TOS FN22 - UK

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Peter.
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 11. 2021, 11:02

1. 12. 2021, 6:06

Thank you for welcoming me onto your forum. As advised by a couple of your members I am starting this thread in English so that technical information doesn't become garbled in translation.

Here is my TOS FN22 milling machine which I have bought recently and will treat to a full rebuild. It came from a steam museum where it was kept for a long time but seldom used. They have replaced all of their maintenance equipment and sold off the old stuff, including this one.

The machine has come to me including most of the attachments that should normally be included except for the rotary table. However, some of the attachments have not been used for a long time and require servicing before they can be used, and some of them have parts missing.

I have the machine fitted with the standard (gear driven) vertical head. Apart from being very dirty this appears to be in reasonable condition.
FN22_1.jpg
FN22_2.jpg
I also have:

Slotting head
High-speed head
Horizontal over-arm and arbors
Fixed table
Tilting table
Indexing attachment
FN22 Attachments.jpg
My machine has come with a few missing parts, and that is the reason for my seeking your help.

1. I have no collets of any sort. The horizontal spindle and standard vertical head have MT4 taper and I have the arbors for those. The dividing attachment also has a MT4 taper which was fitted with a collet adapter. This appears to be a standard part but I have no clue what type of collet fits it and aside from a pic posted in 2008 I am totally in the dark.

2. My high-speed milling head has a collet taper in the spindle but again I have no clue what collets fit that either. The manual I hav found is either in Czech or German and only gives the number of collets and clamping range but not the type.

3. My indexing attachment comes with a cast iron support arm which is fitted with a long gib. This gib is missing. I can make a new one but I would rather buy one if I can. If I have to make one I would appreciate it if someone could give me the overall length and thickness at each end. The small gib is present but it's non-original. If I could get the dimensions for that it would be great too.

4. My biggest problem is that I am missing the base plate for the rotating table. As you can see it is not attached to the table in this pic and it did not come separately with the machine.
FN22 tilting table.jpg
I don't think that I can expect to find this part so I am almost resigned to having one cast and machined. The biggest hurdle to that is knowing the size and shape of the various features on the part top and bottom. I can get the shape of the round top section from it's mating part which I have and I can get the general arrangement from images online, but what I really would like is a good face-on photo of both sides and if possible, a sketch/tracing/rubbing from the bottom face most especially.

Is there someone on the forum who can help me with this? If so I can give the foundry guy enough detail to make a pattern for casting.

I have a thread running on another forum which shows all of my rebuilding journey in detail which includes (and will include) many pics and info. I do hand scraping and power scraping and the machine will be treated to both. I expect the rebuild will take a year or more.

Regards
Pete


Děkuji, že jste mě přivítali na vašem fóru. Podle doporučení několika vašich členů zakládám toto vlákno v angličtině, aby technické informace nebyly v překladu zkomoleny.

Zde je moje frézka TOS FN22, kterou jsem si nedávno koupil a dopřeju kompletní rekonstrukci. Pocházel z parního muzea, kde byl dlouhou dobu uchováván, ale zřídka používán. Vyměnili veškeré své vybavení pro údržbu a prodali staré věci, včetně tohoto.

Stroj mi přišel včetně většiny příslušenství, které by normálně mělo být součástí kromě otočného stolu. Některá nástavce však nebyla dlouhou dobu používána a vyžadují před použitím servis a u některých chybí díly.

Stroj mám osazený standardní (převodem poháněnou) vertikální hlavou. Kromě toho, že je velmi špinavý, se zdá, že je v rozumném stavu.
FN22_1.jpg
FN22_2.jpg
Také mám:

Drážkovací hlava
Vysokorychlostní hlava
Horizontální ramena a trny
Pevný stůl
Naklápěcí stůl
Indexační příloha
FN22 Attachments.jpg
Můj stroj přišel s několika chybějícími součástmi, a to je důvod, proč žádám o vaši pomoc.

1. Nemám žádné kleštiny. Horizontální vřeteno a standardní vertikální hlava mají kužel MT4 a mám pro ně trny. Dělicí nástavec má také kužel MT4, který byl opatřen adaptérem kleštiny. Zdá se, že je to standardní součást, ale nemám ponětí, jaký typ kleštiny se k ní hodí, a kromě obrázku zveřejněného v roce 2008 jsem úplně ve tmě.

2. Moje vysokorychlostní frézovací hlava má ve vřetenu kužel kleštiny, ale opět nemám ponětí, jaké kleštiny se k tomu hodí. Návod, který jsem našel, je buď v češtině nebo němčině a uvádí pouze počet kleštin a rozsah upínání, ale ne typ.

3. Můj indexovací nástavec je dodáván s litinovým opěrným ramenem, které je opatřeno dlouhou lištou. Tento gib chybí. Mohu vyrobit nový, ale pokud mohu, raději bych si jej koupil. Pokud musím nějaký vyrobit, ocenil bych, kdyby mi někdo mohl poskytnout celkovou délku a tloušťku na každém konci. Malý gib je přítomen, ale je neoriginální. Kdybych k tomu mohl získat rozměry, bylo by to také skvělé.

4. Můj největší problém je, že mi chybí základní deska pro otočný stůl. Jak můžete vidět, není na tomto obrázku připevněn ke stolu a nedodává se samostatně se strojem.
FN22 tilting table.jpg
Nemyslím si, že mohu očekávat, že najdu tento díl, takže jsem téměř smířený s tím, že budu mít jeden odlitek a stroj. Největší překážkou je znalost velikosti a tvaru různých prvků na horní a spodní části. Mohu získat tvar kulaté horní části z její protilehlé části, kterou mám, a celkové uspořádání mohu získat z obrázků online, ale opravdu bych chtěl dobrou fotografii obou stran lícem a pokud možno náčrt /obkreslování/tření zejména ze spodní strany.

Je na fóru někdo, kdo by mi s tím mohl pomoci? Pokud ano, mohu dát slévači dostatek podrobností, aby vytvořil vzor pro odlévání.

Mám vlákno spuštěné na jiném fóru, které zobrazuje celá moje přestavbová cesta do detailu, která zahrnuje (a bude zahrnovat) mnoho obrázků a informací. Provádím ruční škrábání a elektrické škrábání a se strojem bude ošetřeno obojí. Předpokládám, že přestavba bude trvat rok nebo déle.

pozdravy
Pete
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1403
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2021, 10:04

Není mi úplně jasné, který díl ti chybí, jestli otočný stůl, nebo jen deska mezi stůl a konzoli.
Můžeš zkusit štěstí na českém inzertním serveru občas se tam něco objeví https://www.bazos.cz/search.php?hledat= ... t&kitx=ano

It is not entirely clear to me which part you are missing, whether a turntable or just a board between the table and the console.
You can try your luck on the Czech advertising server, sometimes something will appear there
Per aspera ad astra
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

1. 12. 2021, 10:20

taky koukam uz 15 minut co mu vlasne chybi..
na fotkach ma oba stoly.. pokud tedy neni na prvni fotce ten otocny -TZ chybi mu pevny

dale schani asi klinky na maly tram.-
a nevidim tam operne lozisko na velky tram a klinky (ty se pouzivaji z jineho tramu -obrazecka,horizontalni hlava)
a kryt vrchni na frezku
no odkaz na nake veci -foto:
https://ssmak.rajce.idnes.cz/?sort=albumName&order=Asc
Peter.
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 11. 2021, 11:02

2. 12. 2021, 1:08

Hello, thank you for the replies.

The part I am missing is the fixing plate for the tilting table where it bolts to the console. I have highlighted it in this pic.
missing table mount.jpg
If I can find that part I would be very happy but otherwise I will have to get one made.


Dobrý den, děkuji za odpovědi.

Část, která mi chybí, je upevňovací deska pro sklopný stůl, kde se přišroubuje ke konzole. Zvýraznil jsem to na tomto obrázku.

Pokud ten díl najdu, budu moc rád, ale jinak si ho budu muset nechat vyrobit.
Peter.
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 11. 2021, 11:02

2. 12. 2021, 1:29

ssmak3050 píše: 1. 12. 2021, 10:20 taky koukam uz 15 minut co mu vlasne chybi..
na fotkach ma oba stoly.. pokud tedy neni na prvni fotce ten otocny -TZ chybi mu pevny

dale schani asi klinky na maly tram.-
a nevidim tam operne lozisko na velky tram a klinky (ty se pouzivaji z jineho tramu -obrazecka,horizontalni hlava)
a kryt vrchni na frezku
no odkaz na nake veci -foto:
https://ssmak.rajce.idnes.cz/?sort=albumName&order=Asc
ssmak3050 the two gib wedges I am missing are the ones shown in your photo here:

https://ssmak.rajce.idnes.cz/A1_Delicka ... 1339341387

I can make these, but it would be very nice if I could get the measurements off them.



ssmak3050 dva gib klíny, které mi chybí, jsou ty, které jsou zobrazeny na vaší fotografii zde:

https://ssmak.rajce.idnes.cz/A1_Delicka ... 1339341387

Mohu je vyrobit, ale bylo by velmi hezké, kdybych z nich mohl získat míry.
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

2. 12. 2021, 8:52

Peter. píše: 2. 12. 2021, 1:08 Hello, thank you for the replies.

The part I am missing is the fixing plate for the tilting table where it bolts to the console. I have highlighted it in this pic.

missing table mount.jpg

If I can find that part I would be very happy but otherwise I will have to get one made.


Dobrý den, děkuji za odpovědi.

Část, která mi chybí, je upevňovací deska pro sklopný stůl, kde se přišroubuje ke konzole. Zvýraznil jsem to na tomto obrázku.

Pokud ten díl najdu, budu moc rád, ale jinak si ho budu muset nechat vyrobit.


EHM... :idea:
FN22 Attachments.jpg
Peter.
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 11. 2021, 11:02

3. 12. 2021, 1:00

I already had that idea. Sadly the mount for the indexing attachment is about 30% smaller than the mount for the tilting table :(

Už jsem ten nápad měl. Je smutné, že držák pro indexovací nástavec je asi o 30 % menší než držák pro sklopný stůl
Peter.
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 11. 2021, 11:02

4. 12. 2021, 12:25

Please, is there anybody out there who can help me with some photos and dimensions of this part? I am going to get one made if I can only get the info of the basic shape and dimensions of the slots, keys, outside dimensions etc.

Prosím, je tu někdo, kdo by mi pomohl s fotkami a rozměry tohoto dílu? Nechám si jeden vyrobit, pokud mohu získat pouze informace o základním tvaru a rozměrech slotů, klíčů, vnějších rozměrů atd.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2021, 1:15

TOS FN22 je kopie Deckel FP1.
Lépe koupit stůl pro FP1, Macmon, Prvomajska, etc..
Rozměry těchto klonů jsou identické.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
edyss1
Příspěvky: 62
Registrován: 18. 8. 2014, 8:04

5. 12. 2021, 7:44

.
Přílohy
111A.jpg
112A.jpg
113A.jpg
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

5. 12. 2021, 8:23

Peter.
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 11. 2021, 11:02

5. 12. 2021, 9:45

edyss1 píše: 5. 12. 2021, 7:44.
That is perfect edyss1, thank you.

I can now make my pattern to have one cast.

Radek335 thank you also, I was getting ready to make an offer for the mount plate and scrap the rest to reduce shipping costs. Making one will still be cheaper however.

To je perfektní edyss1, děkuji.

Nyní mohu vytvořit svůj vzor tak, aby měl jeden odlitek.

Radek335 děkuji také, chystal jsem se udělat nabídku na montážní desku a zbytek sešrotovat, abych snížil náklady na dopravu. Výroba jednoho však bude stále levnější.
ssmak3050
Příspěvky: 773
Registrován: 20. 12. 2016, 9:09

7. 12. 2021, 8:33

ssmak3050 the two gib wedges I am missing are the ones shown in your photo here:



doplneny rozmery :)
https://ssmak.rajce.idnes.cz/A1_Delicka ... 1518042328
Peter.
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 11. 2021, 11:02

8. 12. 2021, 8:45

ssmak3050 píše: 7. 12. 2021, 8:33 doplneny rozmery :)
https://ssmak.rajce.idnes.cz/A1_Delicka ... 1518042328
Thank you for the dimensions. They will give me a good starting point to cut a rough blank for scraping a new gib.

Děkuji za rozměry. Poskytnou mi dobrý výchozí bod pro řezání hrubého polotovaru pro seškrábání nové lišty.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 12. 2021, 8:32

Hi Peter,
there is some photo of base of tilting table from Polish mill Avia FNC25
it is clone of Deckel too
it help You maybe
P1010532.JPG
P1010531.JPG
P1010530.JPG
P1010529.JPG
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“