Stankoimport freza 6p80

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

15. 12. 2022, 10:44

Z jednym starym českim udržbarom som sa včera po telefone bavil na tuto temu vraj napustil do prevodovky naftu s petrolejom pustil stroj potom tu naftu s petrolejom vylial precedil ju znova ju nalial do prevodovky zas pustil stroj a zase vypustil naftu precedil ju a tak to par krat opakoval..
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 12. 2022, 10:54

peter1 píše: 15. 12. 2022, 10:44 Z jednym starym českim udržbarom som sa včera po telefone bavil na tuto temu vraj napustil do prevodovky naftu s petrolejom pustil stroj potom tu naftu s petrolejom vylial precedil ju znova ju nalial do prevodovky zas pustil stroj a zase vypustil naftu precedil ju a tak to par krat opakoval..
No takhle jsem cistil avii, kdyz jsem ji dovezl, akorat jsem to teda nevracel zpet :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

15. 12. 2022, 12:21

Pouč sa z rad starých majstrov./predošlé pripomienky/ Vymeň komplet ložiská. Po pustený stroja ešte bude všetko ok, ale pri zábere možno bude vydávať zvuky. /hučať , rezonovať /

1- nebudeš vedieť čo to je, bude Ťa to srať, a aj tak to rozoberieš znova.

2 - keď to urobíš teraz , budeš vedieť že prevodovka je 100% a pripadnú chybu hľadať inde. Ak sa niečo vyskytne.

3. Preložiskovať vyjde ako najlacnejšia oprava oproti vylámaní zubov po rozpade ložiska.

4 . už sa mi stalo že ložisko ktoré vonku nebolo až také zlé, a aj ja som usúdil že môže isť naspäť vydávalo pod záťažou zvuky. Alebo jemne hučalo. čistá práca je ich vymeniť. O chytených ložiskách od hrdze - bez diskusie
tiborius
Příspěvky: 360
Registrován: 9. 8. 2018, 1:58

15. 12. 2022, 12:39

peter1 píše: 15. 12. 2022, 10:44 Z jednym starym českim udržbarom som sa včera po telefone bavil na tuto temu vraj napustil do prevodovky naftu s petrolejom pustil stroj potom tu naftu s petrolejom vylial precedil ju znova ju nalial do prevodovky zas pustil stroj a zase vypustil naftu precedil ju a tak to par krat opakoval..
U nás na učňaku majster takto bežne čistil od karbónu staré motory. Vypustil olej , nalial naftu a nechal motor bežať na voľnobeh. Aj mu to pekne fungovalo . Kľuka to vydržala. Ja som na to nikdy nemal guľe, bál som sa, že zapečiem šálky. Ale je to mimo téma. Len som chcel poukázať že umývať takto prevodovky je bežné. Veď niečo podobné je automatické prevodovky preplachujú. / len olej je totožný/
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

17. 12. 2022, 9:13

tiborius píše: 15. 12. 2022, 12:21 Pouč sa z rad starých majstrov./predošlé pripomienky/ Vymeň komplet ložiská. Po pustený stroja ešte bude všetko ok, ale pri zábere možno bude vydávať zvuky. /hučať , rezonovať /

1- nebudeš vedieť čo to je, bude Ťa to srať, a aj tak to rozoberieš znova.

2 - keď to urobíš teraz , budeš vedieť že prevodovka je 100% a pripadnú chybu hľadať inde. Ak sa niečo vyskytne.

3. Preložiskovať vyjde ako najlacnejšia oprava oproti vylámaní zubov po rozpade ložiska.

4 . už sa mi stalo že ložisko ktoré vonku nebolo až také zlé, a aj ja som usúdil že môže isť naspäť vydávalo pod záťažou zvuky. Alebo jemne hučalo. čistá práca je ich vymeniť. O chytených ložiskách od hrdze - bez diskusie
Ok ako viem že najlepšie je vymeniť ale kopa hodín roboty bude s tým [nemám teraz až toľko času..] Šak keď to bude zle tak to urobím na novo není problém vykrutit šrubky a prevodovku vybrať von.. :)
Aspoň ložiská vretena vymením lebo ma vôľu..
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

17. 12. 2022, 9:25

kenybz píše: 15. 12. 2022, 6:31 jediná omluva by byla, že si na tou výměnu zatím netroufá, protože nemá správné vybavení a nechce domlátit hřídele kladivem.
Každopádně bys měl sundat celý stůl a vyčistit prostor pod stolem bude tam hromada špón a ucpaný odtokový kanál, který odvádí emulzi, která se dostane do prostoru pod stolem ven a pak zpátky do vany. Horní uložení osy Z bude vyvýšené gufero tam myslim že není. No a když ta emulze která se tam vždycky dostane nemůže odtéct, tak se ta hladina zvedne a pak to kolem šroubu osy z nateče do převodovky.

Svorkovnici motoru máš nafocenou, tak ji zapoj jak byla. Pokud se vřeteno bude otáčet do prava při přepnutém přepínači pro chod doprava je to OK na motoru převodovky je možná šipka. No a v té převodovce je elektromagnetická spojka rychloposuvu a je tam taky mechanizmus něco jako volnoběžka, proto musí být otáčky správné jinak volnoběžka bude v záběru a bude blokovat motor proti spojce.
Díky :D tak keď som zapojil pre jeden smer tak mazanie nefungovalo tak som premenil fázy a čerpadlo už maže tak málo by to byt ok
pilatdenis7
Příspěvky: 285
Registrován: 15. 7. 2020, 7:34

20. 8. 2023, 8:29

Nazdar
Aký olej by bol vhodný do posuvovej prevodovky nevedel by niekto? :roll:
Dal som KV46 ale nestihal prechádzať cez sitko lebo je to hustý olej tak som ho vypustil a len penil
S tým olejom sa spolu mažu aj klzne vedenia.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“