Príručný dielenský žeriav, alebo ako bez námahy manipulovať s príslušenstvom

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 6. 2022, 9:44

Ahojte,
už dlhšiu dobu riešim nejaký vhodný spôsob ako bez námahy manipulovať s príslušenstvom k frézke (FN25). Chrbát mám chytený a už manipulácia s trochu väčším strojným zverákom je pre mňa problematický. K frézke sú 2 výmenné stoly, pomerne hmotná delička, otočný stôl... Na použitie horizontálneho vretena treba zhodiť trám aj s uhlovou hlavou. Váha každého tohoto príslušenstva je okolo 30-60 kg.
V dielni mám síce klasický dielenský žeriav (autodielenský na motory), ale ten po rozložení zaberie toľko miesta, že sa s ním neviem v malej dielni hýbať.
Mám dve idey.
Prvá je urobiť nejaký malý zvarený regál a nad frézou používať takýto portál na kolieskach s mačkou:
portique-de-manutention-avec-poutre-monorail-standard-hd.jpg
Stále mi to ale príde dosť komótne riešenie (aspoň pocitovo, nikdy som to nevidel v akcii).

Vcelku sa mi pozdáva takéto mobilné riešenie, kde je žeriav zároveň skombinovaný s vozíkom na odkladanie. Samozrejme sa predpokladá dostatočná váha odloženého príslušenstva, aby sa to neprevrhlo, ale to nebude žiadny problém. Niečo ako toto:
index.jpg
index.jpg (6.06 KiB) Zobrazeno 1829 x
Mobile-Cart-Premium-Chain-Sky-Hook-with-Articulating-Arm.png
Máte niekto s takýmito riešeniami skúsenosti, alebo podelíte sa ako toto riešite vy?

P.S.: Dielňa je v drevodome, takže nejaké riešenia typu rúra na otoči s ramenom ukotvená do podlahy a stropu, či spoľahlivé kotvy do stropu sú pre mňa dosť problematické, rád by som sa im vyhol.

Prajem vám krásny víkend, Andrej.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5184
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 6. 2022, 9:58

A co klasická hydraulická žirafka, něco takovéhoto? A třeba upravit nožky, abys zajel kam potřebuješ.
Přílohy
17543_298128297.jpeg
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Radek335
Příspěvky: 352
Registrován: 2. 2. 2017, 9:05
Bydliště: Hamry nad Sázavou

25. 6. 2022, 10:02

Ahoj,
Se zkušeností bohužel poradit nemohu ale Adam (Abom79) tebou zmíněný SkyHook využívá docela často a dělal na to i nějakou recenzi.

Přidám odkaz, nejdřív použití na soustruhu, ke konci videa i použití na frézce:
https://www.youtube.com/watch?v=mCufgAw ... nel=Abom79
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 6. 2022, 10:13

já mám na výměnu stolů u FNC25 udělaný extra stojan na kolečkách
ve výšce kde se stůl vyskytuje na stroji jsou na stojanu vodorovně trčící L50
kolečka na nosnících tak, aby šlo zepředu najet ke stroji,nohy s kolečky objedou základnu frézky (až za rovinu svislé desky pro stoly), L50 najedou pod stůl a posuvem stroje se položí stůl na stojan
odšroubovat stůl, posuvem ho "dopoložit" na stojan a odjet
z druhé strany stojanu je druhý stůl, přijet k frézce, posuvem srovnat výšky, našroubovat stůl, posuvem nadzvednout a tradá
......
jinak doporučuju vys... se na pojízdné jeřáby cos navrhoval
jen to překáží
udělej si tam pod strop normální jeřábovou dráhu a na ni řetízkovou kočku
práce to dá stejně jako ten pojízdnej krám co furt překáží a máš vystaráno jednou pro vždy
leckdy vystačí i jen jedno vhodně umístěné I pod stropem
download/file.php?id=16023&mode=view
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

25. 6. 2022, 11:35

Ty malé žluté, ty jsou super. Bohužel, cena bude tak 40k, takže to není pro každého. Dělají to i v provedení pro uchycení přímo na stů (do T drážek) a to je ke strojům úplně ideální. Už jsem uvažoval, že si něco jako ten žluťák udělám, ale zatím jsem to ještě ani nevymyslel. Možná by mi stačila jen jednoduchá konstrukce a na to přidělat tohle:
https://www.petromila.cz/rucni-navijak- ... em-360-kg/
Není to tak elegantní, ale na občasné použití by to snad stačilo.
Pak mám ještě kočku na íčku, tak to jde použít ve spolupráci s vozíkem.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

25. 6. 2022, 11:45

vedle frézky postav regál v kterém budou samozřejmě police s bordelem a v polici, která je ve výšce stolu budeš mít ty nejtěžší věci. přijedeš stolem frézky k regálu a jen to přešupneš. Regál musí být krytý jinak bude plný špón. taky si mezi regál a frézku můžeš zastrčit nějakou desku jen pro to přetáhnutí. Deska nemusí být jen deska ale třeba kuličková deska nobo s pár starýma ložiskama a pojede to samo. svaříš z jeklíků nějaký rámeček a dovnitř vešrubuješ cikcak menší ložiska třeba 6202. Na mojí frézce je přímo jeřábek prostě otočná tyčka a na ní třmen a sundáš bez námahy hlavu.
Frézka cugír má dokonce na sobě šrouby pro upevnění hlav.
Jinak já bez vzv ani ránu mám sice jen v práci, ale je to jak jeřáb tak i montážní stůl. A aby nezavazel tek nechávám zvedlé ližiny tak abych pod něma mohl projít. Mám starý jungheinrich z roku 93 na baterku nosnost 1600kg boční posuv vidlí. Dávám tím i formy do lisů stál 20 000 opravil jsem a paráda.
Na tvou dílnu to bude asi velké, ale píšu to pro ostatní co to budou číst. Ještěrka je věc...teď jsem rekonstruoval prostory a bez toho ani prd dám si güterbox, přikurtuju elektrikářskou lištu opřu o páku a jedu nahoru.
Dolu se spoštím zatáhnutím za provázek za tu samou páku rozvaděče kterou se zvedám.
V tomto je ten elektrický uplně parádní žádný motor tam nehrčí a můžeš se sám zvedat aniž bys pak čuchal spaliny od běžícího motoru když si zrovna pod stropem.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 6. 2022, 11:57

Kamarád měl kdysi jeřáb přišroubovaný přímo na tom vrchním trámci FA4U. Bylo to vodorovné rameno otočné a jezdící v ložiskových kladkách. Přendaval tím příslušenství // štosku, děličku // a viděl jsem že tím zakládal i těžké obrobky na stůl. Dělal jsem mu na to tehdy výpočty a bylo to dimenzované na 0,5 t. Akční radius byl cca 1,5 m okolo mašiny a pak se to zašouplo rovnoběžně s tím trámcem nad mašinu.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 6. 2022, 6:31

Ahojte,
vidím že táto téma je našťastie tunajšiemu plénu blízka :-)
Charon:
Presne takú žirafu mám a je to dosť nespratné riešenie, najmä kvôli tým nohám. Naviac ak ich skrátim, stále ťažisko bude pomerne dosť vpredu a bude to kaňkavé.

Radek335 - ďakujem za odkaz, pozriem. Na FN25 je dĺžka stola nie moc veľká, asi by mi to tam zavadzalo a naviac tento setup nerieši výmenu stolov.
Testone:
To tvoje riešenie s vozíkom s podperami sa mi páči. V rámci výškového nastavenia osi Z bez problémov napasujem dve "poschodia" s každej strany. V podstate mi ide o 2 výmenné stoly, deličku a vertikálne rameno vs. rameno vertikálnej hlavy. Ostatné príslušenstvo ako samotná vertikálna hlava či obrážačka je čo sa týka hmotnosti v mojich silách. A keďže na stroji vždy niečo s toho príslušenstva bude, v jednej pozícii (zo 4) môže byť väčší zverák.
S tou žeriavovou dráhou by to bolo najsamsuper, ale vďaka netradičnej konštrukcii domu by to bolo komplikované a hlavne drahé. Bolo by treba všade vertikálne podpery o podlahu a naviac strany by boli dosť ďaleko od seba.

QNX: Áno, cenu som už videl, nič moc. Pôvodne sa mi toto riešenie zahováralo najviac. Výrobu som tiež plánoval, na mieru mojim požiadavkám. Ale ako píšem, na zveráky a obrobky či hlavy super, ale na výmenu stola to nebude vhodné.

Kenybz: Ten regál je tiež riešenie, musím ale pouvažovať, ako a či sa mi tam zmestí. No to riešenie na CUGIR-e závidím už dlho, pôvodne som plánoval FA3 a tam by sa to rameno a "vešiaky" hodili ako soľ. Už som to tu aj riešil v staršom vlákne a napodiv sa vyrábalo podobný prídavný pánt ktorý sa montoval na miesto dekla prevodovky, Ale žiaľ sa vyrábal asi krátko a dochoval sa viac v spomienkach ako v reáli :-D.

Milan199: Nad týmto riešením som kedysi uvažoval pre FA3, prípadne ME1000, ktoré majú mocné vertikálne rameno a v podstate by s toho vzniklo riešenie podobné tým rumunkám. Žiaľ na FN25 toto riešenie asi nebude úplne realizovateľné, nieje tam moc miesta pre také ukotvenie ramena.

Prajem všetkým pekný podvečer, Andrej
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

25. 6. 2022, 7:20

Andrej nedristaj, u mňa si videl aj žirafu, aj portalovu dráhu, tie mám dokonca dve.
Za mňa je portalova dráha topka, je to lacné, dáš si tam naviják aký chces, či elektriku, či reťaz, obehnes s tým hoc čo, či auto, či frezu. Keď kúpiš šroubovanu, rameno je z IPE profilu, skratis, predlzis, vymenis. Proste si to prispôsobiš. Keď to už nebudeš potrebovať, predas to a nikde neostanú diery ani skrutky. A za ďalšie fyzika nepustí, tie otočné ramená sú lákavé, ale nosnosť dokopy prt. Ta portalova dráha zvládne tonu ako nič.
BalazKovo.sk
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 6. 2022, 8:53

jergus.balaz píše: 25. 6. 2022, 7:20 Andrej nedristaj...
Ahoj Jerguš,
no veď ja zase tú mobilnú portálovú dráhu úplne neodsudzujem, mám ju zatiaľ ako jeden z dvoch možných plánov ako na to :) .
Pevný portál by bol samozrejme lepší, ale asi by mi padol barák na hlavu.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
vrtani
Příspěvky: 115
Registrován: 12. 1. 2016, 5:42

26. 6. 2022, 1:18

Ja som najprv kupil horizontku, potom zohnal priestory no a nakoniec bolo potrebne vymylieť niečo na zdvihanie uholnikov, obrobkov atd( ano, debilny postup)
274728464_4822849444473488_2334604493214183895_n.jpg
Mal som tam aj VZV, ale nie je to ono
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 6. 2022, 4:15

Já svěráky, děličky, otočáky, větší kusy železa nebo i některý montáže a demontáže řeším hydraulickým vozíkem
https://www.gatl.cz/Manipulacni-vozik-s ... -d6191.htm
vytáhnu příslušenství z regálu na vozík, zdvihnu a pak ručně na stůl stroje. Protože má ale ten můj vozík max zdvih jen 750 a překáží mi ta jeho nůžková konstrukce, tak plánuju pořídit malý vysokozdvižný paleťák viz
https://paletovevoziky.com/7-odlehcene
Ten vozík využívám prakticky pořád při demontážích jako stolek a i při obrábění na odkládání nářadí a obrobků.
Na sundavání trámce z frézky, výměnu stolů (FN40) a daší demontáže a montáže používám žirafu, buď tu lehkou co je tu na fotce nebo velkou Beletí. Podle toho co je při ruce.
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“