Frézka FH20 a problém s posuvy

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Ladefeto
Příspěvky: 6
Registrován: 16. 11. 2020, 12:03

7. 12. 2020, 9:45

Zdravím,
obracím se sem s prosbou o radu k frézce FH20. Po tom co mi ji přivezli jsem teď měsíc řešil problémy se spuštěním a nyní se mi ji podařilo rozběhat. Bohužel narazil jsem na problém s posuvy. Na frézce je ruční přeřazení pro osy X, Y a Z. Když zapnu motor posuvu, motor běží. Při zařazení posuvu do osy X se posuv pomalu posouvá, v některých místech má občasné tendence se zastavit, při některých zařazených rychlostech občas nejede a v některých místech zase jede.
V osách Y a Z je to horší. Tam je na kole a klice vidět, že tam je určitá snaha o otočení, ale jakmile se kolo protočí až na konec vůle, tak se posuv zastaví. (motor ale nezastaví, takže ten by mohl být ok snad).
Můj odhad, kterému těžko přikládat nějakou váhu je spojka - pokud tam nějaká je. Z plánů jsem toho moc nepochytil, zatím se mi ani nepodařilo dostat se k převodovce.
Druhý odhad je mazání. Ačkoliv bych čekal, že by to do určité míry i tak mělo fungovat, nemám s tím zkušenosti, takže to těžko můžu vyloučit. Navíc v dílně mám cca 5´C
Třetí možnost je matice sousledného frézování. Při otáčení se mi zdá, že se nejspíš protáčí ale těžko říct, zda to má souvislost.

Samozřejmě problém je i v tom, že já pořádně nevím jak se to chová normálně. Pořídil jsem se ji abych se na ní naučil. Reálné zkušenosti mi bohužel chybí.

A nakonec kdyby se třeba vyskytl někdo z okolí Kladna, kdo by byl ochotný se mi s tím trochu pomoct nebo se alespoň na frézku podívat a zkusit zda to není spíš obsluhou než strojem, budu moc rád a rád se s ním i za tu pomoc potom vyrovnám. Samozřejmě ale doufám, že se mi to rozběhnout podaří.

Děkuji
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“