Dielenske osvetlenie

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 4. 2021, 9:03

V pohode. Ja som dal 12ks svetiel do stredu na konstrukciu a zatial 5ks po stenach. Este treba dorobit jednu stranu, tak ich na stene bude cca 8ks. Rozmer dielne cca 12x15m. Svietidla su 120cm, prikon cca 37W.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

12. 4. 2021, 9:57

Tak jsem minulý rok s velkou slávou nainstaloval LED osvětlení. Dost jsem si pohrál s konstrukcí, základem byl hliníkový jekl 50x50 mm, 1200 mm dlouhý a na něm 6 kousků 5W modulů. Už při testech jsem zjistil, že se to hřeje jako kráva. Přidal jsem tedy ventilátorek 50x50 mm přímo na kraj jeklu. Podstatně lepší, ale když dám výkonej, je slyšet, když dám tichej, je konec jeklu (nejdál od větráku) teplej 72°C po cca dvou hodinách svitu. :( Původní dvě světla jsem musel doplnit dvěma kratšíma, neb jenom dvě svitily málo. Ještě že jsem byl línej sundávat původní zářivky a prohlási to za test. Dneska jsem vše vrátil do původního stavu, 2x dvě 60W zářivky a najednou jsem měl v dílně opět světlo. U frézky mám lampičku s 24V žárovkou, origo za cca 50Kč, ve výprodeji za 6Kč a u MN80 speciální LED žárovku k točivým strojům za 690Kč. Pravda je, že světlo je bělejší, ale druhá pravda je že frézka má stále první žárovku (a to jich mám krabici 10 kusů) a u Mn80 už je to druhá LEDka. Skoro si připadám, jako když jsem jel s kámošem na Prachovské skály. Jeli jsme jeho novým elektro Citigo. Protože neměl nabito museli jsme ještě v Praze k nabíječce, kde jsme taky zůstali. Před námi bylo 5 aut a pouze dva stojany jeden pomalej a jeden rychlejší. Po hodině jsem sednul na metro a vrátil se domů. Tehdá jsem procitnul s autem na baterky a dneska s LED svícením. A u těch LEDek je to opravdu za málo peněz, málo muziky, a 12W LEDka opravdu nesvítí jako 100W žárovka. Krom toho poruchovost LED žárovek je poměrně vysoká (nekupuju žádný NONAME) a tak se mi svícení docela prodražuje.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 4. 2021, 10:10

Docela se bojím, kdy nám klasické zlé zářivky EU zakáže. Díky LED nesmyslům jejich cena ještě spadla, aktuálně 35kč :-) Jednou za čas vyměním celý strop a mám klídek. Dřív tlumivky "žraly" spínaci prvky, dnes s elektronickejma předřadníka i to vyřešeno. Za jedinou nevýhodu považuju provoz v zimě, nedejbože v mrazech, kdyz světlo hnusně "plave". Výběr barev dostatečný.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 11:54

lubbez píše: 12. 4. 2021, 9:57 Tak jsem minulý rok s velkou slávou nainstaloval LED osvětlení. Dost jsem si pohrál s konstrukcí, základem byl hliníkový jekl 50x50 mm, 1200 mm dlouhý a na něm 6 kousků 5W modulů. Už při testech jsem zjistil, že se to hřeje jako kráva. Přidal jsem tedy ventilátorek 50x50 mm přímo na kraj jeklu. Podstatně lepší, ale když dám výkonej, je slyšet, když dám tichej, je konec jeklu (nejdál od větráku) teplej 72°C po cca dvou hodinách svitu. :( Původní dvě světla jsem musel doplnit dvěma kratšíma, neb jenom dvě svitily málo. Ještě že jsem byl línej sundávat původní zářivky a prohlási to za test. Dneska jsem vše vrátil do původního stavu, 2x dvě 60W zářivky a najednou jsem měl v dílně opět světlo. U frézky mám lampičku s 24V žárovkou, origo za cca 50Kč, ve výprodeji za 6Kč a u MN80 speciální LED žárovku k točivým strojům za 690Kč. Pravda je, že světlo je bělejší, ale druhá pravda je že frézka má stále první žárovku (a to jich mám krabici 10 kusů) a u Mn80 už je to druhá LEDka. Skoro si připadám, jako když jsem jel s kámošem na Prachovské skály. Jeli jsme jeho novým elektro Citigo. Protože neměl nabito museli jsme ještě v Praze k nabíječce, kde jsme taky zůstali. Před námi bylo 5 aut a pouze dva stojany jeden pomalej a jeden rychlejší. Po hodině jsem sednul na metro a vrátil se domů. Tehdá jsem procitnul s autem na baterky a dneska s LED svícením. A u těch LEDek je to opravdu za málo peněz, málo muziky, a 12W LEDka opravdu nesvítí jako 100W žárovka. Krom toho poruchovost LED žárovek je poměrně vysoká (nekupuju žádný NONAME) a tak se mi svícení docela prodražuje.
K tomu mohu říci jediné, evidentně špatný výběr ledek!!!! Špatně zvolený koncept. Mimochodem ty světla z jeklu jsem vyrobil už před osmi lety a to s cca 8-mi čipy á 5-7W, fungují dodnes, naměřený teploty na tělěse okolo 50°C. Ale nejlepší jsou kvalitní pásky. Já svítím třeba také takto - na dílnu cca 16 metrů opravdu kvalitního pásku (cena bývá cca 300-400 za metr) s příkonem cca 15W/m ale hlavně svítivost někde okolo 1400lm až 1500lm na metr, finanční náklady instalace na dílnu co si pamatuju cca 8-9 tisíc celkem, ale z toho jsem dal asi tak třetinu za drahý hliníkový nosný profily, bez kterých by to šlo udělat taky. Mám to třetí rok absolutně bez problémů, maximální spokojenost. Ale jo kdysi jsem testoval i levný čínský pásky z obchoďáku v ceně asi tak kilo, možná kilopade za metr a měli účinnost jak žehlička, žádný světlo jen teplo a příkon jak prase, vyhozený prachy, nepoužitelný, takže chápu, že jsi naštvanej, pokud jsi koupil podobnej sračkomateriál. Bohužel je někdy dost náročný se v nabídce ledek orientovat, spousta parametrů běžnejch nabídek je nechutně vylhaná
Led svítidla dílna01.jpg
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

13. 4. 2021, 4:49

Musejí se vybrat také kvalitní led trubice. Ty co mám já jsme důkladně testovali v práci a máme je osazené na dosti místech. Z cca 300ks odešli 2ks a to po chvilce, takže spíše výrobní vada. Jinak vše zatím několik let v pohodě a to to svítí 8h+ každý den. Vše v uzavřených svítidlech s vysokým IP. Z našeho testování vycházelo že tělo trubice mělo po 6h svícení stále max 32c°! Což je krásné. Jiné které jsme měli na testování klidně i 50c°, takže tam je jasné že je to šmejd.
Ramy
Příspěvky: 21
Registrován: 17. 5. 2020, 10:49

13. 4. 2021, 6:01

HonzaHorka píše: 13. 4. 2021, 4:49 Musejí se vybrat také kvalitní led trubice. Ty co mám já jsme důkladně testovali v práci a máme je osazené na dosti místech. Z cca 300ks odešli 2ks a to po chvilce, takže spíše výrobní vada. Jinak vše zatím několik let v pohodě a to to svítí 8h+ každý den. Vše v uzavřených svítidlech s vysokým IP. Z našeho testování vycházelo že tělo trubice mělo po 6h svícení stále max 32c°! Což je krásné. Jiné které jsme měli na testování klidně i 50c°, takže tam je jasné že je to šmejd.
Pokud jsi něco testoval a máš s tím dobré zkušenosti, dej sem pro ostatní co jsi testoval, kde jsi to koupil a za kolik.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 4. 2021, 10:10

Stejně je nejlepší světlo okno.
Na půdě mám v jedné části 8x36W zářivek a okno v čele 40x40cm. Ani nemusí svítit přímo do okna a je tam světla až až.
Jenže světlík se nikomu moc dělat nechce.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

24. 4. 2021, 6:08

Zdravim páni ešte raz ďakujem všetkým čo prispeli k debate.
Tak som chcel prv ísť cestou neoniek s LED trubicami, čo sem dával hellgrip ale padol som na poštovnom 50 eú z CZ sem ku nám. Druhé stránky nemali všetko ako komplet a skladať dokopy sa mi to nechcelo.
Objednal som teda tie LED panely 3 kusy ako sada ( z môjho prvého odkazu).
Cena cca 60 eú aj s káblom. Záruka 5 rokov keby niečo.
Všetko to je fotene keď su brány zavreté okno do miestnosti nieje ani jedno.
Montáž veľmi jednoduchá zapojil som to paralelne, od dreva dolu som spravil konzoly lebo vraj to mám montovať 20 CM od horlavych materiálov.
Přílohy
USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1619283581008_6791767600956761657.jpeg
received_918997788856845.jpeg
received_287712539631239.jpeg
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

30. 10. 2021, 8:12

Nenáviděné, pojeba.., debilní LED světla. Mám po stavbě 12 Kanluxu, alu vanička. Dva dny jezdím řešit výpadky hlavního jističe. Kluci sekají podlahy a bourají příčky, tak 2 dny nespím co se, kde naseklo. Stavební elektrikáři jistě znají ty pocity hrůzy. Světlo bohužel nezemře, hodí zkrátek a potom se zase sebere a bohužel svítí dál, proto mi trvalo takovou dobu než mi došlo, že příčinou jsou tyhle šmejdy. Tak spínáme po dalších a dalších a čekáme, které. Dáva si klidně pauzičku i hodku. Visí to ve výškách nemůzu to sundavat. Za cenu tuším 600 bez daně je to zasloužený trest. Otázkou je zda svítidlo za 3-5x tolik bude vždy OK ?
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

30. 10. 2021, 8:16

Ja som dal za moje 50 eu za 3 kusy. Zaruka 5 rokov tak ked vydrzia aspon tych 5 rokov bude fajn.
Ked nie reklamujem.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
Meki
Příspěvky: 460
Registrován: 20. 4. 2020, 11:37

4. 9. 2022, 10:38

Momentálně řeším osvětlení kovoobráběcí dílny a potřeboval bych poradit.
Nejvíce se mi líbí řešení podobné jak zde psal Engineer. Dílna velikosti 113m2, strop je ve výšce 3,6m a je rozdělený traverzami na 4pole. Každého pole bude samostatně ovládané přepínačem a mám v plánu do jednoho pole umístit v jedné řadě 4ks LED světel viz. obr.
LED_1.PNG
odkaz:
https://www.aliexpress.com/item/4000150 ... N1U0W&mp=1

Ten 50W LED chip bych chtěl namontovat na chladič Ø100mm L40mm viz. odkaz:
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 16c4FeGMwC

napájení bych chtěl za každým přepínačem tímto 36V zdrojem:
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... eheLR6gWZi

celkem tedy 16Ks * 50W, cenově to vychází na cca 16tis+DPH.
  • nevím jestli to bude stačit a nebo jich umístit do jednoho pole víc, nemá s tím někdo zkušenosti? nedokážu ten výkon odhadnout.
  • je třeba na ten LED chip sehnat nějakou čočku?
  • je lepší použít jeden zdroj před přepínačem (zdroj pak musí makat nonstop) a nebo pro každý okruh za vypínač (zpoždění než zdroj naběhne + přepínače namáhané velkým startovacím proudem zdroje)?
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2022, 6:05

elbarto píše: 30. 10. 2021, 8:12 Nenáviděné, pojeba.., debilní LED světla. Mám po stavbě 12 Kanluxu, alu vanička. Dva dny jezdím řešit výpadky hlavního jističe. Kluci sekají podlahy a bourají příčky, tak 2 dny nespím co se, kde naseklo. Stavební elektrikáři jistě znají ty pocity hrůzy. Světlo bohužel nezemře, hodí zkrátek a potom se zase sebere a bohužel svítí dál, proto mi trvalo takovou dobu než mi došlo, že příčinou jsou tyhle šmejdy. Tak spínáme po dalších a dalších a čekáme, které. Dáva si klidně pauzičku i hodku. Visí to ve výškách nemůzu to sundavat. Za cenu tuším 600 bez daně je to zasloužený trest. Otázkou je zda svítidlo za 3-5x tolik bude vždy OK ?
na stavby davam prachotesy s ledkovou trubici, delaji je i ve verzi led only (bez tlumivky), daji se pouzit zarivkova telesa, ale tam uz jsem se setkal s prorazenou tlumivkou na kostru, vyhazovalo to az po zahrati
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
nabocklish
Příspěvky: 23
Registrován: 29. 12. 2021, 9:12

5. 9. 2022, 6:53

Meki píše: 4. 9. 2022, 10:38 Momentálně řeším osvětlení kovoobráběcí dílny a potřeboval bych poradit.
Nejvíce se mi líbí řešení podobné jak zde psal Engineer. Dílna velikosti 113m2, strop je ve výšce 3,6m a je rozdělený traverzami na 4pole. Každého pole bude samostatně ovládané přepínačem a mám v plánu do jednoho pole umístit v jedné řadě 4ks LED světel viz. obr.
Nechci dělat reklamu, ale za doporučuji konkrétně tyto světla https://www.danlux.cz/led-prumyslove-sv ... zCEALw_wcB

Pouze my je bereme jako B2B z místního velkoobchodu za cenu aktuálně cca 1200Kč/ks. Můj odhad je, že budeš potřebovat 16 světel, ale máš to bez práce. Jsou nachystané na sériové zapojení. Dokonce na rozdělení fází při větším počtu. Montáž je buď přisazením nebo na řetízek, oboje je přibaleno.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

5. 9. 2022, 8:40

taky nechcu dělat reklamu beru od inledu máme to roky vyzkoušené. projekt osvětlení zdarma.
dodají klidně 1ks svítidla. Mám tu letošní fakturu ještě před zdražením. tak jen výcuc...
PT 43 W 7 ks 925,00 Kč 21% 1 119,25 Kč 7 834,75 Kč
vyzařovací úhel je 120° "kelwiny" se dají vybrat mají i v délce 150cm to někdy vychází výhodněji. Záleží na rozměrech osvětlované plochy.
https://www.inled.cz/produkty/vsechny-led-svitidla/pt
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

5. 9. 2022, 9:00

Meki píše: 4. 9. 2022, 10:38 Momentálně řeším osvětlení kovoobráběcí dílny a potřeboval bych poradit.
Nejvíce se mi líbí řešení podobné jak zde psal Engineer. Dílna velikosti 113m2, strop je ve výšce 3,6m a je rozdělený traverzami na 4pole. Každého pole bude samostatně ovládané přepínačem a mám v plánu do jednoho pole umístit v jedné řadě 4ks LED světel viz. obr.LED_1.PNG
odkaz:
https://www.aliexpress.com/item/4000150 ... N1U0W&mp=1

Ten 50W LED chip bych chtěl namontovat na chladič Ø100mm L40mm viz. odkaz:
https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 16c4FeGMwC

napájení bych chtěl za každým přepínačem tímto 36V zdrojem:
Tyhle ledky se musi napajet zdrojem se stabilizaci proudu, napetovym je odvalis. Na kazdou ledku musi byt samostatny zdroj, nebo je musis zapojit do serie a dat zdroj ktery zvladne dodat patricny proud pri vyssim napeti. Tim chladicem to podle meho odhadu bez vetraku neuchladis, ale to se dost tezko odhaduje. Existuji podobne moduly ktere jsou cca 10x levnejsi primo na 230V bez potreby dalsiho zdroje, ale ty zase blikaji na 100Hz a nejde to nijak odstranit a maji i jine nehezke vlastnosti. Jedine snad kdybys svetla rozhodil mezi jednotlive faze. O chlazeni ale plati to same. Ja chladic zkousel tak, ze jsem na nej pridelal velky tranzistor a nastavil ho na ztratovy vykon ledky. Da to zhruba predstavu o teplote jakou bude mit pri sviceni bez rizika oddelani ledky. Pro jistotu jsem na chladic pridelal bimetalovy kontakt na 70C
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“