Relé

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2013, 8:33

Ano, dělá to jen při zapnutí a můžou za to kondenzátory ve vstupním filtru.

Chránič se pro měniče používá se zpožděním neboli typ G.
Ovšem nové měniče již tak hrozné nejsou, například typ JX/RX od omronu běžně zapínám na větve s běžnými chrániči a žádný problém.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

18. 3. 2013, 6:56

Cjuz píše:
nevedkosenior píše:ja navrhujem na strane AC dať nejakú staru nabíjačku na mobil. Táto bude trvale napajana zo siete a rele bude zopnuté pri pritomnosti napätia v sieti. Pri absencii sieťového npätia kontakty rele spoja další obvod. Pomocou tohto môžeš tiež dobíjať akumulátor udržiavacím prúdom. Napíš presne ako to má fungovať a ja ti navrhnem schemu zapojenia.
Přesně takto to mám zapojené na akvárku akorát nepoužívám bezpečné napětí.
Relé cívka 230V je stále sepnuté. Když napětí v síti zmizí sepne měnič 12/230 k baterii a zároveň přepne fázi čerpadla ze sítě k měniči. Relé má dva přepínací kontakty.
Žádné spoždění není třeba, musí to být relé které má kontakty na 230V a tím je zajištěno že při přepínání nedojde k nějakému přeskoku jiskry nebo spojení fází ze sítě a z měniče. (jinak zpoždění vlasně je a dělá ho samotné relé cca několik ms)

Baterii mám 100Ah VARTA pro solární provoz a ta vydrží bez dobíjení měsíce. Má velmi malé samovybíjení.
Dneska jsem to zapojil a nemilé zjištění bylo že se oběvuje napětí na pravém i levém kolíku měniče , volal jsem do eshopu kde jsem měnič pořidil jestli je to normální a bylo mě ujištěno že ano a že to neporušuje žadnou normu , zaroveň mi bylo doporučeno abych: spojil zemnici kolík měniče + skříň ve které je měnič + pravou zdířku měniče (na které je napětí) s PE vodičem z zásuvce (a navíc mam zvlašť uzeměni bedny takže i s tím). Tim by se měla docílit nula na pravé straně a na levé klasická fáze.


Dále jsem byl upozorněn že nemám přerušovat DC napětí do měniče ,ale mam měnič otevřít a napojet relé misto vypinače , budiž to bylo šlo , ničemu to nevadí.

Dále jsem byl upozorněn na problém který se tu již řešil ,ale stále mam z toho obavy od začátku projektu , tudiž aby se proud ze zasuvky nedostal přez relé do měniče při přepnuti
mám relé Relé DPDT Ucívky:230VAC;10A/250VAC (FINDER Originální symbol: 55.32.8.230.0040)
Tak nevím jestli to řešit tak že dokupím další relé a zapojím obě relé před měnič kdy se vlastně budou zapínat a vypínat obě zároveň , nebo se na to vykašlat a protože měnič dává max něco kolem 1,3A a relé je do 10A , pravda kontakty na relé jsou od sebe zase vzdáleny asi 2-3mm

Prosím o radu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2013, 8:21

S napětím ve zdířkách bych si hlavu nelámal norma nespecifikuje kde má fáze být. Že bývá vlevo je pouze doporučení, ale okruh a bezpečnostní obvody musí fungovat i při otočení zavedené logiky.

Rozhodně bych spínal vypínač měniče (dělám to tak i já už 5let)

Relé těžko sepne naráz je to mechanicky nemožné. Pokud chcete jistotu použijte kvalitnější výkonější relé, více relé jen zvýší poruchovost.
Opět mi takto relé jedním kontaktem přepíná síť / měnič 5 let a OK (relé mám OMRON GV2...)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

18. 3. 2013, 9:01

Cjuz píše:S napětím ve zdířkách bych si hlavu nelámal norma nespecifikuje kde má fáze být. Že bývá vlevo je pouze doporučení, ale okruh a bezpečnostní obvody musí fungovat i při otočení zavedené logiky.

Jenže takhle to není , napětí fáze - nulak je 230V (jako ze sitě) když ale měřim nulak zem naměřim cca +125V opačně -125V ,(když dam fazovku na oba kontakty faze/nulak sviti na obou) dočetl jsem se že pry to neni nějak galvanicky odděleno.
Pravě prodejce mi řikal že ten nulak mužu normalně uzemnit a budu mit 0V (tudiž opravdu nulak) , na druhou stranu jsem četl žepry tim odpalim tranzistor.

Ještě přikladam odkaz na měnič který mám:

http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... 9&catg=222" onclick="window.open(this.href);return false;


Jak velky proud spínáte
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2013, 9:41

Nějak tomu nerozumím
To že svítí doutnavka na obou vývodech z měniče je OK
Měříte výstup měniče proti zemi? Proč vždyť měnič je plovoucí tedy ani jeden výstup se zemí spojen není a jeho případným spojením se nic nezíská. (pokud plovoucí je)

Pokud chci chránit výstup z měniče proti úrazu el. proudem použiji proudový chránič ale se zemí nic nepojuji. (ochrana je ovšem stále sporadická)
Bezpečnost se vytvoří měničem právě tím že není s ničím spojen. Tak případný dotek na jeden pól nikomu nic neudělá. Pokud se dotknete obou zároveň tak zde nefunguje žádná ochrana jelikož se z vás stane klasický spotřebič :D

Nevím jak tento měnič funguje ale já mám měnič plně izolovaný - tedy je sice možné spojit jeden pól s vodičem PE. Měnič mám levný pro napjení NB aprox sinus 300W.


Proud z měniče? No čerpadlo v akvárku je asi 120W.
Před 10minutama u nás vypadl proud 4x po sobě vždy výpadek minuta a provoz minuta :D než se jim to povedlo nahodit. Měnič s relé přepíná okamžitě, čerpadlo jenom tikne a už jede na zálohu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

18. 3. 2013, 9:51

Cjuz píše:Nějak tomu nerozumím
To že svítí doutnavka na obou vývodech z měniče je OK
Měříte výstup měniče proti zemi? Proč vždyť měnič je plovoucí tedy ani jeden výstup se zemí spojen není a jeho případným spojením se nic nezíská. (pokud plovoucí je)

Pokud chci chránit výstup z měniče proti úrazu el. proudem použiji proudový chránič ale se zemí nic nepojuji. (ochrana je ovšem stále sporadická)
Bezpečnost se vytvoří měničem právě tím že není s ničím spojen. Tak případný dotek na jeden pól nikomu nic neudělá. Pokud se dotknete obou zároveň tak zde nefunguje žádná ochrana jelikož se z vás stane klasický spotřebič :D

Nevím jak tento měnič funguje ale já mám měnič plně izolovaný - tedy je sice možné spojit jeden pól s vodičem PE. Měnič mám levný pro napjení NB aprox sinus 300W.


Proud z měniče? No čerpadlo v akvárku je asi 120W.
Před 10minutama u nás vypadl proud 4x po sobě vždy výpadek minuta a provoz minuta :D než se jim to povedlo nahodit. Měnič s relé přepíná okamžitě, čerpadlo jenom tikne a už jede na zálohu.

Ja nechci ochranu proti urazu , jen to mam zapojeno tak že měnič ma společny nulak s nulakem zasuvky a zem měla byt solečka se zemi zasuvky v rozvodnici je to stejně na baraku spojeno. Problem je v tom že prostě na tom měniči je nějake napěti na obou vyvodech a to nevim jak vyřešit.
Přikladam schema:

Obrázek


tzn. jak ste řikal fazovka mi sviti když ji strčim do prave i leve zdiřky. To znamena že když mi svítí v obou nevím jak mám zapojit modrý vodič ( kde ) je mi jasne že by měl být vyveden z pravé zdířky (jak bývá zvykem) ,ale jak si poradit s tim že na něm je napětí , jestli to můžu spojit s modrým který vede ze zásuvky...
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

19. 3. 2013, 10:01

Dneska jsem to zapojil a nemilé zjištění bylo že se oběvuje napětí na pravém i levém kolíku měniče , volal jsem do eshopu kde jsem měnič pořidil jestli je to normální a bylo mě ujištěno že ano a že to neporušuje žadnou normu , zaroveň mi bylo doporučeno abych: spojil zemnici kolík měniče + skříň ve které je měnič + pravou zdířku měniče (na které je napětí) s PE vodičem z zásuvce (a navíc mam zvlašť uzeměni bedny takže i s tím). Tim by se měla docílit nula na pravé straně a na levé klasická fáze.
Pravdepodobne je to zpusobeno kapacitami pres transformator, ktera jsou nutne pro spravnou funkci. Proste menic ma sice izolovany vystup, ale je tam nejaky maly stridavy proud mezi primarni a sekundarni casti.
Zkus pomoci multimetru zmerit proud mezi vystupni zdirkou a PE v zasuvce (stridavy rozsah a ne 10A). V nejhorsim pripade prijdes o pojistku v multimetru. Ten proud bude temer urcite zanedbatelny, takze to spojeni je ok.
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

19. 3. 2013, 10:03

ledvinap píše:
Dneska jsem to zapojil a nemilé zjištění bylo že se oběvuje napětí na pravém i levém kolíku měniče , volal jsem do eshopu kde jsem měnič pořidil jestli je to normální a bylo mě ujištěno že ano a že to neporušuje žadnou normu , zaroveň mi bylo doporučeno abych: spojil zemnici kolík měniče + skříň ve které je měnič + pravou zdířku měniče (na které je napětí) s PE vodičem z zásuvce (a navíc mam zvlašť uzeměni bedny takže i s tím). Tim by se měla docílit nula na pravé straně a na levé klasická fáze.
Pravdepodobne je to zpusobeno kapacitami pres transformator, ktera jsou nutne pro spravnou funkci. Proste menic ma sice izolovany vystup, ale je tam nejaky maly stridavy proud mezi primarni a sekundarni casti.
Zkus pomoci multimetru zmerit proud mezi vystupni zdirkou a PE v zasuvce (stridavy rozsah a ne 10A). V nejhorsim pripade prijdes o pojistku v multimetru. Ten proud bude temer urcite zanedbatelny, takze to spojeni je ok.

Myslíte jako v zasuvce střidače? (PE proti leve zdiřce?)


Pro upřesnění vzdálenost mezi kontakty relé co mám je 2-3mm a bude spínat zátěž do 50w
Celkem se toho aby se nepotkaly ty sitě bojím nechci ten měnič odkraglovat , nepomohla by rychlá pojistka za měničem kterou bych měl dimenzovanou na max proud který může jit z měniče trvale?
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

19. 3. 2013, 12:37

yety píše:
ledvinap píše:
Dneska jsem to zapojil a nemilé zjištění bylo že se oběvuje napětí na pravém i levém kolíku měniče , volal jsem do eshopu kde jsem měnič pořidil jestli je to normální a bylo mě ujištěno že ano a že to neporušuje žadnou normu , zaroveň mi bylo doporučeno abych: spojil zemnici kolík měniče + skříň ve které je měnič + pravou zdířku měniče (na které je napětí) s PE vodičem z zásuvce (a navíc mam zvlašť uzeměni bedny takže i s tím). Tim by se měla docílit nula na pravé straně a na levé klasická fáze.
Pravdepodobne je to zpusobeno kapacitami pres transformator, ktera jsou nutne pro spravnou funkci. Proste menic ma sice izolovany vystup, ale je tam nejaky maly stridavy proud mezi primarni a sekundarni casti.
Zkus pomoci multimetru zmerit proud mezi vystupni zdirkou a PE v zasuvce (stridavy rozsah a ne 10A). V nejhorsim pripade prijdes o pojistku v multimetru. Ten proud bude temer urcite zanedbatelny, takze to spojeni je ok.
Myslíte jako v zasuvce střidače? (PE proti leve zdiřce?)
To co pise vyrobce - pravou zdirku na vystupu menice a ochrany v zasuvce. Proste si to nejdriv zmerit, overit ze proud je dostatecne maly. A pak to propojit natvrdo.
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

19. 3. 2013, 3:54

Vyrobce nepiše nic , pouze mám nějaký manuál kde o tom není ani zmíněno , zitra to dojdu změřit a uvidim či odkragluju pojistku na multimetru , netušim ani jestli je faze vlevo či v pravo takže nevím kam ten multimetr zastrčit , prvně testnu pravou která snad bude N proti tomu zemnicimu koliku a uvidim ;) fazovkou to zjistit nejde vypadá to že svítí stejně na obou.

Existuje nějaký vzorec podle kterého se dá vypočítat jakou vzdálenost může přeskočit jiskra při rozpínání ?
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

19. 3. 2013, 7:12

yety píše:Vyrobce nepiše nic , pouze mám nějaký manuál kde o tom není ani zmíněno , zitra to dojdu změřit a uvidim či odkragluju pojistku na multimetru , netušim ani jestli je faze vlevo či v pravo takže nevím kam ten multimetr zastrčit , prvně testnu pravou která snad bude N proti tomu zemnicimu koliku a uvidim ;) fazovkou to zjistit nejde vypadá to že svítí stejně na obou.
Pardon, myslel jsem to co ti poradili v e-shopu. A v tom pripade je asi celkem jedno, kterou zdirku prohlasis za fazi kterou za nulak - vystup je galvanicky oddeleny (az na ten zbytkovy proud), takze by to melo fungovat v obou pripadech.
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

19. 3. 2013, 8:17

ledvinap píše:
yety píše:Vyrobce nepiše nic , pouze mám nějaký manuál kde o tom není ani zmíněno , zitra to dojdu změřit a uvidim či odkragluju pojistku na multimetru , netušim ani jestli je faze vlevo či v pravo takže nevím kam ten multimetr zastrčit , prvně testnu pravou která snad bude N proti tomu zemnicimu koliku a uvidim ;) fazovkou to zjistit nejde vypadá to že svítí stejně na obou.
Pardon, myslel jsem to co ti poradili v e-shopu. A v tom pripade je asi celkem jedno, kterou zdirku prohlasis za fazi kterou za nulak - vystup je galvanicky oddeleny (az na ten zbytkovy proud), takze by to melo fungovat v obou pripadech.

takže je jedno jestli si fazi udělam z prave nebo levé strany? A tak samo jestli uzemnim pravou nebo levou?
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

19. 3. 2013, 8:26

yety píše:
ledvinap píše:
yety píše:Vyrobce nepiše nic , pouze mám nějaký manuál kde o tom není ani zmíněno , zitra to dojdu změřit a uvidim či odkragluju pojistku na multimetru , netušim ani jestli je faze vlevo či v pravo takže nevím kam ten multimetr zastrčit , prvně testnu pravou která snad bude N proti tomu zemnicimu koliku a uvidim ;) fazovkou to zjistit nejde vypadá to že svítí stejně na obou.
Pardon, myslel jsem to co ti poradili v e-shopu. A v tom pripade je asi celkem jedno, kterou zdirku prohlasis za fazi kterou za nulak - vystup je galvanicky oddeleny (az na ten zbytkovy proud), takze by to melo fungovat v obou pripadech.
takže je jedno jestli si fazi udělam z prave nebo levé strany? A tak samo jestli uzemnim pravou nebo levou?
Krome toho, ze budes mit opacnou fazi, ano. Nutnou podminkou je, ze vystup je galvanicky oddeleny(a to i od kostry menice, pokud ji chces zemnit). Si to predstav jako sekundarni vinuti na oddelovacim transformatoru (ale v pripade menice nemas zajisteny konstantni fazovy posuv).
yety
Příspěvky: 125
Registrován: 23. 7. 2012, 4:10

19. 3. 2013, 8:47

A jak zjistil že je to odděleno tim multimetrem? (když pominu volani do eshopu)
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

19. 3. 2013, 9:59

yety píše:A jak zjistil že je to odděleno tim multimetrem? (když pominu volani do eshopu)
Multimetr resi opacny problem - pokud by to galvanicky spojene nebylo, tak pri propojeni potece nejaky relativne velky proud. V multimetru je na proudovem rozsahu rychla pojitska, ktera by shorela a nic dalsiho by se nestalo.
Pro galvanicke oddeleni mluvi to, ze na kazde zdirce zasuvky je polovina z 230V.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“