Proč jsou nůžky na plech opačně než všechny ostatní?

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

23. 11. 2017, 12:17

soustružník píše:Často se odstřihuje pásek nebo vystřihuje nějaké kolečko a pod. A právě proto jsou běžnější pravé, protože pokud s nimi stříhá pravák a drží plech levou rukou, má nůžky nad plechem a odstřihovaný pásek mu uhýbá nahoru.
Asi takhle - když jsem si v osmdesátých létech kupoval první nůžky na plech, dostal jsem přibližně tyhle:
Obrázek
Nikdo se neptal, jaké chci, jiné neměli.
No a při obstřihování kolečka jsem se mohl zjevit (kolečko v levé, nůžky v pravé ruce).
Kdybych měl opačné, narazil bych na nějaký problém? Odstřižek by šel prostě dolů a viděl bych "operační pole". Nebo ne?
Stříhám jen občas, takže triky klempířů neznám a moc si to neumím přestavit. A nikdy jsem neměl v ruce jiné nůžky na plech než s břity tak jako na obrázku výše (možná jen shodou okolností).
A vždycky jsem dělal práce typu obstřihnout kolečko, takže u toho vždycky sakruju.
Naposledy upravil(a) bflmpsvz dne 23. 11. 2017, 12:44, celkem upraveno 1 x.
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2017, 12:30

bflmpsvz píše:
Asi takhle - když jsem si v osmdesátých létech kupoval první nůžky na plech, dostal jsem přibližně tyhle:
.
Když sis tenkrát něco kupoval tak nebylo co koupit .Taky jsem v minulé době musel krást imbus šrouby protože se nedaly koupit ,a když jsem chtěl chrommolybdenový trubky na rám tak mi musel vypsat žádanku Svazarm a po letech je odepsat jinak to prostě nešlo .
Když nad tím tak přemýšlím tak je vlastně jasný že rukama moc neděláš (když pominu šrobovák a odizolovací kleště)protože jinak bys nás nepřesvedčoval že ti stačej celej život jen jedny .Už jako kluk jsem dostal k vánocům převodové a vystřihovací :wink: :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

23. 11. 2017, 12:50

Pořád se nějak nedostáváme k podstatě mého původního dotazu: Mám si jako pravák na obstřihování kolečka z plechu koupit nůžky opačné (než ty které jsem tu ukázal na obrázcích), nebo mi něco uniká?
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 11. 2017, 1:25

kup si oboje P a L..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2017, 1:55

bflmpsvz píše:Pořád se nějak nedostáváme k podstatě mého původního dotazu: Mám si jako pravák na obstřihování kolečka z plechu koupit nůžky opačné (než ty které jsem tu ukázal na obrázcích), nebo mi něco uniká?
Ne nekupuj si žádný .Nech si kolečko vystřihnout od někoho kdo to umí .


ps.

Promiň Lify jestli jsem se tě někdy něčím dotknul ,tebe omlouvá mládí a zvídavost .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

23. 11. 2017, 10:26

Zeptal jsem se na něco, co vám přijde triviální - to jsem si dovolil hodně, chápu.

Ale možná se jenom ptám blbě. Zkusím to ještě jednou:
Je správně A) nebo B) ?
A)
zaA.jpg
zaA.jpg (36.96 KiB) Zobrazeno 8573 x
B)
zaB.jpg
zaB.jpg (36.73 KiB) Zobrazeno 8573 x
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2017, 10:44

Tohle je příliš snadný ,praxe bejvá podstatně složitější.Kde vidíš líp na čáru ?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 11. 2017, 7:28

fmodel píše:Tohle je příliš snadný ,praxe bejvá podstatně složitější.Kde vidíš líp na čáru ?
to přece záleží kde má oči :D , jestli stříhá to kolečko nad hlavou nebo pod nohama :D takže stejně musí koupit oboje
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

24. 11. 2017, 12:37

U takhle malého kolečka a s takto vyhnutými nůžkami už těžko soudit, co půjde lépe. Bráno klasicky ja správně A.
V souvislosti s tím mě napadlo, že děda, který léta dělal vzduchotechnickou klempířinu, včetně přechodů průměrů, kolen apod., sobě střechu na barák a sousedům kdeco vůbec levé nůžky neměl.
Já bohužel asi nejsem tak šikovný, protože, ač s plechem dělám jen minimálně, občas levé používám.
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

24. 11. 2017, 2:32

soustružník píše: Bráno klasicky ja správně A. ..
No a proč je správně A)? Mně to připadá strašně nešikovné a jsem schopen křížit ruce, abych na to viděl.
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

24. 11. 2017, 3:03

bflmpsvz píše:
soustružník píše: Bráno klasicky ja správně A. ..
No a proč je správně A)? Mně to připadá strašně nešikovné a jsem schopen křížit ruce, abych na to viděl.
Zkus v tabuli 0,8 plechu (ne papíru nebo co to na fotkách je) vnitřní rádius s oběma např. po směru hodinových ručiček - to myslím, že rozdíl znát bude :wink:
Nemusíš ničit zrovna celou tabuli, může to být i malý zbytek plechu, ale upni si ho, aby sis nemohl pomáhat jeho otáčením.
A propos. Nejsou tyhle nůžky vhodné spíš na přímé stříhání?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

24. 11. 2017, 4:44

Francotirador píše: Zkus v tabuli 0,8 plechu (ne papíru nebo co to na fotkách je) vnitřní rádius s oběma např. po směru hodinových ručiček - to myslím, že rozdíl znát bude :wink:
...
A propos. Nejsou tyhle nůžky vhodné spíš na přímé stříhání?
Jenomže já se neptám na vnitřní rádius. Pro mě za mě si představte místo kolečka čtvereček. Prostě výsledek v levé ruce a proužek odpadu vpravo. Proč A) ?

Co se týče zkoušení, nůžky na plech B) ještě nemám a nikdy jsem je neměl v ruce (fotka je pochopitelně podvrh).
Školní dílny všech škol, moje dílna, dílna v práci - všude jsem potkával jen nůžky na plech typu A). Že se běžně prodávají i opačné, jsem zjistil teprve nedávno.
Naopak, všechny ostatní nůžky jsem vždycky potkával typu B) a donedávna jsem netušil, že se dají sehnat i opačné. Tuhle disproporci jsem si chtěl vyjasnit.

Vnitřní radius v plechu 0,8 bych řezal lupenkovou pilkou. Klempířina není můj obor :)
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

24. 11. 2017, 6:08

Riešiš pi..... Skús nejakú reálnu robotu. Toto sa to dá spraviť obidvomi druhmi nožní. Ale nejaké v vystrihnutie rohu je zložitejšie, ak máš podložený nejaký rámik alebo konštrukciu. Vtedy to pochopíš, prečo treba dva druhy.
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

24. 11. 2017, 7:15

Líbí se mi ,že sis dal práci a nafotil to, to znamená že to opravdu chceš vědět.Obojí lze , ale drtivá většina použije za B , většinou stříháš z pohledové strany tudíž ostrý okraj po střihu bude směřovat dolů za druhý vidíš lépe na střih. Pokud si ovšem pravák , levák by stříhal z druhé strany pravákama :) V praxi je každýmu jedno jak si to stříhal důležitý je výsledek a abys ho pak bez zaváhání zopakoval. Tož abych nekazil tu legraci.
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

24. 11. 2017, 8:03

No tak sláva, pořídím si B). Sice mi pořád není jasné, proč jsem se zatím setkával jen s nůžkama typu A), když "drtivá většina použije B", ale budu doufat, že to je nějaký netechnický důvod, takže mi to může zustat utajeno.
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“