Brouseni vrtaku a nastroju Help:

Sem patří nekomerční nabídky obrábění a souvisejících technologií. Zkrátka máte li čas, prostředky a um, zde je to pravé místo se prezentovat.
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2020, 3:05

Milan199 píše: 2. 7. 2020, 2:31
kiko01 píše: 2. 7. 2020, 1:10
Skusal som aj frezy 4brite a cista katastrofa ako zatial vsade... proste prebrus vydrzi cca 30% novej a stoji cca 50% takze ekonomicky to nevychadza...
Nevím jestli se jedná o frézy HSS nebo SK. Já jsem řešil podobný problém u SK s přebrušováním a víceméně potvrzuji ty hodnoty 30% životnost / 50% cena. Pak jsem zjistil, že frézy použité jenom na hliník vydrží po přebroušení to samé jako nová. Takže se domnívám, že jak chvíli děláš tou už skoro otupenou frézou, tak se tam vytvoří mikrotrhlinky a ty po přebroušení dělají problémy.
Jasne 4brity TK, do ocele, fraisa a garant... mam z toho pocit ked s prebrusom obrabam ako keby neboli presne nabrusene brity, taky sekavy zvuk maju. A parametre ani zdaleka nemozem dat take ako s novou...
Tom Dvk
Příspěvky: 400
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

2. 7. 2020, 5:09

Pokud ty TK frézy po broušení znova nepovlakují, tak to není špatným brusem, ale právě ztrátou povlaku. Ten povlak má na životnost naprosto zásadní vliv, stejně jako u soustružnických plátků.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2020, 6:03

Tom Dvk píše: 2. 7. 2020, 5:09 Pokud ty TK frézy po broušení znova nepovlakují, tak to není špatným brusem, ale právě ztrátou povlaku. Ten povlak má na životnost naprosto zásadní vliv, stejně jako u soustružnických plátků.
Samozrejme ze s povlakom :D
Mam rovnaku skusenost zo vsetkymi vychytenymi firmami co v cz a sr robia nastroje, proste oni nedokazu spravit ten nastroj tak ako je od vyroby, neviem cim konkretne to je, bud nevedia trafit geometriu alebo maju svoju ktora nieje optimalna pre pozadovany vykon, alebo nesonduju realny uhol skrutkovice a checkne iba jeden zub a podla neho robia...
oni tie nove monolity maju myslim nesumernu skrutkovicu a neviem co este, a nejde o jednu konkretnu znacku alebo typ... ak stym nejaky hobik solicha na 50m/min a berie po 0,2mm na stranu s rucnym posuvom tak je mu to asi jedno, ale ked potrebujes ist 12tkou frezou napr 16-18mm hlbku a brat 4mm napr 0.08/zub tak zbadas rozdiel velmi rychlo
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

2. 7. 2020, 6:34

Tom Dvk píše: 2. 7. 2020, 5:09 Pokud ty TK frézy po broušení znova nepovlakují, tak to není špatným brusem, ale právě ztrátou povlaku. Ten povlak má na životnost naprosto zásadní vliv, stejně jako u soustružnických plátků.
Já jsem ten efekt "bídy" po přebroušení pozoroval i u zakázkových fréz které přebrušoval výrobce a byly stejně povlakované.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2020, 6:57

Milan199 píše: 2. 7. 2020, 6:34
Tom Dvk píše: 2. 7. 2020, 5:09 Pokud ty TK frézy po broušení znova nepovlakují, tak to není špatným brusem, ale právě ztrátou povlaku. Ten povlak má na životnost naprosto zásadní vliv, stejně jako u soustružnických plátků.
Já jsem ten efekt "bídy" po přebroušení pozoroval i u zakázkových fréz které přebrušoval výrobce a byly stejně povlakované.
Moze to byt aj inym typom materialu na vonkajsom obvode frezy? ak je tam len par desatin vrstva na brite, tak ako na platkoch napr... lebo inak fakt neviem cim to moze byt...
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

2. 7. 2020, 7:40

kiko01 píše: 2. 7. 2020, 6:57
Milan199 píše: 2. 7. 2020, 6:34
Tom Dvk píše: 2. 7. 2020, 5:09 Pokud ty TK frézy po broušení znova nepovlakují, tak to není špatným brusem, ale právě ztrátou povlaku. Ten povlak má na životnost naprosto zásadní vliv, stejně jako u soustružnických plátků.
Já jsem ten efekt "bídy" po přebroušení pozoroval i u zakázkových fréz které přebrušoval výrobce a byly stejně povlakované.
Moze to byt aj inym typom materialu na vonkajsom obvode frezy? ak je tam len par desatin vrstva na brite, tak ako na platkoch napr... lebo inak fakt neviem cim to moze byt...
V podstatě jsem tuhle myšlenku měl rozepsanou, ale pak jsem to raději smazal. Je to jenom domněnka. Dříve se ale SK nástroje vybrušovaly z polotovarů dlouhých 330 mm. // Alespoň od firmy Mitsubishi od které jsem kupoval // Protože nikdo nevěděl CO se z toho bude dělat, musel mít karbid v celém průřezu kvalitu břitovou. Dnes se ale prodávají polotovary i nakrácené a různě předpřipravené. Je to tedy velmi pravděpodobné.
Výstřižek.PNG
Už mě to zarazilo při posledním nákupu kdy mi prodejce nabízel tyto polotovary a když jsem mu řekl, že nástroj bude mít tvar půlky činky s průměry od 6 do 10 ihned přešel na klasické tyčky.

Tady je odkaz na celý prospekt :
http://www.interspark.cz/files/SK-polototovary-2.pdf

Ono to nemusí být jenom šetření protože to jádro může být houževnatější nežli povrch.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2020, 10:51

Milan199 píše: 2. 7. 2020, 7:40
kiko01 píše: 2. 7. 2020, 6:57
Milan199 píše: 2. 7. 2020, 6:34

Já jsem ten efekt "bídy" po přebroušení pozoroval i u zakázkových fréz které přebrušoval výrobce a byly stejně povlakované.
Moze to byt aj inym typom materialu na vonkajsom obvode frezy? ak je tam len par desatin vrstva na brite, tak ako na platkoch napr... lebo inak fakt neviem cim to moze byt...
V podstatě jsem tuhle myšlenku měl rozepsanou, ale pak jsem to raději smazal. Je to jenom domněnka. Dříve se ale SK nástroje vybrušovaly z polotovarů dlouhých 330 mm. // Alespoň od firmy Mitsubishi od které jsem kupoval // Protože nikdo nevěděl CO se z toho bude dělat, musel mít karbid v celém průřezu kvalitu břitovou. Dnes se ale prodávají polotovary i nakrácené a různě předpřipravené. Je to tedy velmi pravděpodobné.
Výstřižek.PNG

Už mě to zarazilo při posledním nákupu kdy mi prodejce nabízel tyto polotovary a když jsem mu řekl, že nástroj bude mít tvar půlky činky s průměry od 6 do 10 ihned přešel na klasické tyčky.

Tady je odkaz na celý prospekt :
http://www.interspark.cz/files/SK-polototovary-2.pdf

Ono to nemusí být jenom šetření protože to jádro může být houževnatější nežli povrch.
Ved prave ked vidim ake su moznosti praskovej metalurgie tak to asi tak aj bude...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 7. 2020, 5:05

Milan199 píše: 2. 7. 2020, 7:40
kiko01 píše: 2. 7. 2020, 6:57
Milan199 píše: 2. 7. 2020, 6:34

Já jsem ten efekt "bídy" po přebroušení pozoroval i u zakázkových fréz které přebrušoval výrobce a byly stejně povlakované.
Moze to byt aj inym typom materialu na vonkajsom obvode frezy? ak je tam len par desatin vrstva na brite, tak ako na platkoch napr... lebo inak fakt neviem cim to moze byt...
V podstatě jsem tuhle myšlenku měl rozepsanou, ale pak jsem to raději smazal. Je to jenom domněnka. Dříve se ale SK nástroje vybrušovaly z polotovarů dlouhých 330 mm. // Alespoň od firmy Mitsubishi od které jsem kupoval // Protože nikdo nevěděl CO se z toho bude dělat, musel mít karbid v celém průřezu kvalitu břitovou. Dnes se ale prodávají polotovary i nakrácené a různě předpřipravené. Je to tedy velmi pravděpodobné.
Výstřižek.PNG

Už mě to zarazilo při posledním nákupu kdy mi prodejce nabízel tyto polotovary a když jsem mu řekl, že nástroj bude mít tvar půlky činky s průměry od 6 do 10 ihned přešel na klasické tyčky.
Tady je odkaz na celý prospekt :
http://www.interspark.cz/files/SK-polototovary-2.pdf

Ono to nemusí být jenom šetření protože to jádro může být houževnatější nežli povrch.
pokud není u těch polotovarů (roubíků) uvedený jasný a spolehlivý SKUTEČNÝ typ materiálu a výrobce, tak bych byl mimořádně opatrný - protože moje zkušenost je tragická (prodejce prodá cokoli, hlavní kriterium pro něj při jeho nákupu je pak "aby to bylo těžký a byla dobrá cena".
Když z toho pak cokoli vybrousíš, tak to pak překvapivě funguje :twisted: jak se dá čekat.
Od koho konkrétního ty tvarové polotovary od interspark v tom pdf jsou?
Jinak pokud by byl známý výrobce, a mělo to skutečně cíleně nehomogenní průřez, tak předpokládám, že v dokumentaci to bude jasně definované (odkud a až kam se může jít).
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 7. 2020, 6:04

milan584 píše: 3. 7. 2020, 5:05 pokud není u těch polotovarů (roubíků) uvedený jasný a spolehlivý SKUTEČNÝ typ materiálu a výrobce, tak bych byl mimořádně opatrný - protože moje zkušenost je tragická (prodejce prodá cokoli, hlavní kriterium pro něj při jeho nákupu je pak "aby to bylo těžký a byla dobrá cena".
Když z toho pak cokoli vybrousíš, tak to pak překvapivě funguje :twisted: jak se dá čekat.
Od koho konkrétního ty tvarové polotovary od interspark v tom pdf jsou?
Jinak pokud by byl známý výrobce, a mělo to skutečně cíleně nehomogenní průřez, tak předpokládám, že v dokumentaci to bude jasně definované (odkud a až kam se může jít).
Tohle by asi bylo na konkrétní dotaz prodejci. Ostatně budu v dohledné době roubíky objednávat tak se poptám. Zatím jsem kupoval vždy jenom tyčky 330 mm jakost AFK 40 UF a následně jsem to nechal povlakovat DLC // amorfní diamant //. Funguje to dobře, tak jsem tomu už čas nevěnoval. Kupuju to od firmy Tyroline. Mám pocit že jsem někde zaslechl, že konkrétně tyhle roubíky jsou od výrobce Mitsubishi // bez záruky prosím //.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 7. 2020, 6:20

Používám AFC, K40UF a K44EF, zásadně v délce 330 a není s tím sebemenší problém.
Tyroline je podle mě prodejce - distributor AFC (Arno Friedrich). Jestli Arno roubíky
doopravdy dělá a nebo nekupuje a pak akorát centerlessuje :mrgreen: nejsem schopen na 100% potvrdit, ale podle mě vyrábí - jakmile to bylo originál AFC, bylo to vždy stejný a dobrý.
Preformy AFC podle mě taky dělá, nikdy jsem je ale nebral (protože jsem je nepotřeboval).
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 7. 2020, 6:29

Jo a mj. Arno koupil (převzal) letos v lednu Hyperion (to je spíš asi plus).
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 7. 2020, 6:44

Před chvilkou jsem mluvil s dodavatelem SK pilek DIXI. Potvrdil, že u pilek pr125 * 1 , které kupuji jsou také dva druhy SK. Ten "řezný" zasahuje cca 3 mm pod patu zubu. Blíže ke středu je ten "konstrukční". Pohledám zda není v SK šrotu nějaká vyřazená a zkusím se na to mrknout pod mikroskopem. Je to pro mne důležité protože zuby přebrušuji.

Technologie výroby SK patrně postoupila mnohem dál nežli jsem se domníval. :?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 7. 2020, 7:00

Milan199 píše: 3. 7. 2020, 6:44 Před chvilkou jsem mluvil s dodavatelem SK pilek DIXI. Potvrdil, že u pilek pr125 * 1 , které kupuji jsou také dva druhy SK. Ten "řezný" zasahuje cca 3 mm pod patu zubu. Blíže ke středu je ten "konstrukční". Pohledám zda není v SK šrotu nějaká vyřazená a zkusím se na to mrknout pod mikroskopem. Je to pro mne důležité protože zuby přebrušuji.

Technologie výroby SK patrně postoupila mnohem dál nežli jsem se domníval. :?
To by mě celkem taky mimořádně zajímalo.
Protože tu a tam používám třeba 20x0.1 :lol: a že by to dokázali dělat s rozdílným složením, no to opravdu není jednoduché.
Ale možná jsou malé a velké pily, rozdílné.
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 7. 2020, 7:08

milan584 píše: 3. 7. 2020, 6:29 Jo a mj. Arno koupil (převzal) letos v lednu Hyperion (to je spíš asi plus).
Frézy od Arna jsou sázka na jistotu. Hodně používám upichováky / kazety / na plátky LOMR :
Výstřižek.PNG
Bohužel ty kazety už nedělají, tak snad doklepu s tím co mám. Ale obecně s Arnem velká spokojenost.
LukasGunther
Příspěvky: 417
Registrován: 14. 3. 2017, 3:53

9. 7. 2020, 11:14

Panove chci se zeptat za kolik vam nabrousi treba frezu 16x3D??
Odpovědět

Zpět na „Volné výrobní kapacity“