Frézka Boley

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

7. 1. 2021, 2:05

Krásný den přeji
Ujal jsem se jednoho zbídačeného štěněte. Nemá žádný štítek jen nápis Boley v odlitku.
Na netu jsem našel frézku Boley UFR. Krásný to stroj. Netušíte jestli je to přebastlené nebo jiný model? Případně z čeho by mohlo být to vřeteno? Kvůli identifikaci dutiny vřetena.
Děkuji moc za rady.
Ondřej
Přílohy
Boley.jpg
Boley 2.jpg
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

7. 1. 2021, 5:52

Parádní bobánek. Kde jsi takové štěňátko sehnal?
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

8. 1. 2021, 10:15

Krásný den přeji
milan.83: vytrhl jsem jí huti ze chřtánu.
Říkal jsem si, že si zaslouží dostat šanci si u mě v dílně vybojovat místo. Soupeřem jí je BF20.
Ondřej
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

8. 1. 2021, 9:39

Ondro,chtěl jsem Ti pogratulovat,ale pak jsem koukal na fotky..nevím.. Já taky nemůžu vidět mašiny,ze kterých utíká život..ale tohle bych možná ani neměl sílu přivézt domů.Každopádně dobře,že nepřijde ta situace ,že by si s ní pohrával šrotokaz tahající za páky stroje s drapákem na rameně a kouřící jako vlk..Přeju mnoho síly!A průběžně informuj..
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

20. 1. 2021, 9:16

Krásný večer přeji
dalo to fušku najít ji kousek místa, ale podařilo se. I když zatím je v koutě kde není moc světlo, tak se omlouvám za ty fotky. Rozebral sem ji, ať se dá přenést a objevil milé i nemilé věci.
Prvně - býval to nádherný stroj, ale to už nikdo nevrátí. Štve mě to, protože mou bf 20 používám často s otočným stolem na vrtání, ale tady už nemá smysl přemýšlet jak to vrátit do původního stavu. Otočný stůl už je kdo ví kde a ještě někdo zfrézoval rybinové vedení jedné osy. (jedna osa byla zdvojená)
Druhý pohled je takový, že při troše snahy to může být pěkná malá vrtačko-frézka. Těch není moc a zatím většina malých frézek co jsem potkal, byly horizontální a navíc pákové.
1. úkol je zjistit z čeho je to vřeteno a jakou má dutinu. Z mých kleštin nepasuje nic. Upínací tyč má závit M12. Doufal jsem v tu přímou kleštinu ISO 30, ale ta má trochu ostřejší úhel a ta část se závitem má větší průměr.
Pár fotek, třeba někoho napadne z čeho by to vřeteno mohlo být.
Má vrtací pinolu, která se dá ovládat z obou stran.
Děkuji za rady a mějte se krásně.
Ondřej
Přílohy
b1.jpg
B2.jpg
B3.jpg
B4.JPG
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

20. 1. 2021, 10:16

oOvOo píše: 20. 1. 2021, 9:16 Krásný večer přeji
dalo to fušku najít ji kousek místa, ale podařilo se. I když zatím je v koutě kde není moc světlo, tak se omlouvám za ty fotky. Rozebral sem ji, ať se dá přenést a objevil milé i nemilé věci.
Prvně - býval to nádherný stroj, ale to už nikdo nevrátí. Štve mě to, protože mou bf 20 používám často s otočným stolem na vrtání, ale tady už nemá smysl přemýšlet jak to vrátit do původního stavu. Otočný stůl už je kdo ví kde a ještě někdo zfrézoval rybinové vedení jedné osy. (jedna osa byla zdvojená)
Druhý pohled je takový, že při troše snahy to může být pěkná malá vrtačko-frézka. Těch není moc a zatím většina malých frézek co jsem potkal, byly horizontální a navíc pákové.
1. úkol je zjistit z čeho je to vřeteno a jakou má dutinu. Z mých kleštin nepasuje nic. Upínací tyč má závit M12. Doufal jsem v tu přímou kleštinu ISO 30, ale ta má trochu ostřejší úhel a ta část se závitem má větší průměr.
Pár fotek, třeba někoho napadne z čeho by to vřeteno mohlo být.
Má vrtací pinolu, která se dá ovládat z obou stran.
Děkuji za rady a mějte se krásně.
Ondřej
Zase Ti do toho budu trošku kecat. TO vřeteno ,až ho rozebereš zkus změřit,jestli by dutina nešla přebrousit na něco běžného( morse anebo iso) Jak píšeš,originál už z toho nebude a kleštiny tam budou speciály,které budeš těžko a draho shánět,nebo ještě svízelnějc vyrábět,nehledě k tomu,že takhle -předpokládám,že je vř. duté- nebo ne?- tam budeš moct upínat i nástrčné frézy,..
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

26. 1. 2021, 7:33

Krásný večer přeji
david.1: Jen kecejte, jen kecejte. Každá rada dobrá. Děkuji za ně. Ano vřeteno je duté. Nemyslím že by bylo původní, tak jsem doufal, že to nahradili něčím do čeho ty kleštiny sehnat jdou.
Pokud ale kleštiny neseženu (nezjistím jaký typ tam pasuje), myslel jsem, že bych nechal udělat nebo upravit trny na vrtačkové sklíčidlo a na er upínač, ale upravit tu dutinu by bylo asi lepší, pokud by to šlo. Taky záleží jak by to vycházelo finančně.
Ještě sem nafotil jak vypadá rybinové vedení osy x. Ta rybina je tam skolíkovaná přišroubovaná, nejspíš i to už je předělané.
Není na to teď moc času, tak to půjde pomalu, ale to nevadí.
Ondřej
Přílohy
bol ryb.JPG
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2021, 5:52

oOvOo píše: 26. 1. 2021, 7:33 Krásný večer přeji
david.1: Jen kecejte, jen kecejte. Každá rada dobrá. Děkuji za ně. Ano vřeteno je duté. Nemyslím že by bylo původní, tak jsem doufal, že to nahradili něčím do čeho ty kleštiny sehnat jdou.
Pokud ale kleštiny neseženu (nezjistím jaký typ tam pasuje), myslel jsem, že bych nechal udělat nebo upravit trny na vrtačkové sklíčidlo a na er upínač, ale upravit tu dutinu by bylo asi lepší, pokud by to šlo. Taky záleží jak by to vycházelo finančně.
Ještě sem nafotil jak vypadá rybinové vedení osy x. Ta rybina je tam skolíkovaná přišroubovaná, nejspíš i to už je předělané.
Není na to teď moc času, tak to půjde pomalu, ale to nevadí.
Ondřej
určitě je škoda každé takové mašiny, ale jsem toho názoru jak david, možná by jí ta cesta do hutí udělala dobře, ono pokud je tam mnoho zásahů i profi kutila tak, že jde pak člověk cestou kompromisů, leje do toho prachy a ve výsledku to prostě nebude opravenej originál, tak je to docela frustrující, málo místa a lepší objevy tomu pak pomáhá tak, že se z toho stane časem odkládací pult.....
osobně jsem pro třeba dezolátní stav, ale co nejkompletnější, ono pokud i třeba v jednoduchém transmisáku chybí převodové kola v suportu na příčný posuv, tak pokud netuším jak vypadá originál, tak je to většinou neřešitelná situace....bohužel
snad se dostat do situace kdy si nebudeš namlouvat, že to dostaneš do původního stavu a použít jen tělo, předělat i ten vřeteník a i ty suporty, šrouby na něco použitelného ....jestli to teda bude stát za to, budeš mít kopec času a chuti...
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Sined
Příspěvky: 67
Registrován: 15. 10. 2018, 8:28

27. 1. 2021, 6:10

Nehaž flintu do žita, je to jen o tom jaké možnosti máš co se týče výroby a úpravy nějakých dílů. Svého času jsem koupil stroj který měl vřetena metrické ME32. Po dlouhém schaneni kuželů jsem nechal přebrousit vřetena na ISO 30, a úplně bez problémů. Pro rypaky ano odbrousili jsme tvrdou cementační vrstvu, ale nahradil jsem jí jelení kůží na vytírání dutiny vřetene a povrchem kužele.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2021, 9:04

Každý má jinou představu co by na tom dělal.
Já bych si změřil stůl, a pokud chodí přesně tak bych s toho udělal srovnávací stroj. Do dnešních vysoce vytočených vřeten na CNC se 80mm fréza upnout nedá a rovnat něco 12mm stopkou je tragédie, snad jen ten fly cutter. Sice bych to měl méně univerzální, ale to nutně neznemená nevýhodu. Přidat jednoduchý pohon, aby člověk nemusel točit celý posuv ručně a jedeme.
Frézu bych tam už nechal nasazenou napořád, jen měnit plátky.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
oOvOo
Příspěvky: 128
Registrován: 9. 11. 2013, 9:49

30. 1. 2021, 10:29

Krásný večer přeji
já vlastně zatím hledám a dumám co s tím. Určitě nechci do toho narvat nesmysl peněz, ale za nějakou záchranu to myslím stojí. Tak hledám kolik by co stálo a až podle toho začnu jednat. Já bych to chtěl místo té BF20 jak jsem psal. Tu používám hlavně na vrtání, zahlubování a frézování pidi věcí. Když potřebuju mít v ruce cit a vidět na to, často s otočným stolem, 3mm frézy.
Zatím to vypadá, že v tuhosti vřeteníku to tu BF20 strčí do kapsy. (to mě společně s tuhostí toho sloupu na té BF20 hodně vadí. Stoly zatím nevím, jeden šroub je urvaný a na druhém je urvaná matice z příruby. Trochu mě zaskočilo, že šroub je uložený jen na jedné straně, ale aspoň mají všechny osy vymezovací klíny.
Takže základní otázky teď jsou:
1. Co je to za dutinu?
2. Co by stálo to přebrousit na iso 30, pokud to půjde?
3. Jaké maximální otáčky to může mít?
4. Jaké šrouby použít?
Ondřej
MN80, N1, BF20, Strigon MP200M,FH2A, Horný SV13
qwer
Příspěvky: 1297
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

30. 1. 2021, 11:00

Pokial nedáš presnejšie mieru tej dutiny, ťažko niekto určí čo to je za typ dutiny. Ale ak tam vyjde ISO 30, netreba váhať, a dať to prebrúsiť( u nás cena cca 30€ -vyhrubovaná). Otáčky podla druhu ložísk- klzné menej- podľa priemeru a mazania do cca 500- 700 za min. Šroby trapez- zohnať na nete s nejakým rozumným stúpaním aby sa dali na to vyrobiť matice a noniusy, príp kupiť v obchode v metrovej dĺžke a nejak dorobiť (dovariť-obrobiť) osadenie.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“