rekuperační jednotka

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

27. 12. 2019, 8:33

Měl jsem dříve plíseň kolem oken a za mrazů se mi u ventilačky za oknem udělal tak silný blok ledu, že zablokoval i venkovní roletu, navíc v místnosti byla hrozná zima. Když venku nefoukal vítr tak i přes tu zimu s vyklopenou ventilačkou byla hladina CO2 při dvou lidech běžně přes 2000ppm (hračka měřák nemusí ukazovat přesně, ale pro porovnání stačí - venku ukazuje 350ppm), takže jsem si z toho odnesl poznatek že vyklopená ventilačka v zimě chladí, ale vpodstatě moc nevětrá.
Experimentálně, dočasně - navždy :-) jsem vyrobil a již 5 zimu používám pro ložnici výměník z Al trubky průměr 80mm strčené v 110mm odpadní rouře v délce asi 5m a na to že jsem opravdu hodně pomalý a líný konstruktér, tak jsem to měl hotové za jeden den kromě děr do zdí a jejich začištění.
Výměník je umístěn pod pod místností a to tak, že vnitřní rourou jde vzduch do místnosti a vnější to fouká ven.
Nemám na tom žádnou tepelnou izolaci a jen někdy se to malinko rosí, nebo omrzne na začátku obnažené Al roury včetně ventilátoru. Nechápu to, ale uvnitř výměníku je sucho. Jakou tepelně výměnnou účinnosti to má nevím, ale jak říkám kamarádům. "i kdyby to žádnou nemělo, tak nemám plíseň kolem oken, mám čistý vzduch, v létě mi tam nelítají komáři a za zavřeným oknem je ticho" Provedl jsem jen velmi amatérské a jistě nepřesné měření. Venku bylo -14C, výstupní mřížka na rouře v místnosti kterou odchází teplý špinavý vzduch měla +19C tedy přibližně stejně jako teplota v místnosti. Vstupní mřížka kterou přichází čistý vzduch zvenčí - tedy přibližně teplota vzduchu vstupujícího do místnosti měla teplotu kolem 0C. Pokud mám výkon ventilátorů nastavený tak, aby proudění vzduchu nebylo moc slyšet udrží se CO2 na 1000ppm.
.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2019, 8:45

Ty teda musíš mít hodně levný zdroj tepla, že provozuješ buď trvale pootevřenou ventilačku (bylo dříve) nebo takový výfuk tepla (je nyní). ;-)
Už naše babičky věděly, že větrat se má krátce a silně. Tedy otevřít dokořán okno (okna) na pár sekund a vyměnit vlhký a vydýchaný vzduch za čerstvý a suchý zvenku. Ale skutečně jen velmi krátce, aby neochladly stěny. V tom teplém vzduchu je toho tepla vázáno málo, takže ztráta je minimální, ale přínos maximální.

Nebyl s tím dlouhodobým větráním ventilačkou problém v tom, že v místnosti byl malý pohyb, takže se vzduch moc nemíchal a těžký CO2 se držel dole, kdežto větral jsi nahoře?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

27. 12. 2019, 9:05

Za sebe můžu říct že se mi investice do rekuperace víc než vyplatila , sice ve starém baráku bylo bourání a rozvod docela opruz , ale výhody jsou jasné .
Celodeně mám nastavené větrání na 30% výkon ventilátorů , pokud stoupne hladina co2 nad nastavenou mez tak se postupně po 1/4 hodině zvyšuje rychlost ventilátorů o 10% , a málokdy jdu nad50% rychlosti .
Pokud se doma vaří nebo smaží tak zapínám 100% což částečně eliminuje ztáty odtahem digestoře což není zanedbatelné -blbec jsem neosadil klapku a když jsem byl na střeše pohnout anténou tak jsem čuměl jak puk kolik tepla mi tam funí . (Klapka už je )
celkově se pohybuju s účinností kolem 88% což není uplně moc , ale za ten stálý přísun čerstvého vzduchu to stojí .
Co mě docela překvapuje je kolik vygeneruju kondenzátu , v tomto počasí mě to dělá víc než litr vody denně ( zrovna dnes mi přetek zásobník :D :D )
A za další v mrazech nelze provozovat bez dodatečného zvlhčování v místnosti - automatiku teď pomalu dokončuju . (budu tam lít vyrobený kondenzát :lol: )
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2019, 9:16

Máš prosím změřenou tepelnou ztrátu baráku za srovnatelných podmínek s běžící a vypnutou rekuperací?
A nezkoušel jsi to porovnat s nárazovým větráním (třeba jednou za hodinu až dvě na pár sekund, vyměnit vzduch)?

To máš starý barák s novými a těsnými okny?
Já když jsem někdy u rodičů, kteří mají ještě klasická komunistická okna, tak ta profukují tak, že celou zimu větrat nemusí. Větrá to samo.

Díky.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

27. 12. 2019, 9:35

Barák je celá zateplený a nová okna .
Během zimy jsem větral snad každou hodinu a stejně ten vzduch nebyl to pravé , na oknech kondenzovala voda .
teď okna nemusím otevřít .
Jak je to ekonomicky výhodnější ti neřeknu - když jsem v mrazech vyvětral tak termostat vždy zareagoval a rozjel se kotel (plyn).
Můj problém je že jsem děsně ulétlej na pachy , prostě potřebuju čerstvý vzduch . žena nic necítí a já už potřebuju větrat .
Teď když něco cítím tak prostě zvýším rychlost výměny a jsem spokojen , jen ještě dořešit to vracení vlhkosti na to jsem taky nějak přecitlivěnej :lol:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2019, 10:45

Jo, tak to jo. Když je to zateplené a s novými okny, tak je třeba tam dostat čerstvý vzduch.
Já jsem nad malou rekuperační jednotkou taky uvažoval, ale nakonec to řeším nárazovým větráním. A funguje to tak dobře, že už asi do té rekuperačky nepůjdu. Představa dělat ty díry do zdí mě docela děsí.

Máš kliku, že ženě pachy nevadí, tak máš možná jen poloviční problém. My to máme doma ještě horší. Já jsem děsně citlivej na biologické pachy (lidi, vaření atd.). Ale absolutně mi nevadí technické pachy (organická rozpouštědla, chlór atd.).
No a žena to má naopak. Biologický smrad prakticky necítí, ale když někde dělám s něčím co produkuje třeba chlór (třeba leptání v kyselině chlorovodíkové, ale o 2 patra jinde), tak ona to pak cítí ještě další týden a je na mě naštvaná.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2019, 7:43

to docela zamrzi, kdyz se nasypou nemaly prachy do zatapleni a pak jsou mokry okna :( ,ja jsem misto zatepleni, dal solarni panely, celou netopnou a dve tretiny topne sezony mam tuv ze slunicka a zbytek dotahnu plynem, tuv poustim do pracky i mycky, spotreba plynu klesla na tolik, ze navratnost investice bude zpet do 7 let, vetrani ted musim taky vyresi, hlavne kvuli novym ekologickym kotlum na tuha paliva, pac ten smrad je strasnej, budu ho muset prat pres aktivni uhli, jinak to nema cenu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

28. 12. 2019, 12:09

Mex píše: 27. 12. 2019, 8:45 Ty teda musíš mít hodně levný zdroj tepla, že provozuješ buď trvale pootevřenou ventilačku (bylo dříve) nebo takový výfuk tepla (je nyní). ;-)
Už naše babičky věděly, že větrat se má krátce a silně. Tedy otevřít dokořán okno (okna) na pár sekund a vyměnit vlhký a vydýchaný vzduch za čerstvý a suchý zvenku. Ale skutečně jen velmi krátce, aby neochladly stěny. V tom teplém vzduchu je toho tepla vázáno málo, takže ztráta je minimální, ale přínos maximální.

Nebyl s tím dlouhodobým větráním ventilačkou problém v tom, že v místnosti byl malý pohyb, takže se vzduch moc nemíchal a těžký CO2 se držel dole, kdežto větral jsi nahoře?
Měřák na CO2 mám asi 1,5m nad zemí a ano neúčinnost větrání oknem je za bezvětří jistě způsobena malým pohybem vzduchu.
S mizernou účinností mého výměníku jsem spokojen, protože nevím jaké teploty bych dosáhl s profi výměníkem :-) Říkal jsem si že když mi na místo -14°C do místnosti šlo 0°C je to pro mě úspěch :-). Bydlení mám 125m2, teplotu mám nastavenou pro různé části dne v každé místnosti jinak - na příklad v obýváku 22,5°C. Topím elektrikou a od léta jsem letos podle čínského elektroměru u kotle protopil 3.450,- což mi nemotivuje k příliš hrdinským rekuperačním výkonům. Mojí motivací je vlhkost, CO2, nebo případně jiné hnusy ve vzduchu třeba z 3D tiskárny. Na laserovou hračku jsem si kromě krabice postavil taky malý výměníček ze dvou trubek pro případ že bych pálil ve velkých mrazech, tak aby mi uvnitř tý bedny nemrzlo. :-)
.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 12. 2019, 12:34

pokud by to někoho zajímalo tak levné a spolehlivé výměníky na stavbu rekuperace mají tady:
https://www.rekupex.cz/19-plastove-vymeniky
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 1:01

filla píše: 28. 12. 2019, 7:43 ... ja jsem misto zatepleni, dal solarni panely, celou netopnou a dve tretiny topne sezony mam tuv ze slunicka a zbytek dotahnu plynem, tuv poustim do pracky i mycky, spotreba plynu klesla na tolik, ze navratnost investice bude zpet do 7 let ...
Termický solár je můj vlhkej sen.
To sis dělal z nějakých základních materiálů sám, nebo z kupovaných kolektorů sám nebo sis to nechal udělat na klíč?
Kolektory vakuové? Klesne Ti někdy teplota teplonosného média pod nulu?
Jak velký máš zásobník? A máš ho ve vytápěné místnosti nebo někde na studené půdě?
Máš prosím změřeno jaký výkon Ti to dá v létě a jaký teď?
A jak řešíš letní přebytky? Zakrytováním? Mám pocit, že bazén jsem u Tebe neviděl.
Na kolik Tě to vyšlo?
Promiň smršť dotazů.
Díky.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 1:16

packa píše: 28. 12. 2019, 12:34 pokud by to někoho zajímalo tak levné a spolehlivé výměníky na stavbu rekuperace mají tady:
https://www.rekupex.cz/19-plastove-vymeniky
Ty sis to stavěl z něčeho podobného nebo jsi koupil nějaké hotové kompletní řešení?
Ty výměníky mají bezvadnou cenu, a to i v tom opláštěném provedení.
Jenže kam s tím? Jak jsi to prosím řešil v hotovém baráku? Kam jsi to umístil?
Ono by mělo být asi sání a výfuk někde jinde, ne? Mám pocit, že v místnosti se odsávání dává nahoru v výfuk dole. Aspoň tak mi to kdysi povídal nějaký obchodník na nějaké výstavě. Skoro by mi ale přišlo lepší to dát naopak. Vytáhnout chladnější vzduch s větším množstvím CO2 od podlahy a naopak výfukem stlačit teplý vzduch od stropu dolů.
Díky.
X-Men
Příspěvky: 57
Registrován: 16. 12. 2019, 10:58

28. 12. 2019, 1:45

Máme také bohužel nucené větrání.
Proč píší buhužel? Na to by si měli dát všichni pozor! Třeba se to týká i vás!
Před 25lety dostalo naše velké byt.družstvo nějakou dotaci na přeměření výskytu radonu ve všech svých objektech : bytových domů , bytů, domků.
Výsledek byl katastrofální. Velká část těchto objektů byla postavena 70,80 léta.
Jako materiál byly při výstavbě tenkrát často použity škvárobetonové panely,škvárobetonové tvárnice nebo plynosilikátové bloky,
V každé místnosti ,v každém bytě bylo provedeno dlouhodobé certifikované měření.
Výsledky byli naprosto katastrofální.!
Všude ,kde byli použitý tyto stavební materiály byla naměřena radiace
Na každou místnost v bytě máme vystaven certifikovaný protokol s hodnotou radiace v Becquerelech
Někde byli hodnoty radiace tak vysoké, že na zeď umístili olověné pláty
Je to tragédie. Všude v těch radioaktivních bytech proto udělali výkonné nucené větrání do každé místnosti.
Tím ta radiace poklesla na přijatelné hodnoty.
Ty byty se ale těžko vytápí neustále se větrá a žít někde,kde víte a máte to doloženo, že je radiace také není moc veselé.
Já jen že možná i vy ,kdo máte doma použity tyto stavební materiály můžete mít radiaci , jak my!
Třeba tato informace někomu pomůže
Avia fnc25, S32
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 2:23

To je docela zajímavé.
Opakoval někdo to měření někdy teď?
Pokud si správně pamatuju ze školy, tak Radon vzniká primárně přeměnou Radia, přičemž poločas přeměny toho nejvýznamnějšího izotopu Radia je někde kolem 6 let. Radium samo vzniklo zřejmě přeměnou Uranu, takže jeho množství v těch stavebních materiálech už bude s časem jen klesat. To je rozdíl oproti tomu, když tam někomu Radon leze z podloží, kde to časem prakticky neklesá, protože Uran a Thorium to pořád živí.
Pokud jste to měřili před 25 lety, tak dneska už to bude po nějakých dalších 4 poločasech přeměny, takže už by toho Radia (a tedy i Radonu) mělo být tak jen nějakých 5-6% z toho, co tam bylo dřív.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 12. 2019, 2:26

Mex píše: 28. 12. 2019, 1:16
packa píše: 28. 12. 2019, 12:34 pokud by to někoho zajímalo tak levné a spolehlivé výměníky na stavbu rekuperace mají tady:
https://www.rekupex.cz/19-plastove-vymeniky
Ty sis to stavěl z něčeho podobného nebo jsi koupil nějaké hotové kompletní řešení?
Ty výměníky mají bezvadnou cenu, a to i v tom opláštěném provedení.
Jenže kam s tím? Jak jsi to prosím řešil v hotovém baráku? Kam jsi to umístil?
Ono by mělo být asi sání a výfuk někde jinde, ne? Mám pocit, že v místnosti se odsávání dává nahoru v výfuk dole. Aspoň tak mi to kdysi povídal nějaký obchodník na nějaké výstavě. Skoro by mi ale přišlo lepší to dát naopak. Vytáhnout chladnější vzduch s větším množstvím CO2 od podlahy a naopak výfukem stlačit teplý vzduch od stropu dolů.
Díky.
Rekuperaci jsem si stavěl , výměníkmám od nich .
ventilátory dají 600m3 / hod .
rozvod byl docela oříšek - právě ta zástavba do starého domu .
umístil jsem jednotku nad odpočívadlem do sklepa - vyšlo to pozičně nejlíp - v pravo je okno ven takže sání a výfuk jehned nad tím okénkem .
Přívod a odvod vzduchu do místností není idealní- mám velký obývák spojený s kuchyní - takže saju vzduch pod stropem v kuchyni a vracím jej na dvě místa v obýváku - ve zdi pod stropem a aby nevznikal cítitelný průvan tak vracím vzduch přez mřížky se šikmími žebry a to tak že mají žebra naklopený do strany a né dolu . není to idealní ale stačí to .

v jednotce jsou 4 tepl čidla kde měřím teploty ve všech 4 bodech výměníku . další teplotní čidlo mám za sací mřížkou z místnosti a tam i měřím hodnotu co2. Další čidlo co2 mám venku - kdyby zas nějakýsosed pálil mrtvoly tak se rekuperace odstaví.
ovládání mám přez esp32 a webové rozhraní .
fotka je kdy ještě nebyla jednotka odizolovaná - přišla celá vylepit izolační hmotou s kovovou folii .
20190126_160259.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 12. 2019, 2:43

jinak ktomu radonu - taky mi to začlo hlodat hlavou - nejhorší to je když se právě utěsní starý barák .
Tak jsem googlil až jsem dopátral že se dá bez platně objednat měřiče radonu - kde ti po vyplnění formuláře zašlou dve plastové pixly které si doma umístíš a po roce nebo během topné sezony po dvou měsících pošleš zpět a oni ti pošlou výsledky . a dělají i rozbor vody ze studny .- taky zdarma .
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“