fa2u problém s posuvem

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

23. 3. 2019, 12:50

Ahoj prosím vás mohl by mi někdo poradit s problémem ohledně frézky fa2u?Jedná se o řazení pracovního posuvu a rychloposuvu.Při přeřazení se mi z převodové skříně ozve dosti hlučné mlácení.Po chvilce bádání sem zjistil,že to mlátí ty kola na lamelové spojce na foto ,Při zařazeni posuvu se to chová tak že to nechce do sebe zapadnout tudíž se to nezařadí a mlátí to.To mlácení trvá cca.3 vteřiny a pak se to přeřadí...a to samé to dělá i u rychloposuvu kdy se to od sebe odpojuje...
Frézku jsem koupil už s tímto problémem.Původní majitel mi řek,že je vada v táhlech a že je vyběhaný vačkoví přepínač kterým se to přepíná ten je umístěn na pravé straně(foto).Já si myslím,že tam je něco špatně s tou spojkou,protože při zařazení pracovního posuvu by se to mělo zařadit plynule.Jsem z toho opravdu jelen :? předem Děkuji za vaše názory.
IMG_20190224_194226.jpg
IMG_20190301_192336.jpg
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

25. 3. 2019, 8:09

Tak jsem ještě bádal a známý který se mi na to dívalmi říkal,že je nesmysl aby se pracovní posuv a rychloposuv řádil za chodu.Lamelová spojka slouží jen k prokluzování...Tak řešení prý je že mezi jednotlivým řazením dochazi i k vypínání tak aby se to zařadilo v klidu a pokud je přepínač vychozený tak už to nezapíná a vypíná v momentě kdy to ma být a tudíž to tak blbne jak jsem už napsal výše.Prosím pokud se mýlím tak mě opravte.Zatím než na to přijdu budu to řešit reverznim přepinačem a řazení posuvu a rychlo posuvu budu řadit v klidu..
Přílohy
IMG_20190323_200950.jpg
IMG_20190323_200941.jpg
IMG_20190325_185546.jpg
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

26. 3. 2019, 5:20

U frézky FA2 i větších typů se posuv i rychloposuv řadí za chodu - jak jinak ? - a stupně posuvu taky za chodu.
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

26. 3. 2019, 10:10

Řazení jednotlivých stupňů chápu tam je to zpřevodované tam se to tak rychle netočí,ale řadit za chodu posuv a rychloposuv tam jsou otačky větší a toje to proč mi to mlátí..tam musí být nějaká nulová prodleva mezi stupni....jinak v táhlech co spínaji ten přepínač a pohánějí vidličku tam vůle není...hmmmm..tak nevim....
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

26. 3. 2019, 3:27

Tak FA2 konkrétně neznám, ale u FA3 lze řadit rychlosti posuvů a řazení pracovního posuvu a rychloposuvu za běhu. Ta převodovka je na to stavěná. Tedy bez žádné "nulové elektrické prodlevy" při řazení - samozřejmě při reverzaci posuvu to jde přes nulovou polohu. Pokud se podíváš na schéma zapojení (mluvím tedy o FA3) tak diagram spínání přepínače tomu též nasvědčuje.
Předpokládal bych, že u FA2 by to mohlo být obdobné.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

26. 3. 2019, 5:02

Ono ozubená kola(převodovka) kde není spojka taky neřadíme za provozu,ale buď to v klidu a nebo za doběhu...fa2 spojku má ale jen tu lamelovou kterou ja nějak neovládám.Ten známí co mi poradil už v životě rozmontova hafo převodovek a konkrétně u té mojí říkal,že by byl nesmysl to řadit v plné rychlostí.Řazení musí docházet jen při doběhu nebo v klidu..Nikoho neznám v mém okolí kdo by vlastnil uvedený typ frézky,abych to skoukl..Jinak ještě k tomu přepínači co jsem tu nafotil má dohromady pět pólů úhel zapínání 45°. dva na pravo a dva na levo + nula uprostřed .
Jak mile přepnu na prvni stupeň tak
se sepnou kontakty prvního stupně když přepínám druhý stupeň kontakty prvního stupně se odpojí a je tam (cca.mikro chvilka kdy není sepnutý ani jeden kontakt.)a pak se zapnou kontakty druhého stupně...
Ono to zní šíleně,ale tyto chvilkové prodlevy jsem naměřil i u vačkového přepínače SV16 úhel zapínání 45°.Ono jestli tyto chvilkové prodlevy neslouží k tomu aby to motor posuvu pozastavilo a nebyl tam takový nápor na to přeřazení.Tohle vše se odehrává v mžiku a obsluha stroje si neuvědomí tyto přechody.Pokud je původní přepínač vyhozený a vůle na táhlech tak už to neni synchronizovány a dělá to neplech..Samozřejmě jsou to jen dohady,ale vycházím z logickeho myšlení.Tak pokud si myslíte,že je to kravina tak mě prosím opravte dík. :wink:
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

26. 3. 2019, 9:27

Chyba bude najskôr v tom, že ti príliš zavčasu zaberá spojka rýchloposuvu- ešte skôr než vyradíš normálny posuv ktorý ide od nortonky. Náhon na posuv pracuje nasledovne- z nortonky ide náhon cez uhlový prevod na kolo č1, pri zaradení posuvu sa kolo 2 presunie do zubovej spojky ( sú tam dosť malé otáčky, tak to v pohode zaskočí). Pri zatlačení páky na rýchloposuv sa kolo 2 vysunie zo zubovej spojky, a zatlačí na spojku S, ktorá je unášaná od kola 3 (spodom od motora). Neviem ako na dvojke, no na trojke je pri tej spojke ešte také istenie, ktoré stlačí lamely až pri určitej sile a odpore- radiálne vačky a guličky. Je možné, že aj tam môže byť chyba.
FA2.jpg
016.JPG
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

26. 3. 2019, 9:54

Chyba bude najskôr v tom, že ti príliš zavčasu zaberá spojka rýchloposuvu- ešte skôr než vyradíš normálny posuv ktorý ide od nortonky. Náhon na posuv pracuje nasledovne- z nortonky ide náhon cez uhlový prevod na kolo č1, pri zaradení posuvu sa kolo 2 presunie do zubovej spojky ( sú tam dosť malé otáčky, tak to v pohode zaskočí). Pri zatlačení páky na rýchloposuv sa kolo 2 vysunie zo zubovej spojky, a zatlačí na spojku S, ktorá je unášaná od kola 3 (spodom od motora). Neviem ako na dvojke, no na trojke je pri tej spojke ešte také istenie, ktoré stlačí lamely až pri určitej sile a odpore- radiálne vačky a guličky. Je možné, že aj tam môže byť chyba
Děkuji co by jste mi doporučili? Mám tu spojku utáhnout nebo uvolnit?Je tam zajišťovací červik a tu lamelovou spojku můžu utáhnout nebo uvolnit...nebo to mám celé rozdělit?Je fakt že když vysunu 2 od 1 tak je to hned spojené s S....
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

27. 3. 2019, 5:58

Skúsil by som to rozobrať- teda hlavne spojku. Môžu byť zadrhnuté a zlepené lamely (ak sú tam?), pokial tam nebol olej,zakusne sa to raz-dva.
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

27. 3. 2019, 8:26

Tak sem dnes povolil zajišťovací červík od té matice co je na té spojce a uvolnil tu matici o dvě zarážky a celé se to odbrzdilo,někdo si s tím musel přede mnou hrát.Ale je to celé takové divné pokud ručně točím s motorem tak 2. držím v ruce a pěkně se to protáčí to by bylo v poho,protože je to nulová poloha,ale pokud zatlačím na spojku tak se to protáčí furt což by nemělo(tam by se měl zařadit rychloposuv).Tak sem to celé zopakoval s tím že jsem matici utáhl o jednu zarážku a už to bylo zase zakouslé...tak to vypadá že tu spojku budu muset rozdělat :roll:
Nevíte jak na to a čím se dají stáhnout ty ložiska na té hřídelí,,,už jsem tu někde čet ,že se nejdřív
musí stahnout ložiska a pak se to celé vydělá.... :shock:
titel
Příspěvky: 338
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

27. 3. 2019, 8:42

Je to presne tak ako píše qwer. Elektrické spínanie motora a krátke prestávky v spínači nemajú na to vplyv. Spínanie na dvakrát je preto, aby pri vypnutom vretene išiel rýchloposuv, posuv je vtedy odpojený. Tie prevodovky sú pri FA3 a FA2 na 99% rovnaké ak nie totožné. Ako radí qwer, pozri lamelovú spojku. Ja by som sa este zameral na to, či nie je náhodou ohnutá alebo nejakým spôsobom posunutá vidlička ktorá posúva ozubené koleso č.2. A možno ešte na spínači čo je také akoby srdiečko čo prenáša pohyb na vodorovnú tyč je tej kulise tej tyče nasadený malý krúžokaby sa to pretáčalo a nedrhlo. Tam môže byť vôla ktorá potom chýba pri presune zo záberu v prevodovke.
Libor9050
Příspěvky: 132
Registrován: 5. 12. 2018, 12:36

29. 3. 2019, 3:43

Já to mám seřízené tak že než mi sepne motor tak už je zubová spojka asi 20% zasunutá v sobě.A lamelová mě funguje že když pohybuju s pákou k rychloposuvu tak motor jse točí pořád, posuv jse vyřadí stůl stojí ,Až při větším tlaku jse začne stůl pohybovat čím víc na páku tlačím tím jede rychleji.
SU50,FA2V
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

29. 3. 2019, 9:22

Je to presne tak ako píše qwer. Elektrické spínanie motora a krátke prestávky v spínači nemajú na to vplyv. Spínanie na dvakrát je preto, aby pri vypnutom vretene išiel rýchloposuv, posuv je vtedy odpojený. Tie prevodovky sú pri FA3 a FA2 na 99% rovnaké ak nie totožné. Ako radí qwer, pozri lamelovú spojku. Ja by som sa este zameral na to, či nie je náhodou ohnutá alebo nejakým spôsobom posunutá vidlička ktorá posúva ozubené koleso č.2. A možno ešte na spínači čo je také akoby srdiečko čo prenáša pohyb na vodorovnú tyč je tej kulise tej tyče nasadený malý krúžokaby sa to pretáčalo a nedrhlo. Tam môže byť vôla ktorá potom chýba pri presune zo záberu v

Tak jsem to všechno probádal a vše funguje tak jak má :shock: vidlička vypadá,že je v pořádku a to srdíčko s tím válečkem také :wink:
Přílohy
IMG_20190329_200001.jpg
IMG_20190329_200110.jpg
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

29. 3. 2019, 9:52

Chyba bude najskôr v tom, že ti príliš zavčasu zaberá spojka rýchloposuvu- ešte skôr než vyradíš normálny posuv ktorý ide od nortonky. Náhon na posuv pracuje nasledovne- z nortonky ide náhon cez uhlový prevod na kolo č1, pri zaradení posuvu sa kolo 2 presunie do zubovej spojky ( sú tam dosť malé otáčky, tak to v pohode zaskočí). Pri zatlačení páky na rýchloposuv sa kolo 2 vysunie zo zubovej spojky, a zatlačí na spojku S, ktorá je unášaná od kola 3 (spodom od motora). Neviem ako na dvojke, no na trojke je pri tej spojke ešte také istenie, ktoré stlačí lamely až pri určitej sile a odpore- radiálne vačky a guličky. Je možné, že aj tam môže byť chyba.
Tak spojku se mi podařilo demontovat :shock: byl to docela mazec když na to nemáte potřebné stahováky,ale povedlo se i když to bude chtít nové ložiska :wink: po rozdělání té lamelové spojky jsem zjistil od pohledu že to není v pořádku.Lamelky přilepené nebyli a jsou tam :wink: ale ty kuličky co jsou ve vnitřku byli vysypané tudíž to tam bylo celé zkřížené....Tak jsem na to přišel a celé to do sebe zapadá---někdo přede mnou špatně zajistil červíka na té matici(hned jsem si toho všiml když jsem převodovku zdělal z frézky)matice se uvolnila a všechny kuličky se ve vnitřku vysypali a už bylo zaděláno na průser :oops: závity na matici jsou na některých místech strhlé, nešla utáhnout...ach jo :( tak doufám když opravím ten závit a kuličky dám na místo,dotáhnu a zajistím tak by to mělo býti v pohodě :roll:
Přílohy
IMG_20190329_200919.jpg
IMG_20190329_202002.jpg
IMG_20190329_202332.jpg
IMG_20190329_203832.jpg
IMG_20190329_203852.jpg
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

29. 3. 2019, 10:00

Prosím vás nevíte jak sundat tento stůl?Je tam toto zajištění viz.foto..Díky
Přílohy
lože.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“