000)
Prusai3 MK2
caucau H2000HF s úpravami
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“