Hadice na tlakový vzduch - materiál?

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

25. 7. 2017, 6:20

Ahoj,

řeším v dílně hadice na tlakový vzduch, chtěl bych takový ten samonavíjecí buben pod strop. Zkoušel jsem nějaký obyčejný levný Einhell, ale hadice je strašně tuhá a má tvarovou paměť, tak jsem ho vrátil. Prodejce mi teď doporučuju buben s polyuretanovou hadicí, ale s tou nemám zkušenost. Vím, že jsou i gumové hadice, prý jsou těžké, ale nevím, počítám že budou zase dobře ohebné?

Hadice nemusí zajišťovat žádný zázračný průtok, jde jen o nějaké ty nastřelovačky hřebíků a ruční ofuk. U některých hadic se mi v minulosti stávalo, že při položení na zem neležely a tvořily závity nad zemí, takže se do toho snadno zahákla noha. Takže si představuju něco, co se bez ohledu na to jak s hadicí tancuju nebude kroutit jak had a nebudu s tím muset bojovat.

Máte někdo konkrétní zkušenost s polyuretanem/gumou? Jediný co vím že nechci je PVC, s tím už zkušenost mám :-) A taky nechci takový ty harmoniky, to se pro můj účel nehodí.

Díky

Hans
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

25. 7. 2017, 7:21

Na ofuk v dilne pouzivam obycejnou gumovou hadici co se prodava na plyn. Ta se po zemi nijak zvlast nemota a ma docela tlustou stenu, takze ze hned neproderavi kdyz na ni spadne neco ostreho, horkeho apod. Namotavat ofukovou hadici do bubnu mi prijde extremne neprakticke a asi by mne to dost sralo, pokud by se porad nekam smotavala.
Na pneunaradi ve vyrobe pouzivame takove kroucene hadice ktere visi ze stropu. Neni s tim potreba nikam daleko chodit, takze se hadice na pracovisti v pohode natahne a zadny buben neni potreba.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

25. 7. 2017, 7:27

Bohuzel je to stejne jako s hadici kroucenkou, levne tenke nemaji prutok a delaji desive uzly. Profi tlusta kroucenka je uzasne mekoucka. U navijaku je kvalita bohuzel dana cenou. Tato selekce zajistuje nejem vhodnou hadici, ale predevsim spolehlive navijeni s rozumnou zivotnosti. Kolaga ma v dilne tusim Zecu a Hazeta a funguji pekne. Bohuzel vsechno pres 10tis u 15metru. Profi pro celodenni vyrobni zatizeni stoji jeste vic. Pokud je nejaka lacinka co funguje koupim si ji rad taky, ale moc tomu neverim :-(
S hadici na plyn jsem to slusne podelal. Mezi garazi a dilnou mam mikro podzemni kolektor. Nekdo mi za flasku donesl kloubo stare cervene autogenni hadice :-( Plyn je na pomerne nizky tlak a stari 30 roku taky nic moc. 2x uz mrcha bouchla :-( Tohle se mi skutecne sakra NEpovedlo.
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

25. 7. 2017, 7:45

Přípojky na stropě uvažuju taky, rozvod plastovýma trubkama na vodu, ale na nastřelovačku to není ono, s tou potřebuju chodit po dílně dle potřeby a jakákoliv harmonika by byla pro tohle nejspíš k zlosti.

Nemám to na obživu, takže dlouhodobá výdrž asi není pro mě to nejdůležitější.

Dělaj ty bubny jak s gumovou, tak s polyuretanovou hadicí. Já vím, za pár tisíc to nebude kdoví co. Přesto pokud to někdo máte, prosím o zkušenosti.

elbarto, co myslíš tou kroucenkou? Takovou tu harmoniku co se sama vrací?

t256, ty bubny mají aretaci, stahování by problém nebyl. Není ta gumová hadice moc těžká, když so představíš že bys ji měl třeba na hřebíkovačce a chtěl něco precizně trefit?

Díky

Hans
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

25. 7. 2017, 8:50

To Valik: pod harmonikou si spis predstavuju neco kubickeho tvaru. Myslena byla hadice kroucenka.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 7. 2017, 9:28

blbovzdorná nesmyčkující atd je gumová kyslíková autogenová (modrá)
ověřeno 20 let praxí
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jvalik
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 4. 2016, 6:58
Bydliště: Brno

4. 9. 2017, 6:16

Ahoj,

tak jsem nakonec koupil buben s PU hadicí od Aircraftu. Celkem se to dá, i když zcela bez kroucení to taky není, ale nic tragickýho. Je akorát zajímavý, že se nedá hadice nakroutit tak, aby to nikdy nesmyčkovalo. Asi to nějakou lehkou tvarovou paměť přece jen má.

Ale na to moje domácí šudlání to stačí. Sice by se dal koupit zvlášť buben a na to dát tu autogenovou hadici, ale to bych ji musel bůhví kde shánět...

Takže kdyby to ještě někdo řešil, moje sdělení je, že s PU hadicí se dá žít :-)

Hans
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2017, 7:23

ja mam tenhle https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/ho ... m/p/080072" onclick="window.open(this.href);return false; a to je pecka i ty jejich koncovky sou suprovy
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

4. 9. 2017, 8:13

to co dal odkaz hověz to je asi nejlepší hadice je lehká perfektně ohebná akorát stačí kulička od svářečky a je v tom díra
matroš hadice je polyuretan s textilní výztuží
snad nejshorší jsou modré PVC hadice i od šnajdra prostě PVC pod 10°C tuhne a kolem nuly je to jak kameň
na menším dvouválci mám taky modrou kyslíkovku ta je stará jak hnědé uhlí a dobře ohebná
jinak mám dobré zkušenosti z těmato hadicema už to má silnější stěnu a když nato najaký blb položí paletu s materiálem nic se nestane
https://www.gumex.cz/mp-20-epdm-hadice- ... 48443.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ani po 15-ti letech provozu nikde nepuchří....problém by mohl být u starého kompresoru co plive moc oleje tak by mohla boptnat
toto by měla být podobná hadice jak je odkaz od hověz
https://www.gumex.cz/tubi-air-pu-14354.html#prettyPhoto" onclick="window.open(this.href);return false; je tam dobrá cenovka
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 9. 2017, 10:45

Pouzivam cervenou a 8 baru ji vesele obcas prostreli. Koukam na vyrobce a cervena i modra je stejne na 20 baru. Netusim zda za komancu byla cervena na plyn a mensi tlak nebo proste po 30 letech stari uz ta moje neni uplne svezi :-(
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“