Mazanie vertikálnej hlavy na Fa3U

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 12. 2018, 3:24

Ahojte,
mám na fréze starší model vertikálnej hlavy čo sa maže olejom nasávaným zo zásobníka a vytrvalo vyteká cez otvor zo spodu hlavy. Rád by som sa zbavil tohoto ostrekovača oleja pri každom zapnutí a namazal ložiská a prevody vazelínou. Je to vôbec možné a aká vazelína by najlepšie vyhovela aby po mesiaci nebola všetká nastriekaná mimo kolesá?
P.S: jedná sa o takúto hlavu ako na obrázku
hlava fa3.jpg
hlava fa3.jpg (31.75 KiB) Zobrazeno 4544 x
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 12. 2018, 10:51

rozeber to,umyj a dej tam Klüber Isoflex NBU15 nebo něco podobného. Na těch nových už to je taky tak..
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

22. 12. 2018, 7:31

mám tu přesně tu stejnou hlavu a stejný problém olej vykapává. Dávám pod to kelímek a po čase to naliju zpět. Je to pravda takový řešení nahovno, ale snat se někdy dostanu k tomu že ten vypoušťák přetěsním.
Nicméně jaký olej patří do hlavy na fngj 32?
pepawrf
Příspěvky: 175
Registrován: 11. 4. 2016, 7:24

23. 12. 2018, 10:31

Ta vazelína je dražší jak celá hlava.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

23. 12. 2018, 11:31

Též mi přišlo, že je to kanón na vrabce. Tam bude stačit něco od Shellu.
MAS FU2A, TOS SM16A
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

23. 12. 2018, 1:37

Už som sa bál, že nikto nevazelínuje :lol:
David.1:
Ďakujem. Nedá sa to dostať do tých ložísk bez rozoberania? Hlava je docela čistá od toho oleja. V akom intervale potom premazávať? Či pri Isoflexe neterba?

nellospeed:
Ja myslím, že to vytekanie nieje cez vypušťák, ale vytekanie oleja z hlavy je normálny kolorit systému mazania. Je tam knôt, ktorý nasáva olej a ten pomaly tečie po ložiskách a vyteká cez takú malú dierku v spodnej prírube. Alebo sa mýlim?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

23. 12. 2018, 2:35

Ale nevím jak vazelína a ozubená kola. Já mám FU2A a horní ložisko je ve vazelíně od výroby a ozubená kola včetně spodního ložiska jsou mazané olejem přes knot.
MAS FU2A, TOS SM16A
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

23. 12. 2018, 6:01

zverodoktor píše: 23. 12. 2018, 1:37 Už som sa bál, že nikto nevazelínuje :lol:
David.1:
Ďakujem. Nedá sa to dostať do tých ložísk bez rozoberania? Hlava je docela čistá od toho oleja. V akom intervale potom premazávať? Či pri Isoflexe neterba?

No asi takhle-vazelína je drahá..A to kurevsky. Od Shella neznám nic s podobnými vlastnostmi.Je to syntetika,takže pokud to nevymyješ,zbytky toho oleje ji degradují a její vlastnosti už neužiješ. Ad kvalita-ozubení (pokud hlavu neprovozuješ na dva tisíce otáček) by sneslo horši kvalitu vazelíny,tam by vyhověla třeba ta s molybdensulfidem,co se dává do homokinetických kloubů v autech. Ale dole je válečkové ložisko a to chce dobré mazání.S Tím isoflexem mám dobrou zkušenost-pro zajímavost,dávali to už při montáži nových frézek v Žebráce.Na závěr ta asi úplně nejpozitivnější zpráva-pro naše účely a při našem zatížení a provozních hodinách je to životnostní náplň. Až budeš někdy měnit ta ložiska,dáš zase novou vazelinu:-)
pepawrf
Příspěvky: 175
Registrován: 11. 4. 2016, 7:24

23. 12. 2018, 7:28

A ten isoflex vydrží doživotně i na kuželovém soukolí?
nellospeed
Příspěvky: 217
Registrován: 14. 3. 2018, 4:52

23. 12. 2018, 7:56

Je to možný, já to zatím rozdělaný neměl, liju tam obyč automobilovej převodovej olej číslo 90, ale dole to kape přez ten plastovej výpušťák má to závit M16x1.5 kterej je našroubovanej ještě v takový destičce. No jak to bude celý zase vykapaný tak tu destičku vymontuju a zrekogneskuju ten prostor. Stejně mě to už nebavý to furt kyblovat nahoru a dolů.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

24. 12. 2018, 9:44

pepawrf píše: 23. 12. 2018, 7:28 A ten isoflex vydrží doživotně i na kuželovém soukolí?
No,doživotně..asi bych to jednou za pár let domazal.Ale v podstatě jo,protožety Fn měly hlavu uzavřenou,nedalo se do ní nikudy dostat,žádné kontrolní okénko,ani nejde jednoduše rozpůlit jako třeba ta Fa3 po povolení čtyř matek a vytažení hlavy s krku s pastorkem.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 12. 2018, 11:37

Keď už tú hlavu rozoberiem, vyčistím a namažem, nieje s ňou nejaká záludnosť pri skladaní? Netreba napríklad nejak zložito nastavovať predpätie ložísk?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

25. 12. 2018, 10:38

Na tej predlohovej hriadeli sa to nastavovať nedá, teda záleží aký máš typ, na niektorých to ide- je vzadu matice a zaisťovacia podložka. No čo som videl asi 4 rozobraté, bol vzadu iba zápich a segerka, a vpredu pri kuželových kolách je podložka zaistená kolíkom proti pootočeniu, a centrálna skrutka. Na kuželíkových ložiskách som mal samozrejme vôľu, tak som to vyriešil tak, že som vzadu hriadel skrátil- až asi 1,5 mm za zápich, narezal som tam 2x závit M6, a vyrobil osadenú podložku ktorá pritiahla ozubené kolo aj s vnútorným krúžkom ložiska, a tým som vymedzil vôľu. Jasné že velkosť toho osadenia na tej podložke treba zistiť skusmo - postupne pridávať po pár stovečkách, zapisovať si to, a samozrejme pretáčať obe čelá naraz aby to bežalo. Potom som to zaistil dvoma skrutkami pev. 10K, a poistným plieškom.
008.JPG
016.JPG
Ešte- raz som zrovna potreboval dorobiť nejakú zákazku, sa ozvali hrozné zvuky z hlavy- suché škrípanie kov na kov, no hrúza! Hlava horúca, a trebalo mi dorobiť posledné 2 ks, no musel som to vypnúť. Myslel som, že ložisko, mám síce náhradnú hlavu, ale tá bola tiež rozobraná (je doteraz :lol: :lol: ) Hlavu som zhodil, a bola to taká banalita- na tých kuželíkových ložiskách na náhonovej hriadeli sú z každej strany nalisované krúžky (krytky), Jeden sa vysunúl, a začal drieť o valcovú časť ozubeného kola- na fote je to vidieť. No krúžok som zarazil nas5, a narezal dva M5, a skrutky zaistil cez hlavičky drôtikom.
Ešte som zhora dorobil mazničku, ktorá maže čelný prevod, kuželový občas premažem cez prednú krytku. A ešte tu mám nakreslenú hriadel, do ktorej sa mi nejak nechce :P Šťastné a Veselé :D :D :D
krytka.JPG
005.JPG
m.JPG
011.JPG
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 12. 2018, 1:39

Ďakujem, najmä tie fotky budú pri skladaní a rozoberaní obrovský prínos. Pokaždé, keď sem dáš príspevok tak valím, akú perfektnú obrazovú dokumentáciu k tomu vždy máš po ruke. Tie dve vychytávky s nastavením vôle predlohy a maznica je super. Tá moja predloha nebola mazaná asi tak 50 rokov predpokladám (Keďže krížová a obrážacia hlava je v papieri a igelite za frézou tak ako došli s fabriky :lol: ). A ako je to s nastavovaním vôle v ložiskách vretena? Čo som sa díval po odstránení horného dekla je tam matica na vymedzenie vôle. Ako na to keď hlavu rozoberiem a budem skladať napäť aby som to dotiahol "tak akurát?"?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
qwer
Příspěvky: 1293
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

25. 12. 2018, 3:22

Tu hornú som dotiahol trochu viac, no s "citom". Ovšem tam neni problém ju povoliť aj keď je hlava nahodená +-15min času. Myslel som, že pri väčších otáčkach sa bude hriať, no je to v pohode.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“