Pneumaticky zverák ?

Věda, technika a další na co se nenašla vhodnější kolonka.
Odpovědět
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2013, 6:09

Laboroval niekto doma zo zhotovením nejakého rýchlo upínacieho zveráku? Ak áno, tak aký piest a tlak používať? Tiež by to asi chcelo nejakú reguláciu a čidlo aby systém vedel že je to zapnute...
Alebo od toho radšej preč a ďalej krútiť rukou?
(prosím len vecne poznámky, a bez posmeškov a “masírovaním“ si vlastného ega) :D
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2013, 6:41

Běžně se používají pneu úpínky pro svařovací roboty.
Akorát je to vždy přepákované neboť válec i větší nemá zrovna velkou přídržnou sílu.

Výpočet síly je snad brnkačka :) , ale v porovnání ze svěrákem to nebude nic moc.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 10. 2013, 7:16

většina svěráků má regulaci, těžko budeš chytat stejnou silou dutou trubku stejně jako ocelovej blok.. pokud to chceš dělat vyjdi z ověřenejch výrobců, mají na stránkách rozměry, tlaky v podstatě všechno.. nemá smysl vymýšlet vymyšlené..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

16. 10. 2013, 7:33

Takovy rucni sverak by (odhaduju) mohl dat tak 5-10kN (500-1000 kg).
To by bez prevodu dal valec o prumeru 120-170mm pri tlaku kolem 5 bar.
Bylo by to dost velke, ale on bezny sverak taky neni zadny drobek.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2013, 7:40

Jestli to má mít píst přímo proti čelisti, bez převodu, tak to spíš vypadá na vysokotlaký vzduch. Což (dle mého názoru) může mít význam pro někoho, kdo má vysokotlaký vzduch k dispozici už z jiného důvodu, jinak by to bylo příliš nákladné. A možná, že by to bylo příliš nákladné i tak :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2013, 8:01

Tak plánoval som si ulachcit pracú pri upínaní stoviek takýchto TOPov na gravírovanie toho loga.
F.jpg
Ono by tam aj vysoký tlak bol na prekážku, lebo steny sú dosť tenké. Ale robiť to len pre toto sa mi nechce a preto som myslel že už urobím nejaký viac univerzálny...
Nikto z vás to neskúšal?
Ale asi sa na to vybodnem...
Dakujem Cjuz, rollfree a prochaska :)
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

17. 10. 2013, 2:08

před pár letama jsem viděl na svěráku hliníkový bazmek na vzduch, fungovalo to asi jako rázový utahovák, stačilo chviličku podržet páčku a svěrák byl naplno rozevřený, na slabé díly to asi moc vhodné nebude
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 10. 2013, 2:32

garulus píše:Tak plánoval som si ulachcit pracú pri upínaní stoviek takýchto TOPov na gravírovanie toho loga.
Co je to za matroš, čím to gravíruješ?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2013, 3:31

Je to nejaký dural 6xxx ,ale na obrázku je to vyleštené a tak to vypadá "ušľachtilejšie"
Gravírujeme to niečím takýmto:
Center_Drill.jpg
S10000 RPM (viac neda vreteno) F300-400mm/min
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2013, 5:32

garulus píše:Laboroval niekto doma zo zhotovením nejakého rýchlo upínacieho zveráku? Ak áno, tak aký piest a tlak používať? Tiež by to asi chcelo nejakú reguláciu a čidlo aby systém vedel že je to zapnute...
Alebo od toho radšej preč a ďalej krútiť rukou?
(prosím len vecne poznámky, a bez posmeškov a “masírovaním“ si vlastného ega) :D
Já jsem ten pneumatický svěrák měl, byl to origoš tosácký tuším, byl na tom i štítek, dal jsem ho Vojtovi (motorovy) tak mu zkus napsat jestli by ti ho neblikl :)
Byl to velice jednoduchý systém, ocelový píst (průměr bych tipl tak 25mm na kterém byly dva gumové kroužky byl v litinovém domku a protilehlá čelist se posouvala po tuším 5 mm v takových drážkách, měl jsem to i rozdělané. Píst s tou vyjížděcí čelistí vyjel myslím jenom tak těch 5mm a byla to docela rana na těch 0,8 MPa :) nastavil jsi si délku a upínal, na to gravírování by to mohlo být cajk v tom případě, že bys zajistil, aby jsi ten obrobek měl pořád ve stejné poloze i po té ráně jak to vyjede.............
regulovalo se to regulátorem před svěrákem a vzduch jsi zapnul obyčejným évéčkem ....
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 10. 2013, 11:06

garulus píše:Gravírujeme to niečím takýmto:
Center_Drill.jpg
Zajímavý, to by mě nenapadlo. Moh bys udělat detailní fotku (myšleno vygravírované cesty na obrobku), jak vypadá povrch, plz?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

18. 10. 2013, 1:08

Kľudne môžem(detail čo zvládne mobil). V prací budem späť až v pondelok. Teraz som od nej trochu z ruky a užívam si dovolenku v Plzni :D Tiež ti cvaknem presne ten nastroj a aj časti ktoré gravírujeme po anodizácii :)
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2013, 8:42

Ten zveracik na normal frezovanie nevyzeral ako pouzitelny, zatial ho mame rozobrany a casom dostane miesto piestu srubu :) Ale na gravirovanie by to slo pouzit podla mna - kazdopadne prevedenie to ma fakt solidne...
tumlik píše: Já jsem ten pneumatický svěrák měl, byl to origoš tosácký tuším, byl na tom i štítek, dal jsem ho Vojtovi (motorovy) tak mu zkus napsat jestli by ti ho neblikl :)
Byl to velice jednoduchý systém, ocelový píst (průměr bych tipl tak 25mm na kterém byly dva gumové kroužky byl v litinovém domku a protilehlá čelist se posouvala po tuším 5 mm v takových drážkách, měl jsem to i rozdělané. Píst s tou vyjížděcí čelistí vyjel myslím jenom tak těch 5mm a byla to docela rana na těch 0,8 MPa :) nastavil jsi si délku a upínal, na to gravírování by to mohlo být cajk v tom případě, že bys zajistil, aby jsi ten obrobek měl pořád ve stejné poloze i po té ráně jak to vyjede.............
regulovalo se to regulátorem před svěrákem a vzduch jsi zapnul obyčejným évéčkem ....
Odpovědět

Zpět na „Multioborová diskuze o technických tématech“