Jaký kondenzační kotel ?

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 7. 2021, 11:43

Charon píše: 9. 7. 2021, 10:50 To jako fakt kazdeho posledniho v mesici obihate plynomery a elektromery? ...
Ono je ušetřit a "ušetřit". Viz třeba to co píše shaolin - to mi přijde jako dobrý postřeh.
Já tedy spotřeby také sleduji a zapisuji. Ono někdy stačí přenastavit některé parametry a najednou zjistíš, že jde spotřeba dolu. Ale musíš to mít s čím porovnat jinak víš prd.

Já jsem se třeba nyní zabýval spotřebou stlačeného vzduchu, protože kompresor sežral na všechny ty ofuky a chlazení / přimazávání víc nežli soustruh.

Vyměnil jsem kompresor, přidal jsem 1000 l nádrž, snížil jsem tlak v rozvodu na 6 Bar, snížil jsem "vrchní" tlak kompresoru. Všechny stroje // i kompresor // jsou nyní připojené přes elmag ventily a při vypnutí se odpojí od rozvodu...

Protože jsem věděl kolik kWh sežral kompresor na výrobu 10000 ks, tak dnes vím že ta opatření ušetřila 62% nákladů na stlačený vzduch. Přitom práci to udělá stejnou.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 7. 2021, 12:12

shaolin píše: 9. 7. 2021, 11:31 Taktiež nie každý má také príjmy že mu môže byť jedno koľko spáli plynu, či minie vody. Každý trávime čas ako nám vyhovuje.
To samozrejme chapu, problem byva obvykle ale jinde, deset kousku denně a hulí jak tovarni komín a pak na provoz nezbývá. Pár jich znám, ale nadávat na celý svět jim jde.
Tim se nevhci dotknout slusnych lidi, co jsou treba samozivitele a pak je to fakt těžkě.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

9. 7. 2021, 12:28

stav vodoměru, elektroměru a plynoměru pravidelně taky odečítám.. Teda ať se nechlubím.. Odečítají mi to lidi z VaKu a ČEZu a já si to přečtu až na vyúčtování. V domácnosti nevidím stejně možnosti, jak šetřit vodou či plynem, maximálně u elektriky je nějaký minimální prostor v řádu pár stovek ročně. Ale dohadovat se se ženskou a s dětmi, že mají šetřit? To těch pár stovek ročně radši zaplatím, než se denně dohadovat a poslouchat, že dílna za týden sežere víc, než provoz domácnosti :)
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 7. 2021, 12:33

Milan199 píše: 9. 7. 2021, 11:43
Charon píše: 9. 7. 2021, 10:50 To jako fakt kazdeho posledniho v mesici obihate plynomery a elektromery? ...
Ono je ušetřit a "ušetřit". Viz třeba to co píše shaolin - to mi přijde jako dobrý postřeh.
Já tedy spotřeby také sleduji a zapisuji. Ono někdy stačí přenastavit některé parametry a najednou zjistíš, že jde spotřeba dolu. Ale musíš to mít s čím porovnat jinak víš prd.

Já jsem se třeba nyní zabýval spotřebou stlačeného vzduchu, protože kompresor sežral na všechny ty ofuky a chlazení / přimazávání víc nežli soustruh.

Vyměnil jsem kompresor, přidal jsem 1000 l nádrž, snížil jsem tlak v rozvodu na 6 Bar, snížil jsem "vrchní" tlak kompresoru. Všechny stroje // i kompresor // jsou nyní připojené přes elmag ventily a při vypnutí se odpojí od rozvodu...

Protože jsem věděl kolik kWh sežral kompresor na výrobu 10000 ks, tak dnes vím že ta opatření ušetřila 62% nákladů na stlačený vzduch. Přitom práci to udělá stejnou.
Proto jsem psal ze ve vyrobe to chapu. Jen tam si udelam automaticke odecitani po treba mbusu, protoze jsou to většinou moje mereni. Pak optimalizuju jednoduse, ale cas abych to obchazel s tuzkou fakt dokazu vyuzit lip.
Tvuj kompresor je bezva priklad, spocital jsi hlavne navratnost? Treba jsi do vymeny a rozvodu investoval cca 200 taců, uspora na spotrebe je 50 denne. A udrzba noveho kompresoru stoji treba na oleji taky vic. Pak treba prijdes na to, ze investice se ti zaplati za 20 let, nez kdyby tam šmajdal ten orlik zadara. Ale muze to byt opacne a vyplati se to po roce provozu.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 7. 2021, 2:59

Já si stavy zapisuju denně. Voda skáče automaticky (mám tam impulzní vodoměr). Ale 2x elektriku a plyn píšu ručně.

Dřív mi fungovalo i načínání elektriky (optické počítadlo na blikající LEDce od spotřeby). Ale když mi měnili elektroměr, tak na nový jsem to už (ještě?) nedával (tam je to úplně jinak).
Dokonce jsem měl málem i plyn automaticky, dělal jsem si akustické počítadlo klapnutí. Ale než jsem to dodělal, tak mi vyměnili i plynoměr a zatím jsem na tom nepokračoval.

Mám všechny ty měřáky v bytě. Tak mám denní rituál, že když si jdu večer čistit zuby, tak kolem nich projdu a napíšu stavy.
A ne, opravdu to nedělám proto, že bych neměl co do huby. Je to jedno z mých hobby. Mám ty priority prostě jinak. Já třeba zase nechápu lidi, co chodí do hospody. To je zase pro mě stres a šílená ztráta času.

Jo - a s tím Hurvínkem z jednoho z dřívějších postů silně nesouhlasím. Naopak - je třeba tam toho cpát pořád co nejvíc. A nepřestávat ani s věkem.
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 7. 2021, 3:17

Charon píše: 9. 7. 2021, 12:33
Milan199 píše: 9. 7. 2021, 11:43
Charon píše: 9. 7. 2021, 10:50 To jako fakt kazdeho posledniho v mesici obihate plynomery a elektromery? ...
Ono je ušetřit a "ušetřit". Viz třeba to co píše shaolin - to mi přijde jako dobrý postřeh.
Já tedy spotřeby také sleduji a zapisuji. Ono někdy stačí přenastavit některé parametry a najednou zjistíš, že jde spotřeba dolu. Ale musíš to mít s čím porovnat jinak víš prd.

Já jsem se třeba nyní zabýval spotřebou stlačeného vzduchu, protože kompresor sežral na všechny ty ofuky a chlazení / přimazávání víc nežli soustruh.

Vyměnil jsem kompresor, přidal jsem 1000 l nádrž, snížil jsem tlak v rozvodu na 6 Bar, snížil jsem "vrchní" tlak kompresoru. Všechny stroje // i kompresor // jsou nyní připojené přes elmag ventily a při vypnutí se odpojí od rozvodu...

Protože jsem věděl kolik kWh sežral kompresor na výrobu 10000 ks, tak dnes vím že ta opatření ušetřila 62% nákladů na stlačený vzduch. Přitom práci to udělá stejnou.
Proto jsem psal ze ve vyrobe to chapu. Jen tam si udelam automaticke odecitani po treba mbusu, protoze jsou to většinou moje mereni. Pak optimalizuju jednoduse, ale cas abych to obchazel s tuzkou fakt dokazu vyuzit lip.
Tvuj kompresor je bezva priklad, spocital jsi hlavne navratnost? Treba jsi do vymeny a rozvodu investoval cca 200 taců, uspora na spotrebe je 50 denne. A udrzba noveho kompresoru stoji treba na oleji taky vic. Pak treba prijdes na to, ze investice se ti zaplati za 20 let, nez kdyby tam šmajdal ten orlik zadara. Ale muze to byt opacne a vyplati se to po roce provozu.
Tak chtěl jsem tím příspěvkem podpořit snahu se zajímat o to kolik a co spotřebovávám. Jestli to obejdu s tužkou, vyfotím to, nebo to budu snímat sofistikovaněji je o možnostech a prioritách každého.

Kompresor jsem měnil primárně kvůli hluku // písťák 95 dB a nový lamelák 62 dB //. Sekundárně kvůli opotřebovanosti a nutnosti rezervy // jsem na něm výrobně závislý //.
No a když už jsem se v tom šťoural, upravil jsem některé parametry, což nic nestálo a přineslo to zajímavé výsledky. Rozdíl v účinnosti kompresorů je zanedbatelný, tedy přínos by to byl i u toho starého. Pokud bych si to nezměřil a nezapsal tužkou tak vím prd. Je to stejný přístup jako zhasnout, když jdu na svačinu. Já nejsem zastáncem šetření za každou cenu, ale když mi pár úkonů ušetří za rok cca 5000 CZK a pěkných pár hodin hluku od chodu kompresoru, tak mi to přijde jako dobrý počin. :)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

9. 7. 2021, 3:56

Milan: máš nějaké srovnání lamelový vs šroubový kompresor? Proč si volil lamelák?

Předpokládám, že to funguje obdobně jako lamelová hydraulická čerpadla. V těch se trochu vrtám...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 7. 2021, 4:41

Ještě k elekrice a šetření, ono to jde, ale ne tím že budu všude sr.. nenáviděné úsporky a podobné kraviny. Když jsem dal TČ a doložil PRE požadované dokumenty pokrytí tepelné ztráty byli nucenit upravit tarif z 4.5 na 2.45 a to už smysl má. Nechytejte mě za slovo v desetníkách, dnes už to bude po zdražení zase trošku jinak. V každém případě u mé spotřeby to je uspora 12-15 tis. ročně.
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 7. 2021, 4:54

stanik84 píše: 9. 7. 2021, 3:56 Milan: máš nějaké srovnání lamelový vs šroubový kompresor? Proč si volil lamelák?

Předpokládám, že to funguje obdobně jako lamelová hydraulická čerpadla. V těch se trochu vrtám...
Srovnání mám. Chystám o tom příspěvek, ale není to hotové. Sešly se mi kompresory s motorem 2,2 kW - pístový, lamelový, šroubový. Tak jsem zkoušel, za jak dlouho nafouká 1000 l nádrž, kolik sežere, kolik žere při jakém tlaku ...

Lamelák jsem volil protože :

a) provozuji lamelové vývěvy a mám s nimi trochu zkušenost
b) kamarád je servisuje // i vývěvy // a má ho i doma
c) stojí o cca 15 k méně nežli šroubák
d) servis po záruce si udělám sám - výměna filtru, oleje a odlučovače je jednoduchá
e) je opravdu méně hlučný nežli písťák

Princip je stejný, jenom u kompresoru // vývěvy // je nutné odlučovat olej, kterým je mazán / těsněn a vracet jej do oběhu.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

9. 7. 2021, 5:05

Charon píše: 9. 7. 2021, 12:33
Proto jsem psal ze ve vyrobe to chapu. Jen tam si udelam automaticke odecitani po treba mbusu, protoze jsou to většinou moje mereni. Pak optimalizuju jednoduse, ale cas abych to obchazel s tuzkou fakt dokazu vyuzit lip...
No vidíš a mě to naopak ve firmě vůbec nezajímalo, to šlo do režie a čas abych to obcházel s tužkou jsem fakt dokázal vyuzit líp.

Každý má prostě své potřeby a zájmy, já to sleduji dlouhodobě, můj soused také, tady pár lidí také, ona to zase taková výjimka nebude...

Jinak věcně - má to svůj důvod, ani tak ne šetření a jak píše milan.83 šikanování ženy a dětí (ty už ale bydlí ve svém a manželka je naštěstí stejná jako já), ale stalo se třeba, že nám najednou dost vyskočila spotřeba vody a když jsem začal pátrat, tak jsme zjistili, že nám částečně propouští ventil kapkové závlahy, což pod stromy není vidět a stále tekla voda a dopouštěla se nádrž. Kdybych to nesledoval, tak to mohlo přijít pěkně draho. Trvalo to jen část měsíce a sežralo to zbytečně cca 7 m3 vody, kdyby to teklo potichonku dál, tak bych se asi pořádně prohnul...
Naposledy upravil(a) pavlík dne 9. 7. 2021, 5:18, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

9. 7. 2021, 5:07

Milan199 píše: 9. 7. 2021, 4:54
stanik84 píše: 9. 7. 2021, 3:56 Milan: máš nějaké srovnání lamelový vs šroubový kompresor? Proč si volil lamelák?

Předpokládám, že to funguje obdobně jako lamelová hydraulická čerpadla. V těch se trochu vrtám...
Srovnání mám. Chystám o tom příspěvek, ale není to hotové. Sešly se mi kompresory s motorem 2,2 kW - pístový, lamelový, šroubový. Tak jsem zkoušel, za jak dlouho nafouká 1000 l nádrž, kolik sežere, kolik žere při jakém tlaku ...

Lamelák jsem volil protože :

a) provozuji lamelové vývěvy a mám s nimi trochu zkušenost
b) kamarád je servisuje // i vývěvy // a má ho i doma
c) stojí o cca 15 k méně nežli šroubák
d) servis po záruce si udělám sám - výměna filtru, oleje a odlučovače je jednoduchá
e) je opravdu méně hlučný nežli písťák

Princip je stejný, jenom u kompresoru // vývěvy // je nutné odlučovat olej, kterým je mazán / těsněn a vracet jej do oběhu.
Super, těšim se na příspěvek :!:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 7. 2021, 5:54

Vrátím se ke kondezačním kotlům.

Znamená to samozřejmě úpravu komína. Kondenzáky používají komín z plastových trubek, buď tvrdých nebo i flexibilních. Dneska je zvykem dělat koaxiální odkouření, kdy středem jde trubka se spalinami a kolem jde nasávaný vzduch do kotle. Já jsem využil stávající standardní komín, vyvložkovaný nerezovou vložkou. Středem jsem jenom protáhl výfukové potrubí 80mm a původní vložku použil pro vstup vzduchu. Takže instalace odkouření byla brnkačka a bylo to levné.

Ty speciální trubky pro odkouření kondenzáků se dělají myslím z polyetylénu. A jsou poměrně dost drahé.
Já jsem konec té trubky původně nechal normálně trčet 1/2 metru nad střechu a tím mi vznikl komín. Ale není to dobrý nápad. Ten polyetylén nezvládá UV záření, a po pár letech se ta vnější část začala rozpadat.

Tak jsem se díval, čím to nahradit. A napadlo mě použít plastové svody na dešťovou vodu. Dělají se v hnědé barvě a jsou určené pro vnější použití, takže jsou UV stabilní. Jsou myslím z PVC, které je obecně odolné proti UV.

Ten program se dělá s průměrem 75mm, kdežto běžné odkouření je 80mm. Tak jsem prostě vzal krátký kousek toho originálního 80mm. Konec toho svodu 75mm jsem omotal izolepou a na sílu to natlačil do toho kousku 80mm trubky. Vznikl šikovný přechodový díl, který je navíc těsněný správným směrem, tj. proti vodě shora dolů.
Takže tím jsem vyrobil levný, pěkný a odolný komínek, který si ze slunka nic nedělá.
Ty plastové svody jsou až překvapivě levné, a to i v Hornbachu nebo Bauhausu. Na rozdíl od originálního odkouření, které stojí trojnásobek.
Kdyby mě to napadlo dřív, tak bych tím možná udělal celou délku odkouření.
Naposledy upravil(a) Mex dne 9. 7. 2021, 5:56, celkem upraveno 1 x.
bobanbob
Příspěvky: 229
Registrován: 9. 6. 2016, 5:15
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

9. 7. 2021, 5:55

já nic nekontroluju díky tomu jsem doplácel 17000.kč za vodu :D odešel přetlakáč v plynovém kotli :D od té doby se na ten vodoměr jednou za měsíc jdu podívat. :D
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

9. 7. 2021, 6:18

Mex: nám udělali na kondenzační kotel nový komín, zdemontovali původní od starého kotle a vložili nový, takže to bylo rychlé a snadné, máš pravdu, je to opravdu drahé, prohlédl jsem si ty díly komínu, je to krásně udělané a bavili jsme se o tom a když mi říkali ceny těch jednotlivých částí komínu, tak jsem protáčel panenky, tisíce jen létaly, celková cena odkouření cca 9.500,- Kč...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 7. 2021, 6:34

Odkouření není činnost, kterou bych chtěl opakovat časteji než je nezbytně nutné, tak žádné plasty. Proto raději vše kovové, konkrétně lakovaná trubka s nerezovou vložkou. Matroš je drahý, ale když nekrmím zločince kominíky jsem stále na 1/2 jejich cen.
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“