Dielenske osvetlenie

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

11. 4. 2021, 7:52

Vieme sa baviť o niečom konkrétnom: výrobca, watáž, svetelný výkon, predradník, difúzor a cena, prípadne o makulárnej slepote? Celkom ma toto zaujíma.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 4. 2021, 7:53

Já si svoje LEDková světla dělám sám. Ohnutý plech, případně kus hliníkového profilu a na to výkonové LEDky z Číny za pár šupů.

Kdybych si ale nějaká svítidla měl kupovat, tak bych se zaměřil na to, aby jednak chladicí plocha byla co největší. A pak aby svítidlo mohlo být nadčasové, tj. aby při upgrade byla možnost vyměnit jenom nějaký standardizovaný vnitřek. Případně kdyby nebylo možné rovnou takový nějaký vnitřek koupit, tak aby se případně dal snadno vyrobit.

Možnost udělat si LED svítidlo snadno na míru je další velmi příjemná vlastnost této technologie.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 4. 2021, 10:10

Hraju si rád, ale moc mi to příliš nedává. Každý jsme to vytkoušeli, jedovaté světlo, bodově přepálené, rozpálený chladič na podpalení dílny. Bastlit rozpálený čip OK na lepší chladič je pěkné, ale bez odpovídajícího krytí elektrickářsky pobastlenost, což dělat nechci. Kdo jiný by to měl dělat pěkně než elektrikáři :-) Vestavovat Ali čipy a do starých těl svítidel mi též smysl příliš nedáva, protože toho samého šmejda koupím včetně krytí se zárukou na 24 měsíců za pár kaček. Navíc sháněni skel alespon na částečný rozptyl. Když přežije první rok, tak už většinou funguje. LED panely větších rpzměrů má i Ali za relativně dost a při pokusu o dovoz je dobil dopravce. Pokud máš něco čím se lze pochlubit, tak sem s ním :-)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 10:57

Ještě chlapci nezapomeňte na pojištění dílny ,protože v případě průšvihu vám moc nezaplatí pokud tam budete mít nějaký bastl místo schváleného osvětlení.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

12. 4. 2021, 3:40

Za mě zářivkové těleso pro led trubice, což je pouze obal s paticema a stojí to cca 200kč a do toho osadit nějaké kvalitnější led trubice cca 250kč kus, takže v součtu je cena jako za klasické zářivkové svítidlo. Má to dobré krytí a poloviční spotřebu. Nějaké led Bastl pásky jsou k ničemu a ještě je to nakonec dražší řešení. Ono dost lidí zapomíná že k těm led páskum se taky musí koupit napájecí zdroj.
No a pokud máte na renovaci nebo stavbu dílny tak ušetřit pár stovek na osvětlení je blbost.
No a za další vše je schválené a projde to bez problémů Revizí.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 4. 2021, 3:55

no ono to s těma led trubicema taky není žádná hitparáda , pokud to má mít svítivost jako kvalitní zářivka tak to má podobnou watáž a pak je ta cena docela jinde .
délka 150cm
58w zářivka má kolem 5300lm 55kč
24w ledka za 400,- má kolem 3000lm


40w led trubice topí jak kráva nic nevydrží a stojí přez litr .
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 4:15

packa píše: 12. 4. 2021, 3:55 no ono to s těma led trubicema taky není žádná hitparáda , pokud to má mít svítivost jako kvalitní zářivka tak to má podobnou watáž a pak je ta cena docela jinde .
souhlas ...
Když jsem tak mrknul na tohle vlákno, tak mi došlo, že mám svoje svítidla v dílně už cca 6 a půl roku. Takže malé hodnocení, které možná někomu pomůže. Původní svítivost byla cca 750-800 luxů ve vzdálenosti cca 130cm (výska mé hlavy) Nyní po rozhodně nikoliv každodenním provozu je svítivost 550-600 luxů takže cca 25% úbytek. Z osmi vyrobených a instalovaných svítidel jedno vykazuje výrazně nižší svítivost danou patrně poškozením jednoho čipu ze serie. Tuto zkušenost už jsem udělal dříve, takže vím, že tam bude jedna "zombie dioda" ale zatím nebyl čas a ve finále ani potřeba sundat světlo, najít vadný čip a vyměnit ho.
Neodešel ani jeden zdroj (Meanwell), pokles svítivosti se mi subjektivně jeví větší než výrobci ledek garantují, takže doporučuju nešetřit a už na začátku raději přidat na výkonu, resp. na počtu světel či počtu diod v nich. V porovnání s kvalitní moderní zářivkou napájenou elektronickým předřadníkem to bude ohledně spotřeby v poměru ke světelnýmu výkonu plus mínus srovnatelný, tedy nečekejte nějaký zázračný úspory. Pokud si ta světla uděláte sami, tak to bude možná i levnější než ty zářivky a určitě levnější než porovnatelný ledkový světla nabízený na trhu, navíc je můžete mít servisovatelný, modernizovatelný atd. Ale důrazně radím nešetřit na hliníku, nešetřit na zdroji, použít kvalitní čipy nebo opravdu kvalitní pásky. Led trubice je dle mého názoru spíš nouzovka a technický kompromis aby se nemuselo měnit kompletní osvětlení.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 4:33

Mex píše: 11. 4. 2021, 7:53 Já si svoje LEDková světla dělám sám. Ohnutý plech, případně kus hliníkového profilu a na to výkonové LEDky z Číny za pár šupů.

Kdybych si ale nějaká svítidla měl kupovat, tak bych se zaměřil na to, aby jednak chladicí plocha byla co největší. A pak aby svítidlo mohlo být nadčasové, tj. aby při upgrade byla možnost vyměnit jenom nějaký standardizovaný vnitřek. Případně kdyby nebylo možné rovnou takový nějaký vnitřek koupit, tak aby se případně dal snadno vyrobit.

Možnost udělat si LED svítidlo snadno na míru je další velmi příjemná vlastnost této technologie.
Vcelku souhlas až na jedno ... kvalitní výkonový ledky či dobrý pásky se solidním CRI nejsou ani z číny levný. Ty levný čipy nebo pásky bych osobně nikdy nepoužil, kvůli těžko definovatelný kvalitě, ale hlavně kvůli obvykle ne moc dobrý barevný teplotě a bídnýmu CRI. Ve svých světlech mám ledky XML Cree cca 4000K a CRI 80+, napájený proudem 1,65A tedy zhruba jedoucí na 5W. Jdou sice zatížit až na cca 2,4A ale pak rapidně roste teplota a nároky na chlazení, stručně řečeno takto výkonostně navržený světla už mi odpalovali nezanedbatelný počet čipů a problém byl v tom, že ani přidání hmoty chladiče nepomohlo, protože se neodvedlo teplo od čipu do chladiče. Ledky jsem kupoval na cca 18mm průměru hliníkového plošňáku a protože ty plošňáky vysekávají na lisu tak ten nosnej hliník nemá rovnou plochu pro dosednutí na chladič a spatně odvádí teplo od čipu - řešením je jinej typ hliníkovýho plošňáku či podložky, ale na to jsem bohužel přišel když už jsem měl cca 300 diod doma a utracený rozpočet.
Také podle mýho nemá smysl jít na vyšší výkon v jednom čipu, protože se pak na to nedá podívat, pálí to do očí jak prase ... to jsou typicky ty hnusný nepříjemný ledkový světla reflektorového typu z obchoďáků. Při výkonu z čipu okolo 5W to ještě moc nedělá problémy, neoslepuje to, nejsou třeba dodatečný matovací skla, stínidla atd... svítidlo je pak opravdu jednoduchý.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 4:41

HonzaHorka píše: 12. 4. 2021, 3:40 Za mě zářivkové těleso pro led trubice, což je pouze obal s paticema a stojí to cca 200kč a do toho osadit nějaké kvalitnější led trubice cca 250kč kus, takže v součtu je cena jako za klasické zářivkové svítidlo. Má to dobré krytí a poloviční spotřebu. Nějaké led Bastl pásky jsou k ničemu a ještě je to nakonec dražší řešení. Ono dost lidí zapomíná že k těm led páskum se taky musí koupit napájecí zdroj.
No a pokud máte na renovaci nebo stavbu dílny tak ušetřit pár stovek na osvětlení je blbost.
No a za další vše je schválené a projde to bez problémů Revizí.
Bohužel to tak není ... led trubice napájená přímo ze sítě zavřitá v nějakým IPxxx krytým svítidle, tedy s katastrofálním chlazením je největší zvěrstvo co mohli u týhle technologie vymyslet a absolutní nepochopení přínosu. Bastl s kusem kvalitního pásku a dobrým 12V napájecím zdrojem, popř. s jednoduchou PWM regulací je z mých zkušeností (mám LED technologie ve třech dílnách už několik let) nejlepší řešení v poměru cena/svítivost/životnost/provozní náklady/výrobní náklady atd...
Ad revize ... normy nějak nepočítali s ledkovou technologií, kde např. led pásek jede na bezpečným napětí a pokud použiju kvalitní zalitý zdroje tak vlastně ani není co by se tam revidovalo, ale chápu že úřední šiml je úřední šiml ... a že revizáci chtěj bejt taky z něčeho živí. :lol:
Ale ještě jedna věc ... uvědomte si, že ty ledkový světla přeci musí výrobce svítidel osadit úmyslně kurvítky a udělat je vzhledem k možnostem daný technologie poměrně mizerný, protože by jinak při životnosti čipů ledek 50-100 tisíc provozních hodin během několika málo let neměli co dělat a zkrachovali !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

12. 4. 2021, 5:29

Dakujem za vsetky odpovede, ked som to zacal riesit som si ani nemyslel ake to moze byt cele komplikovane :D .
Stale som sa uplne teda nerozhodol ci LED alebo viac menej bezproblemove neonky, tie by som mozno zohnal v slusnom stave za dobry peniaz na bazosi , s tym ze by som tam vymenil trubice, skladat to cele od nuly nebude moc pre mna.


Tento priestor potrebujem osvetlit aby som tam mohol robit so zavretou branou je to garaz su tam dva vchody, nema to ani jedno okno ako bunker.
Obrázek

5 rokov zaruka 6000LM co sa blizi k dennemu svetlu 3 kusky za 52 eu, myslim si ze 6 kusov ( dve sady ) by mohli stacit na celu moju dielnu.
Pripadne objednat jednu sadu a pokryt priestor aspon nad sustruhom ktory teraz potrebujem najviac.
Na bazosi niekto predava 6000LM led hranolovy panel za kus 8 eu ale to je uz asi velky lowend.
Tieto su 17 eu kus...
https://www.ledakcia.sk/led-hranolovy-p ... -zadarmo-/

Neonky na bazosi
https://dom.bazos.sk/inzerat/123461595/ ... etidla.php
https://elektro.bazos.sk/inzerat/122919 ... svetla.php
Lacnejsie sa to uz asi kupit neda :D Vyhoda by teda bola ze sa to da opravovat nie vyhodit cely kus.


A toto je teda nieco medzi cenovo to je cca 17eu kus dalo by sa to repasovat ?? Minimalne sa to da otvorit a asi menit aj jednotlive komponenty.
https://dom.bazos.sk/inzerat/121493311/ ... rubice.php
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

12. 4. 2021, 5:49

Ty to vždy potrebuješ slovensky: :lol:
nevymýšĺaj cocotiny s bazošmi a chujmi sa naťahovať
aha hotové svietidlo s ele predradníkom za cenu solo predradnika
https://www.esvit.sk/orava-ziarivkove-p ... kom-panlux
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2021, 6:32

Mám na stropě všude zářivky, LEDkám jsem v tomto případě nikdy na chuť nepřišel.
kombinaci 965, 865 a 840 podle pocitu a toho co je k dispozici.
Je fakt že 2x 840 v jednom světle jsem už nedal, 830 už asi nikdy nepoužiji.
Mám třeba i světla s 2x80W trubicí T5 stmívatelná a to udělat ledkama by bylo celkem cenově hodně vysoko.

LED pásky na lokální svícení u strojů, pod poličkou apod, kde je prostě málo místa.
Výkon 6 nebo 12W/m, abych to nemusel nijak moc chladit a nepálilo to do očí.

No a měním tak jednu trubici T8 za rok/dva, z počtu asi 20ks.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 4. 2021, 6:42

novic píše: 12. 4. 2021, 5:29 5 rokov zaruka 6000LM co sa blizi k dennemu svetlu 3 kusky za 52 eu, myslim si ze 6 kusov ( dve sady ) by mohli stacit na celu moju dielnu.
LEDková světla mají svou výhodu mimo jiné také ve variabilnosti a směrovosti.
Staré pojetí průmyslového osvětlení znamenalo dát někam vysoko na strop několik děsně silných svítidel. A spoléhat na to, že dolů ke stroji aspoň něco z toho světla doputuje.
S LEDkovým osvětlením se to dá udělat trochu rozumněji. Světla dávat cíleně tam, kde to světlo potřebuju. Takže třeba na konzolu těsně nad stroj, případně přímo jako součást stroje a podobně.
Výsledkem je poloviční spotřeba elektriky a dvojnásobná intenzita světla tam, kde ho skutečně potřebuju.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

12. 4. 2021, 7:27

Mex píše: 12. 4. 2021, 6:42 LEDková světla mají svou výhodu mimo jiné také ve variabilnosti a směrovosti.
Staré pojetí průmyslového osvětlení znamenalo dát někam vysoko na strop několik děsně silných svítidel. A spoléhat na to, že dolů ke stroji aspoň něco z toho světla doputuje.
S LEDkovým osvětlením se to dá udělat trochu rozumněji. Světla dávat cíleně tam, kde to světlo potřebuju. Takže třeba na konzolu těsně nad stroj, případně přímo jako součást stroje a podobně.
Výsledkem je poloviční spotřeba elektriky a dvojnásobná intenzita světla tam, kde ho skutečně potřebuju.
tá smerovosť môže byť aj pekne nevýhodná. stred dielne pekne osvetlený a otočíš sa smerom k stene a nevidíš si na ruky - obrazne povedané, na presnú robotu potom treba dosvietiť ten kút, pracovný stôl a pod. a už máš príkon ako pri neónkach.

napriek tomu som rád za tie ledky a ďalšie svietidlá budem pridávať.
na týchto nových svietidlách mi najviac vadí dĺžka prívodného kábliku cca 10cm.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 4. 2021, 8:26

r4cv píše: 12. 4. 2021, 7:27 tá smerovosť môže byť aj pekne nevýhodná. stred dielne pekne osvetlený a otočíš sa smerom k stene a nevidíš si na ruky - obrazne povedané, na presnú robotu potom treba dosvietiť ten kút, pracovný stôl a pod. a už máš príkon ako pri neónkach.
No ale to je přece přesně naopak.
Ta LEDková světla si dáš tam, kde potřebuješ vidět. Temný kout budeš mít naopak tehdy, když budeš mít nějaké velké centrální světlo ve středu haly.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“