Fn22 na bazosi

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

21. 12. 2018, 1:22

no napsal jsem to naopak s tou novotou. mozna jsem si udelal obrazek z toho co psal david na zacatku tohohle vlakna "Jinak-Fn20,ač má menší číslo ,je novější-nejen rokem výroby,ale i konstrukcí,takže se platí víc. Má silnější vřeteno,i celý náhon,ve vřeteně ISO40,což není k zahození ."
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

21. 12. 2018, 1:33

FP2 vypada taky dobre, neni moc velka, ale vetsi nez fn20 s chlup, jestli chapu spravne ze ma pojezd 50cm, tak pridavam do poptavky :) diky . jinak ty klony rumunska/polska/jugoslavska (nevim jake), se mi nezdaji tak dobre. uz treba i z pohledu ze shaneni dilu bude trochu horsi, kdyz predpokladam jejich vyskyt bude v techto zemich hlavne. mit cesky produkt by bylo pekne a nemecko mam taky rad, tam se klidne pro nejake dily projedu :)
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

21. 12. 2018, 6:14

Tvůj pohled na věc neni podle mě úplně správnej. Ty klony z Polska, Rumunska, Jugoslávie, Ruska jsou většinou stejně kvalitní jako český stroje. Dost často jsou i modernější a promyšlenější. Díly se sháněj na všechny stejně špatně a 99% věcí si stejně musíš vyrobit. Mě jenom překvapilo, že FP1 dáváš do pořadníku před FN22. Tím ale nepoukazuju, že je některej z těch strojů horší nebo lepší.
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

21. 12. 2018, 6:24

tak já jsem třeba loni jednu frézu zrovna od cee machines koupil, jako byla drahá ale záleži co vlastně chceš? jestli čekat do nekonečna a slintat nebo frézovat. Už jsem to řikal kdysi jednomu klukovi co furt slinil nad mn80kama na bazoši, cena je naprosto nepodstatná. jediný co nemáš je čas, takzvané peníze jsou iluze.
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

21. 12. 2018, 6:31

asi spis nejake osobni preference, jak se mi to zdalo z vypraveni. nevyznam se v tom. cekam, ze me to nauci, az to budu mit doma.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

21. 12. 2018, 6:34

nellospeed píše: 21. 12. 2018, 6:24 tak já jsem třeba loni jednu frézu zrovna od cee machines koupil, jako byla drahá ale záleži co vlastně chceš? jestli čekat do nekonečna a slintat nebo frézovat. Už jsem to řikal kdysi jednomu klukovi co furt slinil nad mn80kama na bazoši, cena je naprosto nepodstatná. jediný co nemáš je čas, takzvané peníze jsou iluze.
no od CEE to nemuzu koupit uz z principu. ty ja dodrzuju dusledne :) minuly tyden jsem teprv zacal hledat, tak jsem teprv na zacatku, verim ze brzo neco najdu a nebude to tak brutalne bredrazene jako u CEE. ale pokud by ti to nevadilo, mohl bys nam tady napsat co jsi koupil a za kolik, at mame aspon predstavu. diky
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

21. 12. 2018, 7:40

FP1 má dle mého oproti FN22 výhodu snad jen v příslušenství. Existují k ní věci, co TOS nikdy neměl ani k těm novějším. Jenomže problém je, že třeba na eBay.de tyhle věci stojí od kusu pomalu tolik jako celá frézka.
FP1 mi přijde subtilnější než FN22 a tipoval bych, že bude mít stejné neduhy.

Jinak, co se týče dílů, je to jak píše Zbýňa. Občas se něco málo objeví.
Mně se třeba stalo, že se mi v rychlostní skříni strhlo ozubení na jednom ozubeném hřídeli. Rval jsem si vlasy, protože cca 1/2 roku předtím někdo z Prahy prodával díly za 100,- /ks a já to nekoupil s teorií, že je to zbytečný a že to pak akorát přežije samotný stroj (zkušenost z provozu různých osobních aut, kde se někde dodnes válejí díly z auta co už je hodně dlouho pryč). Dal jsem inzerát a měl jsem štěstí, že mi díly z rychlostní skříně prodal člověk, co udělal tu předělávku, jak jsem psal někde výše. Pak jsem tady od jednoho člena koupil kompletně všechny mechanické díly, protože on jí vykuchal kvůli přestavbě na CNC. A pořád to jsou ceny, že jenom kdybych nechal vyrobit jedno jediné kolečko nebo třeba ozubený hřídel tak mě to vyjde pomalu ještě pořád dráž než všechny ty díly dohromady.

Na tohle je nejlepší FA3. Těch je tolik, že pak není problém koupit nějaký vrak na součástky. Já jsem takhle třeba koupil díly z jedné FA3V co se rozflákala, když spadla z jeřábu. A to mam i od někoho nové díly, stejně tak na vrtačku VS20.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

21. 12. 2018, 7:45

rekneme ze 90 procent frezek co se prodava na netu bude od prekupniku a tam ta cena bude vzdy nepalena. A fabrik co se rusi kde by se dala koupit frezka za cenu srotu uz take moc nebude.
Levneji ji muzes sehnat obcas na ebay. ale budes muset resit prepravu buh vi odkud.
Potom tu je problem nahradni dily pokud budes mit neco v haji, pokud si danou vec nebudes mit moznost udelat sam tak pocitej stim ze do vyroby jednoho kusu se nebude nikdo hrnout a kdyz jo tak si to necha zaplatit.
Jedno ozubene kolo na fn20 me vyslo na 8000 pro predstavu.
Frezku mam take od cee machines a je to jak pise nellospeed.
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 12. 2018, 10:48

Zbýňa píše: 21. 12. 2018, 6:14 Tvůj pohled na věc neni podle mě úplně správnej. Ty klony z Polska, Rumunska, Jugoslávie, Ruska jsou většinou stejně kvalitní jako český stroje. Dost často jsou i modernější a promyšlenější. Díly se sháněj na všechny stejně špatně a 99% věcí si stejně musíš vyrobit. Mě jenom překvapilo, že FP1 dáváš do pořadníku před FN22. Tím ale nepoukazuju, že je některej z těch strojů horší nebo lepší.
No,úplně nesouhlasím. Jugoši toho moc neudělali,v podstatě jsem se těmhle rozvojovým zemím bránil,a naopak jsem si domů chtěl pozvat polskou věc.Chyba lávky,jugošské věci jsou velice pěkně zpracované(aspoň co jsem
dosud poznal), polské,hrůza,dělali to snad nohama,nejsou to u mně strojaři-platilo to i za koumunistů,natož teď,rumunské -největší sráče v celém rozsahu výroby,ruské:naopak velice kvalitní,materiálově neokradené a i když nelíbivé tvarem,účelně a robustně postavené,aby to přežilo jednak válku a druhak ožralé moloďce, co mají po vodce sílu v rukách. Za mně ruské doporučuji,cenově jsou na tom líp,než české stroje.Ty jsou samozřejmě dobré,ale díly na ně už taky neseženeš,jen od překupníků..Navíc se u nás tvrdě platí( něco jako mezi auty Škodovky). Ad Deckel-nedoporučuju,jak psáno výše, za co v De seženeš třeba svislou hlavu na FP2,za to máš u nás celou TOSku..Zase je výhoda,že díly ,pokud neřešíš cenu seženeš všechny,nové a rychle..Samozřejmě jsou Decekly na vrcholu nad všemi tady zmíněnými..
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

21. 12. 2018, 10:59

No polaci me neprekvapujou :))

Jinak diky za ostatni poznatky. Ty jugo tam myslim taky jsou asi dve na bazosi.

Pak jsem jeste premyslel, jestli by nahodou nevadilo mit jen ten hlavni/podelny posuv strojni. Jestli se ty zbyle dva pouzivaji casto. Protoze kdyby to nevadilo, tak dalsi by se mi takhle vhledove docela libila fa2v. Ma vysuvnou pinolu, vypada krasne retro, jako nejaky veteran auto :) je sice trochu sirsi nez jsem chtel, ale treba by se vlezla. A cena je libova, videl jsem za 25 snad. A celkem jsem dneska videl aspon tri kusy na prodej hned.
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Zbýňa
Příspěvky: 1916
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

22. 12. 2018, 8:48

Dávám si teďka do kupy polskou FNC25, jedná se o komplet demontáž a SO a nevim co bych jí měl vytknout. Prostě velice pěkně vymyšlenej a zpracovanej stroj. Kosoúhlý ložiska, broušený kola, kalený vodící plochy. Maďarskej soustruh E2N jsem dělal taky a opět na něm neni nic nekvalitního.Možná jenom trochu jednoduchý vinutí motoru čerpadla chlazení. O rumunský FUS22 píše Japa, že je kvalitativně shodná s FN20 (píše, že má obě). Jugoslávská ALG100 je taky pěkně udělaná mašina.

Stejně je to ve výsledku akorát klepání do klávesnice, protože k tomu nelze přistupovat jako ke koupi novýho auta kdy se projdu autosalonem. Teda jde to ale musel bych bejt patřičně ve vatě. Ve výsledku se zájemce spokojí a naučí "žít" s tim co se naskytne (poštěstí) ke koupi, co se týče typu a částečně i stavu. Takže je podle mě neúčelný vyhranit si jeden typ českej dva německý s tim, že zbytek bych možná taky nějak "zkousnul".
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 12. 2018, 11:39

Pár postřehů. Jako majitel dvou exponovaných TOS výrobků MN-80 a FN20 mohu říct, vše je náhoda. MN80ku jsem sháněl cca 2 roky a ta co jsem koupil byla první slušná - cena 55T. Za další drobnosti jako úprava na 750W motor a FM, 4 paknovka + 100mm třípaknovka a pár nožů a byla cca dvacka. Ta FN20 je o něčem jiném cenový rozptyl 50 - 220T. Tady jsem se byl podívat na dvě 70 a 50 ale holá. Byly to šílené sračky, vůle všude kde můžou být a ty hlášky "stačí dotáhnout šroub" jako už nikomu nezobu. Když už jsem byl skoro rozhodnutej z Intosu koupit repas, podařilo se mi zásluhou člena z tohoto fora kontaktovat prodejce z Radotína a posléze mašinu koupit. Cena se dostala zlehka přes 70T, ale byla tam slušná výbava, tak naprostá spokojenost. Důležité bylo, že stroj moc nepracoval a nikdy nebyl otevíraný. Po výměně olejů, malé úpravě elektro a seřízení už jenom pracuju. Jako velkou výhodu beru že je k okamžitě k dispozici horizontální frézování pouhým otočením vertikální hlavy a samozřejmě pohyblivá pinola na vrtání. Po doplnění nějakými nástroji a držáky jsem se dostal na cca 100T. Alespoň za mě je lepší si koupit něco drahého kvalitního než nějakou sračku. Pokud není za zadkem fabrika a možnostma fušek je výroba potřebných věcí bolestivá a hlavně drahá a dlouho trvá. Dalším a asi nejdůležitějším problémem je, že strojů víc nebude a budou to čím dál tím větší sračky.
Poslední dodatek - oproti Číně je to fakt jiná liga.
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

22. 12. 2018, 12:57

krasne shrnuto, diky.

jen bych nerad, aby z toho nekdo nabyl dojmu, ze od tech prekupniku CEE to treba nebudou sracky. (podle me je tam ulpne stejna sance, ze to bude po smrti - mozna me nekdo opravi? :))
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
drekk
Příspěvky: 359
Registrován: 13. 3. 2012, 2:06

22. 12. 2018, 1:51

od prekupnika to muze byt stejna sracka jako od soukrome osoby ber to ze ty stroje jsou stary jako ty nebo starsi. Vetsina stroju je z fabriky a tam se na nich delalo tak maji neco za sebou.
I kdyz rado se rika ze stroj byl nekde mimo kde se na nem nedelalo.
Prekupnik neresi stav vetsinou koupi celek za cenu srotu a prihodi si minimalne 100 procent potom ti rekne jeste o dph 21 procent. Je mu jedno jak dlouho bude stroje prodavat.
Co jsem se bavil v zebraku kdyz jsem kupoval frezku tak max udelaji aby to tak nejak chodilo aby to moc nestalo a prodat nejlepe za milion.
Ten nakup je o stesti vetsinou je to tak ze se dlouho nic neobjevi a kdyz neco koupis tak se teprve neco vyroji a vetsinou levnejsiho a jeste lepsiho :)
Treba nedavno tu byla ta fa2 za 12000,-
Tos SM16B, Tos FN20, Tos FA2, Hodinařske soustruhy
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

22. 12. 2018, 3:16

A za chvilu tu bude len cina, tak si treba zvykat.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“