Frézka Aciera F3

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 2. 2019, 7:43

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zda zná nějak více do hloubky tyto frézky.

Včera jsem přivezl jednu brusku na plocho a vedle stojí ještě frézka. Pán mi říkal, že je to Deckel (syn původního majitele, ten zemřel). Po hlubším studiu jsem z boku našel pouze štítek Christen a zespod stolu nálitek Aciera.

Tak nevím. Obě firmy frézky dělaly. Christen i Aciera. Odpovídá to právě Aciera F3. Tak by mě zajímalo, jak to ve Švýcarsku bylo. Zda to třeba dělal v licenci ten Christen. Nevím. Určitě ji přivezu domů. Takový strojek se mi bude hodit na malé věci. Lepší než měnit 150 kg hlavu v FU36 kvůli malé blbosti.

Tady jsou dvě fotky.

https://stanik84.rajce.idnes.cz/Nastenk ... 095724.jpg

Díky moc.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 2. 2019, 4:41

Tak kdyby někdo sháněl návody na švýcarský strojky, tak jich je hromada tady:

http://anglo-swiss-tools.co.uk/downloads/

Asi to tu nikdo moc nezná. Není to FA3. Možná Tumlík.

Aciera F-3 je analog Deckel FP1. Jen se jich nevyrobilo tolik. Studoval jsem to u Tumlíka - jeho GO Deckela. Asi by tam šlo nějaký příslušenství z FN 22.... Bude to asi podobné, možná úplně stejné. Spousty lidí na anglosaských fórech by raději šli do Deckela. Ale tohle je za cenu, která se neodmítá.

Když k tomu něco někdo napíše, budu moc rád. Tady na dotaz ve vyhledávači "Aciera" to nenašlo vůbec nic.

Díky.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2019, 6:11

Je to švýcar takže jakýkoliv příslušenství bude darda, jen pro představu, dělička cca 1500-1800 Euro na E-bay a ve švejcu ještě víc, v česku ji už dnes asi nepotkáš, dutinu ve svislý hlavě ale asi i to horizontální vřeteno je švýcarská klasika W20, takže trny si buď nějak vyrobíš, nebo koupíš za dost draho, výhodou ale je, že kleštin se venku po bazarech toulá celkem dost, ale nejsou po stovce ... možná ale budeš mít kliku a bude u ni výbava tam kde jsi to objevil. Jinak bych se celkem dost divil kdyby na to nějak snadno pasovalo cokoliv tuzemskýho, ale třeba se pletu ...
Pochopitelně jde o špičkovej stroj na nástrojařinu a jemnou mechaniku, pokud nebude vyběhaná tak je to určitě zajímavá konvenční mašina. Jinak se ale příliš nedivím tomu co jsi zjistil ... F3 -jek opravdu, na rozdíl od profláknutýho Deckela FP1, moc nepotkáš a ještě horší je to s origo příslušenstvím.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 2. 2019, 6:34

Děkuji.

Kleštiny jsou k tomu. Trny nějaký taky. Aspoň je se čeho chytit. Pro mě není problém cokoliv udělat. Když ne já, tak vím komu zavolat a do týdne to mám doma i s tepelnou úpravou...

Stáhnul jsem nějaký návod, příslušenství je k tomu hromada. Naklápěcí stůl, dělička, otočný stůl, zrychlovací vřeteno atd... Musíme to tam prohledat, určitě tam něco bude.

Mám to přes kamaráda od jeho kolegy - je z oboru. Žádnej nic nevědoucí.

Jdu teď skládat brusku. Trochu jsem ji delaboroval kvůli čištění.

Ještě jednou díky.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 2. 2019, 9:33

stanik84 píše: 18. 2. 2019, 4:41 Tak kdyby někdo sháněl návody na švýcarský strojky, tak jich je hromada tady:

http://anglo-swiss-tools.co.uk/downloads/

Asi to tu nikdo moc nezná. Není to FA3. Možná Tumlík.

Aciera F-3 je analog Deckel FP1. Jen se jich nevyrobilo tolik. Studoval jsem to u Tumlíka - jeho GO Deckela. Asi by tam šlo nějaký příslušenství z FN 22.... Bude to asi podobné, možná úplně stejné. Spousty lidí na anglosaských fórech by raději šli do Deckela. Ale tohle je za cenu, která se neodmítá.

Když k tomu něco někdo napíše, budu moc rád. Tady na dotaz ve vyhledávači "Aciera" to nenašlo vůbec nic.

Díky.
Původní mašina, z níž všechny tyhle pozdější stroje vychází je Perrin U1 - pak byly Aciera a ten Christen, pak Deckely, pak všechno ostatní, včetně té miliardy (asi tak) typů z bývalého východního bloku.
Koncepčně to je sice všechno cca stejné, ale skutečná zaměnitelnost (dílec za dílec, příslušenství za příslušenství) bývá nula až problematická.
Na ten Perrin, neseženeš nic, na Acieru tu a tam něco, cena bude strašná, na Christen to bude ještě o řád horší - kusů vyrobili podstatně míň než Aciera. Vztahy mezi Christenem a Acierou byly víc než těsné.
Vyrobitelnost svépomocí čehokoli na to bude .... no uvidíš sám :)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 2. 2019, 9:54

Jinak já bych řekl, že to je ta úplně nejstarší verze F3 - ještě starší než tahle https://scontent-lax3-1.cdninstagram.co ... tagram.com
Chybí ten typický boční dekl na řemen, celá je taková....jak po lítém boji :roll:
Novější verze mají hranatou vanu a jiné odlitky - a i vlastní mašina je dost jiná než ty starý.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 2. 2019, 11:26

Díky Milane za informace. Tyhle stroje šly do teď úplně kolem mě. Než jsem potkal osobně :) . Finančně je to za tržní ceny prostě moc.

Hodil jsem do alba ještě jednu fotku toho nálitku Aciera zespod stolu.

O tom Perrinu jsem četl. Nějaký typ U-O.

Díky.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

19. 2. 2019, 6:02

stanik84 píše: 18. 2. 2019, 6:34 Děkuji.

Pro mě není problém cokoliv udělat. Když ne já, tak vím komu zavolat a do týdne to mám doma i s
Tyhle sebevědomé kecy mě na tom ynternetu vždycky fascinují.
Aciery (u téhle netuším - protože bude fakt stará, tuhle konkrétní verzi neznám) mají třeba pro představu nitridované broušené a lapované šrouby a pevné (z jednoho kusu - neseřiditelné matice- u nové mašiny bývala zaručená mrtvola pod 0.02, takže jako jedni z mála povolovali sousledné frézování bez nějakého vymezovacího přídavného zařízení.
Takže až třeba dokážeš :mrgreen: udělat nové takové šrouby a matice ( na ynternetu klávesnicí není nikdy nic žádný problém), můžeš se ozvat.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

20. 4. 2019, 2:04

Tak je holka doma. Na štítku je Christen F3 ES. Je to jeden z prvních typů. Nemá to vlastní chlazení, tak budu muset nějaký udělat. Je na tom nějaká práce, ale nic hrozného. Na ose Z je vidět zaškrabání. Za ty prachy bych měl tak třetinu FN 20... ;)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

20. 4. 2019, 5:19

Tak par prvních fotek po sundání stolu a podelneho posuvu. Moc toho asi nenajezdila...
IMG_20190420_181025.jpg
IMG_20190420_181017.jpg
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

20. 4. 2019, 7:10

Moc toho nenajezdila po tom škrabání, které nedělal moc velký profík. Chtělo by to raději opsat pravítkem, jak je to rovné a změřit souběhy a kolmosti, když už to rozhazuješ.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

20. 4. 2019, 8:24

Jj. Mám v plánu to proměřit. Přejedu s tím po tušírce a mikrometrem změřím přes válečky souběh rybin. Na ose x a y je bronzový klín, na z-ose litina . Na všem je to škrábnutý. Napadlo mě, jestli to není jen kvůli olejovému filmu, ale pochybuji, že by to Švýcaři jen brousili a pak jen esteticky škrábli.

Ona ta frézka nemá automatický posuvy. Takže jen růčo fůčo. Je ještě v origo laku.
Mám to na drobnosti, abych nemusel kvůli každý proprietě měnit hlavy na FU 36 - jedna má přes metrák a i když má vlastní jeřáb, tak se s tím blbě manipuluje.

Chci to komplet vyčistit a někdo na to dodělával dodo (dodělej doma), tak to všechno dám do origo stavu. Chci jí dát i nový kabát.

Myslel jsem, že tam má být ten typický boční dekl na řemen, ale nemá to vzadu díry na šrouby. Blíž ke stolu ano, takže tam bude jen krycí plech (ten chybí).

Překvapilo mě, jak je všechno jednoduchý a snadno seřiditelný.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

20. 4. 2019, 8:30

Nebuď bláhový, že to je origoš švýcarské tušírování. To by vypadalo úplně jinak už na pohled. Toto je dělané nedávno a trochu halabala. Autor se ani nesnažil to nějak nazdobit. Na čerstvém tušírování je poměrně brzy poznat jak to po sobě jezdí.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

20. 4. 2019, 8:43

To si ani nemyslím ;) . Tý frézce je 70 let... Je to úplně první typ. Mám podle výrobních čísel data výroby.

Ta frézka posledních třicet let moc nejela. Ten pán to měl doma jen na hraní v důchodu. Původně měl velkou nástrojárnu. Měli tam frézek víc. Pak to dal synovi a tuhle si vzal do garáže. Pak umřel a poslední dva roky to neběhalo vůbec. Bavil jsem se s paní. Znám oba dva syny...
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

23. 4. 2019, 9:33

Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“