Návrh vrtacího přípravku.

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

30. 12. 2015, 5:30

Dobrý den, jsem student a máme vytvořit sestavu a výrobní výkresy vrtacího přípravku. Vrtat se budou díry po 120 stupních a na levé straně hřídele o průměru 6 mm a na pravé o průměru 4 mm. Bohužel jsou rozteče děr na každé straně pootočené o 20%. Hřídel má neprůchozí díru, která je už předobrobená.
Cílem je snadné upnutí, snadné a přesné polohování a rychlé vyjmutí. Máte nějakou myšlenku nebo nápad, jak co nejlépe vytvořit fungující přípravek? Díky za odpovědi.
Přílohy
přípravek.png
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 12. 2015, 6:12

naco přípravek? vždyť to chytnu do třípaknovky můžu si to i opřít hrotem v té díře z čela (ale je to krátké tak to ani není potřeba.. ) první tři díry se mi trefí mezi pakny a druhé tři díry tam už pakny nebudou.. předpokládám 4tou osu u cnc.. vzít váleček dorazit ho o doraz stáhnout univerzálku a pustit start osa se mi 6x pootočí a za minutu mi tam opice hodí další kus..
a až ten NÁVRCH budeš dávat učiteli tak pozor aby to po tobě NEVRHL :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

30. 12. 2015, 6:21

Když nám to zadával, tak sem si taky říkal, že je přípravek zbytečný. Ale kdybych mu tohle takhle řekl, tak by bylo asi veselo :D Ale každopádně díky za radu! :lol:
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 12. 2015, 7:08

no tak ono jde o to jak je pojaté zadání.. pokud to má někdo vrtat na stojanovce bez rotační osy tak ten přípravek bude potřebovat.. pak by to mohl být nějaký 6ti hranný patvar s nějakou stahovací kleštinou která by stáhla váleček uvnitř proti pootočení a v tom patvaru by byly vodící díry.. celé kalené.. pak by do toho opice strčila váleček stáhla kleštinu a ručně by vrtala 3+3 díry.. vymýšlet pro školní příklady se dá jakákoliv kravina, která v dnešní době nebude potřeba..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

30. 12. 2015, 7:14

Díky za návrh, zkusím si to promyslet a pokud se někdo jiný nepochlubí se svým nápadem, tak to tak udělám.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 12. 2015, 7:24

ta "kleštinka" stačí jen z jedné strany zafrézovaný váleček pod úhlem cca 5st kterej zapadne do toho vybrání a bude to tím jak bude šikmo tlačit ten obrobek dovnitř na dno..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 12. 2015, 9:10

george13 píše:Díky za návrh, zkusím si to promyslet a pokud se někdo jiný nepochlubí se svým nápadem, tak to tak udělám.
A nechtěl's třeba něco zkusit vymyslet sám?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2015, 9:20

RaS píše:.... vymýšlet pro školní příklady se dá jakákoliv kravina, která v dnešní době nebude potřeba..
no o tom to ale je :) , kvůli tomu jim to zadal, aby se nad tím zamysleli a ne hodili do lidového fóra. Jestli to k něčemu je a nebo ne je úplně jedno, v opačném případě nezamyšlení se nad problémem z něj bude celý život jen ta ládovací cvičená opice :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
george13
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2015, 5:06

30. 12. 2015, 9:31

Mě napadl odlitek ve tvaru V, kam by se hřídel položila. Vyvrtala by se jedna díra. Po té by se hřídel natočila tak, aby se vytvořenou dírou v obrobku prostrčil kolík a to dírou v odlitku, která by odpovídala požadované rozteči děr. Z vrchu by obrobek přidržoval šroub.
Tímto způsobem jsem chtěl vědět, jak by jste postupovali vy, Strojaři. Proto si řeči o blbečkách apod nechte na doma. Díky
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

30. 12. 2015, 9:36

no já bych udělal dve prizma nebo s rádiusem přesně pro ten díl a s fixací z boku a z hora ,první díru vyvrtá a další už by se od té první aretevaly načervíky s odpruženou kuličkou těch červíků by tam bylo víc podle potřeby dělení
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

30. 12. 2015, 10:40

george13 píše:Mě napadl odlitek ve tvaru V, kam by se hřídel položila. Vyvrtala by se jedna díra. Po té by se hřídel natočila tak, aby se vytvořenou dírou v obrobku prostrčil kolík a to dírou v odlitku, která by odpovídala požadované rozteči děr. Z vrchu by obrobek přidržoval šroub.
Tímto způsobem jsem chtěl vědět, jak by jste postupovali vy, Strojaři. Proto si řeči o blbečkách apod nechte na doma. Díky
To máš složitý - s těma "blbečkama" (pouze jsem zkopíroval označení, co už tu sebevědomě :) použil někdo jiný).
Protože pokud někdo chce poradit vrtací přípravek a přitom ani tazatel není schopen definovat seriovost, nejsou jasné rozměry, tolerance a ani dokonce materiál, tak jediné, co k tomu lze dodat.....
Situace v školství je očividně zcela tragická :shock:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

30. 12. 2015, 10:45

tumlik píše:
RaS píše:.... vymýšlet pro školní příklady se dá jakákoliv kravina, která v dnešní době nebude potřeba..
no o tom to ale je :) , kvůli tomu jim to zadal, aby se nad tím zamysleli a ne hodili do lidového fóra. Jestli to k něčemu je a nebo ne je úplně jedno, v opačném případě nezamyšlení se nad problémem z něj bude celý život jen ta ládovací cvičená opice :wink:
Pokud navrhuje na ten čudl jako vrtací přípravek odlitek :mrgreen: , tak no comment - už z toho si člověk okamžitě udělá obrázek co se v té "škole" :mrgreen: učí...
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 994
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2015, 11:23

Já bych to zadal do fóra, kde se schází spousta šikovných lidí.
Tohle je ještě ta nejmírnější ukázka toho, jak hluboko kleslo naše školství a strojírenství.
EDIT: Oodlitek je samozřejmě moc, když se to dá vyobrobit z plné tyče.

Pohyblivý přípravek bych udělal jako trojboký hranol 3x60°, vlastně by mohl stačit šestihran.
Vkládal by se do přípravku s drážkou 60°, skloněnou o 10° a utahoval shora rychloupínákem.
Nejprve by se vyvrtaly 3 díry u jednoho konce (2 otočení kolem osy X), pak by se otočil (kolem osy Z).
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2015, 11:41

Poslat do Číny, za tejden je to zpátky ... :D :D :D
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“