Volné kapacity popisovací laser

Sem patří nekomerční nabídky obrábění a souvisejících technologií. Zkrátka máte li čas, prostředky a um, zde je to pravé místo se prezentovat.
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
jirkaaa87
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 7. 2015, 10:25

22. 7. 2022, 6:10

Ahoj mám volnou kapacitu na vláknovém popisovacím laseru. Disponuji laserem o výkonu 30W s popisovací plochou 200 x 200 a s rotační osou.
Více info zde : https://www.znacenikovu.cz/
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

22. 7. 2022, 9:24

"Výroba loga do raznic" ...... Ty raznice vypálíte jako 3D reliéf, třeba do hloubky 0,5mm v nástrojovce?
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 7. 2022, 1:22

Omlouvám se, že se cpu do cizího inzerátu. Se svým 20W fiberem jsem dělal pečetní nerezový prsten (tedy jenom to gravírování) a výsledek byl překvapivě dobrý. :D
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

23. 7. 2022, 4:28

A šla by udělat raznice na mince? Kde jsou 1mmvysoký písmena? Chtěl bych si vyrazit památeční set vzpomínkových medajlí.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

23. 7. 2022, 4:51

bobik píše: 23. 7. 2022, 4:28 A šla by udělat raznice na mince? Kde jsou 1mmvysoký písmena? Chtěl bych si vyrazit památeční set vzpomínkových medajlí.
Dvacetikorun :?: :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

23. 7. 2022, 7:23

Předpokládám, že by to šlo. 1mm písmenka suše zvládá a gravírování do kaleného materiálu také.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

23. 7. 2022, 7:26

Ano, každý kdo chce razit mince, je nejspíš podezřelej. :D Blíží se 10 výročí , kdy nás opustil můj táta. Tak bych chtěl rozdat po příbuzenstvu stříbrné pamětní mince, něco ve stylu France Josefa. Pro sebe bych si vyrazil jednu zlatou. A protože jsem detektorista, udělal bych si po republice výlety a rovnoměrně mince zakopal. Šlo by o očíslované mince 1-50 a po doražení poslední mince bych raznice zničil. Možná by to bylo i sběratelsky zajímavé.
jergus.balaz
Příspěvky: 1543
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

23. 7. 2022, 8:26

bobik píše: 23. 7. 2022, 4:28 A šla by udělat raznice na mince?
Určite nešla.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

23. 7. 2022, 9:47

Proč myslíš ? Číňan mi nabízí za dobrý prachy 50-100w laser s 3 d hlavou tak že není problém třeba tohle
Přílohy
3d laser.jpeg
3d laser 1.jpeg
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jergus.balaz
Příspěvky: 1543
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 7. 2022, 8:04

fmodel píše: 23. 7. 2022, 9:47 Proč myslíš?
Na prvej fotke určite nie je razidlo, pretože by to musel byť negatív. Na druhej fotke je v nerezi pokus o dosku na tlačenie grafiky.

Razidlo musí najskôr navrhnúť technolog, na základe materiálu mince / medaile sa volí profil, uhly, náročnosť a detajlnost obrázku. Následne umelecký modelar robí niekoľko násobne zväčšenu plastiku podľa zadania technologa a zákazníka. Pri sériovej ražbe sa plastika preženie 3D skenerom, spraví sa negatív, do nastrojovky sa všetko vygraviruje na impale, následne razidlo dostáva umelecký rytec a ten razidlo ručne dočistí a vylesti. Razidlo sa zakali a opäť ide k umeleckému rytcovi na docistenie a dolestenie. Následne do ražebne na overovaciu ražbu. Pri zakazkovej výrobe je postup obdobný po 3d skener. Od toho bodu sa razidlo robí na švajčiarskych kopirovacich masinach bez akejkoľvek "elektronickej" pomoci. Zas všetko dokončuje umelecký rytec.
Pri velkoseriovej ražbe ako sú napr euromince sa razidla robia pretlacovanim za studena a sú na nich nanesene povlaky.
Kremnická mincovňa š.p. nalieva milióny do nových technologii a vždy skončia na kvalite, ktorá sa proste nedá nahradiť ničím iným.
BalazKovo.sk
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 7. 2022, 9:13

Tady bych si dovolil mít jiný názor. Technika jde pekelně rychle dopředu. Je jasné, že profesionální technologie - to ražba cenin určitě je - musí mít profi zázemí. Tady se ale bavíme o technologických možnostech. Laser dokáže vygravírovat písmenko o velikosti 0,3mm (a to dokáže i můj 20W fiber Raycus z Číny). A to je dnes tzv. obyčejná kvalita, třeba JPT LED přímé zdroje používají až 20 násobný pracovní kmitočet a tak lze nejenom obrábět, ale i povrchově barvit v jedné operaci. Jistě, chybí tomu ta umělecká invence, na druhou stranu po technické stránce to bude ve výsledku téměř identické. Jako fíčurka je možnost to celé dělat v kaleném materiáku. :D

Sám za sebe jsem trochu staromilec (tedy i věkem) a obdivuji staré machry, co všechno dokáží, dělal jsem 18 let v letecké fabrice, ale doba se mění a s ní i technologie.
jergus.balaz
Příspěvky: 1543
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

24. 7. 2022, 9:31

lubbez píše: 24. 7. 2022, 9:13Jistě, chybí tomu ta umělecká invence, na druhou stranu po technické stránce to bude ve výsledku téměř identické.
Nebude. Ako štátna mincovňa tak aj všetci súkromníci tu v okolí skúšali a skúšajú všetko možné a nikto z nich pri laseroch neostal. Teraz dokonca robíme v práci nahonovu hriadeľ do jedného švajčiarskeho kopirovacieho stroja, ktorý má cez 100 rokov, robia sa na ňom razidla na medaile o priemere 200mm. Výroba razidla je niekoľko týždňova záležitosť.
Takže ak si niekto myslí že si kúpi laser z Číny za 10t a bude robiť razidla, nech to skúsi a podeliť sa o výsledky. Čakám na tie stovky razidiel čo vyrazili milióny mincí.

Na Bobikovych pár mincí neidentifikovanej kvality by sa čisto teoreticky dalo razidlo z laseru použiť, ale stroskota to na TPVéčku, viď post vyššie.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 7. 2022, 10:22

Jinak Jerguš opravdu nejsem idiot abych nepoznal negativ a pozitiv ,a asi bych měl poznat razidlo.
Jak se dělají mince je věc technologie, třeba tady v rozvojových zemích se dělají postaru jak píšeš, ve výsledku je to daný stařičkým umělcem kterej by v 3d programu většinou nevymodeloval ani kuličku proto to 3d skenování .Samozřejmě monopol dělá své a nikdo si dobrovolně nepustí škodnou do revíru. To že u vás nikdo neuspěl s laserem neznamená že to nefunguje ,ono taky záleží na stáří laseru protože vývoj je a pokračuje neustále , třeba leštění a začištění těch 3d tvarů funguje víc než dobře. .Nějak jsem si nevšiml že by Bobík chtěl vyrobit razidlo do státní mincovny ale minci na uctění památky jeho otce .
Bohužel vám chlapci nemůžu ukázat raznice a další věci co dělal synův kamarád z Aljašky ,mě málem padla brada, prostě od medailí pamětních mincí po razidla do všech možnejch materiálů .Má 60W MOPA s 2,5d ,50W JPT s 2,5d a pak další běžné hračky od 20W do 50W jak šel čas a vývoj.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

24. 7. 2022, 12:54

fmodel píše: 24. 7. 2022, 10:22 Jinak Jerguš opravdu nejsem idiot abych nepoznal negativ a pozitiv ,a asi bych měl poznat razidlo.
Jak se dělají mince je věc technologie, třeba tady v rozvojových zemích se dělají postaru jak píšeš, ve výsledku je to daný stařičkým umělcem kterej by v 3d programu většinou nevymodeloval ani kuličku proto to 3d skenování .Samozřejmě monopol dělá své a nikdo si dobrovolně nepustí škodnou do revíru. To že u vás nikdo neuspěl s laserem neznamená že to nefunguje ,ono taky záleží na stáří laseru protože vývoj je a pokračuje neustále , třeba leštění a začištění těch 3d tvarů funguje víc než dobře. .Nějak jsem si nevšiml že by Bobík chtěl vyrobit razidlo do státní mincovny ale minci na uctění památky jeho otce .
Bohužel vám chlapci nemůžu ukázat raznice a další věci co dělal synův kamarád z Aljašky ,mě málem padla brada, prostě od medailí pamětních mincí po razidla do všech možnejch materiálů .Má 60W MOPA s 2,5d ,50W JPT s 2,5d a pak další běžné hračky od 20W do 50W jak šel čas a vývoj.
Občas se na pivu potkám s manikem z mincovny v Jablonci. Ohledně laserů pro výrobu raznic mám od něho informace víceméně shodné s tím co tvrdí Jerguš.
Domnívám se, že paprsek sice odpaří pouze pár molekul a ten zbytek není rozžhavený, ale k ovlivnění materiálu okolo dojde. Nejen že se v nějaké vrstvičce setin mm popustí, ale patrně dojde i ke změně složení a dalších vlastností. Na ty jemné reliéfy se to "zatím" nehodí.
Hodně jsem zkoušel výrobu lamačů třísky do plátků pomocí laseru. Myšlenka vlastního lamače na tvarovém nástroji je lákavá. Pokud se ale nepoužije následně povlakování // vícevrstvé //, jsou výsledky nestabilní a nekonzistentní.

Bobikovi to patrně na těch pár kusů fungovat bude, spíše bude problém na čem to "zmačknout".
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 7. 2022, 1:20

Jen takové hraní hodináře s laserem https://www.instagram.com/red5watchwork ... MTA2M2Y%3D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Volné výrobní kapacity“