Arduino a já

arduino, teensy, atmega, pic a jine (software, hardware)
Odpovědět
atlan

11. 10. 2018, 11:05

Od wiringu k cku nieje daleko, najvecsi rozsiel je k pristupe k portom, ale to su 3 makra.

Horsie je ze musi nastavit uP.
Ale tutorialov je tolko zeby to dal.

V kazdom pripade hlavne ze to funguje,

Aky mas prevod z krokaca na skrutku? Res kolko otacok treba krokacu aby noz presiel 1mm
lubbez

24. 10. 2018, 9:34

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=C7apsX-KZeQ[/youtube]
Na rovinu, to video je naprostá sračka. Nikdy jsem to nedělal a prostě nedávám v jedné ruce držet telefon a druhou něco ukazovat. Příště to snad bude lepší. :-)

Jinak celé zařízení je plně funkční, procesor je Mega328/16MHz a použitá jedna knihovna na LCD displej. Měření otáček je pomocí dvou indukčních snímačů a HW interruptů. Třetí indukčák je nastavitelný doraz. Všechny tři jsou oddělené optočlenem, neb napájení na nich je 29V (tolik dal zdroj) Motor NEMA 23/2,2Nm + driver M542 a přímo přez pružnou spojku otáčí trapézem, napájení 34V. Driver jsem upravil tak, že při pouhém generování posunu suportu bylo 800 kroků na otáčku moc "hrbolaté" a suport a šroub měli občas tendenci drnčet a tak jsem to přepnul na 1600 kroků na otáčku. Při řezání závitu jedu klasické 1/4kroky, protože jsou generované HW a tedy přesné. Abych nezapoměl, otáčky jsem měl při závitování 630, ale tu mosaz to dává suše i při 1000 ot. V současné době kód zabírá 24% paměti pro program a 22% paměti pro proměnné. Jediné, co se mi nedostává je čas. Musel jsem tedy v časově náročných úsecích programu vynechat spoustu ovládacích "fíčurek", co jsem měl vymyšlené. Každopádně je tu stále dost prostoru na vyladění ovládacího komfortu v další verzi. Mám takový nápad, že bych mohl to tupé "šukání" STEpem a DIRem přenechat nějakému malému procáčkovi třeba i nějaké 2051, nebo AT Tiny, to je vcelku jedno. V každém případě mám vymyšlený další učební projekt.

Závěrem, bylo to složitější, než jsem si původně myslel a nebýt i podpory od Vás třeba bych se na to vyprdnul. :-)
Cjuz
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2018, 10:00

Než jsem to dočetl, napadlo mě úplně to samé co pak píšeš.
Časově náročné procesy hodit do malého MCU a velkým to celé obhospodařovat.

Dovedu si představit, že jakmile podružné MCU dokončí úkol, řekne si přes přerušení o další práci hlavnímu.
A hlavní si to může jen počítat a sázet čísla.
Dělal jsem to u jednoho projektu s 3x Mega128 a je to lepší než použít něco s větší pamětí. Prostě se ten výkon krásně rozdělí.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
atlan

25. 10. 2018, 5:39

Preto step generujem uartom, pripadne ak mas volne tak i2c.

Uartom poslem 01010101 tym mam usetreny cas na ine veci.
Problem je ten ze rychlost vysielania uartu by mala byt zavisla na otacka zdovodu aby medzera madzi 2 slovamu uartu bola taka ista ako medzi 0 a 1 jedneho slova.
Ale v podstate to chodi.

Taky posun ako mas ty som mal a zavrhol som, aj enkoder som mal pre nastavovanie a tiez nic moc.

Nakonie cmam klavesnivu a super.
Pozri si videa alebo popis v teme o ELS.
Odpovědět

Zpět na „MCU“