Dielenske osvetlenie

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

25. 10. 2016, 6:29

tam se konkrétně jednalo o moduly led v U duralové liště s magnety no a mělo to fungovat tak že si vykuchal původní držáky trubic tlumivky atd z původního svítidla a ty lišty dals magnetama na plech svitidla no a samo že jsem tomu borcovi říkal a co ta teplota a ledky v uzavřeném krytu ip 65 to dlouho svítit nebude prostě stejně jsem házel hrách na zeď.
Pak mě přinesl do kumbálu jednu tu lištu co má nahrazovat 120-ku trubicu a rozsvítil to a že vidíte jak to svítí tak mu říkám tak já rozsvítím aby tu bylo světlo.
tak jsem rozsvítil dvě trubky a světlo jak ve dně a on říká ale to jsou 2 trubice no a já na to jo ale deset let staré.
jinak ten jejich systém měl samostatný zdroj nebylo to jak se kupují přímé náhrady trubic a "jiný startér k tomu"
To jsem měl taky na zkoušku a někteří měly problém z očima už je to roky cca 7-8 roků za tu dobu vývoj pokročil.
Další problém je prach mastnota atd který zvyšuje teplotu. Ten modul neemituje světlo ale i teplo takže čím větší nános tím vyšší teplota a zkrácená životnost.
Ukazoval mě aplikace ve více firmách dokonce v takovém provozu kde se svařuje no kdoví kolik ledek tam za tu dobu ještě svítí.
Ono při té řekněme přestavbě starého osvětlení je to značný rozdíl když polovina svítidel je nefunkční zaprášená a x let stará.
Káoš má ve výrobní staré hale výbojky a furt že to nesvítí a že dá ledky kůpili si teda pár 50w reflektroů a že to svítí jak ďas no říkám tak to dej pod strop
výška cca 5m no a houbi to svítilo...říkám umyj ty odrazné plochy v původních svítidlech a očisti výbojky nebo dej nové a bylo světlo....
Ledky jsou samozřejmě přínos nic proti tomu nemám vývoj jde dál úspora energie je tam taky zřetelná.
Venkovní prostory, osvětlení ulic, přechodů to je + ale aplikace v prašném prostředí se zvýšenou teplotou to je problém
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4878
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

25. 10. 2016, 9:04

Docela bych rad vedel jaka je nejnizsi vyrobcem trubic garantovana teplota okoli pro bezne zarivky. Kdyz je chladno, tak se po nejake dobe neochotne rozviti. V teplotach kolem pod cca 5 strupnu se v trubici prevaluje takova spirala plynu a sviti to opravdu dost mizerne. Trubice nejsou stare, tusim Philips. Podle prodejce zarivka do nizkych teplot neexistuje.
Elegantni reseni jiste je vymenit je za nejakou LEDkovou mutaci. Ty moderni nejsou ve svitivosti k rozeznani, svetlo je dokonale homogenni, zadne viditelne body cipu. Kdyz pocitam na prstech, potrebovach bych trubice cca do 45 teles v kazdem 2 trubice je to 90 kusu coz je v LEDkach absolutne nezaplatitelne :-(
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

25. 10. 2016, 10:42

V jednej firme, kde som kedysi pracoval,som kazal vymenit vo vsetkych halach, jednu z dvoch trubic na "neonke", tu druhu zahodit a teleso podlepit AL lepiacou reflexnou foliou a
plastovy kryt dokonale vycistit (nielen utret od prachu ako to chceli a presviedcali ze to staci).
Vysledok bola uspora energie logicky o 50% a svietivost min o 60% vacsia.Tie trubice mali cca 15 rokov.

Dostal som za to metál :lol:
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
bobanbob
Příspěvky: 229
Registrován: 9. 6. 2016, 5:15
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2016, 4:24

Ono je stačí vyčistit :D ale ta alu fólie je super nápad. To vyzkouším.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

25. 10. 2016, 5:05

Tady je taková hezká tabulka s účiností jednotlivejch zdrojů světla. LED zatím nic moc, možná za pár let.
http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/z ... vi-svetla/" onclick="window.open(this.href);return false;
Je to sice starý, ale pokrok u LED jde pomalu.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 10. 2016, 6:54

No to je teda dost optimistická tabulka.
Ale vytknout se tomu vlastně nic nedá, protože je tam "až 140 lm/W".
Prakticky použitelné LEDky budou pod 100 lm/W, a to ještě ne ty zrovna levné, a navíc jen na začátku životnosti.
Existují i vyšší svítivosti, ale pak to jsou LEDky s velmi špatnou (příliš vysokou) barevnou teplotou a velmi špatným podáním barev.

Pořád to vychází tak, že při podobné barvě světla (kolem 3000-4000 K) vycházejí klasické zářivky s elektronickým předřadníkem a LEDky s předřadníkem zhruba stejně.
Třeba sodíkovky jsou na tom líp, ale to nebrání různám radnicím "šetřit" tím, že vymění sodíkovky za LEDky. K úspoře většinou skutečně dojde, což je vykoupeno takovou drobností, jako že je tam pak mnohem větší tma. Navíc studené bílé LEDky (zvlášť s barevnou teplotou někde kolem 6000 K) jsou (podle mě) mnohem nepříjemnější než teplé žluté sodíkové světlo. Ale ona se nějaká ta kačka bokem vždycky hodí, že.

Jinak LEDky i zářivky mají účinnost kolem 20%, takže 80% odebrané energie vyzáří ve formě tepla. A na to je třeba myslet, obzvlášť u LEDek.
Jak to bylo zmíněno, tak zářivky zase mají problém třeba v mraze. Ale podle mě to není tak dramatické, jak tady zaznělo. Mám třeba záživky na terase, a při velkých mínusech sice dost dlouho trvá než se pořádně rozjedou, ale nakonec se to vždycky povede. Těch 80% ztrát, které se ralizují ve formě tepla, prostě dřív nebo později udělá svou práci.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2016, 7:15

taky ty ledky budou mit svou udavanou zivotnost pouze v pripade ze se nebudou prehrivat nad normal
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Miki2t
Příspěvky: 472
Registrován: 22. 9. 2010, 9:02
Bydliště: Levice SR

25. 10. 2016, 7:53

Co index barevneho podani u LED osvetelní ?

Za mne jsou do prostor kde travis hodne casu jenom 3 kandidati. Metalhalogenidové, neonky s el.predradnikem a klasické žárovky. S tou účinností je to tak, ze kdyz setris penezenku nesetris zrak a obracene. U soustruhu mám 2x120cm neon plus 2x100W klasika. svetlo je prijemne oci nebolej. V jedne praci jsme meni celou halu osvetlenou metalhalogenidama svetlo jasne, prijemne, oci vpohode.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

25. 10. 2016, 8:29

je fajn že se tu rozjela konstruktivní debata ...
jedna věc je účinnost světelného zdroje a další věc je stav svítidla a hlavně v jakém stavu je osvětlovaný prostor výmalba čím...podlaha atd světlo se odráží jak známo a tmavé stěny a ostatní plochy světlo pohlcují.
bavím se o starších výrobních prostorech domácích dílnách atd. vpodstatě je mě prd platné, když mám účinný světelný zdroj když je dílna černá jak peklo /to je samozřejmě myšleno jako extrém...
nedávno jsem měnil několik balíků trubic ve firmě to byla změna ale co to pomože když ve skladu je šedivá podlaha špinavé stěny atd
trubice jsem bral tungsram 36W délka 120cm tělesa různé.... kryty jsem poumýval no a ty trubice byly made in china dnes nic divného ale když některé trubice "nabíhaly " tak bylo vidět nerovnoměrnou vrstvu luminoforů doslova kapky v trubici jako by to nějaký číňánek ručně prošplouchl vanou :D
nicméně svítí to pěkně a barevné podání je příjemné žádný elektronický předřadník jen klasická tlumivka a startér mám vyzkoušeno /po desítky let/
že vydrží svítit cca 12000 hodin pak postupně odchází je to za zhruba 2-3 roky /téměř nepřetržitý provoz/
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

25. 10. 2016, 9:30

Jeste k tem vybojkam. Mam v dilne metalhalogenidove lampy odkaz viz nize. Je to nejaka cina, prodava to skoro kazdy obchod. Je to hlinikovy odlitek. Na 160m2 jsem jich dal 6ks a 250W (vyska 3.8m). Vybojky tusim Osram, stredne tepla bila. Delaji se ruzne teploty, takze si kazdy muze vybrat. Sviti paradne, neblikaji. Ale pro sychr jsem dal vzdy dve na jednu fazi. Startuji do plneho vykonu tak 15 minut. Ale ja rosvitim rano a vecer zhasnu, takze to nevadi. Sviti jiz dva roky bez zavady. Stalo to par korun (2000Kc/kus vcetne vybojky), moc to nezere a v dilne je konecne poradne svetlo.

http://eshop.svitidla.cz/katalog/svitid ... w-b-kanlux" onclick="window.open(this.href);return false;
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2016, 11:38

Hezká diskuse ...
Mám už cca 2,5 roku dílnu kompletně osvětlenou LED. Vlastní výroba těles ... celohliníkové otevřené provedení (hliníkem jsem rozhodně nešetřil), příkon jednotlivých těles cca 35-40W. Na dílnu 5x8m se stropem 2,5-3m (šikmá střecha) jsem jich osadil 12 kusů. Celkem to dělá cca 80ks čipů Cree XML (teplota okolo 3800-4000K). Po těch dvou letech provozu pozoruju určitej úbytek intenzity světla (cca 10-15%) takže, kdybych to dělal znova osadil bych o třetinu víc čipů a pochopitelně s většími chladiči. Dioda mi neodešla ani jedna, zdroje (Meanwell 1650mA) taky drží všechny, teplota těles do 50°C při trvalým provozu. Celý systém funguje stoprocentně. Nicméně pohádkám o ledkách, který nám vypráví šmelináři s asijským šrotem se směju, stejně tak jsem velmi kritický k představám a touhám řady renomovaných výrobců svítidel, kteří zavírají ledky do hermetických těles dle zaostalých norem tvořených pro zářivky a výbojky a vydávají to za best produkty. To prostě nemůže fungovat (ověřeno a draze zaplaceno vlastními pokusy - stálo mně to cca 50ks XML diod).
Za mně LEDKY ANO, ale je třeba je opravdu kvalitně chladit, proudově nepřetěžovat, a hlavně nešetřit na čipech i zdrojích, pak to funguje a taky SVÍTÍ !!!!
Zářivky už nechci ... kvalitní tělesa vyjdou praktiky dráž než Ledky (pokud si člověk LED svítidla udělá sám a neošidí to), kvalita a životnost trubic je často velkou neznámou i u renomovaných firem ...
Pokud jde o účinnosti tak jsme s kolegou dělali i nějaký měření .... kvalitní ledky a moderní zářivkový tělesa s elektronikou jsou na tom zhruba stejně, takže nelze preferovat to či ono. Nezavrhuju ale ani metalhalidový výbojky, nicméně tam už to bude trochu horší s účinností a kvalitou spektra u těch levnějších svítidel a nevýhodou jsou ty dlouhý starty.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 1. 2017, 11:55

Tak 15ks svítidel od tesly už svítí. Nakonec do skladu přišlo jen 5ks místo původních 14-ti dvoutrubicových zářivkových svítidel.
dodavatel poslal místo 4000K 5000K trubice tzn jasné bíle světlo a do těchto prostor je to vhodnější.
Zbylé svítidla šly namontovat na údržbu a nad soustruh. Stroboskop to nedalá při žádných otáčkách. To je dané použitím měniče.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

12. 1. 2017, 3:24

Já jsem si nad frézku udělal kryt, když frézuji grafit, a vnitřní osvětlení jsem realizoval tímto:
https://www.gme.cz/led-lista-60xled-white-1000x8-mm" onclick="window.open(this.href);return false;
pro mne bylo nejdůležitější, že je to zatavené v plastu, kdy jsem potřeboval, aby se mi tam nedostal grafitový prach a abych zastavěl co nejmenší prostor. Tyto pásky mám namontované na hliníkových profilech, které slouží jednak jako konstrukce krytování a taky jako chladič.
Po třech letech jsou zkušenosti takové, že vydrží opravdu hodně (grafitový prach, lihovou mlhu apod.) úbytek svitu zatím nepozoruji a ve své podstatě zabírají minimum prostoru. Jasně na osvětlení dílny je to blbost, ale třeba pro osvětlení ponku, v tmavém koutě, to nemusí být špatné řešení. Případně prostoru pod portálovkou, kde má značná část z nás nastrkané nejrůznější svěráky, upínky, nástroje apod.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 1. 2017, 3:39

podobně jsem použil samolepící led pásek uvnitř pongu akorát to lepidlo na pásku nic moc. dával jsem to na konstrukci z jeklů takže se to i chladí nezavazí a nesvítí to do očí, protože je to nalepené za jeklem a světlo se rozptýlí. akorát na spodu pracovní desky to lepidlo nedrží musel jsem tam našrubovat plastové úchyty a pásek přitáhnout motexkou. Takže přímo na stroj jedině lišta v profilu jak máš ty
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 1. 2017, 3:45

líbí se mě jak má tady ogara ten kryt proti špónám na 18-ce. Tam by se taky dala dat tá lišta a před ni takové hradítko aby to nesvítilo přímo do očí
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107&t=22940" onclick="window.open(this.href);return false;
jinak by samotný kryt dělal nepříjemný stín pokud by bylo světlo jen na stropě
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“