Vlastní email server

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 1. 2020, 11:54

Je tu někdo kdo provozuje vlastní email server na vlastním železe? Kolik může stát nějaké spolehlivější řešení?
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

3. 1. 2020, 12:12

Jo, Kerio mailserver. Teda jestli se to pořád jmenuje stejně. Jede to na nějakém starém Dell serveru (tuším 1400) a 20 licencí. Už si neplatíme údržbu, protože zastavili podporu SLES, tak k čemu, když by první, co by řekli při založení tasku je, že ten OS není podporovaný.
Ale nepametuju se, kolik to tehdá stálo. Dvacet tisíc plus mínus, ale je to nějakejch 10 let.
Už jsem to asi 2 roky nerestartoval, jede to furt :)
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

3. 1. 2020, 12:50

Cena za hardware + linux a postfix zdarma. Nekdo to musi nakonfigurovat a udrzovat (alespon security updaty)
otazka, co se po tom chce dal
- IMAP?
- webmail?
- antivir?
- antispam?

Na vsechno, co jsem vyjmenoval se da najit open-source reseni, ale nekdo to musi smysluplne nastavit.
Hardware se bude podle pozadavku lisit
- mirror disku?
- nejaka dalsi zaloha, archivace?
- jaky na nem ocekavas provoz, kolik dat chces skladovat?
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2020, 12:58

Cena HW a SW je zanedbatelná. Výrazně jí převýší cena administrace toho řešení. Budeš muset neustále řešit zabezpečení, proč se ti nedoručují maily velkým hráčům (nejčastěji chybějící reverzní záznam (PTR)), proč je tvoje IP na blacklistech, jak jí z nich dostat. Počítej s tím, že potřebuješ alespoň 3-5 IP adres a 2 MX záznamy na 2 různé servery pro zajištění alespoň trochu rozumné dostupnosti.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2020, 1:09

soucasti webhostingu je mail se vsim vsudy vcetne imap za 1.5k rocne, vic jako onemanshow nepotrebujes
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2020, 1:20

Souhlas. Pokud nemáš slušné znalosti o tom, jak to funguje, tak jedno špatné nastavení z toho udělá relay server (a je úplně jedno na jakém SW). Do pár hodin přes to poletí mraky spamu. Ty skončíš na všech blacklistech. A to jsi ještě ani nezačal řešit důvěryhodnost tvého serveru pro velké hráče, aby od tebe přebíraly poštu.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 1. 2020, 3:32

To jste mi nepotěšili. Nějak jsem to čuchal, že v tom bude zakopanej pes.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2020, 3:42

Si to nahod nekde na virtualu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

3. 1. 2020, 4:09

Si to nahod nekde na virtualu

Jak psal gnat, nejvetsi podil na cene bude mit instalace a administrace. Jestli to pobezi nekde na VPS, nebo na vlastnim zeleze je skoro jedno - mozna v pripade virtualu bude mit jednodussi poresit PTR a ostatni DNS zaznamy, nez s domacim providerem, ale stejne to znamena tomu venovat nemaly cas (nebo ho nekomu zaplatit). Docela dlouho me to a podobne veci zivily, ale na osobni postu jsem se vykaslal a pouzivam freemail (nepodnikam).
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2020, 10:48

Předpokládám, že z toho chceš posílat větší objem pošty a pravidelně - jinak by to nemělo smysl. Mailserver můžeš nahodit na svém compu, nebo použít NAS (Qnap, Synology ....) nebo nejideálnější je VPS někde na hostingu - já jsem to provozoval na Wedosu. A jak tady padlo výše - životně důležitá je správná konfigurace serveru. A pozor na hostingy - většina z nich omezuje množství odeslaných zpráv - wedos patří mezi těch několik málo, co to nedělá.

A dále - musíš mít doménu, přes kterou to budeš posílat. Na té doméně správně nastavené MX záznamy, nakonfigurované SPF a DKIM + případně další zabezpečení. Dále správně nastavené reverzní záznamy a chování serveru při dotazu Hello - Ehlo (detaily si dohledej) Dále nakonfigurované to, jak se ti server hlásí při připojení k jinému serveru (pokud to nesedí podle domény a MX, tak končíš ve spamu). + antivir a spoustu dalších nastavení.

Ohledně posílání na maily - musíš mít databázi mailových adres - a tu musíš kontrolovat, zda je validní - což je třeba Email Verify - nebo něco podobného. Dále musíš vědět, jak se jednotlivé servery chovají ve vztahu k mailové poště (typicky např to, že je někde nastaveno zpožděné přijímání zpráv jako ochrana proti spamu + hromada dalších ochran a zabezpečení) Musíš umět vyhodnotit, proč se ti maily vrací a trochu se vyznat v chybových zprávách. Pokud použiješ nějaký verifikační program, tak ho musíš pustit přes jinou doménu a z jiné IP, než ze které budeš posílat maily - dost serverů tyto programy penalizuje, nebo blokuje. A hlavně, nesmíš toho odeslat najednou hromadu, vždy jen malou dávku a vyhodnocovat, proč se ti maily vrací. A už vůbec ne posílat jako kopie - skrytá, protože to je nejspolehlivější způsob, jak se dostat na spam listy.

Víc informací najdeš třeba zde: https://hromadnaposta.cz/ - no a pak musíš opravdu hodně googlit ....
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

4. 1. 2020, 11:04

Hoši to trochu dramatizujou; ne že by povětšinou neměli pravdu, ale dá se dělat ledacos. Nenapsals, jestli to je pro tebe osobně, nebo pro firmu s vnitřní poštou. Tam by byla první rozhodovací úroveň. Zeptal ses jednoduše a proto jsem ti i jednoduše odpověděl (pravda, bývalo by stačilo napsat ano, já :) )
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

4. 1. 2020, 12:54

Vlastni mailserver mam na VPS hostingu. Pouzivam postfix pro SMTP, Courier MTA pro IMAP/POP, Amavis pro filtrovni, Spamassasin pro filtrovani spamu a Clamd jako antivir. Vse zdarma. Bezi mi podobna konfigurace na vice serverech pro ruzne firmy a zatim vse bez problemu. Posledni dobou jsem resil pouze jedno odstraneni z blacklistu, coz bylo zpusobene tim, ze na jednom ucte bylo slabe heslo, ktere utocnik uhodl bruteforce utokem a zacal posilat spam. Po naprave zas vse bezi. Obcas udelam aktualizaci, jinak se o to nestaram. Pokud se kamaradis trochu s Linuxem, tak neni zas tak velky problem to pomoci nejake tutorialu nainstalovat a nastavit vcetne zabezpeceni.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 1. 2020, 3:26

Souhlas s posledními 2 posty od od pafika a b3nd3r. Není to žádná raketová věda.
Hlavní na tom je to, že je to obecný problém, který v +- stejné podobě zajímá a provozuje mraky lidí. Jako všude když je mnoho uživatelů, tak vznikne i široká nabídka.
Takže na to existuje spousta předvařených řešení na nějaké linuxové distribuci. Ať už na některé z běžných obecných, nebo rovnou nějaká specializovaná.
Navíc to umí udělat i všelijaké ty síťové krabičky od Qnapu, Synology atd.
Když si pohlídáš, abys měl správně záznamy na DNS serveru (opět je na to spousta studijního materiálu na webu) a měl rozumně nastavenou politiku toho mailového serveru (tohle už ta předvařená řešení většinou mají), tak celkem není důvod mít nějaké problémy.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 1. 2020, 4:15

Díky za příspěvky. Pro mě je to raketová věda.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“