Sieg SX2L-různé

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

12. 11. 2012, 7:28

Když už funguje tato sekce o frézkách, využiji toho a založím první vlákno.
Stal jsem se majitelem výše zmíněné frézky, a chtěl bych zde směřovat mé dotazy, které by se jí týkaly plus dalšího okolo frézování.
A hned první otázečka. Je nějaký postup,jak zjistit základní geometrii tzn. kolmosti stolu vůči vřetenu? Díky za radu začátečníkovi.
Naposledy upravil(a) expertdb dne 25. 3. 2013, 2:10, celkem upraveno 1 x.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 11. 2012, 7:34

kdysi jsem dával někdo celkem pěknej odkaz na základní měření přesnosti strojů... myslím že josef .. pěkný obrázky a vše musí být jasné.. pohledej..
vem si kontrolní hranol a sjeď si hodinkama stranu a vidíš to hned..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 11. 2012, 7:35

a nebo si upni do vřetena kontrolní trn a sjeď ho obráceně to je asi lepší varianta..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

12. 11. 2012, 7:56

RaS píše:.... kontrolní trn a sjeď ho obráceně .....
Prosím, co si mám pod tím představit :oops:
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

12. 11. 2012, 8:03

Tato a podobné vrtačko-frézky, které mají možnost naklápět celý sloup mají poměrně malou tuhost způsobenou právě tou konstrukcí. Pro začátek Ti bude stačit upnout do kleštiny nějakou přesnější tyč, třeba z nějaké tiskárny a přesný ůhelník. Dokud nevyztužíš celý sloup, měření pomocí hranolu a hodinek Tě moc nepotěší.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 11. 2012, 9:01

to je vytržené z kontextu.. :D v prvním příspěvku jsem psal, vezmi hodinky do vřetena a sjeď hranol od zhora dolů a uvidíš jestli to jede kolmo a případně doklepej.. a v druhém přípravku ať to sjedeš obráceně.. tedy hodinky na stole a jeďpo dlouhém trnu.. v podstatě ti stačí přesná tyč třeba i 10cm.. když na 10cm proměříš setinu tak víš že na 20cm budou 2 a nebo taky proměříš milimetr a vidíš hned že je to uplně křivě..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
profor
Příspěvky: 48
Registrován: 5. 5. 2010, 12:53

13. 11. 2012, 1:55

Ahoj,

1) rozhodne se koukni na to, co psal RaS, potazmo na to, co psal Josef jinde.
2) jakmile budes chtit neco delat tak prijdes na to, ze jak uz psal Miltech, tak:
a) motor neni z nejsilnejsich, takze pozor na to, abys ho nezastavil a kdyz uz se stane, tak ho nech chvilku oddechnout, :)
b) tuhost sloupu ve smeru osy y je miziva - tusim, ze potraviny ho vyztuzoval dvema silnejsimi plochaci z boku chycenymi k zakladne (sam jsem pouzil U profil prisroubovany ke sloupu, cimz se zvysila tuhost sloupu o rad, nicmene pojistovat to budu jeste dvema palcovymi plochaci chycenymi k zakladne),
c) tuhost sloupu ve smeru osy x je tez miziva - idealni chytit z boku - tusim, ze to ma potraviny na svych strankach,
d) vymezeni vuli u rybin jak sloupu, tak krizoveho stolu je nesnadne v tovarnim provedeni - zkontroluj si provedeni list, co delaji pri utahovani (mozna prijdes na to, ze je rozumne si/nechat si udelat nove), pripadne rovnobeznost rybin a jejich celkovou presnost, rovinnost kluznych ploch, atd. S velkou pravdepodobnosti prijdes na to, ze je treba zaskrabat kluzne plochy.
e) koukal jsem, ze na rozdil od asistu, co mam, nejsou pouzity prevody pro mechanicke razeni dvou urovni rychlosti, coz je mozna jen vyhoda (zjistil jsem, ze po celkem lehkem obrabeni zaradim jen vyssi rychlost - pricinu se dozvim, az rozeberu vretenik - nejspis pujdu do nahrady pomoci dvou remenic o dvou stupnich, mozna o jednom).
f) podivej se na provedeni noniu u posuvu a zvaz, jestli neni rozumnejsi si u Tumlika nechat udelat nove s jinym, praktictejsim delenim,
g) zvaz, jestli si nechces udelat nejaky "tool" pro vyrazeni nastroju z vretena (prece jen vreteno je mekke - aspon tak predpokladam - a "jebat" do pojistovaciho sroubu shora jen tak je o loziska - krome klasickeho sklicidla pro vratni muzes zjistit, ze chces pro vyssi tuhost klestiny pro prime upnuti do vretena nebo klestinovy drzak nebo pripadne upinaci trn pro pilky nebo vyvrtavaci hlavicku a potom samozrejme pri vymene nastroje clovek zaziva bez takoveho pripravku horke chvilky - ze zacatku jsem si vreteno podkladal drevenym hranolem, aby razy neprenasela loziska).
atd., atd...

Jinak asista si docela pekne upravil potraviny a je docela podobny teto frezce i parametry, az na mechanicke prevody.
Kazdopadne je to na lehci obrabeni a i tak se vyztuzeni neubranis.
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

13. 11. 2012, 12:41

Díky za rady. Tak k oveření kolmosti jsem se ještě nedostal (zaměstnání mně stále zdržuje :D ). zatím jsem zkusil podélnou rovinnost stolu tak, že jsem do sklíčidla uchytil hodinky a přejel stolkem z jedné strany na druhou. Na cca 25cm mi to ukázalo asi 0.12mm. Te´d když tak nad tím uvažuji,tak toto se asi kompenzovat nedá, leda přebrousit stůl ???
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 11. 2012, 1:04

máš dotažené rybiny? jestli se to váhou stolu nenaklání ve volné rybině?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

13. 11. 2012, 1:18

Myslím, že tím to není. Ale raději to prověřím.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

13. 11. 2012, 10:35

expertdb píše:Díky za rady. Tak k oveření kolmosti jsem se ještě nedostal (zaměstnání mně stále zdržuje :D ). zatím jsem zkusil podélnou rovinnost stolu tak, že jsem do sklíčidla uchytil hodinky a přejel stolkem z jedné strany na druhou. Na cca 25cm mi to ukázalo asi 0.12mm. Te´d když tak nad tím uvažuji,tak toto se asi kompenzovat nedá, leda přebrousit stůl ???
Nejsem odborník, ale já bych začal právě tou komostí sloupu, co když má právě na svědomí ten rozdíl ? Nebo si to měření vysvětluju špatně?
Mini soustruh SC-4
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 11. 2012, 10:59

i když bude mít sloup uplně nakřivo pod uhlem třeba 45stupňu tak to nemá vliv na to že když jede v X nebo v Y tak že mu to hází chybu (že hodinky kecaj)..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

14. 11. 2012, 8:01

Přesně tak. To jsem si taky nejdříve myslel a vyzkoušel jsem naklonit frézu.Výsledek byl totožný s původním. Ono ať to nakloníš jak chceš, stále měříš stejný bod pod sklíčidlem.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2012, 8:06

k tomu zas potrebujes uhelnik (hranol) a pohybovat se ve smeru osy sloupu
pak jeste zkontrolovat s uhelnikem posunutym na stole o 90
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

14. 11. 2012, 6:07

Přesně tak. Důležitá je vzájemná kolmost pohybu stolů. Vrtačková hlavička není nejvhodnější pro toto měření. V každém případě to chce upnout hodinky do kleštiny, upnout přesný hranol a nastavit podle hodinek nulovou výchylku v jednom směru. Přesunout hodinky o 90 stupňů a měření opakovat. Měla by být také nulová výchylka.Pokud nebude, tak se s tím nedá nic dělat. :evil: Pak teprve nastav kolmost sloupu a zkontroluj pojezdy stolů v obou směrech.Pokud naměříš rozdíl tak překontroluj upevnění spodního stolu a případně jej podlož tenkou planžetou odpovídající naměřené hodnotě. Tyto stroje jsou pouze obrobeny, ale nejsou zaškrabány a pokud bys chtěl větší přesnost musel bys začít právě tím zaškrabáváním se současným měřením rovinnosti. Pokud toto absolvuješ, narazíš na rozdíly v přesnosti obrobené plochy způsobené záběrem frézy a to je zase ta mizerná tuhost, ale se vším se dá poprat protože jsme skrátka kutílci. :D
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“