Měření v praxi

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

8. 12. 2020, 1:28

Josef píše: 8. 12. 2020, 12:56
jergus.balaz píše: 8. 12. 2020, 12:34
Josef píše: 8. 12. 2020, 11:22Až budeš dělat kousky v několikametrových rozměrech, tak tě smích rychle přejde.
Dúfam že nebudem, o takú robotu vôbec nemám záujem.
Ono to chce trochu fištróna a ne každý je ochoten přemýšlet. Mnohé to dokonce prý bolí.
dokonca som pocul ze niektori maju problem s citanim s porozumenim :)
vacsinou od narodenia
jergus.balaz
Příspěvky: 1537
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2020, 2:37

Josef píše: 8. 12. 2020, 12:56Ono to chce trochu fištróna a ne každý je ochoten přemýšlet. Mnohé to dokonce prý bolí.
Tu nejde o premýšľanie, teda aspoň nie u mňa, ale veľké projekty sú veľké problémy, a tie problémy sú hlavne ako si spomenul s nedostatkom ľudí čo premýšľajú. A ja ako zamestnávateľ sa chcem hlavne personálnym problémom čo najviac vyhnúť.
BalazKovo.sk
semancko
Příspěvky: 84
Registrován: 27. 10. 2010, 7:18
Bydliště: Prešov

28. 12. 2020, 9:00

Roky ma zivil servis a kalibracia CMM. Ked sme robili kalibraciu a overenie akreditovane, musel som sledovat a zaznamenavat teploty jak mierky(Kobastepu) tak stroja. Bez toho nebol vysledok. Cim viac tie teploty lietali tym vacsia neistota mi tam potom kafrala do vysledku a stalo sa, ze sice mi masina vysla trebars v rozpati +-0,9um+l/400 ibaze prave kolisanie teploty sposobilo, ze kazdy namer rozsireny o jej vplyv uz mi to dal mimo toleranciu a musel som bud korigovat alebo sa musela vytvorit pomocou lasera nova korekcna mapa. Samozrejme ak bola v poriadku mechanika.
Presne diely jednoducho nemozes obabravat a bud si schopny dodrzat potrebne teploty v celom retazci od obrobenia po meranie alebo sa potom necuduj. Jasne ze to stoji majetok, uz len na chladeni pred meranim to musi stat podla velkosti dielu hodiny v predsieni ale ak robis take veci inak to nejde.
Mate v Jihlave Bosch Diesel, tam maju labak ako sa patri, aj s pozadovanou stabilitou. Len to nie je vyroba v metrovych mierach :).
Podla mna ale meranie na obrabacom stroji nenahradza meranie na CMM alebo inou metodou pretoze sonda na stroji podla mna kopiruje vsetky chyby stroja. Ale mozno to maju vychytane a pri pouziti sondy to osetria nejakou korekciou, to som nejako nikde nenasiel.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“