rekuperační jednotka

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2019, 2:45

Mex píše: 28. 12. 2019, 1:01
filla píše: 28. 12. 2019, 7:43 ... ja jsem misto zatepleni, dal solarni panely, celou netopnou a dve tretiny topne sezony mam tuv ze slunicka a zbytek dotahnu plynem, tuv poustim do pracky i mycky, spotreba plynu klesla na tolik, ze navratnost investice bude zpet do 7 let ...
Termický solár je můj vlhkej sen.
To sis dělal z nějakých základních materiálů sám, nebo z kupovaných kolektorů sám nebo sis to nechal udělat na klíč?
Kolektory vakuové? Klesne Ti někdy teplota teplonosného média pod nulu?
Jak velký máš zásobník? A máš ho ve vytápěné místnosti nebo někde na studené půdě?
Máš prosím změřeno jaký výkon Ti to dá v létě a jaký teď?
A jak řešíš letní přebytky? Zakrytováním? Mám pocit, že bazén jsem u Tebe neviděl.
Na kolik Tě to vyšlo?
Promiň smršť dotazů.
Díky.
ted mam na strese 8m2 vakua, v baraku 350l zasobnik, ktery je nahrivan solarem + plynem z nej tv do radiatoru, k tomu jeste samostatny 100l bojler na tuv napojeny na zasobnik tv + kotel, na panelech je v noci normalne minus, kdyz se panely prehreji, vyrobi paru a obem navic pobere expanze, od dubna do zari je teppa voda vzdy, zbytek kombinace v ruznem pomeru, napr dnes bylo na panelech 61st. delal jsem to sam, ale nejhorsi je vyladit rizeni, kdy brat z panelu, kdy uz ne a to v zavislosti na venkovni teplote, hystereze teploty v zasobnicich, co nejmensi pocet cyklu kotle, maximalnim vyuzivanim tv klesne krom plynu i elektrika, srandicka za 80k, z cehoz polovina je kosmetika, cerpadla, ventily, serva....
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 2:56

Díky za fotky a za popis. Když to tak čtu tak skoro dostávám chuť to nakonec přece jenom nějak udělat. Mám v kuchyni (kde bych to především chtěl aplikovat) dost vysoký strop, tak bych to teoreticky mohl okapotovat sádrošem a hodit to pod ten strop.
Co jsi prosím použil za čidla CO2? Ono měřit CO2 zase není taková sranda (na rozdíl třeba od CO). Tak jestli ta čidla třeba nekecají.

K tomu Radonu: utěsněný starý barák je samozřejmě na chytání Radonu náchylnější (nemá-li dobře udělané izolace zespodu), ale hlavně musíš ten Radon v podloží vůbec mít. Jsou dostupné Radonové mapy, kde je zmapována intenzita výskytu. Nejhorší je to na žulovém podloži, proto třeba Liberecko/Jablonecko tam toho má spoustu.
Ten tip na měření Radonu je hodně zajímavý, díky za něho.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 12. 2019, 3:04

tady mám nějaké kontakty z emailové komunikace k tomu radonu : > -------- Přeposlaná zpráva --------
> Předmět: FW: Dotaz z kontaktního formuláře radonovyprogram.cz
> Datum: Thu, 14 Nov 2019 08:57:17 +0000
> Od: Berčíková Marcela <Marcela.Bercikova@sujb.cz>
> Komu: Radon (radon@suro.cz) <radon@suro.cz>
>
>
>
> *From:*Radonovy program <noreply@radonovyprogram.cz>
> *Sent:* Thursday, November 14, 2019 9:54 AM
> *To:* Berčíková Marcela <Marcela.Bercikova@sujb.cz>
> *Subject:* Dotaz z kontaktního formuláře radonovyprogram.cz
>

a co2 měřím : https://www.laskarduino.cz/senzor-kvali ... gIbV_D_BwE
a myslím si že je docela přesný - teda nevím jestly když ukazuje 600ppm tak je to přesně 600 , ale je podle něj vidět jak kvalita vzduchu klesá a stoupá podle počtu lidí a rychlosti větrání .
samo že jejmám za z´třetinu z ali .
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 3:05

filla píše: 28. 12. 2019, 2:45 ted mam na strese 8m2 vakua, v baraku 350l zasobnik, ktery je nahrivan solarem + plynem z nej tv do radiatoru, k tomu jeste samostatny 100l bojler na tuv napojeny na zasobnik tv + kotel, na panelech je v noci normalne minus, kdyz se panely prehreji, vyrobi paru a obem navic pobere expanze, od dubna do zari je teppa voda vzdy, zbytek kombinace v ruznem pomeru, napr dnes bylo na panelech 61st. delal jsem to sam, ale nejhorsi je vyladit rizeni, kdy brat z panelu, kdy uz ne a to v zavislosti na venkovni teplote, hystereze teploty v zasobnicich, co nejmensi pocet cyklu kotle, maximalnim vyuzivanim tv klesne krom plynu i elektrika, srandicka za 80k, z cehoz polovina je kosmetika, cerpadla, ventily, serva....
Díky za info.
8 m2 je už teda docela síla.
Překvapily mě 2 věci - jednak že teplota média jde v noci pod nulu. Myslel jsem, že ta izolace podtlakem/vakuem je natolik dobrá, že tak nízko nepůjde. A hlavně pak to, tak nevzrušeně mluvíš o ohřevu vodu až do skupenství páry. Toho bych se teda docela bál. Kdybych něco takové na střeše měl, tak bych asi v létě řešil částečný zákryt panelů.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 3:07

packa píše: 28. 12. 2019, 3:04 tady mám nějaké kontakty z emailové komunikace k tomu radonu : > -------- Přeposlaná zpráva --------
...
a co2 měřím : https://www.laskarduino.cz/senzor-kvali ... gIbV_D_BwE
Děkuji za oboje.
X-Men
Příspěvky: 57
Registrován: 16. 12. 2019, 10:58

28. 12. 2019, 3:15

Závěrem
Každý musí někde bydlet.
Pokud uvažujete o koupi staršího domu ,bytu
Tak po našich zkušenostech si nechte přeměřit radiaci.
Kdoví ,z čeho byli postavený.
Vyplatí se to.
Avia fnc25, S32
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 12. 2019, 3:16

Mex píše: 28. 12. 2019, 2:56 Díky za fotky a za popis. Když to tak čtu tak skoro dostávám chuť to nakonec přece jenom nějak udělat. Mám v kuchyni (kde bych to především chtěl aplikovat) dost vysoký strop, tak bych to teoreticky mohl okapotovat sádrošem a hodit to pod ten strop.
jednotku (vrtule) do obytného prostoru nedávej, je to trochu hlučné - a i za jednotku se dávají tlumiče hluku a ne jen holá trubka.
vzduchotechnika je velká - zmenšení zvyšuje rychlost proudění, tím dynamický odpor, tím výkon/spotřebu vrtulí a tím hluk ...
myslím že to počítají někde na 4m/s v trubkách a větrání je 0,5 - xx objemu prostoru za hodinu.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2019, 3:24

Mex píše: 28. 12. 2019, 3:05
filla píše: 28. 12. 2019, 2:45 ted mam na strese 8m2 vakua, v baraku 350l zasobnik, ktery je nahrivan solarem + plynem z nej tv do radiatoru, k tomu jeste samostatny 100l bojler na tuv napojeny na zasobnik tv + kotel, na panelech je v noci normalne minus, kdyz se panely prehreji, vyrobi paru a obem navic pobere expanze, od dubna do zari je teppa voda vzdy, zbytek kombinace v ruznem pomeru, napr dnes bylo na panelech 61st. delal jsem to sam, ale nejhorsi je vyladit rizeni, kdy brat z panelu, kdy uz ne a to v zavislosti na venkovni teplote, hystereze teploty v zasobnicich, co nejmensi pocet cyklu kotle, maximalnim vyuzivanim tv klesne krom plynu i elektrika, srandicka za 80k, z cehoz polovina je kosmetika, cerpadla, ventily, serva....
Díky za info.
8 m2 je už teda docela síla.
Překvapily mě 2 věci - jednak že teplota média jde v noci pod nulu. Myslel jsem, že ta izolace podtlakem/vakuem je natolik dobrá, že tak nízko nepůjde. A hlavně pak to, tak nevzrušeně mluvíš o ohřevu vodu až do skupenství páry. Toho bych se teda docela bál. Kdybych něco takové na střeše měl, tak bych asi v létě řešil částečný zákryt panelů.
neni se ceho bat, zaklad je pocitat a merit, solarni system je uzavreny okruh, takze kdyz v tom okruhu budes mit natlakovano 30l kapaliny za "studena" tak das expanxi 40l a s jistotou se ti tam ta kapalina premenena paru vejde, po schladnuti mas opet kapalinu, mam nastaveno, ze nad 80st. se vypne cerpadlo, aby nebezelo na sucho, puvodne jsem chtel panely delat, ale pak se mi naskytla koupe za cenu vyroby, ja neverim, ze tam to vakum bude na furt

vetsi strach bych mel z fotovoltaliky, protoze barak pod proudem se nehasi a hasic tam nevleze a plaminek ma hodne uv zareni
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 3:43

filla píše: 28. 12. 2019, 3:24 neni se ceho bat, zaklad je pocitat a merit, solarni system je uzavreny okruh, takze kdyz v tom okruhu budes mit natlakovano 30l kapaliny za "studena" tak das expanxi 40l a s jistotou se ti tam ta kapalina premenena paru vejde, po schladnuti mas opet kapalinu, mam nastaveno, ze nad 80st. se vypne cerpadlo, aby nebezelo na sucho, puvodne jsem chtel panely delat, ale pak se mi naskytla koupe za cenu vyroby, ja neverim, ze tam to vakum bude na furt

vetsi strach bych mel z fotovoltaliky, protoze barak pod proudem se nehasi a hasic tam nevleze a plaminek ma hodne uv zareni
Tak teď čumím jak puk. Asi jsem to blbě pochopil.
Ze 30l kapaliny přece (podle teploty) udělám až několik kubíků páry. To přece žádná 40l expanzka nemůže pochytat.

Pro změnu se nebojím elektrických solárů. Tu případnou obavu hasičů z hašení moc nechápu. Na tom soláru je nějaké trochu vyšší napětí jenom na konci u měniče, kde se to posčítá. Navíc jen v případě, že se ten systém nerozpadne na jednotlivé ostrovy, ať už záměrně nějakým jištěním nebo prohořením kabelů. Kromě toho když hoří, tak je všude spousta kouře a tepla, a oboje významně snižuje výkon soláru. No a hlavně i za plného chodu tam žádné děsné napětí není, a ta hasicí voda zase tak ideální vodič není. Navíc bych už skoro čekal, že by dneska hadice mohly mít kovové uzemňovací opletení.
Hasit rozvodnu 22kV pod napětím - tak z toho bych bobky určitě měl. Ale hasit nějaký solár, kde je proti zemi nějakých 200-300V, tak z toho bych se zřejmě hrůzou neosypal.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 3:48

chb píše: 28. 12. 2019, 3:16 jednotku (vrtule) do obytného prostoru nedávej, je to trochu hlučné - a i za jednotku se dávají tlumiče hluku a ne jen holá trubka.
vzduchotechnika je velká - zmenšení zvyšuje rychlost proudění, tím dynamický odpor, tím výkon/spotřebu vrtulí a tím hluk ...
myslím že to počítají někde na 4m/s v trubkách a větrání je 0,5 - xx objemu prostoru za hodinu.
No jo, ale kde to místo vzít a nekrást? Když jsem na to před 15 lety nemyslel (když jsem to stavěl), tak teď už je to horší.

Ale našel jsem docela pěkné místo ve špajzu (zděná komora). Dokonce už tam jsou o výdechy ven, původně určené k odvětrávání. Takže rachotící bedna bude přece jen trochu odstíněná, a do tenkých stěn směrem do kuchyně díry nadělám snadno. I elektrika tam je dotažená.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2019, 3:54

para se zacne tvorit v panelech, v nich je asi 15% celkoveho obemu, kdyz vypnes cerpadlo, tak se para vytvori jen v panelech a vytlaci zbylou kapalinu do expanze, uvolnene potrubi je pak vyplneno parou
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 4:12

filla píše: 28. 12. 2019, 3:54 para se zacne tvorit v panelech, v nich je asi 15% celkoveho obemu, kdyz vypnes cerpadlo, tak se para vytvori jen v panelech a vytlaci zbylou kapalinu do expanze, uvolnene potrubi je pak vyplneno parou
No a tlak té páry dál s teplotou nestoupá? Kam se poděje ta další tepelná energie, která tam pořád přibývá?
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 12. 2019, 4:34

Mex píše: 28. 12. 2019, 4:12
filla píše: 28. 12. 2019, 3:54 para se zacne tvorit v panelech, v nich je asi 15% celkoveho obemu, kdyz vypnes cerpadlo, tak se para vytvori jen v panelech a vytlaci zbylou kapalinu do expanze, uvolnene potrubi je pak vyplneno parou
No a tlak té páry dál s teplotou nestoupá? Kam se poděje ta další tepelná energie, která tam pořád přibývá?
jednou mi někdo na nějaké výstavě vysvětloval, že v okamžiku kdy se kapalina v panelech odpaří tak to přestane cirkulovat a tím už další teplo do systému nepřibývá, tj. nestoupá teplota v akumulační nádrži
jen do nějaké meze stoupá teplota v panelech
a protože ty jsou už naplněny jen parou, tak už tam nestoupá nijak výrazně ani tlak
svého druhu samoregulace, fígl je prý ve vlastnostech té speciální (jaké jiné :D ) teplonosné solární kapaliny
podrobněji jsem se tím nezabýval
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2019, 4:46

neco jsem se s parou nablbnul takze i kdyby to byla obyc voda
proste se odpari
v pripade ze se sama gravitacne nedoplni nova do kolektoru tak uz se vic odparovat nebude protoze v plynnem skupenstvi uz se tolik nerozepne (predpokladam otevreny system kde neni problem se vzniklym pretlakem)
kolektory asi snesou teplotu daleko vyssi nez je bod varu media takze se taky nic vic nestane

do jake pozice se dava ta nadrz?
nad? pod?
jak jsou tvarovane trubky?

to by napovedelo vice
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 12. 2019, 5:03

Mex píše: 28. 12. 2019, 2:23 To je docela zajímavé.
Opakoval někdo to měření někdy teď?
Pokud si správně pamatuju ze školy, tak Radon vzniká primárně přeměnou Radia, přičemž poločas přeměny toho nejvýznamnějšího izotopu Radia je někde kolem 6 let. Radium samo vzniklo zřejmě přeměnou Uranu, takže jeho množství v těch stavebních materiálech už bude s časem jen klesat. To je rozdíl oproti tomu, když tam někomu Radon leze z podloží, kde to časem prakticky neklesá, protože Uran a Thorium to pořád živí.
Pokud jste to měřili před 25 lety, tak dneska už to bude po nějakých dalších 4 poločasech přeměny, takže už by toho Radia (a tedy i Radonu) mělo být tak jen nějakých 5-6% z toho, co tam bylo dřív.
No, a kde se nějaký ten izotop v tom materiálu vzal?
nikdo ho tam nepřidal, takže je tam od přírody, tj. bude se rozpadávat ( a zářit a přeměňovat se na radon) stejně jako v zemi, a tam už to dělá docela dlouho
tj. aktivita těch panelů tímto způsobem nepoklesne
tady u nás se ty radioaktivní panely dělaly v panelárně v Rynholci ze škváry-popela z vyhořelé haldy po těžbě uhlí
dělala se z toho mj. stavebnice typizovaného RD, takové kostky s plochou střechou, v 70" to bylo hodně populární
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“