Krbová kamna

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
X-Men
Příspěvky: 57
Registrován: 16. 12. 2019, 10:58

28. 12. 2019, 10:36

Zajímavé opravdu
Jen bych chtěl dát takový postřeh k té bezpečnostní smyčce.
Nedávno se velká část firmy přestěhovala. Klesla nám spotřeba všech energií.
Za měsíc tam byli z ČEZu na kontrole
O týden déle přijeli plynaři
Samozřejmě vše se vysvětlilo vše preplombovali.
Nakonec za další týden vodáci a to bylo zajímavé
Šéf vodáků ,co přijel na kontrolu ,když zjistil že je vše v pořádku si dal kafe a rozpovídal se
Mají teď strašný problém čím dál více volají lidé kvůli desetitisícovym doplatkům , za vodu
A on to musí na místě u zákazníků řešit.
Příčina je , že se rozbije termostatická hlavice bezpečnostní vodní smyčky kotle, krbové vlozky
Voda nepozorovaně odtéká dny ,týdny, měsíce do odpadu.
Ten vodák byl slušný. Povídá vždy se těch lidí zeptám ,kam ta voda odtékala. Když mi odpovědí, že do septiku, na zahradu tak jim můžu odpustit stočné a zaplatí půlku.
Jak mi však odpoví,že voda odtékala do odpadu, tak mají smůlu a napočítáme jim to celé.
Tak pozor jak odpovíte, až se vás budou ,na tu vodu ptát. Dá se dost ušetřit :-).
Avia fnc25, S32
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 10:39

tumlik píše: 28. 12. 2019, 10:00
Huh! Dal jsi do toho teda fest úsilí i peněz. Díky za obšírný post.
Takhle komplexní řešení (s akumulační nádrží) je pro mě asi nedosažitelné, to bych musel rozmlátit barák opravdu hodně. A na to asi nemám sílu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 11:48

elbarto píše: 28. 12. 2019, 10:16
Díky za obsáhlý post.
Nerozumím tomu vlivu externího vstupu vzduchu a zanášení komína. (prosím nijak to nezpochybňuju, jen nerozumím)
Jen jestli mluvíme o tom samém: mám na mysli to, že je vstup vzduchu vytažený trubkou ven z baráku. Takže rozdíl je snad jen v tom, že kamna nežerou vzduch z místnosti, ale táhnou si ho zvenku. Ale kromě teploty toho vzduchu (a tady případně trochu i vlhkosti) v tom pro kamna a spalovací proces není rozdíl, ne?

Blbé je, že všichni píšete o nějakém dochlazovacím a pak i havarijním systému jako o nezbytné věci. Ale tohle já nejsem schopný realizovat. Potřebuju to zakomponovat do stávajícího obýváku. A tam samozřejmě žádnou vodu a odpad dotažené nemám. Jsem rád, že je aspoň celkem blízko nejbližší radiátor, odkud se můžu dostat do topného kruhu.
Takže to musím řešit jen nějakou UPS, vyškolením obsluhy a intenzivním modlením-se. Možná by bylo dobré udělat možnost přemostění čerpadla, aby se v katastrofálním případě dalo využít aspoň slabého konvekčního proudění (nad tím obývákem je ještě další patro).

Dost mě překvapil Tvůj zásadní odsudek dodatečného vzduchového výměníku na komínové trubce. Z praktických zkušeností s topením v klasických kamnech vždy nejvíc topí komínová roura. Píšeš, že pak udělám saunu. Ale běžná kamna asi neumí rozdělit poměr výkonu do vody a do vzduchu. Takže když to nevyzáří ten výměník na komínové trubce, tak to teplo prostě pustíš do komína? Není to škoda?
Díky.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 12. 2019, 11:58

tumlik píše: 28. 12. 2019, 10:29
Mex píše: 28. 12. 2019, 10:22
chb píše: 28. 12. 2019, 8:58
Já to chci jenom jako doplňkové topení a jako "náladovku". Na rutinní topení mám kondenzační plynový kotel.
Takže nějaký automatický a dálkově ovladatelný systém nepotřebuji.
Když už budu topit, tak si to chci užít. Když přijedu k rodičům (teda teď už jenom k mámě), tak první co udělám je, že zatopím v krbu. A život je hned hezčí.
no tak pokud to má být jen náladovka, tak podle mě nemá vůbec smysl při tomhto požadovaném výkonu vůbec uvažovat o výměníku
Přece jen bych chtěl i tu funkci doplňkového topení, nejen tu náladovku.
Celý barák má ztrátu nějakých 3-5kW, tak ten výměník 5-8kW pro krátkodobý provoz mi přijde tak akorát. Zatopit večer na 2 hodiny, akumulaci musí vyřešit jen voda v topení a ohřáté stěny.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

29. 12. 2019, 2:53

Mex píše: 28. 12. 2019, 10:15
Nepříjemné je to info o nepoužitelnosti štěpky.
Takže pro případné zužitkování různého drobného odpadu (tenké větve) by to místo štěpky asi chtělo nějaký lis na brikety.

Trochu jsem to nepochopil to, že "špalíkovač je docela investice".
Tak mi není jasné, jestli pod pojmem "špalík" myslíme to samé. Tj. poleno nebo rozštípnuté poleno,
Terminologie asi není jednotná.
Kusové dřevo je to co zpracuješ pilou / sekerou / štípačem. Tedy polena, polínka.


Špalíky jsou "nasříhané" kousky větví, tenčích kmínků atd. Velikost někde mezi jablkem a vlašským ořechem. viz. obr.
Výstřižek.PNG

Štěpka je od velikosti toho vlašského ořechu dolu.
Výstřižek.PNG
Slušná špalíkovačka /// špalíkovač ??? /// stojí tak od 20k výše. Na nějaký jarní úklid zahrady se je asi vyplatí půjčit. Automatické přikládání špalíků je asi v rámci domácnosti technicky neřešitelné. Bylo by to brutálně robusní.

Štěpkování sice sežere víc energie při zpracování dřevní hmoty, ale umožňuje automatické přikládání a velkokapacitní zásobníky realizovat i v rámci domácnosti. Dává smysl jako hlavní topný systém.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

29. 12. 2019, 3:09

Mex píše: 28. 12. 2019, 11:48
Nerozumím tomu vlivu externího vstupu vzduchu a zanášení komína. (prosím nijak to nezpochybňuju, jen nerozumím)
Jen jestli mluvíme o tom samém: mám na mysli to, že je vstup vzduchu vytažený trubkou ven z baráku. Takže rozdíl je snad jen v tom, že kamna nežerou vzduch z místnosti, ale táhnou si ho zvenku. Ale kromě teploty toho vzduchu (a tady případně trochu i vlhkosti) v tom pro kamna a spalovací proces není rozdíl, ne?


Dost mě překvapil Tvůj zásadní odsudek dodatečného vzduchového výměníku na komínové trubce. Z praktických zkušeností s topením v klasických kamnech vždy nejvíc topí komínová roura. Píšeš, že pak udělám saunu. Ale běžná kamna asi neumí rozdělit poměr výkonu do vody a do vzduchu. Takže když to nevyzáří ten výměník na komínové trubce, tak to teplo prostě pustíš do komína? Není to škoda?
Díky.
U toho externího vzduchu jde patrně o to, že dnešní stavby jsou dost "utěsněné" a případě absence externího přívodu vzduchu se v místnosti vytvoří mírný podtlak a kamna přestanou správně hořet . Rozhodně bych o tom uvažoval. Doporučuji na vstup dát mřížku, jinak tam mají tendenci hnízdit ptáčci.

Pokud je teplovzdušný výměník správně navržen, je to jednoduché / levné / řešení které zvýší efektivitu topení. Docela nevýhoda je, že když se déle netopí tak se na tom výměníku usadí prach a ten potom shoří. V první chvíli je z toho smrádeček. To ale platí o krbovkách a vložkách krbů obecně.
Fifík
Příspěvky: 692
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

29. 12. 2019, 8:37

Přilepím se s dotazem. Mám taky jako primár kondenzační kotel a krom toho ještě krbovku. Zatím mám jen koupený komín a zbytek právě rozvažuji. Určitě chci krbovou vložku elegantně do zástavby.
Vzhledem k lehce alergické manželce asi nechci teplovzdušný výměník, který z logiky věci roztáčí a vysušuje velký objem vzduchu se vším bordelem v hlavní topné místnosti. Vodní výměník na doporučení topenářů taky nechci.
Zaujalo mě při brouzdání po internetech zabudovaná teplovzdušná krbovka, vnitřek obestavby nacpaný šamotovýma cihlama a prezentují to jako v podstatě akumulační zdroj tepla. Něco takového by se mi líbilo. Jednou za den natopit, nabít akumulaci a víc se o to nestarat. Místo pro krb mám celkem inteligentně uprostřed domu, takže distribuce by byla dobrá a mám k tomu přivedený i "tunel" pro bezbordelnou dopravu dřeva aby nevznikaly rozvodové stavy při troše kůry na podlaze.
Máte někdo zkušenost s něčím podobným? Nebo i jen teoreticky může to rozumně fungovat?
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

29. 12. 2019, 8:46

V roce 2005 jsem postavil krb jako doplněk k ústřednímu topení, použil jsem krbovou vložku Blanzek 600 o výkonu 8 kW. Na kouřovod jsem dal půlmetrový kus s žebrováním. Dům má tři podlaží (suterén, přízemí a patro). Rozměry domu cca 11x8 m, řadovka. Krb je v přízemí (ve vstupní hale), celé přízemí je jedna velká propojená místnost, schody do patra jsou otevřené. Do obýváku je z vnitřní obestavby prosekaný průduch o rozměrech cca 30x20 cm. Na tomto průduchu nesmí být v topné sezóně mřížka, jinak to k vytopení vedlejší místnosti nestačí, i když je to otevřený prostor. Do dvou horních místností vedou teplovzdušné rozvody bez nucené ventilace (spiro hadice 125cm). Zbytek patra je vytápěný přes schodiště. První rok se topilo v součinnosti s plynovým ústředním topením, další roky se topí pouze krbem, na přízemí a patro to stačí. Externí přívod vzduchu je nachystaný, ale není zapojený, dům je velký a tak je potřebný vzduch nasávaný kde se dá.
Před stavbou krbu byly velké problémy s kondenzací vody na oknech, dnes žádné problémy nejsou, špatný vzduch z domu je spalován krbem a krb tak slouží jako "rekuperace" vzduchu. Nevím, jestli by po doplnění externího přívodu vzduchu ke krbu problémy s kondenzací znovu nezačaly, protože krb by spaloval primárně externí vzduch.
Topí se smrkovým dřevem, když teploty klesnou pod cca -10°C začíná se přidávat dubové. Dubové dřevo beru z místní firmy, kde vyrábí spárovky a prodávají zbytky - špalíky 5x5 cm o různých délkách.
Obrázek
Přílohy
Obraz0008.jpg
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

29. 12. 2019, 8:58

My jsme kachlové krbové kamna taky pořizovali jako náladovku a na podzimní plus záložní topení.
Ale je to drahá náladovka, minimálně 25 000Kč komín, 25 000Kč kamna s kouřovody, dlažba pod kamny, externí vzduch, revize.
To snad vyjde levněji si pravidelně zavolat striptérku na zahřátí.
A takové ty složité kombinace vše v jednom krb+kotel+aku nedejbože + solár či TČ, to vůbec neuznávám. Stojí to šílené peníze, návratnost daleko.
A aby to bylo levnější, musel by si to člověk vybudovat celé sám, ale pak stačí, jak skončí v nemocnici a manželka připadnou závadu nespraví, topenář (jestli vůbec na servis sežene) uteče.
Pokud to zbuduje firma, je cena 2x, firma časem krachne a servis taky nebude.
U novostavby/rekonstrukce bych volil jednoduché řešení jako elektrické rohože nebo podlahovka a elektrokotel. Pokud je přísun dřeva, obyčejný levný atmos kotel + akumulačka, žádné kombinace, jen typické zapojení.
No ale pokud někdo neví co s penězi, tak proč ne 🙂
MAS FU2A, TOS SM16A
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2019, 8:58

Mex píše: 28. 12. 2019, 10:39
tumlik píše: 28. 12. 2019, 10:00
Huh! Dal jsi do toho teda fest úsilí i peněz. Díky za obšírný post.
Takhle komplexní řešení (s akumulační nádrží) je pro mě asi nedosažitelné, to bych musel rozmlátit barák opravdu hodně. A na to asi nemám sílu.
pravda, každopádně zapomněl jsem ještě na komín včetně revizí a napojení za 35k a obohacená voda fernoxem do celého systému za 10k :D :D, když k tomu připočtu ještě dřevníky, tak jsem na 200 tyčkách jen za tuhle legraci a přitom to začínalo docela nevinně a spousty věcí kolem toho jsem si dělal sám :wink:

ad CPV: přívod vzduchu je jak už tady někdo psal ideálně z venku právě proto, aby ti to při utěsněném baráku a kupříkladu zapnutém odsavači, odvětrání neotočilo tah u kamen pokud ten vzduch budou brát jen z baráku. Možnost automatického provozu krbu s chytrou regulací, umožňuje regulaci poznat stav, kdy už se v krbu netopí a ta uzavírá servoklapku CPV takže ti nevytahuje komín teplo ze sklepa, případně při přívodu z venku pak systémem ejektoru i z baráku pokud netopíš, protože ta vložka málokdy je vzduchotěsná a nějaké to procento si bere i zevnitř :wink: Pokud je ten minimální podtlak 12 kPa na komínu, tak to táhne opravdu pěkně, což poznáš na vstupu CPV :wink:

Jinak právě u výběru té vložky pak poznáš zač je toho koruna, ty vložky s CPV už jsou o dost dražší, pak možnost výstelky a tím větší akumulace tepla směrem do výměníku a nebo nevýstelky a tím většímu přestupu tepla konvekcí do prostoru a méně do vody, možnost regulace při roztápění atd. u těch teplovodních vložek je poměr předaného výkonu voda/prostor závislý přímo úměrný ceně, každopádně platí, že je pořád lepší jít na hranu až za ni co do výkonu, než kamna dusit při velkém výkonu :D :D

Právě kolega z práce provozuje systém bez AN krb s výměníkem-čerpadlo-radiátory a jediná pojistka je vychlazovací smyčka, jinak jak říkal, mám v obýváku bombu a to doslova, nemožnost vychlazení vložky v procesu topných těles s termohlavicemi je dost na pikaču, když jsem to u něj zkoumal ,tak jsem jen nevěřícně polykal, topit musí fakt opatrně a při jeho 20kw vložce je provozovaná prakticky jen v systému dehtování :) a proto tam taky kupříkladu nemá komínovou klapku a všechno to využitelné teplo jde ven komínem, ale reguluje to jen naložením/nenaložením :!:
Mex píše: 28. 12. 2019, 11:58 Přece jen bych chtěl i tu funkci doplňkového topení, nejen tu náladovku.
Celý barák má ztrátu nějakých 3-5kW, tak ten výměník 5-8kW pro krátkodobý provoz mi přijde tak akorát. Zatopit večer na 2 hodiny, akumulaci musí vyřešit jen voda v topení a ohřáté stěny.
No v tomto případě, bych spíš uvažoval o nějakých přímo kamnech s šamotem, kachle atd s přestupem jen konvekcí + třeba ta fičůra na komín s horkovzdušným ventilátorem a na ten výměník bych se slušně řečeno vysral, když si vzpomenu jak měl spousty bezesných nocí u toho mého kombi systému ten můj topenář, ze kterého nakonec díky tomu stal dobrej kamarád, tak bych se k žádnému polovičatému řešení nepřikláněl :D
Ona právě ta AN funguje jako spojka mezi dvěma a více systémy, přičemž ten krb je to nejhorší co v tomto případě do toho zapojíš, protože je co do výkonu, potažmo úrovně obsluhy, výpočtově nedobře definovatelný...
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 12. 2019, 9:09

já se taky připojím s poznatkem, topíme v krbu cca 20 let
nešel bych do teplovodního výměníku
kolem krbu zákonitě vzniká nezanedbatelné množství svinčíku
pro majitele (majitelku) se zvykem mít doma sterilní čistotu je to noční můra
a) z palivového dřeva, to řeší lopatka a smetáček
b) z manipulace s popelem, práší to atd
přídavná nádoba k vysavači je nepoužitelná, je to opruz, při představě co asi udělá jiskřička z popela prolétlá sítem v tom kýblu a nasátá a rozdmýchaná proudem vzduchu v pytlíku vysavače (nedej bože centrálního) plného prachu a chlupů se mi vstávají vlasy hrůzou
divím se že něco tak šíleného vůbec někdo vyrábí a prodává
v tuto chvíli stavím zvláštní vysavač s rozvody z nerezových trubek (40x1 v Akrosu asi 115,-/bm) a samostatným agregátem mimo dům
pak nebude problém vysát i nějaký ten žhavý uhlík
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2019, 9:15

Fifík píše: 29. 12. 2019, 8:37 Zaujalo mě při brouzdání po internetech zabudovaná teplovzdušná krbovka, vnitřek obestavby nacpaný šamotovýma cihlama a prezentují to jako v podstatě akumulační zdroj tepla. Něco takového by se mi líbilo. Jednou za den natopit, nabít akumulaci a víc se o to nestarat. Místo pro krb mám celkem inteligentně uprostřed domu, takže distribuce by byla dobrá a mám k tomu přivedený i "tunel" pro bezbordelnou dopravu dřeva aby nevznikaly rozvodové stavy při troše kůry na podlaze.
Máte někdo zkušenost s něčím podobným? Nebo i jen teoreticky může to rozumně fungovat?
Tu akumulaci stejně musíš nějak "distribuovat" tzn. něco co ti to bude vířit od krbu někam, případně se to bude vznášet někam do patra až se "naakumuluje" a i kdyby jsi to nedistribuoval, tak k tomu víření prachu stejně bude docházet i kdyby tak jen při přikládání ne vždy, ale sem tam něco ano, obestavba s klasickou kobkou, a odvětrávaným prostorem, kde ty akumulační prvky pro akumulaci po naakumulování to budou zase pouštět dál a pak do prostoru mřížkama, obýváku a ke stropu
z každého krbu bude bordel :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

29. 12. 2019, 9:25

Ségra teď měnila menší kamna za větší.
Sehnala https://www.haassohn-rukov.cz/produkty/ ... aci-smycka pět roků staré za 12 tyček. Původní majitel dával větší výkon a doinstalovával akumulační nádrž.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 12. 2019, 12:20

To Xmen: ANO naprostá pravda, Bohužel asi nejčastěji to dělají pojištováky brojlerů :-( V mnoha případech je to vina uživatelů, respektive firem které na to ser... Jeden z deseti domů má 1 hlavní regulátor tlaku na přívodu vody. V Praze je např. provozní tlak během dne v průměru 5-6 baru a v noci, kdy padne odběr nemá problém vystřelit na 10-12 barů. Na to je regulátor není stavěný a začne odvádět svoji práci. Bohužel přetlak jde přes jeho mezní hodnoty a chudák bazmek už se nedokáže dovřít. Znám už řadu lidí s hrozivým účtem za nenapadné průtoky a jediný to neměl předpisově řešené. Schválně kolik z vás to má správně ... ?

To Mex: využití tepla komína ? Zatracuju, nezatracuju ... pouze je těžké s tím pracovat, když už máš místnost vytopenou. Ale to můžes kdykoliv sundat či doplnit. Nejsem si jistý zda u náladovky tě bude bavit poměrně otravná práce s prášícím popelem a hlavně technické řešení připodu vzduchu. Z venku jde ledovka, tak kondenzace, atd. V ramci hotové stavby si to neumím uplně představit. Dalším tématen jsou desítky tisíc za lepší kamna, vložkování komína, práce a revize. Není lepší koupit si třeba motorku, pěknou zbran či jinou mužskou radost ?

To Roman: Máš to vymazlené. Mám bohužel podobnou snahu, která končí konstrukcema ve kterých se nakonec sám ztratím. Můj home control se stal monstrem, kde zemře relé a mám práci na 2 dny než to rozběhám. Už jen vlastní architektura admin/servis/uživatel/PCO s podsložkou local/mobil/manual je peklo. Proto si dávám stálá předcevzetí: jednoduše.
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

29. 12. 2019, 5:31

Koukám že složitěji už to asi nejde. Podle toho jak se to tady popisuje.
Pokud bych dělal krb jako náladovku.
Tak namontuju krb. Jednoduchou mechanickou klapku do komínu. A hotovo.
Jako záloha v případě výpadku hlavního topení stačí jedna místnost.
Jinak reálně. Naši doma krb mají. Zatopí se v něm tak jednou za dva roky.

Jako systém trvalého vytápění domu. Mi to přijde šílené.
Měl jsem pronajatou chatu s tímto systémem vytápění. A domu bych to nechtěl ani kdybych vlastnil les.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“