Aku uhlova bruska

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

17. 2. 2021, 4:15

Mex, Milan199>
Mel jsem vcera trochu casu tak jsem zmeril chod na prazdno nekolika.nahodne vybranych uhlovych brusek co mam v dilne. . Tentokrat jde o klasicke dratove 230VAC:
Makita GA4530R, Parkside PWS 1010, 2ks Parkside PWS 230SE, Tesco AG115SS-GL

Prilozim vyexportovane pdf se zmerenymi a spoctenymi daty, obsahujici zakladni mereni , t.j. 2min beh na prazdno po minutovem predchazejicim pred-behu. Je to primitivni mereni, neni to uhlazene, jen pracovni verze primarne pro me. Nicmene data a obrazky s prubehy tam jsou. Pozn.: transienty nemusi byt uplne presne, neslo mi o ne, tak jsem nedbal na vhodny sampling. Ale +/- 15% budou. Ostatni je v totalni presnosti +/-3%.

Potvrdily se me predchazejici zkusenosti.
Ve zkratce se da rict, ze prikon na prazdno i cinny vykon je roven priblizne polovine nominalniho vykonu dane brusky (ucinik se totiz drzi kolem 0.95 nebo vys).
Plati to i pro Tesco OEM brusku, ktera prestoze je znacena jako 500W, tak v zatezi dodava skoro 750W. Jedinou vyjimkou je mensi Parkside, ktera spotrebuje na prazdno celych 75% nominalniho vykonu, ale to je celkove nepovedena bruska.
Jinymi slovy, vlastni treni dratove brusky spotrebovava defakto stejny vykon jako samotny proces brouseni. Coz je zasadni rozdil proti akumulatorovym bruskam, jejichz ztraty na predstavuji obecne cca 30% jejich vykonu. viz Mexova uvaha o ucinnosti a optimalizaci par prispevku zpet..
Dale je pozorovatelne na stare vs. nove brusce tehoz typu (PWS230SE), ze nova bruska ma vyssi prikon o cca 50-100W, prestoze ma vyssi ucinik. To je efekt nezabehnute prevodovky a vyssiho viskozniho treni plastickeho maziva. Viz obrazek minutoveho behu obou brusek na prazdno.
Idling flexy PWS 230SE b2b nova stara.JPG
Idling flexy PWS 230SE b2b nova stara.JPG
Musim sem rovnez dat do kontrastu toto a predchozi mereni akubrusky s nekterymi prispevky jednoho pana, ktery se zcela myli jak ve spotrebe akumulatorove brusky, stejne tak dratovych, ale mereni kategoricky odmita. Tak jen aby tem jeho jasnovideckym tezim nahodou nekdo neveril... :roll:
milan584 píše: 23. 12. 2020, 1:36 500W naprázdno? :mrgreen:
No tak by to asi chtělo zkusil vyměnit toho co to "měřil" :shock: a taky to, čím a jak :shock: to "měřil".
A to jsem to ještě napsal velice slušně.
milan584 píše: 6. 2. 2021, 11:39 Tohle by si hlavně měli přečíst ti, co mají vysoké sebevědomí, ostatní jsou pro ně idioti a pak sami změří proud do úhlový brusky (navrhnou výkonový diodový násobič napětí...... příkladů by se našlo spousta) a sebevědomě prohlásí, že "úhlová bruska na 230V má příkon 500W :mrgreen: naprázdno".
milan584 píše: 22. 12. 2020, 4:45 Ne kraviny, ale totální kraviny.
Znovu opakuji - jak to asi tak může běžet dlouho :mrgreen: v kuse je naprosto jasný (z těch čísel - respektive jednoho :mrgreen: Wh) na první pohled - stačí odhad, ani se nemusí nic nějak složitě počítat, natožpak měřit.
milan584 píše: 19. 12. 2020, 6:55 nějak mi uniká CO jako chcete měřit - co tím jako lze :mrgreen: nového objevit.
Baterka má jasnou kapacitu, takže bez použití fce perpetuum mobile, z hxxna bič neupleteš.
Fyzika cca na úrovní prvního stupně ZDŠ.
Přílohy
Test prikonu uhlovych brusek na prazdno -flexy.pdf
El. measurement angle grinders idle. 16022021
(783.91 KiB) Staženo 140 x
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 2. 2021, 5:25

Díky za zajímavá a podrobná měření. :)
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

17. 2. 2021, 7:08

Dobrej elaborát, zavzpomínal jsem na časy na střední a vejšce :wink:
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

17. 2. 2021, 8:30

Dawe píše: 17. 2. 2021, 4:15 Mex, Milan199>
Mel jsem vcera trochu casu tak jsem zmeril chod na prazdno nekolika.nahodne vybranych uhlovych brusek co mam v dilne. . Tentokrat jde o klasicke dratove 230VAC:
Makita GA4530R, Parkside PWS 1010, 2ks Parkside PWS 230SE, Tesco AG115SS-GL

Prilozim vyexportovane pdf se zmerenymi a spoctenymi daty, obsahujici zakladni mereni , t.j. 2min beh na prazdno po minutovem predchazejicim pred-behu. Je to primitivni mereni, neni to uhlazene, jen pracovni verze primarne pro me. Nicmene data a obrazky s prubehy tam jsou. Pozn.: transienty nemusi byt uplne presne, neslo mi o ne, tak jsem nedbal na vhodny sampling. Ale +/- 15% budou. Ostatni je v totalni presnosti +/-3%.

Potvrdily se me predchazejici zkusenosti.
Ve zkratce se da rict, ze prikon na prazdno i cinny vykon je roven priblizne polovine nominalniho vykonu dane brusky (ucinik se totiz drzi kolem 0.95 nebo vys).
Plati to i pro Tesco OEM brusku, ktera prestoze je znacena jako 500W, tak v zatezi dodava skoro 750W. Jedinou vyjimkou je mensi Parkside, ktera spotrebuje na prazdno celych 75% nominalniho vykonu, ale to je celkove nepovedena bruska.
Jinymi slovy, vlastni treni dratove brusky spotrebovava defakto stejny vykon jako samotny proces brouseni. Coz je zasadni rozdil proti akumulatorovym bruskam, jejichz ztraty na predstavuji obecne cca 30% jejich vykonu. viz Mexova uvaha o ucinnosti a optimalizaci par prispevku zpet..
Dale je pozorovatelne na stare vs. nove brusce tehoz typu (PWS230SE), ze nova bruska ma vyssi prikon o cca 50-100W, prestoze ma vyssi ucinik. To je efekt nezabehnute prevodovky a vyssiho viskozniho treni plastickeho maziva. Viz obrazek minutoveho behu obou brusek na prazdno.
Idling flexy PWS 230SE b2b nova stara.JPG

Musim sem rovnez dat do kontrastu toto a predchozi mereni akubrusky s nekterymi prispevky jednoho pana, ktery se zcela myli jak ve spotrebe akumulatorove brusky, stejne tak dratovych, ale mereni kategoricky odmita. Tak jen aby tem jeho jasnovideckym tezim nahodou nekdo neveril... :roll:
milan584 píše: 23. 12. 2020, 1:36 500W naprázdno? :mrgreen:
No tak by to asi chtělo zkusil vyměnit toho co to "měřil" :shock: a taky to, čím a jak :shock: to "měřil".
A to jsem to ještě napsal velice slušně.
milan584 píše: 6. 2. 2021, 11:39 Tohle by si hlavně měli přečíst ti, co mají vysoké sebevědomí, ostatní jsou pro ně idioti a pak sami změří proud do úhlový brusky (navrhnou výkonový diodový násobič napětí...... příkladů by se našlo spousta) a sebevědomě prohlásí, že "úhlová bruska na 230V má příkon 500W :mrgreen: naprázdno".
milan584 píše: 22. 12. 2020, 4:45 Ne kraviny, ale totální kraviny.
Znovu opakuji - jak to asi tak může běžet dlouho :mrgreen: v kuse je naprosto jasný (z těch čísel - respektive jednoho :mrgreen: Wh) na první pohled - stačí odhad, ani se nemusí nic nějak složitě počítat, natožpak měřit.
milan584 píše: 19. 12. 2020, 6:55 nějak mi uniká CO jako chcete měřit - co tím jako lze :mrgreen: nového objevit.
Baterka má jasnou kapacitu, takže bez použití fce perpetuum mobile, z hxxna bič neupleteš.
Fyzika cca na úrovní prvního stupně ZDŠ.
ber to tak, že keby Ťa pekne poprosil tak na meranie "nebudeš" mať čas. Ale akonáhle Ťa nazve neinformovaným nevzdelancom tak ego zapracuje a naprudí Ťa na výkon :lol:
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

17. 2. 2021, 9:04

HellGrip> kdepak, tak to neni, ja mam el. naradi jako hobby a taky prubezne sleduju vyvoj consumer DC motoru kvuli praci.. btw> Ted jsem si spocital kolik mam doma brusek a je to 17ks to uz hranici s poruchou..
K aktivite v tom smeru nepotrebuju zadneho asocialniho arogantniho hulvata (vystacim si sam :) ). Ale priznam se, ze ten jeho psany projev ve me nekdy budi vztek.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

17. 2. 2021, 9:16

Pekné meranie, potvrdzuje to výsledky od Mexa.

Bolo by pekné, keby sa tu teraz pán odborník verejne ospravedlnil a priznal si, že nemal pravdu. Ale niektorí ľudia to proste nedokážu. Niekto sa narodí bez nôh a niekto bez schopnosti uznať si chybu. Predpokladám, že sa bude tváriť, že si to nevšimol, alebo nám tu zasa vynadá do blbcov.

Alebo ti napíše niečo takéto.
milan584 píše: 6. 2. 2021, 11:39 No tak by to asi chtělo zkusil vyměnit toho co to "měřil" :shock: a taky to, čím a jak :shock: to "měřil".
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

17. 2. 2021, 9:20

Dawe píše: 17. 2. 2021, 9:04 HellGrip> kdepak, tak to neni, ja mam el. naradi jako hobby a taky prubezne sleduju vyvoj consumer DC motoru kvuli praci.. btw> Ted jsem si spocital kolik mam doma brusek a je to 17ks to uz hranici s poruchou..
K aktivite v tom smeru nepotrebuju zadneho asocialniho arogantniho hulvata (vystacim si sam :) ). Ale priznam se, ze ten jeho psany projev ve me nekdy budi vztek.
Hele ja se jen tak pres prsty dopocital 13 kouskum, takze porucha bude asi rozsirenejsi nez si myslis :wink:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

17. 2. 2021, 10:01

Co kotuc to bruska :D lamelak, rezny, brusny, droteny, baterkova flexa a uz mas 5 kuskov :D plus vecsia a mensia a uz mas 10ks
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

17. 2. 2021, 10:13

Se svejma 3ks (230,115 a 125 s regulací) si tady připadám jako sociál. :(
Ale mezi mejma sousedama u nás na vsi si připadám jako king :lol:
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

17. 2. 2021, 2:52

Dawe, mohol by si prosím detailnejšie popísať metodiku merania a použitého equipmentu (vč. zapojenia) ?
Za ochotu vopred ďakujem :)
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

17. 2. 2021, 3:21

Pokud by ze zdejších vědátorů měl někdo zájem, tak můžu zapůjčit (možná i prodat) toto.
Je to třífázovej přesnej kalibrační wattmetr pro ověřování elektroměrů a jejich instalací.
Umí to fázorák, všechny výkony, proudy a napětí, harmonický, dávky výkonu a energie, chyby obvodů atd.
https://www.zera.de/products/meter-test ... ackPid/35/

Obrázek
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

20. 2. 2021, 2:54

turnigy> vidime to stejne :wink:

OompaLoompa> jde ti fakt o to jak jsem tohle konkretne meril, nebo jak se takove veci maji merit? To jsou totiz tentokrat dve ruzne veci.

Bezne merim doma 1f spotrebice spolehlivou proudovou klestinovou sondou a diferencialni napetovou sondou. U me konkretne Chauvin Arnoux Mini05 a Elditest GE8100. (Francouzske pristroje protoze jsem delal i pro PSA a kdo zna mentalitu frantiku, tak vi ze se tim da predejit mnozstvi problemu)
Sampling a zpracovani jak kdy a jak v jakem pripade, nekdy primo stolnim oscilskopem, nekdy osciloskopem pres LXI s nejakym mericim sw napsanym v Labview. V terenu vetsinou USB PicoScope, na standu kde merim treba i mechanicke parametry zase nejakym DAQ od NI typu levne USB-6210 az po compact Rio... Zalezi na aplikaci. Jakmile je nasamplovane napeti a proud, tak se dopocitat uciniku, fazoroveho diagramu... a vseho je trivialni.
AC 1 fazovy setup CHAUVIN ARNOUX current clamp a diff probe.jpg
Ale myslim ze na to ta otazka nemirila. Zmeril jsem to tentokrat panelovym wattmetrem na obrazku, tim se zelenym displejem. Zapojeni nejjednodussi mozne, inline se zatezi. Tento pristroj ma totiz taky Bluetooth vystup, existuje logovaci Android appka jmenem e-test a meri to velmi presne. Alespon sinus, to jsem m.j. overoval behem toho mereni flexek. Z apky se da potom vyexportovat mereni do csv (nebo xls uz zas nevim). Samozrejme to ma velmi omezeny sampling rate, ale na takhle pomale deje to je vic nez ok. Da se koupit za par kacek na Ali, staci najit Wattmeter android app.
Wattmetry BT.jpg
Wattmetry bluetooth Android software app.png
Mimochodem, ten s modrym podsvicenim sice appku nema, ale zase ma, jak vidno externi civku snimaciho proudoveho transformatoru (ta se proste cvakne na fazovy vodic). Kdyz si clovek pripoji delenou civku, je to hodne prakticke pro operativni mereni. Ten ale proudove trochu ujizdi, zeleny je presnejsi.
Wattmetr current clamp (3)proud.jpg
edit> Zelena a Modrej
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

20. 2. 2021, 3:34

OK, ďakujem :)
chcel som vedieť, akým spôsobom boli získané tie základné data

d̵o̵ ̵u̵h̵l̵o̵v̵ý̵c̵h̵ ̵b̵r̵ú̵s̵o̵k̵ ̵s̵a̵ ̵r̵o̵z̵h̵o̵d̵n̵e̵ ̵n̵e̵v̵y̵z̵n̵á̵m̵,̵ ̵n̵o̵ ̵t̵e̵n̵ ̵ú̵č̵i̵n̵n̵í̵k̵ ̵9̵5̵%̵+̵ ̵"̵n̵a̵ ̵p̵r̵á̵z̵d̵n̵o̵"̵ ̵u̵ ̵v̵š̵e̵t̵k̵ý̵c̵h̵ ̵p̵o̵p̵i̵s̵o̵v̵a̵n̵ý̵c̵h̵ ̵m̵o̵d̵e̵l̵o̵c̵h̵ ̵m̵a̵ ̵z̵a̵u̵j̵a̵l̵
̵t̵o̵ ̵s̵ú̵ ̵v̵š̵e̵t̵k̵y̵ ̵a̵k̵t̵í̵v̵n̵e̵ ̵k̵o̵m̵p̵e̵n̵z̵o̵v̵a̵n̵é̵?̵ :o

tak nič, je tam synchrónny motor :roll:
Naposledy upravil(a) OompaLoompa dne 20. 2. 2021, 3:55, celkem upraveno 1 x.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 2. 2021, 3:49

.... on asi bude docela zásadní rozdíl v chování komutátorového seriového motoru (flexa) a asynchroňáku....
navíc ta flexa i když jede "naprázdno" naprázdno rozhodně nejede
sériový motor by se teoreticky roztočil na nekonečné otáčky
prakticky se stoupání otáček zastaví v momentě kdy se ztráty třením a ventilací srovnají s momentem dosažitelným v daném bodě charakteristik
u asynchroňáku je to trochu jinak
Naposledy upravil(a) testone dne 20. 2. 2021, 3:55, celkem upraveno 1 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 2. 2021, 3:50

Dawe píše: 20. 2. 2021, 2:54 Bezne merim doma 1f spotrebice spolehlivou proudovou klestinovou sondou a diferencialni napetovou sondou. U me konkretne Chauvin Arnoux Mini05 a Elditest GE8100. ...
Ty máš teda doma pěkných hraček.
Máš si ještě kde vypít kafe?
Já mám často problém, protože vždy musím odsunout nějaké hračky bokem. A protože jsou většinou přidrátované k nějakému rozdělenému měření/projektu, tak je mnohdy jednodušší to kafe vypít ve stoje. ;-)
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“