Fn22 na bazosi

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

11. 12. 2018, 10:26

Caute. Nasel jsem tuhle frezku na bazosi. To vypada docela dobre ne? Za 50tisic
https://stroje.bazos.cz/inzerat/9819896 ... -FN-22.php
Nebo se da i levneji? Jsem cetl nejaky pribeh nekoho, kdo koupil fn20 za 55 a byla to super cena. Je fn22 drazsi? Je vetsi a lepsi?
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

11. 12. 2018, 10:40

čau! No,štětkolak,dvě barvy,to si vlastně kupuješ víc mašin dohromady,tak tím by se ta (podle mně docela vysoká)cena dala obhájit..Jinak-Fn20,ač má menší číslo ,je novější-nejen rokem výroby,ale i konstrukcí,takže se platí víc. Má silnější vřeteno,i celý náhon,ve vřeteně ISO40,což není k zahození .Tedy ne,že by se do morse nedalo nic upnout,ale tak nějak už se dneska moc nepoužívá..
Nepíše,jestli je k ní nějaké příslušenství,tyhle frézky toho obecně měly dost(nemyslím tím frézy a trny,ale např.děličku,dělicí stůl,naklápěcí stůl,obrážecí hlavu..) pokud to k tomu není,tak bych teda ...do počtu...teda radši vzal nějakou jinou,a klidně bych si za lepší i připlatil,protože takovej holej stroj vybavovat postupně vyjde skoro vždycky dráž,než si ho koupit hned kompletní..
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

11. 12. 2018, 10:44

Aha. ok. Diky. Zatim se v tom zacinam orientovat. Chtel jsem porad optimil bf20 ale spousta lidi uz mi psala at jdu radsi do stare poctive, tak uz po nich pokukuju. Ale bude to chtit asi jeste hodne nastudovat :(
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

11. 12. 2018, 11:11

tak zalezi co na ni chces delat,prislusenstvi : dalsich 25000 :D
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 12. 2018, 12:07

50 000,- je za FN22 tak nějak průměrná cena. Tj. ani super, ani drahá.
FN22 není lepší než FN20. Tady viewtopic.php?f=108&t=23251&start=15 jsem shrnul hlavní problémy FN22.
Co se týče příslušenství, tak jestliže se bavíme o nezaměnitelném s jiným typem frézky, tak se jedná o obrážecí hlavu, rychloběžnou hlavu (nebudu teď řešit že by se na ní dala teoreticky posadit jakákoliv jiná frézovací hlava s vlastním pohonem - jeden strojař to takto úspěšně vyřešil i jako náhražku normální svislé hlavy), horizontální rameno s opěrným ložiskem (tady pozor - musí to být jako pár už přímo k dané FN22, opěrné ložisko z jedné FN22 na jinou nebude nejspíše pasovat, jak je to s přenositelností celého páru rameno + opěrné ložisko si nejsem jist - to by možná jít mohlo, musím se nad tím ještě zamyslet), a možná naklápěcí stůl (záleží na rozteči T-drážek na svislém stole, když to bude stejné bude tam pasovat i naklápěcí stůl z jiné nástrojařské frézky). Děličku už můžeš mít jakoukoliv vhodně velkou (pokud netrváš na nástrojařském provedení, pak je to podobné jako u naklápěcího stolu - někomu to nástrojařské provedení nevyhovuje, protože se musí sundávat vodorovný stůl), stejně tak otočný stůl. To pak určuje cenu příslušenství jak levně nebo draho se to dá dokoupit, jaká je šance to dokoupit atd.

Tady jde celkově o to, co vlastně chceš. Chceš nutně nástrojařskou frézku? Jaký máš na to rozpočet? Nebo sháníš jen nějakou malou frézku do řekněme 1000kg hmotnosti. No určitě dle mého FN22 v rozumném stavu je lepší řešení, než nějaký vrtačkofrézko krám z Číny.
Jestli chceš nutně nástrojařskou frézku a máš hodně omezený rozpočet, tak ti dle mého nic jiného než FN22 nezbude. Nicméně podle toho, co píšeš, tak ti jde spíš o to sehnat obecně malou frézku. Pak je třeba i řešení F1S, příp. FA2V nebo FA2U. Nástrojařské frézky jsou obecně drahé.
Sám jsem tohle před cca 5 lety řešil, takže vím o čem je řeč.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

12. 12. 2018, 10:03

ahoj, jo ja jsem si pak vcera nasel tema kde jsou popsane ty problemy fn22.

ja mam sen, ze bych chtel frezovat :) takze malou frezku. nevim jaky je rozdil nastrojarska a nenastrojarska, jen co jsem tak projizdel diskuse, tak vsichni rikaji FN20 a ja myslel, jestli treba fn22 neni podobna -- neni, uz vim :) diky.

jinak ja si ani neuvedomuju, jake moznosti mi ta frezka s pristusenstvim da, to si budu uvedomovat postupne az ji budu mit asi. nejsem vubec strojar ani zamecnik ani nic podobneho, jen kutil. rozpocet jsem myslel tak max tech 50tisic a proto prisly na mysl ty ciny, ale jak jsem psal prvne, lidi me spis odrazovali. misto nejake je, tak si myslim, ze bych klidne i tu velkou (do tuny) mohl mit, nemusi to byt za kazdou cenu na stul a byt pak permanentne nastvany.
navic ta fn20 jak to ctu, nebo nedejboze i fn25, by mohla byt krasna investice do budoucnosti. levnejsi to uz asi nikdy nebude a treba me jednou prestane bavit, tak by bylo krasne/idealni ji i treba prodat s nejakym zurocenim. (neda se na tom tratit vlastne), coz se o cine rict rozhodne neda, to verim a ani jsem ji jeste nikdy nevidel nazivo :)

no a co chci delat? chci si s ni hrat. vyrabet si domu a na auto ruzne dily treba (nic kritickeho), treba si srovnat plochu na kovadlince me vcera napadlo, ze bych udelal :) nebo si vyfrezovat treba nejake diry hranate do nejakeho zeleza nebo i hliniku. nic vazneho, vydelavat to nebude. (aspon zatim nemam takovy plan:))

mozna pro nazornost jak bych to asi chtel vyuzivat, mam na youtube kanal, klimbikova bastlirna, takze chci neco bastlit :) https://www.youtube.com/channel/UCCkm_l ... JwA/videos
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

12. 12. 2018, 10:50

Na to by ti stačily menší obyčejný frézky. Nástrojařský frézky se vyznačovali menší tuhostí, byly určený pro kusovou výrobu, zato k nim existovalo plno příslušenství, aby se na nich dalo dělat cokoliv. Pokud narazíš na inzerát překupníka, bude cena nesmyslná a bude holá. Koncovej uživatel ji kompletní jen tak neprodá. Podívej se tady na fóru třeba na Petrův Strigon ME250, podívej se na bazos, co se tam objevuje. Když nespěcháš, tak objevíš pár dobrejch mašin, rozpočet 50 na to stačit bude.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 12. 2018, 12:11

zásadní rozdíl mezi nástrojařskou frézkou (FN... FNG.... zde propíraný Deckel, polská Avia atd) a frézkami typu F2, FA 3.., Strigon 250 atd je v několika věcech:
1)nástrojařské frézky mají vysunovací pinolu, tudíž se na ní dá vrtat jako na vrtačce, a to je při výrobě čehokoli sakra potřebná věc
2) mají primárně svislou vřetene (obvykle i další vodorovné), na rozdíl od většiny těch nejlacinějších s horizontálním vřetenem
ne že by na horizontální frézce nešlo ledacos udělat, ale je to nešikovný - nevidíš do toho
3) všechny ty tady tak zbožňované strojky na stůl a i mašina typu FA(FU?) se svislou hlavou mají málo místa mezi hlavou a stolem, nic se ti tam nevejde, svěrák na stole + vrtačková hlavička a vrták zezhora už je problém
4) nástrojařské frézky mají sundavací stůl, za ním je svislý, kam se dá ledacos většího taky upnout
někdo bude namítat, že je to vykoupeno nižší tuhostí
ano
tuhost std stroje FN... atd je dostatečná pro pro práci na kterou je určena, je řádově větší než u čínských vrtačkofrézek s kulatým sloupem a je řádově nižší než třeba u FA3U v horizontálním uspořádání, ale jaksi se nepředpokládá použití frézovací hlavy pr. 200 a záběru 10mm do hloubky
moderní frézovací hlavu s pozitivní geometrií třeba pr. 100 to bez problémů zvládne
výše popsané je důvodem, proč jsou nástrojařské frézky univerzální a "šikovné" a to je vykoupeno cenou
pro univerzální kutilské použití bych nic jiného nechtěl i za cenu vyšší pořizovačky
nešel bych do jiného kuželu vřetene než je SK40
u všeho ostatního je problém s nástroji
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

12. 12. 2018, 12:41

Tu výsuvnou pinolu mají i některý FA, jednu máme.

S tím místem je to tak, ale každej stroj má limity, a nikdy nebude dost velkej pro budoucí obrobek.

Otázka je jestli i tak nevyjde levněji k univerzální frézce ještě vrtačka.

Ale na kuťení souhlasim, nástrojovka je na tohle dělaná. Ale moc jich v plný výbavě v oběhu není a stačí se podívat co chtějí překupníci jen za sklopnej stůl.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

12. 12. 2018, 1:13

jo vlastne pozadavek na vrtacku byl uplny pocatek meho vymysleni. protoze nemam stojanovou vratacku a kdyz jsem ji zacal hledat, tak jsem nasel cinske frezky a to kdyz jsem nekde napsal, tak mi rekli ze rovnou radsi velkou ceskou starou frezku :) takze ta nastrojova je asi jasna volba. nechci na tom usetrit, chci abych byl spokojeny :) diky. pockam na nejakou tu fn20 (nebo asi i fn25?). je nekde napsano nejake srovnani tech dvou, nebo i vice starych ceskych stroju od TOSu?
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 12. 2018, 2:43

Na stránkách Tumlíka http://www.tumlikovo.cz/ je spousta manuálů. Z nich vykoukáš hmotnosti a pracovní rozsahy.
Vše podstatné už bylo napsáno. Jen ještě k výsuvu pinoly - u konzolových frézek to většinou nemají sundavací svislé hlavy jako třeba u FA3U. Mají to vertikální verze frézek. Nicméně tuším FA3BU (novější varianta FA3 - TOS jí dělal někdy od začátku 60. let až tuším do roku 2004, začalo to FA3, pak FA3A, FA3B a poslední byla tuším FA3C) jí má výsuvnou. Rozsah mezi pinolou a stolem v dolní poloze je bohužel další věc. To pak zjistíš jako já, že nejlepší je si pořídit sloupovou vrtačku jako třeba VS20 nebo VS32.
Jinak z malých nástrojařských frézek by tě vyjma FN22 mohlo zajímat:
-- Sovětské frézky 675P a 676P, ale ty mají jen tuším Mk4
- TOS FN20 a FN25, ty mají ISO40. Ještě teoreticky větší FN32, zas o tolik větší není, ale už má mam dojem 1,5t
- Rumunská FUS22 - to má být licenční FN20
- Německé Deckel FP1, tady nevím, jestli měly jen Mk4, nebo i ISO40, protože se jich dělalo několik generací.
- Pak se ještě objevují různé polské a NDRácké frézky podobné jako FN20, označení nevím (ty NDRácké výrobce tuším Sempuco WMW), protože se objevují jen ojediněle.
- Občas se i objeví modernější sovětská frézka velikosti FN20 s už ISO40. Označení ale taky nevím, protože se taky objevují jen ojediněle.

Když by se ti podařilo sehnat FN20 za rozumnou cenu, tak je to určitě dobrá investice.

Tebe nějak limituje hmotnost z důvodů, že máš dílnu podsklepenou, nebo je to vlastně jedno a spíš ti jde o rozměry, aby ses s tím vešel a zbylo ještě další místo?
Naposledy upravil(a) aleshonsa dne 12. 12. 2018, 4:54, celkem upraveno 1 x.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

12. 12. 2018, 4:28

aleshonsa zde provedl pěkný rozbor stavu, díky za to.
Největší nevýhoda nástrojařských frézek je to, že se neobjevují na trhu. Frézuju v práci na FN 22 A a vůbec to není špatné, je to normální nástrojařská frézka. Jediná nevýhoda je v krátkém posuvu v ose X, jen 220 mm (má krytovací měchy). Má Mk4, ale pokud je dost trnů Mk4-hlavička na kleštiny, třeba JAL 28, JAL 16, vrtačkové sklíčidlo, přechodky Mk4/Mk3 atd. tak s tím není nejmenší problém. Na domácí frézování vhodný stroj, tuhá, posuvy ve všech osách. A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 12. 2018, 4:55

Měl jsem tam měl chybu - FUS22 má být licenční FN20, nikoliv FN22. Už jsem to tam opravil.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 12. 2018, 5:04

Ještě se občas objevuje jugoslávská ALG 200. Konstrukčně podobná FN22, ale dle stolu asi o dost větší (odhadem jako FN32 nebo FN40).
Pak jsou taky švýcarské Aciera https://stroje.bazos.cz/inzerat/9671330 ... jarska.php a Schaublin. Ale to se taky objeví málo kdy, jestli vůbec (frézku Schaublin jsem snad nikdy na Bazoš neviděl)
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

12. 12. 2018, 5:28

Ano vsetky nove naleste len makat v tisicinach.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“