Vrtačka V20

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

8. 5. 2019, 7:56

Tu remenici bych opravil, to by nemel byt problem. Na jit hlavne konec praskliny a vyvrtat tam tak 2-3mm dirku, aby to nepokracovalo. Zkusit tam vybrousit malou V drazku a zapajet natvrdo mosazi (bud autogenem, nebo TIG). a maximalne prez to nalisovat a zalepit trubku/krousek pro zesileni. Budes si pak muset vytocit novy ten krouzek s krckem, ktery jak jsi psal stejne nemas.

Jinak nic urcite nevar COckem, udelas jeste vic skody nez je ted. Navaris housenku, zaklepes ji a zachvili uslysis prasknuti. Ten svar ti pri smrsknuti vytrhne kus litiny a mas tam prasklinu znovu o kus vedle. Jestli ze tamtudy netece olej, tak bych to maximalne udelal malou V drazku a zatmelil nejakym tekutym kovem pro jistotu, kdyby to pak v budoucnosti melo snahu prolinat. Kdyz by jsi chtel prasklinu zavarit, tak jedine elektrodama na litinu, nebo zas zapajet. Na konce praskliny zas vyvrtat dirku, aby prasklina nemohla pokracovat dal. Pri svareni tak velkeho dilu by se musel odlitek nahrat a po svareni zabalit, aby pomalu vychladl.

Opravu litiny svarovanim je docela hezky popsany tady: https://www.youtube.com/watch?v=kzbcVb2UymA&t=599s
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
habitat3
Příspěvky: 382
Registrován: 14. 5. 2013, 9:28

8. 5. 2019, 8:26

Rád bych dodal, moc díky za fotky - taky snad budu renovovat, tak se budou hodit.

Na video o vaření litiny kouknu - zatím mám natrénováno spíš teoreticky. Co jsem se ale bavil se svářečema, tak je důležité litinu předehřát a po svaření nechat pozvolna chladnout třeba ve starých hadrech z důvodu prasknutí. Osobně bych jí vařil TIGem, nechají se použít klasické elektrody na svařování, jen je třeba je oklepat a očistit.

Elektrody mám už doma a jejich značení je OK NiCl.
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

8. 5. 2019, 7:10



Rád bych dodal, moc díky za fotky - taky snad budu renovovat, tak se budou hodit.

Na video o vaření litiny kouknu - zatím mám natrénováno spíš teoreticky. Co jsem se ale bavil se svářečema, tak je důležité litinu předehřát a po svaření nechat pozvolna chladnout třeba ve starých hadrech z důvodu prasknutí. Osobně bych jí vařil TIGem, nechají se použít klasické elektrody na svařování, jen je třeba je oklepat a očistit.

Elektrody mám už doma a jejich značení je OK NiCl.
Bohužel nemám investor je možné to svařit starou trfo svařečkou ty OK NiCl?
Rád bych to tělo vrtačky zavařil než něčím zatmelil...
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

8. 5. 2019, 7:13

Jo, jde. Elektrody jsou bud na stridavy, nebo se davaji na + . Jedna se o OK 92.18 nebo NiCl jak psal Habitat3. Rika se jim niklovy. Jen teda jedna 2,5 elektroda stoji 50Kc.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
habitat3
Příspěvky: 382
Registrován: 14. 5. 2013, 9:28

8. 5. 2019, 7:15

Já si myslím, že by to asi neměl být problém, ale raději počkej, až ti to taky někdo potvrdí :) - abych neradil blbost.
habitat3
Příspěvky: 382
Registrován: 14. 5. 2013, 9:28

8. 5. 2019, 7:17

b3nd3r píše: 8. 5. 2019, 7:13 Jo, jde. Elektrody jsou bud na stridavy, nebo se davaji na + . Jedna se o OK 92.18 nebo NiCl jak psal Habitat3. Rika se jim niklovy. Jen teda jedna 2,5 elektroda stoji 50Kc.
Na cenu jsem kukal jak z jara... Kolik jích chcete. Já.. stačí mi jich tak pět. Plácnul něco kolem 200-300 :shock: :shock: :shock: . Vytáhnul jsem peněženku a leží mi doma ve vitríně :lol: :lol: :lol:, než se dostanu ke svařování. :lol: .
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

8. 5. 2019, 7:33

Tu remenici bych opravil, to by nemel byt problem. Na jit hlavne konec praskliny a vyvrtat tam tak 2-3mm dirku, aby to nepokracovalo. Zkusit tam vybrousit malou V drazku a zapajet natvrdo mosazi (bud autogenem, nebo TIG). a maximalne prez to nalisovat a zalepit trubku/krousek pro zesileni. Budes si pak muset vytocit novy ten krouzek s krckem, ktery jak jsi psal stejne nemas.

Jinak nic urcite nevar COckem, udelas jeste vic skody nez je ted. Navaris housenku, zaklepes ji a zachvili uslysis prasknuti. Ten svar ti pri smrsknuti vytrhne kus litiny a mas tam prasklinu znovu o kus vedle. Jestli ze tamtudy netece olej, tak bych to maximalne udelal malou V drazku a zatmelil nejakym tekutym kovem pro jistotu, kdyby to pak v budoucnosti melo snahu prolinat. Kdyz by jsi chtel prasklinu zavarit, tak jedine elektrodama na litinu, nebo zas zapajet. Na konce praskliny zas vyvrtat dirku, aby prasklina nemohla pokracovat dal. Pri svareni tak velkeho dilu by se musel odlitek nahrat a po svareni zabalit, aby pomalu vychladl.

Opravu litiny svarovanim je docela hezky popsany tady: https://www.youtube.com/watch?v=kzbcVb2UymA&t=599s
Na tom videu to vypadá tak jednoduše a ja jsem z toho hotovej.
Ta řemenice mě ani tak nesere,ale to tělo té vrtačky to je mazec.
Ono když se na to mrknu tak je to vydute směrem ven jako kdyby do toho někdo jebl zevnitř...
Kdyby se mi to podařilo opravit jak v to videu není problém..ale nemám investor...jen trafo a cočko...
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

8. 5. 2019, 7:45

Cena těch elektrod je dobrá...zítra pojedu do specialky u nás v Kroměříži a poptam se tam...jinak to kolo asi zaletuji tou mosazi.Tavidlo asi borax že?Nikdy sem to nedělal mam na to propanbutanovou lahev a hořák budu muset sehnat...
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

9. 5. 2019, 12:33

Jo, jde. Elektrody jsou bud na stridavy, nebo se davaji na + . Jedna se o OK 92.18 nebo NiCl jak psal Habitat3. Rika se jim niklovy. Jen teda jedna 2,5 elektroda stoji 50Kc
No nevim nikde sem se nedočet že by tyto etektrody byly na AC.
Všude píšou že jeto s bazickym obalem...když tak prosím hoď odkaz.díky
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

9. 5. 2019, 1:29

COčko na litině nebude fungovat. Kup si na to elektrodu UTP86, tou můžeš vařit za studena, buď na trafu, nebo na invertoru, je to jedno. Tady si to pročti. https://www.bohler-uddeholm.cz/media/Litina.pdf

"Elektroda s bimetalovým jádrem pro opravy i výrobu. Šedá lamelární litina GJL 10-40, kuličková GJS 40-70, temperovaná GJMB 35-65, ocelolitiny, spoje mezi sebou, s ocelí. Výborné ovládání i polohách, klidný dobře kontrolovatelný oblouk, hladký svar nenáchylný na trhliny, bez rozstřiku, bez vrubů, hluboký průvar, dobrá obrobitelnost. Optimální pro opravy trhlin, koutové svary, trubky, příruby. Výborná svařitelnost střídavým proudem.Dodáván ∅2,5-3,2-4,0. "

Je tam někde i postup, jak se to má dělat.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

9. 5. 2019, 9:20

osvaldo píše: 9. 5. 2019, 12:33
Jo, jde. Elektrody jsou bud na stridavy, nebo se davaji na + . Jedna se o OK 92.18 nebo NiCl jak psal Habitat3. Rika se jim niklovy. Jen teda jedna 2,5 elektroda stoji 50Kc
No nevim nikde sem se nedočet že by tyto etektrody byly na AC.
Všude píšou že jeto s bazickym obalem...když tak prosím hoď odkaz.díky
https://img.svarecky-elektrody.cz/files ... download=0
Pisou to primo u vyrobce.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
osvaldo
Příspěvky: 45
Registrován: 6. 6. 2014, 9:56

9. 5. 2019, 6:59

Tak se mi podařilo sehnat OK 92.18
Jen nevím jestli mám material lehce propan butanem ohřát...na cca.250°
I když u výrobce je napsano že předehřev není potřeba.. :roll:
Přílohy
Screenshot_2019-05-09-17-02-11.png
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

9. 5. 2019, 7:05

Když to píše. Vydrážkuj to frézkou, nebo alespoň kotoučem na nerez, zavrtej, dělej malý sváry, občas do nich ťukni. Novej svár začínej na to předešlým sváru, ne pod ním a půjde to.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

9. 5. 2019, 7:16

osvaldo píše: 9. 5. 2019, 6:59 Tak se mi podařilo sehnat OK 92.18
Jen nevím jestli mám material lehce propan butanem ohřát...na cca.250°
I když u výrobce je napsano že předehřev není potřeba.. :roll:
Kdyz budes delat maly svary postupne jak pise DwPetr a rozklepes je, tak neni potreba. Ale urcite tim nic nezkazis. Litina bude nasakla olejem. Tim ze to nahrejes, tak se olej trochu vypali. Klidne lehce nahrej, pak jeste ocisti, aby jsi odstranil pripadny spaleny olej, necistoty a pak muzes varit.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4874
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

9. 5. 2019, 7:21

Ohněm to vypálíš. Chemický složení tý elektrody je takový, aby to neprasklo. V tom PDF co jsem ti poslal máš návod. Je jedno jestli pouzijes tu, nebo tu elektrodu, ony budou víceméně stejný.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“