FH 20 Upínání upínacího trnu

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Ladefeto
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2020, 12:03

16. 11. 2020, 6:12

Zdravím,
prosím o radu s problémem, který pravděpodobně vychází z mojí neznalosti. Pro upřesnění musím říct, že s frézováním nemám zkušenosti, nikdy jsem s frézou nepracoval, ale velmi dlouho se to již chci naučit, nicméně i přes průzkum a pročítání různé literatury mám mezery, které půjde vyplnit pouze praxí.

K věci:
Pořídil jsem frézku FH20. Bohužel pár věcí na ní chybí jako některá ovládací kola, mimo jiné i návod, který se mi zatím nepodařilo sehnat. Kdyby ho měl někdo k dispozici, budu za něj vděčný.

Bohužel netuším jak připevnit k vřetenu frézky upínací trn. Předpokládám, že k frézce měl být upínací šroub. (dle doměřeného průměru 18mm) a pravděpodobně nějaká upínací matice. Krom toho na hlavě frézky chybí jedna "?zarážka" v místě, kde se usazuje upínací trn což jde asi i vidět z fotky, ale to je asi ten menší problém. Netuším, jestli se to dá někde sehnat/koupit/vyrobit. Možná také hledám pod špatnou terminologií....

A pak by mě zajímalo toto - mám několik upínacích trnů a ty mají pro upnutí různé průměry závitů, jak je něco takového řešené, ten upínací šroub má odstupňované závity nebo něco podobného?

A kdyby měl někdo v rámci této problematiky nějaký odkaz, budu rád když mě na něj také odkážete.

Děkuji
20201116_150501 - kopie.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7210
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 11. 2020, 6:31

podle fotek to má ve vřeteni ten nejběžnější nástrojový kužel ISO 40 (SK40, strmý kužel 40....kužel 7/24....)
pravděpodobně se u téhle frézky bude upínat šroubem M16 skrz vřeteno
stačí na to kus obyčejné závitové tyče M16 ze železářství a dvě matky
uřízneš si tak dlouhý kus aby spodní konec závitu byl tak 15-20mm natočený v upínači a nad vřetenem to přitáhni maticí k vřetenu
dej si tam nahoru ty matky dvě nebo tři a stáhni je nafest proti sobě, abys to mohl používat jako hlavu šroubu
těch upínačů je spousta typů, s krčkem nahoře a bez, různé provedení spodního límce, vlastní kužel je vždy shodný
vždy mají závit M16
budeš potřebovat dvě délky toho upínacího šroubu, kratší pro upínače s krčkem a delší pro upínače bez
pokud tam vidíš menší závit, není to v upínači ale ve vloženém nástroji
viz ten druhý zleva, to bude redukce z SK40 na Morse 3 nebo 4 s obdélníkovým unašečem pro frézování, frézy s Morse kuželem mají uvnitř závit pro upnutí
řeší to menší šroub
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

16. 11. 2020, 6:52

Tady máš něco jak to vypadá, jak psal Testone. Těch redukci na Morse je víc typů.
IMG_20201116_194605.jpg
Ladefeto
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2020, 12:03

16. 11. 2020, 6:59

@testone:
Mnohokrát děkuji, já jsem v tom zdá se hledal problém, který zřejmě nebyl. Myslel jsem, že je k tomu třeba nějaký originální díl a že to musí přesně pasovat do vřetene. Díky

@stanik84:
Také děkuji, ty co posíláš na fotce jsou předpokládám vyráběné?
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

16. 11. 2020, 7:51

Tyhle jsou origo z Rumunska k frézce, ale není to problém udělat. Jsou na ISO 50. Jinak mám na frézce dutou vtahovací tyč, abych mohl používat místo 50ky 40ku. Protože je to lehoučký a dobře se s těma menšíma manipuluje a mám jich víc. V případě potřeby povolím tyč a mám zase ISO 50. Teď jsem tu dutou zrovna dělal na hlavu bez výsuvné pinoly, tak jsem to cvaknul - je tam o převod méně (tišší) a navíc je o 50 mm víc místa mezi stolem a hlavou.

Kdyby něco, ozvi se.
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

16. 11. 2020, 8:16

Toto sú origo skrutky na upínanie ISO40, vpredu je závit m16 a m12. Ten m12 nemôže byť moc dlhý-(cca 15-20mm) pretože v niektorých kuželoch je závit M16 hlboký iba asi 35mm, a tým že sa oprie až do dna, by držal iba na pár závitoch. Ten dlhší je na upínanie nástrojov ako písal kolega predomnou na kužel SK40, a tiež na upínanie nástrojov zo stopkou morse 4 cez redukčnú vložku ISO40/Mk4. To čo ti chýba na tom vretene sa volá unášací kameň.
skrut..JPG
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

16. 11. 2020, 8:39

Ešte ku tým nástrojom čo tam máš- druhý zlava je asi 32ka fréza s lavotočivou skrutkovicou (pri obrábaní tlačí obrobok smerom dolu) vo vložke ISO 40/ Mk4, nedá sa s ňou obrábať čelom, iba valcovou plochou, tam by si potreboval tú dlhšiu upínaciu skrutku. Vedľa ja upínacia hlavička JAL 16, ku nej sa dajú zohnať klieštinky(oriešky) na upínanie nástrojov s valcovou stopkou priemeru 4, 5, 6, 7, 8, 9, a 10. Keď ju budeš používať, musíš najskôr nasadiť tú klieštinku do tej prednej časti ( zacvaknúť) a až potom vsunúť nástroj do klieštinky. Vedľa je vo vložke ISO40/ Mk3 asi 25-ka fréza, tam je ten závit M12. Úplne vpravo je tiež vložka ISO40/Mk3, no tam je fréza upnutá upínacím imbusom priamo v tej vložke. Sním sa dá aj vytlačiť z tej redukcie- (zhora dlhým imbusovým kľúčom), no ak je tam dlhšie upnutá, ide von dosť blbo.
Ladefeto
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2020, 12:03

16. 11. 2020, 10:19

Pánové, já opět děkuji, tyhle věci vědět a umět ty nástroje takto rozeznat je pro mě cenná zkušenost, zatím to pro mě byly trochu no-name nástroje, teď se od toho můžu trochu odpíchnout. Ale je to radost i když s trochou starostí. Teď mám před sebou takovou tu klasiku - čištění, olej, dodělat nějaká ovládací kolečka, páčky a raději zkontroluju i elektroinstalaci. Pak samozřejmě udělat si to upínání - děkuji za fotky, jsem rád že už vím jak to má vypadat, no a v neposlední řadě si seženu ten návod. (ještě pořád jsou tam knoflíky a páčky u kterých jsem nepřišel na to k čemu jsou (: )
Ladefeto
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2020, 12:03

21. 11. 2020, 8:52

Pro doplnění vlákna pro všechny, kteří by mohli v budoucnu shánět obdobnou věc jako já, na internetu našel dobrou náhradu.

Upínací šroub M16 x 300 mm
https://eshop.itax.cz/srouby/upinaci-sr ... esults=118

a

Upínací korunová matice M16
https://eshop.itax.cz/matice/korunova-m ... results=99

Je to pro mě zatím nejlepší alternativa než se pořádně nenaučím na soustruhu (:
třeba to pomůže někomu dalšímu.

ještě poznámka k délce: pro typ hlavy frézky , kterou mám na úvodní fotce je optimální délka 300mm , délka 250mm by byla už krátká,
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5237
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

21. 11. 2020, 9:57

Akorat motas upinani nastroje a upinani obrobku :lol: To na co odkazujes upina obrobek, ne nastroj :mrgreen: Pravda je, ze ta štangle asi bude stacit...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

22. 11. 2020, 5:03

Použití upínací šroubu je docela nesmysl - byla by velká náhoda,
aby délka pasovala, závitová tyč M16 8.8 je velmi odolná a uřízneš délku, jakou chceš.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“