FA3U zas aznova

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

11. 12. 2018, 11:04

Ahoj.
Před časem jsem se stal majitelem FA3U.(O koupi samotné radši nemluvím, protože to byla zas škola čecháčství jak prase a to sem jinak opravdu hrdej Čech. no nic)
Frézka sama je ale jinak ve výborném stavu - na své stáří alespoň - taky nebyla nejlevnější.
Manuál mám a co se dalo pohledat jak tady tak na jinejch forech jsem nastudoval.
Mám ale před prvním spuštěním klasické dotazy.
MAZÁNÍ
Do sloupu mám v plánu nalít ložiskovej oplej od Parama J68
Do skříně posuvů nevím jestli radši J68 nebo KV 68 .
Do svislé hlavy taky J68.
Případně vás napadá lepší varianta?
A to co vůbec nevím je co a vlastě i čím mazat všechna ta místa co mají kulový čep na ruční mazání? Co na to používáteš vy? A je nesmysl tato místa nejdřív pročistit tlakovým vzduchem?
Vím že vás už ty otázky na jedno brdo otravujou, ale amatéři jako já potřebujou dlouhej klacek pro poštouchnutí.
Díky
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

11. 12. 2018, 1:12

Do prev posuvov daj KV- mažú sa z nej aj klzné vedenia. Ale myslím, že by bol vhodnejší KV 46, a to môžeš použiť aj na tie mazničky pri ručných kolečkách a pod.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

11. 12. 2018, 10:53

Lidi,řešíte tady poměrně kraviny.Ve fabrice měli jeden sud,za kterého napájeli všechny mašiny.A chodilo to. Podstatné je,že tam ten olej je.Mně kupříkladu chodí tahle frézka na převoďák do auta,prostě proto,že jsem ho měl..Nepozoruju,že by jí nechutnal. Když maže,je to vidět v okýnku na víku převodovky(teda za předpokladu,že není moc zahnojený-ale je na závit a dá se lehce vyndat a otřít..
Asi bych vypíchnul jen dvě věci-mazání stolu,tzn. když jede posuv,zmáčkneš a podržíš tlačítko do doby,než začne vytékat olej z rybin vespod stolu.Pokud neteče (samozřejmě ve skříni musí něco být),směle sundat stůl a kouknout co se přihodilo. Když to maže rybiny,většinou to teče i na všechny níže položené místa.Tohle mazání je dost důležitý.A druhá:svislá hlava,záleží,jaké máš provedení-starší byly s pumpičkou na ruční mazání a tudíž se do nich lil olej,kterej zase po vřeteně vesele vytekl a ty novější už se mazaly vazelinou.Rozhodně neuděláš chybu,když hlavu sundáš(z konzole,protože tam je první převod,pravděpodobně bude chtít vyčistit a namazat( Isoflex je na furt) a pak rozpůlit hlavu samotnou a mrknout, jak vypadají kola,případně taky vyčistit a namazat
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

12. 12. 2018, 9:06

david.1 píše: 11. 12. 2018, 10:53 Lidi,řešíte tady poměrně kraviny.Ve fabrice měli jeden sud,za kterého napájeli všechny mašiny.A chodilo to. ....
Víš co. I tohle je dobrá rada. Vědět že nejde tolik o to čim ale jak a kdy.
Díky.
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

18. 2. 2019, 7:45

Prosím někoho kdo má doma FA3U- nemazalo mi čerpadlo na stole když se zmáčkne přerušovací knoflík pro mazání lože.
Po vytažení pístového čerpadla na mě vypadla rozlomená pružina na vracení pístku, o zem cinkla kulička a samozřejmě sem to pootočil,tak ani nevím jak ho zprávně orientovat.
Navíc- neměla by ta kulička být podepřená taky nějakou pružinkou?
Pokud by jste někdo věděl jak na to, případně měl foto, budu rád.
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

18. 2. 2019, 8:09

Ak ti to pomôže:
002.JPG
003.JPG
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

18. 2. 2019, 8:45

Díky - chápu to správně, že čerpadlo je ve fundamentu orientovaný kuličkou nahoru, kulicka uzavírá kapiláru jen samotíží? Zádná pružinka jí nepřitlačuje?
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

18. 2. 2019, 10:07

Chápeš to správne :)
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“